• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тепих - будилник на иднината

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

DeadlyShadow

Intern
26 октомври 2007
3
0

Иако се работи само за концепт, овој будилник е еден од ретко видените, навистина корисни иновации во потрошувачката електроника. Повеќе ќе нема исклучување на будилникот во полусон, ќе мора да станете и со двете нозе да го исклучите.

Carpet Alarm Clock или во слободен превод тепих-будилник всушност е дипле за пред врата со вграден часовник и аларм. И додека класичните будилници можете да ги исклучите од лежечка положба, па дури и во полусон, па така да се успиете, со овој уред ќе го немате тоа задоволство или проблем, како сакате.

Имено, алармот ќе продолжи да ѕвони се додека не станете од кревет и застанете на него со двете нозе. Во средината на тепихот има ЛЦД екран кој има функција на часовник.

Се надеваме дека овој концепт на дизајнерскиот тандем Софи Колин и Густав Ланберг ќе заживее, со оглед на тоа што дефинитивно би бил добро прифатен на пазарот.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Неверувам дека ќе ми помогнит, ќе му го најдам крајот и на него :)
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Се додека нема да треба да стојам на раце за да го изгаснам нема да делува за мене. Седејќи ќе продолжам да си спијам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,753
Мислења
864,030
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно