• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тема за сугестии/забелешки за подобрување на ИТ МК порталот и содржината (статии)

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Се „начна“ дискусија за статиите на ИТ.мк порталот од страна на Д во друга тема денеска и добив импресија дека сакаат фидбек за порталот и сугестии како може да се подобри содржината и општо валјда целиот пакет посетеност, интеракции, дискусија. Се надевам дека сите ќе одвоиме бар малку време да кажеме што мислиме за порталот и како да се подобри, и се надевам ова би помогнало на ИТ.мк во иднина.

Нека биде ова општа тема а сугестии и забелешки во врска со статии на порталот и како до подобра содржина таму која сите ќе ја уживаме.

------------------------------------

Мои два центи, бидејќи се пронајдов во коментарите на некои други членови. И јас ретко ги читам статиите на порталот и реално на форумот секогаш сум бил како само на форум, не ме интересирал порталот. Но сакам да покажам разбирање дека е нешто во кое ИТ.мк и сака да го направи подобро а сум од тие кои конзумираат ИТ новости и содржина на дневна база па да дадеме шанса. Првично сметав дека секцијата со последни статии на врв на форумот е нешто шо ми смета, но би рекол дека е океј сеа и е као добра појдовна точка за луѓе ко мене кои никогаш не го отвараат порталот.

Од аспект на содржина забелешките ми се, од тоа шо иам прочитано:

1. ми се допаѓа содржината со интервјуа каде се пренесуваат мисења на личности од интерес или експерти во некое поле
2. не ми се допаѓа до сега во основа содржината која потсеќа на некој вид ПР или премногу набрзина нафрлено купче информации

Според тоа сметам дека за мене лично би ми се свиѓало повеќе содржина во ранк на колумни и интервјуа, нешто шо е подолго бара повеќе труд за да се напише но е сепак квалитетна содржина. Подобро да има помалку но квалитетни статии.

-------------

Од аспект на теми, мислам дека треба повеќе автори за да може да покриете новости од светот на технологијата, бидејќи најчесто треба да пишувате по 10 такви кратки статии на ден со одделни новости (најавено нов телефон, нов лаптоп, нов баг некој, софтвер итн). Тоа си повлекува некој секој ден да агрегира вести од познати извори (редит, блогови итн) и да ги објавува 10те најинтересни со доследно парафразирање бидејќи никој нема да сака буквален превод и ќе има мрчење и за тоа.

-----------------

Една работа која последно ја пробав и ми се свиѓа е MORNING BREW - ова е newsletter кој секој ден ти праќа мејл со сите новости на кратко, и изџвакано. Мислам дека некоја ваква содржина како убаво скоцкан newsletter би помогнал на порталот, со тоа шо би служел како брз чеклист на шо се има ново, а ако се додаде и по некој досетлив интересен збор и коментар во њуслетерот би служел како инсентив за да привлече луѓе да читаат и на порталот.

------------------

Но во се ова предуслов е да има квалитет во пишување, значи да не биде само нафрлање на информации туку да има КАРАКТЕР самата содржина. Што значи треба да е напишана од АВТОРИ кои преку содржината ќе пренесат и дел од својот уникатен стил на пишување но и своето его. Можеби треба да пробате и по двајца автори на подолга содржина и да има размена на мислења меѓу двата, нешто шо е често во статии за спортска содржина каде двајцата автори може да имаат различни гледишта и идеи за нештата.

----

Тоа се мои два-три центи како ќе ми текнуваат повеќе ќе додавам. Се надевам ќе се развие дискусија која ќе и даде на редакцијата на ИТ.мк добри идеи.
Мислењето е автоматски споено:

Рецензија на статијата:


Одлично почнува со носталгичниот троубек на MTv телевизијата, но потоа содржински опаѓа и делува како претежно превод на некоја друга статија. Квалитетот на сликите е слаб, и има премалку слики од самата апликација. Делува ко да авторот не ја ни пробал апликацијата, а можел и можел да направи скриншотови.

Не е ова критика кон авторот, ова е само рецензија со цел да посочи за во иднина - да се разбереме.

Дополнително сметам дека како тематика слаба тема е апликација за вакво нешто. Веќе имаме спотифај, јутуб (премиум), саундклауд и тон други апликации за слушање и наоѓање музика, до ниво каде ретко кој гледа музички спотови ако бара нова музика. Сите сме во движење и така што сметам дека ретко кој ќе каже „WOW баш оваа апликација ми требаше, фала ИТ.мк што ми ја посочи“.

Значи сакам да кажам треба малку да се размисли и за потенцијалот на статијата да привлече внимание.

-------------------------

Според тоа интересни теми ете би биле да се напише квалитетна статија за како да се направи домашен стриминг сервер. Веќе имате голем дел од податоците достапни во теми од форумов, пред се тоа дека може да се искористи мини компјутер и со тоа не само што темата ќе биде интересна туку и ќе достави информации за делови кои се достапни на нашиот пазар а за кои просечен корисник може да не е информиран.

Тргнувајќи од претходново а како идеја понесена од тоа дека постојат мали евтини компјутери, може друга статија за тоа кои се евтини варијанти за компјутер за основни веб браузинг и офис потреби за по дома - посебно со оглед на тоа дека е потреба со пандемијава за се повеќе семејства.

Тргнувајќи од семејства кои сакаат евтини компјутери, има семејства кои не можат да си дозволат компјутер. Тука одма се префрламе на статија за Шлапатало кој беше прогласен за нешто Маж на годината или така нешто пред некој ден (на твитер видов) - значи која одлична прилика да напишете за тоа и да го контактирате за уште едно интервју за како и што се има сменето сега веќе после година дена и колку интересни работи има нови да сподели (посетен беше од Претседателот, спрема веќе компјутери и за надвор од државата да помага и на деца од соседните држави мислам итн...).
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Да се надоврзам на споениот пост од погоре - еве само дел од работите за кои може да го интервјуирате Борче во нова статија:

1637860242042.png 1637860266493.png

И секако успут може да се обнови промоција во статијата за како може луѓе да помогнат или да се вклучат во иницијативата.

1637860377465.png
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Рецензија на статија:


Тука нема многу шо да се каже, можам да отидам на било која листа за игри на јутуб и да го видам истово или да го прочитам од некоја wiki страница за upcoming игри. Дефинитивно фали напишана содржина во статијата, но би дополнил дека и темата на статијата е тотално утната.

Верувам дека никој член тука не би седел да ги листа трејлерите за тие 16 игри во статијата, особено без да има некој текстуален инснетив пред секоја, ко на пример:

„Ако сте љубители на жанрот „тој и тој“ тогаш оваа игра може ќе ви се допадне. Се работи за „ваков и ваков“ свет и „оваква и онаква“ механика на играње, која потсеќа на „некоја си слична“ видео игра од ХХХ година која имаше многу фанови...

Или ако е продолжение може барем реченица као:

Долго очекуваното продолжение на серијалот создава моментално многу/малку хајп итн итн.

--------------------

Но пак ќе кажам тематиката е промашена бидејќи сметам дека ретко кој целосно ќе се инволвира во ваков пост посебно пошо е компилација од трејлери и тоа е полесно да се следи на јутуб каде има такви содржини со voiceover од некој јутубер. Сметам дека на порталот, ко што пишував и погоре треба да се ориентирате на некои теми кои се посуштински и поинтересни, но си бараат поголема обработка и следствено подолги статии со навлагање во детали со све.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Не би сакал да коментирам за тоа колкав инсентив имаат авторите и какви credentials имаат, не мислам дека не се добри автори пошо немаме нели некоја основа за критика - но сметам дека трудот кој е вложен е минимален. Тоа е заклучокот шо го имам.

Но полошо од тоа е ко шо кажав изборот на теми - има многу подобри и посуштински теми на кои може да пишуваат, вакви компилации од upcoming игри се ептен low hanging fruits.

Шо е следно „топ 3 производители на графички картички“? хахаха
(сакам да кажам дека и такви компилации на топ 5 и топ 10 се исто low effort low quality содржини за во текст)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Нели ангажираа член од форумов што напиша статија за некој Самсунг?
Тоа беше поквалитетно напишано, што бидна со таа соработка?

На сајтот му фали уредник и повеќе новинари. Но, за тие да напишат квалитетна статија им треба време за истражување, анализа, проверки, тестирање...
Времето чини пари, а пари слабо.

Ако нема некој грант од министерство, некој ЕУ фонд, невладина и слично, пари тешко да има. Но и тоа е најчесто еднократно, колку долго и да трае.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Нели ангажираа член од форумов што напиша статија за некој Самсунг?
Тоа беше поквалитетно напишано, што бидна со таа соработка?

На сајтот му фали уредник и повеќе новинари. Но, за тие да напишат квалитетна статија им треба време за истражување, анализа, проверки, тестирање...
Времето чини пари, а пари слабо.

Ако нема некој грант од министерство, некој ЕУ фонд, невладина и слично, пари тешко да има. Но и тоа е најчесто еднократно, колку долго и да трае.

Сигурно си во право. Вака сигурно повеќе луѓе си натоваруваат дел од овие обврски без да има некој што ќе посвети целосно време на овие проблематики.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Нели ангажираа член од форумов што напиша статија за некој Самсунг?
Тоа беше поквалитетно напишано, што бидна со таа соработка?

Мислам дека мислиш на @fuzzjaw, го оставам него да се произнесе на тоа поле... :)
На сајтот му фали уредник и повеќе новинари. Но, за тие да напишат квалитетна статија им треба време за истражување, анализа, проверки, тестирање...
Времето чини пари, а пари слабо.
Се согласувам 100%. Затоа менуваме бизнис модел, не се предаваме... )

Ако нема некој грант од министерство, некој ЕУ фонд, невладина и слично, пари тешко да има. Но и тоа е најчесто еднократно, колку долго и да трае.

Тоа е многу краторочно решение, а дополнително еве јавно ке кажам дека за второто вакво истражување што сакаме да го спроведеме: Мапирање на ИТ индустријата во .мк ⋆ IT.mk на првото работевме 2 месеци, чукнавме на врата на ФИТР, локални организации што работат со USAID грантови за подобрување на ИТ во МК, организации со швајцарски грантови со фокус на ИТ и побаравме скромен буџет за следното истражување кое сакаме да го правиме во 2021 година и наведовме дека 60% од тој буџет ке се троши на промоција на истражувањето.

Некои дури не не ни удостоија со одговор - ниту да ниту не, и на наше инсистирање да се произнесат дури и да е негативно, само да ни кажат. Па ти види ако за такво нешто неможеш да најдеш поддршка, па за содржина уште помалку.

Не ни е цел да се молиме или да тераме краткотрајни решенија од типот дај ни грант, добри сме 5 месеци, после ке бркаме друг грант.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
@toshex пред да навлеземе во темата и да издебатираме за работите, ме интересира твое мислење, бидејќи ја започна темата, за следниве содржини:
 1. Интервју со шампионите во CS:GO - BLUEJAYS и Македонската Еспорт федерација ⋆ IT.mk
 2. MK Wallet: Како да ја користите новата апликација на Министерство за здравство ⋆ IT.mk
 3. Јордан и Андреа, татко и ќерка кодерски-тандем, победија на Bitcoin хакатон во Ел Салвадор ⋆ IT.mk
 4. Е-дневник серијалот: е-дневник ⋆ IT.mk
 5. Разговор со Вања Манова од Mastercard за сите детали поврзани со дигиталниот идентитет ⋆ IT.mk
 6. Што вели НБРСМ за уплатите кон криптоберзи преку домашни банки ⋆ IT.mk
 7. Почетоците на Howitzer, .мк стартап кој доби инвестиција од пола милион долари [дел 1/2] ⋆ IT.mk (особено за ова)
 8. Treker.mk - проект за анализа на податоци за COVID-19 кој нуди Rest API ⋆ IT.mk
 9. Што носи новата надградба на pulse.eco - платформа за животна средина ⋆ IT.mk
 10. Хитлер и Sponge Bob со валидни ЕУ сертификати за COVID, повлечен македонски јавен клуч за EU DCC ⋆ IT.mk
 11. Дигитален идентитет во Македонија - што е и како да креирате свој ⋆ IT.mk
 12. Туторијал: Како да извадите потврда за неосудуваност на телефон ⋆ IT.mk
 13. Македонскиот уметник Жарко Башески објави NFT аукција - "Обичен човек" ⋆ IT.mk
 14. Новиот предлог закон за платежни услуги и платни системи — нови можности, но и нови предизвици ⋆ IT.mk
 15. По потегот на А1, Македонски телеком го возвраќа ударот: 100GB мобилен интернет за сите Магента корисници ⋆ IT.mk

.... и на кој странски портал ги прочита содржиниве btw? :)

Пиши ми што мислиш генерално за горнава содржина, па ќе навлеземе во останатите коментари и сугестии.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
Тоа е многу краторочно решение, а дополнително еве јавно ке кажам дека за второто вакво истражување што сакаме да го спроведеме: Мапирање на ИТ индустријата во .мк ⋆ IT.mk на првото работевме 2 месеци, чукнавме на врата на ФИТР, локални организации што работат со USAID грантови за подобрување на ИТ во МК, организации со швајцарски грантови со фокус на ИТ и побаравме скромен буџет за следното истражување кое сакаме да го правиме во 2021 година и наведовме дека 60% од тој буџет ке се троши на промоција на истражувањето.

Некои дури не не ни удостоија со одговор - ниту да ниту не, и на наше инсистирање да се произнесат дури и да е негативно, само да ни кажат. Па ти види ако за такво нешто неможеш да најдеш поддршка, па за содржина уште помалку.

Не ни е цел да се молиме или да тераме краткотрајни решенија од типот дај ни грант, добри сме 5 месеци, после ке бркаме друг грант.

Се гледа не сте работеле на проекти, концептов ја нема целата методологија и финална цел за да биде корисен на долг рок, а од друга страна вие изгледа ги немате врските за да ги фатите проектите.

Имате консултантски агенции за ова, нека ви го склопат во проект и терајте, ако сакаш пиши ми во ПП ќе ти дадам контакт.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Се гледа не сте работеле на проекти, концептов ја нема целата методологија и финална цел за да биде корисен на долг рок, а од друга страна вие изгледа ги немате врските за да ги фатите проектите.

На твое место не би коментирал тоа што не го знам, судејќи по еден пост. :)
Btw, не постои ЕДНА методологија и финална цел за проектите, па да влагаме у таква дискусија.
Едино у реченицава за врските си у право - не сакаме да работиме преку врски и да ги имаме, не ги користиме.

Имате консултантски агенции за ова, нека ви го склопат во проект и терајте, ако сакаш пиши ми во ПП ќе ти дадам контакт.

Отворено ќе ти кажам дека IT.mk сакаме да биде некој си proof of concept и потенцијална инспирација и за другите дека во државава може да се работи БЕЗ "otlicen projekt" филозофијата. Знаеме дека има консултантски агенции, фала на понудата, меѓутоа немаме интерес на таков начин да работиме.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
На твое место не би коментирал тоа што не го знам, судејќи по еден пост. :)
Btw, не постои ЕДНА методологија и финална цел за проектите, па да влагаме у таква дискусија.
Едино у реченицава за врските си у право - не сакаме да работиме преку врски и да ги имаме, не ги користиме.Отворено ќе ти кажам дека IT.mk сакаме да биде некој си proof of concept и потенцијална инспирација и за другите дека во државава може да се работи БЕЗ "otlicen projekt" филозофијата. Знаеме дека има консултантски агенции, фала на понудата, меѓутоа немаме интерес на таков начин да работиме.

Го погледнав истражувањето уште кога излезе, а иако не сакам да се експонирам, за да добијам кредибилитет во дискусијава ќе ти кажам дека имам огромно искуство (со пишување, добивање и спроведување на вакви проекти).

Ова што сте го направиле вие во еден проект (па макар и 10.000 евра нека е) е само почетна фаза/основа за следните чекори, да не зборувам што понатака треба да се мисли и на sustainability аспект кој овде ви го множам со нула. Ајде да резимирам накратко:
 • Методологијата е најбазична што може да биде во ова од 2019
 • Нема никаква верификација на резултатите со статистички модел, за да се потврди релевантноста на добиените бројки
 • Маркетинг на истражување не се прави, ако сте оделе со таква терминологија од авион се гледа дека нема да добиете проект
 • Со класификациите уште од старт направивте хаос па оправавте после во текот на истражувањето (a big no-no)
 • Ова е П.С - линкот не ни прикажува веќе пола од графиконите, не знам дали е до редизајнот
Очигледно е дека немате искуство со проекти и истражувања, ама сакате да ги правите - така што освен со консултант/консултантска агенција која ќе ја стави вашата визија на хартија, јас не гледам друг начин. Не знам што се навредуваш и спомнуваш „не работиме на таков начин“, не ти кажав врски да фаќаш, туку стручна помош да си побараш место да се вртите во круг зашто (може е до мене), ама кај вас цело време гледам наратив дека друг ви е крив за вашите проекти што не полетале од земја.

Од мене овер анд аут, терајте како сакате понатаму.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
@toshex пред да навлеземе во темата и да издебатираме за работите, ме интересира твое мислење, бидејќи ја започна темата, за следниве содржини:
 1. Интервју со шампионите во CS:GO - BLUEJAYS и Македонската Еспорт федерација ⋆ IT.mk
 2. MK Wallet: Како да ја користите новата апликација на Министерство за здравство ⋆ IT.mk
 3. Јордан и Андреа, татко и ќерка кодерски-тандем, победија на Bitcoin хакатон во Ел Салвадор ⋆ IT.mk
 4. Е-дневник серијалот: е-дневник ⋆ IT.mk
 5. Разговор со Вања Манова од Mastercard за сите детали поврзани со дигиталниот идентитет ⋆ IT.mk
 6. Што вели НБРСМ за уплатите кон криптоберзи преку домашни банки ⋆ IT.mk
 7. Почетоците на Howitzer, .мк стартап кој доби инвестиција од пола милион долари [дел 1/2] ⋆ IT.mk (особено за ова)
 8. Treker.mk - проект за анализа на податоци за COVID-19 кој нуди Rest API ⋆ IT.mk
 9. Што носи новата надградба на pulse.eco - платформа за животна средина ⋆ IT.mk
 10. Хитлер и Sponge Bob со валидни ЕУ сертификати за COVID, повлечен македонски јавен клуч за EU DCC ⋆ IT.mk
 11. Дигитален идентитет во Македонија - што е и како да креирате свој ⋆ IT.mk
 12. Туторијал: Како да извадите потврда за неосудуваност на телефон ⋆ IT.mk
 13. Македонскиот уметник Жарко Башески објави NFT аукција - "Обичен човек" ⋆ IT.mk
 14. Новиот предлог закон за платежни услуги и платни системи — нови можности, но и нови предизвици ⋆ IT.mk
 15. По потегот на А1, Македонски телеком го возвраќа ударот: 100GB мобилен интернет за сите Магента корисници ⋆ IT.mk

.... и на кој странски портал ги прочита содржиниве btw? :)

Пиши ми што мислиш генерално за горнава содржина, па ќе навлеземе во останатите коментари и сугестии.

Не го разбирам делот за странски портал. Ги неам читано повеќето од тие ко шо спомнав погоре не го следам порталот многу.

Интервјуто со дечките од ЦСГО е топ. Неам замерки за него.

Општо од насловите секоја содржина која е „оваа апликација служи за ...“ или „интервју со ...“ а се работи за личности кои немам појма кои се општо не ми привлекуваат внимание. Исто и се шо изгледа спонзорирано, пример насловот за А1 со 100ГБ мобилен не ме засега. Така нешто.

Во иднина иам намера да споделувам мислење за повеќето теми кои ќе ги напишете а ми се бар малку од интерес или мислам дека иам доволно кредибилитет за да дадам коментар, а темата ја отворив пошо во друга тема зборувавте дека сакате коментари и сугестии како да биде порталот попривлечен за членовите.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
Нели ангажираа член од форумов што напиша статија за некој Самсунг?
Тоа беше поквалитетно напишано, што бидна со таа соработка?

Како што ти кажа и D, јас пишував статии за порталот едно време, мислам дека напишав 80тина вкупно. Фала ти за убавите зборови.

Соработката траеше колку што траеше, не е повеќе активна, по моја кривица. Од приватни причини морав да се повлечам, и пошто гледам дека го спомна тоа како проблем, ќе ти кажам само дека во мојот случај немаше врска со финансии.


Многу поголем проблем сметам дека е недостатокот на теми за обработка. Во повеќе наврати на форумов читам мислења од членови дека темите што се само "преведени" од странски портали се бескорисни пошо повеќето членови ги читаат баш на тие странски портали. Тука проблем е што кај нас уствари и нема како да се добијат повеќе информации од тоа што тие исти портали веќе го напишале, па изгледа како обичен превод. Дури и да прочиташ, еве, 30 статии на иста тема, и сите информации да ги срочиш во една убаво организирана статија, пак ќе изгледат како превод пошо информациите се тие.

Исклучок на ваквите теми се оние што се пишани како guides/how-tos или оние кои темелно покриваат одредена тематика, како и секако, рецензиите. За да се покрие одредена тематика треба да имаш темелни, детални познавања и first hand experiences со истата, во спротивно огромни се шансите да пишуваш глупости кои било кој со малку познавање од тематиката ќе ги примети одма, а и тоа е далеку од квалитетна содржина. За другата категорија, рецензии, ќе ти кажам само дека можноста за соработка со локалниве продавници/PR агенции кои би обезбедиле хардвер на тестирање, е никаква. Исклучок се Смартус, на пример, кои обезбедија Roborock S7 што го тестирав десетина дена па ја напишав рецензијата за него, и кои спомнаа дека се отворени за соработки од тој тип и во иднина.

Да сменам малку тема, @toshex мислам дека си еден од ретките шо се замарат да дават фидбек за форумов, посебно последниве месец дена. Ама мислам дека ако се фатиш за три/пет/десет теми место да ги читаш сите, не е баш фер да коментираш за трудот/incentive/credentials.
Не би сакал да коментирам за тоа колкав инсентив имаат авторите и какви credentials имаат, не мислам дека не се добри автори пошо немаме нели некоја основа за критика - но сметам дека трудот кој е вложен е минимален. Тоа е заклучокот шо го имам.

Не го разбирам делот за странски портал. Ги неам читано повеќето од тие ко шо спомнав погоре не го следам порталот многу.

Веќе кажав зошто мислам дека огромен дел од темите (вклучително и моите, не се оградувам воопшто од проблемот) изгледаат како low effort превод на странски статии. Ама ако не ги прочиташ и останатите кај шо некој се потрудил да соберит информации, контактират индивидуалци и фирми и прајт интервјуа или слично, не ти се баш на место коментарите.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Коментирам чисто за темите шо ги линкував погоре. Имам линкувано, и објаснето за секоја што мислам конкретно и што мислам дека фали со нив.

Имам и идеи споделено за какви теми би биле поинтересни од мое гледиште.

Дополнително иам сто пати пишано дека убаво е сите да споделуваат мислење, и дека затоа е отворена темава. Да не барам цитат од тоа темата кај шо дискутиравме друго нешто па @D кажа дека за порталот сакаат сугестии и критики - затоа е и отворена темава.

И ко шо кажав, почнав во моментот коа се напишани овие неколку статии. Имам намера колку можам и колку шо ќе ми привлечат внимание да ги читам во иднина малку повеќе статиите и да споделувам тука кратки рецензии.

Неам никаков интерес на крајот на денот да кењам, мене ми одзима се ова време и се шо ќе напишам иако е субјективно (шо значи мое мислење изразено преку призмата на човек кој ќе признаам има краток attention span и различни интереси од просечниот човек во државава) е искрено и со намера да можеби помогне како што барем на зборови администрацијата појави интерес - односно побараа сугестии и критики. Еве ги моите.

Тоа е се. Индиферентен сум за секакви замерки околу истите, и реално ама ич - нула - емоции иам коа пишувам било шо на темава. Најлошо шо може е да продолжи исто, најдобро да се подобри содржината и да ја читаме сите повеќе.

Односно ко шо иам кажано за мене повеќе проблем се темите, ретко кој наслов ме привлекува така шо за мене најдобро сценарио може да е да се пишува на теми шо ќе ми привлечат внимание а не се некои шо можам да ги прочитам на странски портали.

Значи предизвикот е секако огромен, ама ако сакате успешен портал тоа е таргетот. Во спротивно може да си стои само форумот е доволно.

Макар ова последново знам дека не е ни од далеку реално, пошо сфаќам дека има голем дел жители на МК шо не ни знаат англиски така шо секако е корисно да имаат извор на информации на македонски за ИТ сферата - ама пак ќе кажам дека за да покривате вести треба најмалку 10 кратки „вести“ тип постови дневно, а за суштински добри и интересни статии како колумни, рецензии и интервјуа треба повеќе труд и подолго време за да се припремат - така шо сума сумарум треба многу повеќе автори за се тоа валјда.

И уше еднаш за крај се ова е мое гледиште и мислење. И гледајте на тоа дека сепак некој се труди да го искаже мислењето, темава е тука со денови и искрено се надевам дека и други членови ќе се надоврзат пошо вака едно мислење уопште не е статистички релевантно - но крајно е неокеј да не се цени исто така.
Мислењето е автоматски споено:

Веќе кажав зошто мислам дека огромен дел од темите (вклучително и моите, не се оградувам воопшто од проблемот) изгледаат како low effort превод на странски статии. Ама ако не ги прочиташ и останатите кај шо некој се потрудил да соберит информации, контактират индивидуалци и фирми и прајт интервјуа или слично, не ти се баш на место коментарите.

Од ова најубаво се гледа дека ти не си се потрудил да прочиташ 3-4 А4 страници текстот шо го иам напишано погоре и избрзуваш до некој заклучок дека моите коментари се некој вид гомнојадење и не се на место.

Критика каква и да е ако некој кажал дека сака критика - секогаш е на место. Дури и да е погрешна според мнозинството, сепак коа се прави статистичка анализа на фидбек се зимаат сите позитивни и сите негативни мислења.

А дополнително значи ако читате ко шо треба ќе видите дека ептен се трудам неутрално да изразам шо јас МИСЛАМ и шо СМЕТАМ дека е сликата за тие две три статии шо ги рецензирам во темава до сега.

Значи тргнете и од тоа дека е таргетирано за статиите шо ги линкувам и шо сум ги читал.

И побогу, не може да очекувате да зеам сеа цел портал назад да го читам - не сум платен за ова неам време до толку. Се трудам колку можам максимално онака од добра волја, не би ни сакал тоа да ми е работа и да ме плаќаат не сум УРЕДНИК.

Сосема погрешно и лошо влагате во дискусијава као не ве напаѓа никој, читајте извлечете ако има нешто да се извлече ако не игнорирајте пошо нели не знам шо зборам и џабе се трудам колку толку да помогнам.

1638104800087.png
^^^ ова конкретно не е дел од „рецензиите“ туку успат дискусија и е наменето најмногу за последниот пост за игри шо ќе искачаат во декември или како и да беше - шо пак ќе повторам оставам простор benefit of doubt дека авторите не се проблем туку дека конкретно се работи за low effort пост напишан во 10 минути чисто за да има нешо ново.
Мислењето е автоматски споено:

-----------------------

Sigh... место фокусот да е кај шо треба прво нешто на кое се сврте дискусијата е на „не треба да се критикува“ и „ако не прочиташ све како си компетентен“ а не ни читаат дека има конструктивни сугестии и пред се значи сугестија за нешто шо е ептен актуелно во моментов на твитер, нешто за кое шо СТРАНСКИ медиуми кај нас се јавуваат за интервјуа и покритие а тоа е иницијативата

ДОНИРАЈ КОМПЈУТЕР за која ете и денес значи има нешто ново:

1638105020056.png

Значи место да се жалите како ние не можеме да дојдеме до информациите од странство, покривајте ги прво информациите кои потекнуваат од тука а се извонредни и светски актуелни во моментов.

Во овие (колку се?) денови шо поминаа откоа ја дадов прв пат идејава за покритие на оваа тема можеше книга да се напише а не статија. Интервју можеше да се договори исто гарант. И тоа видео интервју, со Гораст ете на пример колку ќе беше кул тоа нешто - одличен водител со добра листа на прашања снимено се тоа преку вебкамери ќе беше топ содржина.

Ама не, треба ние тука да ловиме италјански некои вести да се мачиме да дознаеме 2-3 работи за сето ова нешто... ме фрустрира пошо на твитер читам а не ја има целата приказна на твитер. А ме интересира ете - шо се најновите разврски со ова донирај компјутер, има многу фама со интервјуа во странство шо се се дешава со тоа? Дали има некое ескалирање на сето ова да порасне и поголемо од македонски граници? Итн итн итн.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
Од ова најубаво се гледа дека ти не си се потрудил да прочиташ 3-4 А4 страници текстот шо го иам напишано погоре и избрзуваш до некој заклучок дека моите коментари се некој вид гомнојадење и не се на место.

Критика каква и да е ако некој кажал дека сака критика - секогаш е на место. Дури и да е погрешна според мнозинството, сепак коа се прави статистичка анализа на фидбек се зимаат сите позитивни и сите негативни мислења.

А дополнително значи ако читате ко шо треба ќе видите дека ептен се трудам неутрално да изразам шо јас МИСЛАМ и шо СМЕТАМ дека е сликата за тие две три статии шо ги рецензирам во темава до сега.

Значи тргнете и од тоа дека е таргетирано за статиите шо ги линкувам и шо сум ги читал.

И побогу, не може да очекувате да зеам сеа цел портал назад да го читам - не сум платен за ова неам време до толку. Се трудам колку можам максимално онака од добра волја, не би ни сакал тоа да ми е работа и да ме плаќаат не сум УРЕДНИК.

Сосема погрешно и лошо влагате во дискусијава као не ве напаѓа никој, читајте извлечете ако има нешто да се извлече ако не игнорирајте пошо нели не знам шо зборам и џабе се трудам колку толку да помогнам.

Погледнете го атачментот 106753
^^^ ова конкретно не е дел од „рецензиите“ туку успат дискусија и е наменето најмногу за последниот пост за игри шо ќе искачаат во декември или како и да беше - шо пак ќе повторам оставам простор benefit of doubt дека авторите не се проблем туку дека конкретно се работи за low effort пост напишан во 10 минути чисто за да има нешо ново.

Ти ги читам постовите, hence муабетот дека даваш фидбек за форумов. И во право си дека критики би требало да се секогаш добредојдени. Само сметам дека во случајов, критикуваш твоја слика за одреден(и) автор(и) врз основа на прочитани неколку статии од напишани илјадници, со муабетот дека не се вложува доволно труд. Едно е да направиш рецензија на статија (ги прочитав и тие, и мислам дека си прв шо дават конкретни pointers како да се подобрит истата место само "не чинит", which is nice), друго е да критикуваш автор врз основа на таа иста статија а ете, и сам кажа дека многу од останатите статии не си ги ни прочитал.

За квалитетот на темите во голема мера се сложувам, затоа и пробав да посочам како изгледа истиот проблем "од другата страна" и затоа потенцирав дека не се оградувам од проблемот.


EDIT, не можам да го цитирам ова: "Значи место да се жалите како ние не можеме да дојдеме до информациите од странство, покривајте ги прво информациите кои потекнуваат од тука а се извонредни и светски актуелни во моментов."

Имаш петнаесет теми од кои како пример ќе ги земам интервјуто со репрезентацијата на CSGO, како и темата за Howitzer, кои покриваат информации кои, цитирам, потекнуваат од тука а се извонредни и светски актуелни во моментов.
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Нигде не критикував автори, читај пак.

Пишав, и цитирам (извадено од баш твојот цитат на мене)

Не би сакал да коментирам за тоа колкав инсентив имаат авторите и какви credentials имаат, не мислам дека не се добри автори пошо немаме нели некоја основа за критика

Што значи ова - дека не сакам да критикувам автори, дека НЕ МИСЛАМ ДЕКА НЕ СЕ ДОБРИ АВТОРИ, и се ова бидејќи немам основа за критика (неам читано повеќе од 2-3 статии, не знам биографии за авторите, немам читано други нивни дела и така натака.

но сметам дека трудот кој е вложен е минимален. Тоа е заклучокот шо го имам.

Пак ќе кажам ова се однесува на статиите, особено последната со игрите, кои ги иам прочитано. Значи за тие две ако ништо друго трудот кој е вложен мене ми делува минимален и напишав конкретни примери за зошто и како, и што можело подобро особено за таа со музиката.

Не знам шо е тука нејасно. Не зборувам надвор од тоа што го иам прочитано, со тек на време се надевам ќе покријам ете и стотици статии па ќе имам подобра и поопшта слика за содржините па ќе видиме тогаш кој ќе ми биде општиот заклучок.

-------------------------------

И по седми пат веќе - конкретно имам напишано дека за мене многу од темите не ми привлекуваат внимание и дека СПОРЕД МЕНЕ треба повеќе фокус на посуштински статии а не на такви шо се лоу ефорт ко овие две. Значи што е до мене вакви не би се замарал да пишувам уопште, ми разбираш поента?

А ако веќе сакате секојдневни постови тогаш треба барем десетина со најновите новости - во кои пак не спаѓаат овие две со музикава и со игриве.

А ако веќе некој мисли дека ова со музичкава апликације е добра идеја можел да се потруди (ко шо кажав во рецензијата) да стави повеќе скриншотови да ја истестира подобро, да даде повеќе објаснувања и онака да ја „продаде“ подобро као добра идеја за да некој сака да ја проба. Од статијата јас не добив никаква корисна информација, ни па preview на што и како е апликацијта и зошто јас би ја користел наместо јутуб премиум. Немаше квантификативна споредба на како и зошто е подобра во наоѓање нова музика никаква, ниту пример сценарија за кај би имала предност, ниту хипотеза за на кои корисници би им користела. Не знаеме дали поддржува background play на пример, нешто шо би било корисен feature за луѓе кои немаат јутуб премиум... значи такви некои битни аспекти не се спомнати - НАЈВЕРОЈАТНО пошо не е тестирана туку само читнато и преведено (ова е шпекулација, и е бенефит оф даут пошо ако е пробано а не е напишано ништо тогаш е бетер).

И да не се повторувам значи и за ова со игрите никаква супстанца немаше.

-------------------------------

ЕДИТ: Заклучок - коа се работи за сугестии и критики БИТНО е да се чита све, а не да се скока. Ако немате време или пак немате концентрација или трпение да читате долги постови во моментот, навратете се подоцна или пак игнорирајте и не мора да се замарате за критиките и сугестиите за порталот. Впрочем хипокритично е да барате сугестии и критики ама да не се замарате да ги читате истите нели?

ЈАС РАЗБИРАМ ДЕКА Е ТЕШКО ДА СЕ ЧИТААТ РЕФЕРАТИ... ама коа се работи за нешто битно и суштинско како критика или сугестија треба да се навлезе во детали - сметам. И според тоа пишувам долго... за на крај да ми се реплицира без да е прочитано доследно и да се избрзува до заклучоци.


ПАК ЌЕ ПОВТОРАМ - тотално нула емоции имам во се ова шо е тука на темава напишано и планирам така да продолжам. Колку ќе имам и јас време и енергија да продолжам да давам мислења, и тоа толку детални, не знам - ама верувајте во корист на редакцијата е да продолжам со исто темпо и треба и други членови исто така и на крај да има една поубава голема слика за тоа како да се подобри содржината на ИТ.мк

Пошо нели ИТ.мк сакате да успее не само ФОРУМ.ит.мк
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
Самата реченица дека авторите вложиле минимален труд ти е критика за авторите. Ако не сакаш да критикуваш автори, не ги спомнувај. Држи се до фидбек за статиите, кој патем е многу покорисен и му дава на авторот слика каде и како би можел да се подобри во иднина.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Самата критика дека авторот вложил во конкретен случај минимален труд е критика за статијата. Можеме до утре вака. Јас како сметам можам да дадам критика, тие за кои е релевантна како сакаат и колку сакаат ќе ја уважат. Така работи тоа. Не сфаќам потреба да ми се кажува како да критикувам, сметам дека знам да критикувам и да давам сугестии. :)

П.С: сите сакаат критики се дури се позитивни мајката :) као „сакаме сугестии и критики“ и после на прво нешто шо не е пофалба TRIGGERED ние ќе ти кажеме како да критикуваш хахахаха
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
D побара сугестии и критики. Не јас. Ќе ти дадам benefit of the doubt дека ми го промаши постот и ќе ти кажам дека во моментов не сум на ниеден начин поврзан со IT.mk, моите коментари према твојата критика се од third party гледна точка :)

П.С: сите сакаат критики се дури се позитивни мајката
Интересен ти е ставов, со оглед на то дека се сложив со скоро се шо кажа во врска со статиите, а се фати да се расправаш за таа една реченица шо ти ја искритикував.

Како и да е, јас ќе се повлечам од муабетов пошо ојт накај Боречки Клуб муабети наместо било шо конструктивно, which is not my cup of tea.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Пак ќе повторам не се расправам уопште, неам ни грам тензија ни ништо. Напротив смешно ми беше :) Но тешко е да се процени во текстуална дискусија. Како и да е и јас ќе додадам дека цела таа енергија место мене да ми се укажува како да критикувам е подобро насочена да се даваат критики и сугестии на тема статиите на порталот.

Јас по навика реплицирам на реплики за да се одржи дискусијата и за можда уше некој член плус да ја види темата и можда и да допринесе. Убав ден.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Го погледнав истражувањето уште кога излезе, а иако не сакам да се експонирам, за да добијам кредибилитет во дискусијава ќе ти кажам дека имам огромно искуство (со пишување, добивање и спроведување на вакви проекти).

Ова што сте го направиле вие во еден проект (па макар и 10.000 евра нека е) е само почетна фаза/основа за следните чекори, да не зборувам што понатака треба да се мисли и на sustainability аспект кој овде ви го множам со нула. Ајде да резимирам накратко:
 • Методологијата е најбазична што може да биде во ова од 2019
 • Нема никаква верификација на резултатите со статистички модел, за да се потврди релевантноста на добиените бројки
 • Маркетинг на истражување не се прави, ако сте оделе со таква терминологија од авион се гледа дека нема да добиете проект
 • Со класификациите уште од старт направивте хаос па оправавте после во текот на истражувањето (a big no-no)
 • Ова е П.С - линкот не ни прикажува веќе пола од графиконите, не знам дали е до редизајнот
Очигледно е дека немате искуство со проекти и истражувања, ама сакате да ги правите - така што освен со консултант/консултантска агенција која ќе ја стави вашата визија на хартија, јас не гледам друг начин. Не знам што се навредуваш и спомнуваш „не работиме на таков начин“, не ти кажав врски да фаќаш, туку стручна помош да си побараш место да се вртите во круг зашто (може е до мене), ама кај вас цело време гледам наратив дека друг ви е крив за вашите проекти што не полетале од земја.

Од мене овер анд аут, терајте како сакате понатаму.

За перцепцијата во што имаме, а во што немаме искуство, оставам на тебе штом е така и од 2-3 поста можеш да перцепираш такво нешто, не влагам во дискусијата... Што се однесува до проектот, иако и ние не сакаме да се експонираме, ќе ти кажам што точно баравме за да ти биде појасно зошто имаме став што тебе ти личи на "се некој друг ни е крив" - во реалноста не е тој став btw, повеќе ни е криво што се е у лимбо у државава и никој не навлага подетално во ништо, појди од тоа дека во ФИТР требаше 2 мејла и 2-3 телефонски повика за да воопшто го разгледаат барањето и иницираат дискусија, а нити влегоа во детаљи нити посочија нешто критика, едноставно не им се замараше.

Она што ние го баравме беше буџет до 5к ЕУР, за да може да најмиме сениор Data Scientist да ни ја среди методологијата, да ни ревидира грешките и да ни помогне при обработката, а останатиот дел од буџетот за да ги промовираме резултатите после (еве . Од сите страни со кои дискутиравме, откако остваривме контакти на прва истражувањето беше пофалено, а критика каква што ти посочи немаше - иако си во право за многу работи во постот, други не влегоа толку во детаљи

А ако од истражувањето мислиш дека нема бенефит целата заедница, тоа веќе е друга дискусија која што бара посебна тема.

Дека не работиме со врски беше она што ти го посочив со „не работиме на таков начин“. За врски да бркаме, ти реков немаме намера, тоа не ни е метод на работа, не се ниту навредивме ниту ги вреѓаме тие што го прават тоа, не им се мешаме, секој со свој памет.

п.с. линкот ќе го средиме, до редизајнот е.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Ги неам читано повеќето од тие ко шо спомнав погоре не го следам порталот многу.
Во постот што го пишав со темиве: Тема за сугестии/забелешки за подобрување на ИТ МК порталот и содржината (статии)

Идејата ми беше да ги ѕирнеш и тие и веќе кога даваш фидбек за кој сме благодарни, да ни дадеш и за нив, дали се тоа содржини кои некој како тебе би ги читал или не. Немора да ги пофалиш, слободно ги и искритикувај, сакаме да чуеме реално мислење.

Муабетот ми е дека ако збориме за цела содржина на портал, треба да имаме повеќе репери за тоа што има на портал, ете тие 15-тина содржини што ги пишав се од последниот месец отприлика...

а темата ја отворив пошо во друга тема зборувавте дека сакате коментари и сугестии како да биде порталот попривлечен за членовите.
Да, сакаме. Пак ќе кажам дека ние на IT.mk гледаме како на еден сајт, фракцијата портал-форум ја намалуваме лека полека која настана во почетните години непотребно. Еве и SSO-от е огромен исчекор во тој правец.

пошо сфаќам дека има голем дел жители на МК шо не ни знаат англиски така шо секако е корисно да имаат извор на информации на македонски за ИТ сферата

Ова сметам дека е погрешен наратив, во последно време се трудиме акцент да дадеме на локалните содржини, за кои никој друг не пишува и да дадеме ем мотивација ем да рашириме муабет што тука се дешава. Еве, за пример земи го текстов:
Почетоците на Howitzer, .мк стартап кој доби инвестиција од пола милион долари [дел 1/2] ⋆ IT.mk

За која приказна се отвори и автоматски тема:Почетоците на Howitzer, .мк стартап кој доби инвестиција од пола милион долари [дел 1/2] ⋆ IT.mk во која за жал никој не остави ниту еден коментар. За мене ова е зачудувачки, особено земајќи во предвид дека се работи за 22-годишни студенти на кои А) земале пола милион долари USD seed инвестиција, B) им пишал и ги пофалил и основачот на Reddit.

Ако ти се влага у дискусија на тебе (можда ot) или на некој, плс посочете ми бидејќи стварно не ми е јасно зашто темава не би имала ниту еден коментар. :)

И гледајте на тоа дека сепак некој се труди да го искаже мислењето
Искрено фала ти на времето, пишуваш долги постови за кои треба време да се прочитаат а не па да се напишат и tnx за трудот. Секој фидбек ни е важен, дека преку ноќ ќе ги смениме работите не е баш можно, меѓутоа би сакале да сослушаме и да научиме нешто и да подобриме.

За Гораст што спомнуваш, еве ти пример со Гораст што сме имале: Фото, ексклузивно и шокантно: Го разоткриваме сетапот за гејминг и стримање на Гораст Цветковски ⋆ IT.mk

За Донирај Компјутер сме пишувале, еве: You searched for донирај компјутер ⋆ IT.mk

Може да видиме што има ново па да пишеме апдејт.

П.С: сите сакаат критики се дури се позитивни мајката :) као „сакаме сугестии и критики“ и после на прво нешто шо не е пофалба TRIGGERED ние ќе ти кажеме како да критикуваш хахахаха

Слободно критикувај како сакаш и како умееш, цениме пред се конструктивна критика (што во темава ја даваш), а дали е позитивна или негативна, се дур е конструктивна, ни значи.

tnx уште еднаш
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Треба време но ќе се трудам во иднина да следам повеќе и да давам континуиран фидбек. За почеток од постовите шо ги издвои и за кои те интересира ќе ѕирнам коа ќе можам, но би кажал дека валјда малку подобри наслови треба.

Пошо ете за стартапот мене лично не ми е гајле за колку пари добиле насловот звучи ко реклама. Боље би било нешо као:

Македонски стартап кој го решава тој и тој проблем се прочу на светско ниво.

Во спротивна насока пак насловот за сетапот на Гораст е премногу кликбејти хахаха, друго ќе беше да се работи за Викторија Лоба и да се осети хуморот таму, но коа сме кај Гораст член на форумот е и треба можда нешто поприземјено и поуникатно.

За почеток значи, треба да се даде добар фокус на наслови и тамбнејлови - исто ко на јутуб колку шо е битно тоа пошо во ера каде има премногу информации првата интеракција е таа и мора да те привлече.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Рецензија за:


На барање на @D
За која приказна се отвори и автоматски тема:Почетоците на Howitzer, .мк стартап кој доби инвестиција од пола милион долари [дел 1/2] ⋆ IT.mk во која за жал никој не остави ниту еден коментар. За мене ова е зачудувачки, особено земајќи во предвид дека се работи за 22-годишни студенти на кои А) земале пола милион долари USD seed инвестиција, B) им пишал и ги пофалил и основачот на Reddit.

Уште од самиот старт ме заинтригира тоа што се спомнува за соблекувањето чевли како прва реченица. За мене беше интересно, и особено ми се свиѓаше laid back пристапот на пишување на статијата но со доста информации и тривија (делот за серена вилијамс закон).

1638149244538.png

Но малку е долг воведот и сметам дека можело некои од објаснувањата и импресиите околу соблекувањето чевли да се остават за дообјаснување понатака, а да се премине побрзо на тоа што за мене Е НАЈБИТНО а што не го знам иако веќе прочитав пола страница текст - а тоа е:

ШТО Е УСТВАРИ СТАРТАПОТ ДЕ? хахахаха

Така шо до тука едина забелешка ќе кажам е пласирањето на информации треба да се темпира - и најбитните и најсуштински треба да се произнесат најбргу шо може. Пример би било да се почне со „стартап за [и тука се објаснува за шо е уствари стартапот, цел, мисија, продукт се тоа] кој доби пола милион долари“.

Премногу фокус на парите а никаде не пишува до сеа за шо им се дадени тие пари, која е идејата.

-------

Конечно во вториот дел веќе од статијата се отвара за мене најбитното прашање:

1638149377736.png

За кое одговорот ама баш ништо не ми даде до знаење. Ќе ме разберете дека во обид да бидам најдоследен и да ги изнесам сите импресии како што ги имам бидејќи ова е очигледно битна статија за редакцијата - пишувам како што читам така што во моментов кога го пишувам ова јас уште неам појма шо е ховицер.

Значи океј, маркетинг алатка за редит - шо е тоа - броусер адон? Засебна веб апликација? Како се користи? Elevator pitch-ов ама буквално ништо не ми кажува, повеќе ми звучи ко некоја фраза шо само тие шо работат во маркетинг можда би ја разбрале - ама ни тоа пошо не содржи информација туку само атрибути.

Исто ниво на информација содржи и да кажат „Најдобра најпопуларна најубава најсекси алатка која беше толку добра шо ни дадоа тон пари да ја изведеме“. Океј супер, ама шо прави, кои проблеми ги решава?

Значи тука веќе требало тие прашања да се одговорат.

ДА БИДЕМЕ ФЕР - ова е интервју така што немам замерки за напишаното од аспект на пренесување на шо кажале дечкиве, кои ко шо пишува во текстот извежбана реплика дале - но искусен новинар би го следел ова прашање со потпрашања за тоа „а што поточно прави, како се користи, за што служи, како јас како корисник на редит можам да ја користам денес, треба ли да ја инсталирам или како, шо предности ќе иам после тоа“ и така натака.

1638149698116.png

Следно пишувале како дошле до идејата во 3-4 параграфи и огромен фокус на претходна некоја апликација шо ја правеле. Јас тука уште барам информации за што е уствари ховицер па искрено неам никаква намера да влагам во странична тема и да се интересирам за BeerMoney - не ми е гајле сакам да знам шо е ховицер подетално.

Приказната за дека они работеле на едно нешто и морале на редит да комуницираат дури го работеле па од таму им дошла идејата можело во пола реченица да се сумаризира.

Ко текст, текстот е иначе пријатен и океј, ама нетрплеивоста во мене (attention deficit) вреска и до сеа да не беше рецензија сто пати ќе скролав надоле да најдам тоа шо ме интересира бидејќи пласирањето на информации во статијава е all over the place. Најбитното го нема се уште.

1638149887513.png

И уште за бир мани се збори... sigh...

Океј сфаќам дека вака идел процесот за идејата за апликацијата ама јас сум уште во поглавјето наречено „ШТО Е ХОВИЦЕР“ а тука се должи на широко за „КАКО ВИ ДОЈДЕ ИДЕЈАТА ЗА ХОВИЦЕР“...

Дополнително како долгогодишен корисник на редит се ова шо го пишуваат е смотано - пошо ко шо и сами напишаа културата на редит е поинаква и не сакаме промовирање на работи и затоа го има и тоа правило. Од тука се гледа дека не им било гајле за редит туку само за себепромоција - шо од старт кажува дека имаат погрешен пристап кон редит и сеа се сомневам дека и алатката или шо и да е шо го направиле е сигурно некој хак за како без да се инволвираш во редит да се рекламираш на редит.

Глупости.

(ова последново не е критика за статијата туку за мајндсетот во овие параграфи, ама ко шо кажав критика за статијата е дека уште не е објаснето што е стартапов а веќе сме 20 параграфи in)

1638150140617.png

Ова е толку против правилата на редит, и толку против приватност и се тоа, као буквален спам и не е нешто со кое треба да се фалат. Катастрофа! Тука би прекинал да читам реално.

1638150199304.png

Буквално значи без согласност на корисниците спамирале со пораки. Тоа шо не го кажуваат е дека сигурно имале доста банирања и блеклистувања во се ова, и којзнае шо се не. Редит се доста строги и имаат и shadowban.

1638150288158.png

2000 преземања за 14 дена се ништо. Нема статистика колку директни пораки пратиле, а да не збориме дека нема шанси да кажат колку акаунти им биле банирани во меѓувреме.

Да се вратам на статијата - тука веќе иако не е јасно кажано си носам сам заклучок дека е МАРКЕТИНГ АЛАТКА КОЈА ПРАЌА ПРИВАТНИ ПОРАКИ СО РЕКЛАМИ НА РЕДИТ КОРИСНИЦИ ВРЗ ОСНОВА НА ШО ТИЕ КОРИСНИЦИ ИМААТ ПИШУВАНО.

Делот за наоѓање на интерес е добар пристап, делот со праќање приватни пораки е against terms of services на редит и не знам како го заобиколуваат, ама тука веќе губам секаков интерес за продуктов.

Као концепт можда е добар, и можда им имаат дозволено исклучоци затоа шо газдата на редит се спомнува (може договориле нешто, може имаат powerful backers и се тоа...) ама лично не ми се свиѓа пошо ако немате приметено до сеа (посебно со темата за коментари под статии хахахах) голем поборник за правилно практикување на корисничка приватност на интернет сум, и неќам без моја согласност да ми се праќа маркетинг содржина во мејлови и приватни пораки.

Следната секција Хакери во Душа e долга и не можам да ја фатам со скриншот така шо ќе кажам само дека беше кул, малце повеќе фалење од шо треба ама добро напишана неам замерки се си е океј.

------

Океј дочитав до крај, и океј е приказната ама од новинарски аспект фали фокус на прашањата кои се битни тука а тоа се приватност на корисниците, што е со делот шо не добиле согласност за да примаат маркетинг пораки од никој а ги праќаат, што е со правилата на редит и како ќе продолжи да опстанува ваква алатка воопшто?

Пошо знам дека има и луѓе шо плаќаат многу пари за имејл листи да откупуваат и после спамираат рекламни содржини на мејл листи кои не дале согласност да добиваат такви содржини, тоа се прави, во тоа има инвестиции, но не е морално и не е океј.

Ова ми делува слично.

================================

Финален заклучок - добар стил на пишување, убава долга и детална содржина. Пласирањето на информации може да се подобри, битни работи треба побрзо да се одговорат, но се на се како статија беше добра.

8/10 би рекол

Тоа шо мене лично ме изреволтира веќе на крај шо е уствари продуктот од аспект на приватност е друго, но сепак ако го тргнам тоа на страна као „хак“ на системот дечкиве направиле интересна работа, као забавна идеја би било исто топ - али као продукт е неморален и против правилата на приватност на редит.

Од друга страна чисто као индивидуи и како се опишани во статијата делуваат забавно, имаат амбиции и енергија и тоа се гледа од некои од сликите така шо за пофалба се и сликите и се на се како е пренесено интервјуто - шо е пак пофалба за начинот на пишување - поточно за „карактерот“ во стилот на пишување на авоторот.

А да, и не правете прв дел втор дел за обично интервју - вака ќе го загубите интересот и на тие шо веќе се интересираат. Едно е да пишувате туторијали па да ги делите пошо се предолги, ама ова е интервју.

Значи добар стил, малку посредена содржина само и поконцизно пласирање на информациите. 8/10
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно