• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Tenda Wireless AC MESH System мислење

 • Ја почнал/а темата
 • #1

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
20
6
Размислувам да го купам ова


Имам интернет од телеком (вдсл) нема можност за оптика. Брзината ми е околу 23 мега. Дали ова е добро за да ја покријам цела куќа од 3 спрата со стабилен вифи. Рутерот од телеком е на 1 спрат. На 3 спрат сега си купив mi box s и не работи добро оти покриеноста со телеком рутерот е слаба. Исто така нема можност за кабел да донесам.
Што мислите дали ова е добар систем?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 • Ја почнал/а темата
 • #3

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
20
6
Да го видов и тоа. А овој mesh system некои велат дека е подобар и од АР. Дека дава стабилен интернет сегде

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@jovanovmk куќа од 3 спрата ќе ја покриеш само ако ставиш на секој спрат по 1 асален рутер.
Со овие играчки што покушаваш да ги купиш ќе си имаш проблеми.
Тестирано е и пробано , со тоа што да РАБОТИ ама не е тоа тоа што кога би земал од рутер директно ЛАН и би однел до еден спрат и потоа од тој спрат пак лан кабел до друг спрат.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не знам зошто толкава недоверливост кон безжичната технологија кога сите ние ја користиме баш секојдневно и баш постојано...
до толку мислите дека не е напреднат тој стандард за Plain Home User корисници???

Јас знам дека кабел си е кабел, ама мора ли баш во денешно време да се гушиме баш секаде со толку и некогаш "излишни" кабли???
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje
Размислувам да го купам ова


Имам интернет од телеком (вдсл) нема можност за оптика. Брзината ми е околу 23 мега. Дали ова е добро за да ја покријам цела куќа од 3 спрата со стабилен вифи. Рутерот од телеком е на 1 спрат. На 3 спрат сега си купив mi box s и не работи добро оти покриеноста со телеком рутерот е слаба. Исто така нема можност за кабел да донесам.
Што мислите дали ова е добар систем?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
За тие пари - подобро 3 рутера Шаоми Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A Wireless Dual Band Gigabit

Тоа тие фјучр пруф за покасно ко ќе добиеш оптика а за поефтино 3 вакви

Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless N Router 300Mbps F3 w/3 Antennas
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
20
6
Не е изводливо за нови кабли :(
Сега друго прашање. Дали може преку еден кабел да се добие MaxTv и интернет. Т.е. на 2 спрат имам еден кабел поврзан до телеком рутерот на 1 спрат и со него имам maxTv. И може ли тој кабел да се развои и да имам и maxTv и да ставам нов вифи рутер


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Не е изводливо за нови кабли :(
Сега друго прашање. Дали може преку еден кабел да се добие MaxTv и интернет. Т.е. на 2 спрат имам еден кабел поврзан до телеком рутерот на 1 спрат и со него имам maxTv. И може ли тој кабел да се развои и да имам и maxTv и да ставам нов вифи рутер


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Директно не. Ако мора може да си играш и да го разделиш кабелот на 2 пара по 4жици, и иако нестандардно ќе добиеш 2 линии. 100мбпс макс.
Нешто вака би изгледало.
View: https://youtu.be/ZGvhW-qOqAk


Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
20
6
Да објаснам како го решив проблемот.
Со powerline adapterite ништо не направив. Иако штекерите ми се на иста фаза и исто броило тешко работеа. Дури и maxtv сецкаше.
Јас го поделив лан кабелот на 2 дела од по 4 жици. Едниот е за maxtv а во другиот си ставив xiaomi 4a gigabit. Рутерот од телеком ми го направија во bridge mode. Исклучив DHCP и wifi на телеком рутерот.
На 3 спрат со ставив tenda F3 во repeater mode. Сега во цела куќа имам стабилен интернет.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Да објаснам како го решив проблемот.
Со powerline adapterite ништо не направив. Иако штекерите ми се на иста фаза и исто броило тешко работеа. Дури и maxtv сецкаше.
Јас го поделив лан кабелот на 2 дела од по 4 жици. Едниот е за maxtv а во другиот си ставив xiaomi 4a gigabit. Рутерот од телеком ми го направија во bridge mode. Исклучив DHCP и wifi на телеком рутерот.
На 3 спрат со ставив tenda F3 во repeater mode. Сега во цела куќа имам стабилен интернет.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Ти реков најчиста работа. Кабел си е кабел.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
20
6
Сега од телеком чекам да дојде човек. Да провери дали ќе може да ми најде подобра парица за вдсл да имам побрз интернет

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно