• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тема за сугестии/забелешки за подобрување на ИТ МК порталот и содржината (статии)

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
=============================================================================================================================================

Рецензија за:


Од аспект на тема (наслов и скриншот) ми привлече внимание одма. Сакам слободен софтвер и вакви статии се секогаш шанса да откријам некој нов софтвер.

Содржински беше исто океј, но многу кратко и без некои особени детали. Пак ќе се навратам на работи кои ги имам спомнато и во погорните постови кои сметам дека би допринеле за подобра содржина, а тоа се:

  • подетален опис на уникатните или општите функционалности на софтверот
  • како се споредува со други повеќе познати слични софтвери
  • какво е корисничкото искуство и така натака

Во глобала се шо има во статијата се по параграф или два за секој од овие софтвери околу тоа што претставуваат, и кои им се најхајлајтирани карактеристики. Та е океј, и ете софтверов за видео едитинг ми привлече внимание - но ќе морам да отидам по нет да барам повеќе информации за истиот бидејќи во статијава се шо дознав е дека е бесплатен видео едитор со веројатно лимитиран feature set - нешо као гимп ама за видео, и валјда помалку моќен бидејќи гимп е ептен моќен софтвер...

Значи сума сумарум треба малку повеќе и подобри описи, или барем линк до други извори на информации.

Да не биде изоставено, за овој ШОТКАТ софтверот имате линкувано дека веќе два пати сте пишувале но и тие статии не се нешто обемни и детални - и пак се ко шо имам веќе посочено превод на информации од нет а не реално HANDS ON искуство и рецензија, така шо би кажал добар обид но не ја погодува целта.

Примери за како правилно треба да се изведе такво линкување до поранешна содржина може да видите по други портали дури и кај нас, каде што има коцка со извадок од поранешната содржина, сликичка и наслов.

-------------

Но во кратки црти ќе ја пофалам темата на оваа статија бидејќи за мене беше барем привлечна и тоа е секогаш одличен прв чекор, но содржински беше оскудна а коментарот на крај (прашањето) кое повикува на дискусија не ме привлече воопшто да коментирам испод самата статија.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
@toshex јас искрено не те разбирам, ама ти си знаеш. Плати за 1337 членство и потоа уште вложуваш време и труд во подобрување на нивен комерцијален проект. Да беше ова за човекон што донира компјутери - ќе те разберев.

Али ти си знаеш...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Брат активен сум на форумов и пишувам брзо. Ит из уат ит из хахаха. Нема нешо активни теми во моментов за дискусија и онака.

Упм ова со хардверов шо отиде у курац го уби ентузијастичкиот дел од пазарот и сеа нема дискусии веќе за хардвер...

EDIT> да ставам некое смајли :D
 
Последна промена:

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Брат активен сум на форумов и пишувам брзо. Ит из уат ит из хахаха. Нема нешо активни теми во моментов за дискусија и онака.

Упм ова со хардверов шо отиде у курац го уби ентузијастичкиот дел од пазарот и сеа нема дискусии веќе за хардвер...

EDIT> да ставам некое смајли :D
Добро утро Тошекс
Колку ти пишуваш јас неможам да стигнам да прочитам :D (после ова од вчера што си пишувал треба да го дочитам)
Браво само напред...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Рецензија за:


Почнува одлично, стилот на пишување е фактички и концизен, но со видлив тон на авторот. Информациите кои треба да ги содржи еден вовед се присутни - опис на темата, но и дел од тривија за Гоблин Гејмс и нејзината историја.

Самото интервју беше интересно, прашањата беа добри иако последните две-три беа премногу продукт ориентирани. Би сакал да беше малку подолго интервју реално, бидејќи дечкиве се стварно легенди и продавницава е гем во нашата земја за кој ја знае. Иако не сум трејдинг кард ентузијаст, ниту пак нешто многу по друштвени игри - имам mad respect за Гоблин и имам другари кои биле чести посетители.

Во секој случај 9.3/10 одлична статија, единствена забелешка ми е дека не може да се кликне врз сликите за да се видат во голема резолуција, а премногу се мали во самата статија некои од нив. Дополнително можда поголема галерија со уште слики од продавницата и посебно од просторот за играње друштвени игри ќе беше добро да се има.

------------------

Ова е офтопик ама некој ден се надевам дека ќе имам прилика да искусам dungeons and dragons и сметам дека валјда во Гоблин ќе е најдобро место да се почне хаха.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Не сум прочитал ништо од последниве статии дел затоа што немам време да се инвестирам да прописно направам рецензија, а дел затоа шо темите не ми фаќаат око нешто посебно но сакам да додадам во забелешките дека:

Позитивно е што има повеќе објави дневно и со тоа повеќе дневна содржина во последните неколку денови. Тоа е ептен за пофалба.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.590
1.755
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Професионално се занимавам со пишување статии и си викам замисли toshex да ми е едитор o_O
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.590
1.755
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Незнам дали на точно место пишувам но:
-Пример отворам тема нормално каде што можам да коментирам, затоа што не можам во off topic.
Но ете преместена е во off topic, и сега јас не можам да пишувам на темата која сум ја отворил а другите нормално можат.
Не е малце работава нелогична?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Рецензија на:


Ова е можда прва статија на ИТ мк која ми привлече внимание уште со самиот наслов, и за која немав читано/слушано ништо не само периодов туку можеби и општо (во детали).

Што значи уште од самиот старт бев интригиран и информациите за мене беа интересни и нови. Но дури и без тоа статијата е објективно добро напишана, пласирањето на информациите во воведот како и низ содржината беше добро.

Би сакал да имаше малку повеќе фокус на тоа колку и дали кај нас е можно да се изведе таков напад со оглед на тоа дека најчесто мора да приложиш лична карта за било какви измени кај оператор, со можеби прашања до некој експерт од темата за кај нас - ама тоа на страна дефинитивно одлична статија и ми беше интересна.

9/10

ЕДИТ: ми текна дека можеби фокусот е на американскиот поглед не само затоа што таму има повеќе вакви таргети, туку и затоа што можеби изворот е таков - ама сепак ко шо кажав со малку повеќе фокус и на допишување од аспект на нашиот пазар и поднебје би станале совршени вакви статии.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Рецензија на:


Ова е можда прва статија на ИТ мк која ми привлече внимание уште со самиот наслов, и за која немав читано/слушано ништо не само периодов туку можеби и општо (во детали).

Што значи уште од самиот старт бев интригиран и информациите за мене беа интересни и нови. Но дури и без тоа статијата е објективно добро напишана, пласирањето на информациите во воведот како и низ содржината беше добро.

Би сакал да имаше малку повеќе фокус на тоа колку и дали кај нас е можно да се изведе таков напад со оглед на тоа дека најчесто мора да приложиш лична карта за било какви измени кај оператор, со можеби прашања до некој експерт од темата за кај нас - ама тоа на страна дефинитивно одлична статија и ми беше интересна.

9/10

ЕДИТ: ми текна дека можеби фокусот е на американскиот поглед не само затоа што таму има повеќе вакви таргети, туку и затоа што можеби изворот е таков - ама сепак ко шо кажав со малку повеќе фокус и на допишување од аспект на нашиот пазар и поднебје би станале совршени вакви статии.
На @Pane24 бројот мобилен некој овде ? :ROFLMAO:
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Рецензија на:


Квалитетно направено видео ама од рецензија нема ни Р. Искрено повеќе изгледаше као реклама на топшоп отколку рецензија видеото.

Немаше спомнато ниту една споредба или забелешка за телевизорот.

Еве како треба да изгледа рецензија на телевизор, за истиот телевизор и од БЕНЧ Србија:

View: https://www.youtube.com/watch?v=mUo8-SSZVzs
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Немаше спомнато ниту една споредба или забелешка за телевизорот.

"што изгледа супер, меѓутоа во пракса може да се покаже како мал проблем за собирање на прашина во расцепот"

"Мора да напоменеме дека користејќи го телевизорот забележавме на некои места очигледен лош превод на македонски јазик, на пример наместо “Боја по желба” или “Одбрана боја”, во менито стои САКАЛА БОЈА."

"Доколку барате уред исклучиво за гејминг, очекувајте мал лаг кај овој уред и покрај софтверските оптимизации кои се достапни..."

"Од дизајнерска гледна точка, белите копчиња на долните апликации се доста агресивни и многу подобри би биле во црна опција"

"Нашето општо искуство и мал скептицизам со кинески производители дека истите истите се главно фокусирани на хардвер наместо на софтвер и корисничко искуство (читај: купи Шаоми брате“) се покажа како точно и со овој бренд, меѓутоа не толку значително."

"Лошите преводи, малите грешки при поврзување со трети апликации и општо целото корисничко искуство се поправаат само со една добра надградба на софтверот."

А за Benchmark, би сакале да дојдеме до таму кај што се стигнати дечките. :)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Тоа повеќе звучат ко сугестии или онака благо кажано да не се налути никој. Не ми се свиѓаше секако.

"Лошите преводи, малите грешки при поврзување со трети апликации и општо целото корисничко искуство се поправаат само со една добра надградба на софтверот"

Значи нишо не фали, ќе се среди со софтвер.

ЕДИТ: Да не бидам разбран погрешно значи само сакам да кажам дека премногу „претпазливо“ и ко промоција/реклама на топшоп звучи.

ЕДИТ 2: Ако треба да шпекулирам би се посомневал дека пошо знаеме кај живееме и дека ретко која фирма континуирано би давала работи за рецензија, или со други зборови дека ако нешто лошо се зуцне толку крај - затоа е таа доза претпазливост во „рецензијата“.

Јас би ве советувал да ете низ сите овие членови кои ги имате на форумот штом заврши пандемијава побарате кој што има низ дома да рецензирате и да го земете нивното искуство и замерки како долгорочна рецензија и така да почнете дури не дојде момент да сами може да купувате работи за рецензија.

Ете втора сугестија - кога ќе може да си дозволите сами да купувате може потоа да ги препродавате по форумски цени како скоро нови дали на маркетот дали на форум и така ќе имате ем рецензии ем ќе си ги вратите 95% од парите за што и да купите...

ЕДИТ 3: Тој „мал лаг“ кој сте го напоменале е од 36 милисекунди тестирано на бенч РС и тоа е ужасно лошо за оваа класа телевизор. Значи ужасно лошо.

ЕДИТ 4: Во гужви сум па затоа со едити нафрлам работи ко шо ми текнуваат и кога можам - би сакал да видам рецензии за некои од буџет брендовиве на телевизори - ФУЕГО или шо и да има кај нас - кои нудат одлична цена за голем екран.

Сигурно се тиња софтверски но панелите ако се солидни тоа би биле добри опции за многумина посебно као втор телевизор. А и ако имаат 20 милисекунди или помалку лаг тогаш би биле одлични и како телевизор за у детска за гејминг.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
@toshex рецензија на твоите коментари :p
Би те советувал да ја избегнуваш EDIT опцијата после објава, боље објави повеќе мислења автоматски ќе се спојат во едно, вака е тешко за пратење, по оставен коментар, едитираш и нема баш асална нотификација за тоа и делува ко недокажано.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
@toshex рецензија на твоите коментари :p
Би те советувал да ја избегнуваш EDIT опцијата после објава, боље објави повеќе мислења автоматски ќе се спојат во едно, вака е тешко за пратење, по оставен коментар, едитираш и нема баш асална нотификација за тоа и делува ко недокажано.

Noted.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
"што изгледа супер, меѓутоа во пракса може да се покаже како мал проблем за собирање на прашина во расцепот"

"Мора да напоменеме дека користејќи го телевизорот забележавме на некои места очигледен лош превод на македонски јазик, на пример наместо “Боја по желба” или “Одбрана боја”, во менито стои САКАЛА БОЈА."

"Доколку барате уред исклучиво за гејминг, очекувајте мал лаг кај овој уред и покрај софтверските оптимизации кои се достапни..."

"Од дизајнерска гледна точка, белите копчиња на долните апликации се доста агресивни и многу подобри би биле во црна опција"

"Нашето општо искуство и мал скептицизам со кинески производители дека истите истите се главно фокусирани на хардвер наместо на софтвер и корисничко искуство (читај: купи Шаоми брате“) се покажа како точно и со овој бренд, меѓутоа не толку значително."

"Лошите преводи, малите грешки при поврзување со трети апликации и општо целото корисничко искуство се поправаат само со една добра надградба на софтверот."

А за Benchmark, би сакале да дојдеме до таму кај што се стигнати дечките. :)

Ова е платена рецензија, нели?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Ова е платена рецензија, нели?

 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно