1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

1. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,112
    28 oктомври 2008
    Ни еден од тие два. Самсунг модели 2019:
    Samsung UE50RU7102
    Samsung UE50RU7402

На olikomerc и Elenaaa им се допаѓа ова.
  2. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

371
    208
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Дечки, после долго истражување открив дека direct led full aray ТВ панелите со local dimming се 120 херца, додека оние со 60 херца немаат local dimming. И се чудам зашо е тоа така кога нема видеа од 120 fps?
    120 херцните панеле се поскапи и плус со local dimming се уште поскапи, така да еден 55 инчен 4К ТВ full aray со local dimming е околу 75000 ден, а веке за плус 15000 ден имаме OLED. Зашо локај дајминго го продаават во поскапите панели, или можеби ја несум открил дека го има и во 60 херцните панели?
    За Edge led панел неќам веке да чујам из простог разлога шо веке имам два такви и во темните сцени црното премногу свети и ми смета нарочито кога гледам филм. Проблемо со Sony со локал дајминг е шо со се прескапи и толкава пара неможам да си дозволам. QLED панелите како шо дознав добар локал диминг имаат Q9 серијата која е исто прескапа. И мајке му га, на крај ке испадне да си зеам еден Грундиг од нептун со 5 години гаранција. :mad:
    Шо ке кажете? :annoyed:

На MacRazor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,112
    28 oктомври 2008
    Каде нема видеа со 120fps?

4. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

371
    208
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Филмовите се со 24 фрејма. Документарките се 50-60 фрејма. Кој снима видеа со 120 фрејма и на кој тоа му требаат такви видеа побогу?

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  5. makadam

makadam
    Intern

12
    8
    28 Март 2011
    Комплетно се сложувам, џабе фрлени се парите за некој скап тв само заради спецификацијата од производителот. Најважно е соодносот црно- бело, гаранцијата и дали е смарт ( заради инсталација на апк програми). Сите лед тв имаат проблем со позадинските светла а некој модели и со самиот хардвер. Затоа гледај да имаат подолга гаранција.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

6. Stefan999

Stefan999
    Intern

20
    4
    1 Февруари 2019
    4k UHD SMART LED TV SAMSUNG UE55NU7093 UXXH, 55"(140cm), 1300Hz PQI, HDR10+, WiFi

Se mislаm zа televizorov, zа dа go kupаm vie što mislite, dаli se isplаti zа ovie pаri, okolu 35 000 den e ili imа zа ovie pаri podobаr, ili ovoj Samsung UE55NU7023KXXH

Isprаteno od Lenovo A6020a41 preku IT.mk forum аplikаcijа

Последна промена: 7 Септември 2019
  7. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

371
    208
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    У Нептун е 32000 ден. Добри се Самсунг, пери носи освен ако не ти смета шо е edge led.

На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stefan999

Stefan999
    Intern

20
    4
    1 Февруари 2019
    За 500 до 600e поддобар тв мозе да се најде, Гледав за тие пари LG 6300/6400 и усте некои. За Sony или др марка за тие пари мислите дека има болје??

Испратено од Lenovo A6020a41 преку IT.mk форум апликација

9. Stefan999

Stefan999
    Intern

20
    4
    1 Февруари 2019
    Zа 500 do 600e poddobаr tv moze dа se nаjde, Gledаv zа tie pаri LG 6300/6400 i uste nekoi. Zа Sony ili dr mаrkа zа tie pаri mislite dekа imа bolje??

Испратено од Lenovo A6020a41 преку IT.mk форум апликација

10. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,546
    3,460
    11 Декември 2008
    Машко
    Нема подобро во таа класа моментално самсунг се најдобри, претежно VA панели, одличен контраст и бои, е сега од страна малку кога го гледаш сликата одма побледа ама тоа е. LG ставааат ефтини RGWB панели, многу слаба репродукција на бои и контраст, далеку полош избор се во тој ценовен ранг. Сони немаат скоро ништо во тој ранг, поскапи се доста ама и имаат најдобра слика. Зимај самсунгот не се мисли.

На Stefan999 и Rukfash им се допаѓа ова.
  11. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

371
    208
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Иначе другар мој си зема пред нова година истио модел на Самсунг 49 инча. Супер слика е. Јас не зимам едино ради edge led шо е. Сакам длабока црна боја која ја даваат само full aray local dimming. Ама дупло се поскапи.

На AlexM и Stefan999 им се допаѓа ова.
  12. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,169
    1,559
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Колкав е законскиот период за враќање на купен нов производ назад? Имате искуство со враќање на тв во нептун? Ја чувам и кутијата и се а сакам да го сменам за друг со доплата ...

13. noviot

noviot
    Intern

54
    8
    1 Февруари 2008
    Гледам дека никој не спомнува дека ниеден Самсунг од 2018-та и 2019-та година не подржува DTS...

14. noviot

noviot
    Intern

54
    8
    1 Февруари 2008
    Обично без карање, убедување до бесвест и закани со пазарна инспекција тешко дека ќе успееш. Инаку мислам дека до 7 дена рокот за враќање...

На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
  15. julll

julll
    Intern

41
    16
    20 Август 2016
    Ова вистина е? Јас пред десет години што земав еден LG не поддржуваше DTS нерви искинав. Форматирав аудио фајлови само за да гледам филм.

16. noviot

noviot
    Intern

54
    8
    1 Февруари 2008
    Од најевтиниот 43NU7092 од 23000 ден до најскапиот QLED 65Q900 од 270000 ден (пример од нептун) :). Имаат само Dolby Digital Plus.

На julll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. julll

julll
    Intern

41
    16
    20 Август 2016
    Фала за информацијата. Деновиве сакаше брат ми да купи од поевтините самсунг (35-40 к) само за гледање филмови ќе му беше, ќе се зафркнеше да не знаевме. Дефинитивно на LG ќе оди.

На noviot му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

371
    208
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    15 дена.

На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MacRazor

MacRazor
    Intern

49
    14
    15 ноември 2017
    Машко

Немој да мислиш дека со ЛГ ќе се офајдиш многу! Исто ср*** друго паковање.

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  20. julll

julll
    Intern

41
    16
    20 Август 2016
    Пред пола година зедов ЛГ 55 ухд за 29.999. Скоро со сите аудио фајлови го пробав се живо чита. ЛГ има голема предност и тоа што фонтот на превпдите можеш да го правиш и во која боја сакаш и која големина. Имам самсунг ес 8 серија, една од најскапите на времето. Преводот на филмот неможев да го читам што беше толку мал.
    И со последново што кажа членот дека не поддржуваат дтс аудио фајл го бришам самсунг од листата на идни купувања телевизор.

21. MacRazor

MacRazor
    Intern

49
    14
    15 ноември 2017
    Машко
    Не велам дека не си во право, Самсунг прават некој катастрофални грешки, пример вадат 7-ма серија која е послаба од 6-та наместо да е боља. Сепак не треба, бар според мене, да е пресудно дал Тв-то чита се живо и диво, или дал ДТС подржава, нели да не го изгледаш филмот ко за глуви. Треба да се гледа ипак у целина. ЛГ бар според мене сеуште пати од детски болести. Ја асална црна боја, кај нив не сум видел сеуште на нивните модели од ниска и средна класа. Башка, не дај боже да ти се појави мртов пикс. Прифакаат сервис само ако е у средина, малце настрана или блику до "еџот" ке ти кажат ти си крив, иако е у гарантен рок. Споделувам мое искуство со ЛГ купен од Нептун.

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  22. makadam

makadam
    Intern

12
    8
    28 Март 2011
    Како долгогодишен ртв сервисер тврдам дека ЛГ се далеку понапред посњбно во екраните од сите останати производители. За старите плазма тв од нивно птоизводство да не правиме муабет, врв. Се уште работи без ниту еден дефект плазма од 2006 година во мојата дневна соба, троши струја како печка ама сликата е закон. Само заради тие зелени стандарди оваа технологија беше отфрлена инаку далеку со поголем контраст и гамут на боите од денепните лед тв со позадински лед светла.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

23. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

688
    721
    9 Декември 2015
    Машко
    Спомнато беше за DTS за Самсунг. Тоа не значи дека со некој апдејт тоа нема да се среди. Инаку и без ДТС, сараундот си гази - торенти имаш со различни аудио излези, оригинал диск исто, Нетфликс функционира и тн.

На MacRazor му/ѝ се допаѓа ова.
  24. PC_GAMER

PC_GAMER
    Intern

120
    49
    16 Јуни 2017
    Машко
    Овие што се во ценовен ранг до 6.000 ден. во нашиве поголеми ИТ-продавници, дали вредат за парите? На пример, би се користел само за гледање филмови?

25. krema

krema
    Professor

8,990
    8,748
    24 Јуни 2009
    Машко

Сподели

Вчитување...