• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Telnet na port 139

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Me interesira dali moze da se povrze na nekoj Pc preku telnet preku port 139.
Ako nekoj znae nekoj sajt so primer kako bujrum neka go kaze.ok
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
da vo windows file and printer sharing go koristi ovoj port,prebaruvanjeto niz my network places isto taka se odviva preku ovoj port
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
139 e obichno netbios ili samba.. i neveruvam deka kje moze so telnet da se konektirate na nego.. osveb ako ima neshto drugo uklucheno (ssh,telnet etc..)
 

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
kako prvo 139 ne e port za telnet tuku za netbios so port 139 mozes da se povrzes preku cmd nbtstat -A (ip) bidejk isamiot windows ima enable share na podatoci, a za telnet ako sakas jas iam napisano licno moj tutorijal mozam da ti pratam da si potprocitas nesto :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
kako prvo 139 ne e port za telnet tuku za netbios so port 139 mozes da se povrzes preku cmd nbtstat -A (ip) bidejk isamiot windows ima enable share na podatoci, a za telnet ako sakas jas iam napisano licno moj tutorijal mozam da ti pratam da si potprocitas nesto :)

Иако темава е стара, телнет е алатка. Ништо друго ... некои го сметаат како протокол али не е. телнет клиентот зборувам, е обична алатка која воспоставув ТЦП конекција со серверот.

Од друга страна, телнет серверот кој е одамна изумрен може да се спореди со секашните SSH сервери за функција и намета т.е. се користел за далечно менаџирање и администрирање на сервери.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
124
Иако темава е стара, телнет е алатка. Ништо друго ... некои го сметаат како протокол али не е. телнет клиентот зборувам, е обична алатка која воспоставув ТЦП конекција со серверот.

Од друга страна, телнет серверот кој е одамна изумрен може да се спореди со секашните SSH сервери за функција и намета т.е. се користел за далечно менаџирање и администрирање на сервери.

http://en.wikipedia.org/wiki/Telnet

Немој да бидеш толку сигурен :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Well... Telnet is dead IMHO. За другово ... стојам на мислењето дека е само обичен клиент за ТЦП конекција.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
^ зборувам за телнет алатката т.е. /usr/bin/telnet.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.679
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно