1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,063
  536
  9 Мај 2012
  Машко
  Грундинг или Хитачи јас би земал Хитачи

  FHD LED Smart TV HITACHI 40HE4001, 40"(102cm), 50Hz, WiFi


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 2. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  10
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  FHD LED TV FUEGO 40EL600T, 40"(102cm), 100Hz

  Што мислите за следниот телевизор?

  Ми треба 40' буџетски околу дестина илјади, не мора да биде смарт, но да биде лед и фул хд.

  Има ли нешто подобро за плус минус илјадарка - две
   
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  369
  204
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Батали фуего. Хитачи, грундиг поарно.
   
  На HEKOJ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,063
  536
  9 Мај 2012
  Машко
  Имаш Грундинг,Хитачи,Телефункен, Хјундаи па и италијанска Арилели во Бугарија е произведено затоа батали Фуего


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На HEKOJ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bakii

  Bakii
  Intern

  15
  7
  17 Декември 2015
  Машко
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,956
  4,097
  28 oктомври 2008
  PC_GAMER, Bakii и на Rukfash им се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  369
  204
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  PLA серијата на LG e со ефтина изработка и има доста лоши ривјуа. Пожелно е да се избегнуват.
  Новите LG би требало да се поквалитетни, ама поскапички се.
   
  На Pane-G и Bakii им се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,063
  536
  9 Мај 2012
  Машко
  Земи го тоа што ви предложи под тебе Баџифико иако LG не се лоши , но по ова ценовен ранг е со беден квалитет на дисплејот(екранот) ,а Самсунгот е подобар. А ако сакате со пасивен 3D тогаш LG да земеш но од друг модел со малку поскапи се.

  Од овој модел па нагоре

  4K UHD SMART LED TV LG 49UK7550, (49") 124.5cm, 100Hz, WiFi, WebOS 4.0, NanoCell Color, Magic Controller


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  да ми пише некој пп со број од Даниел86, сепак се одлучив кај него да го носам....
   
 10. ipadair

  ipadair
  Intern

  6
  0
  21 ноември 2016
  Женско
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  369
  204
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Првио ти е 58 инча, вторио ти е 43 инча. Голема е рзликата. Прво на тоа размисли. Иначе филипс со Самсунг неможе да се спореде. Размисли колку инчи сакаш да биде и до колку парички.
   
 12. ipadair

  ipadair
  Intern

  6
  0
  21 ноември 2016
  Женско
  aj pojasni mi filips so samsung ne moze ? razlika e 3000 den megu dvata ,poveke ke sluzi za igranje na ps 4 nego za televizija ,jas bas i ne se razbiram u tv ama sin mi gi izbra ovie
   
 13. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  676
  709
  9 Декември 2015
  Машко
  Самсунг е дефинитивно подобар за PS4 ама од друга страна е 43 инчи...
   
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  369
  204
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  43 инча е 108 цм. 55 инча е околу 150 цм дијагонала. Па ако е за PS4 поарно оди со Самсунг. Ама види ако буџето може да ти дозволи 26-7 иљади за 49 инчен Самсунг, подобро би било.
   
  На ipadair му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ipadair

  ipadair
  Intern

  6
  0
  21 ноември 2016
  Женско
  taka i mene mi se cini deka ke bide, fala za pomosta ,intuitivno vlecam nakaj Samsung ke vidime ponedelnicki
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,540
  3,448
  11 Декември 2008
  Машко
  Самсунгот е топ за гејминг, VA панел и многу мал инпут лаг.
   
 17. martinmax

  martinmax
  Intern

  46
  24
  1 Март 2013
  Машко
  Мој предлог земи си го поголемиот, 43 vs 58 инчи е мн голема разлика, задоволството што ќе го добиеш од тие 15 инчи не се споредува со подобрата слика од Самсунгот (ако е тоа случај).
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Luxell

  Luxell
  Intern

  215
  46
  7 Јули 2012
  Машко
  Истото и јас би му го предложил, бидејќи исто кога земав тв најпрво зедов 43 инчен мислејќи дека е таман за да после го заменам за 50 инчен.
   
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,159
  1,546
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Дечки предлог за некој квалитетен 55 инчен ТВ? Се мислам дали да земам на рати некој по квалитетен како што е LG C8 или гледам во сетек имаат и Филипс некој 803 исто олед екран со панел од ЛГ и доста го фалат за слика или би било пожелно некој поевтин квалитетен ЛЕД модел но не можам да најдам или пак немам познавање кој од лед моделите се по квалитетни.
   
 20. martinmax

  martinmax
  Intern

  46
  24
  1 Март 2013
  Машко
  Бидејќи не наведе сума, повели top of the line на Сони 4k UHD LED Smart TV SONY KD55XG9505BAEP, 55"(140cm), AndroidTV, 16GB, WiFi
   
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,159
  1,546
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Спонав LG C8 така да одприлика до тука би отишол максимум ... кажи ми зошто го препорачуваш овој модел, зошто е овој ЛЕД телевизор подобар и поскап од ОЛЕД, логиката ми е некако дека OLED > LED нормално освен за гејминг но јас нема да го користам за тоа туку како обичен тв плус нетфликс хбо и слично.
   
 22. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,301
  9,533
  23 oктомври 2012
  Машко
  Лапај ЛГ Ц8, ништо друго не гледај.
   
  efto, olikomerc, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. martinmax

  martinmax
  Intern

  46
  24
  1 Март 2013
  Машко
  Не викам дека е подобар, ама можеби би бил подобар за некои работи, а за некој не.

  Ц8 модел од 2018 додека Хг95модел од 2019.
  Андроид тв наспрема веб ос - ова за мене е мн битен момент
  А за сликата и малце подетално можеш да видиш тука
  View: https://youtu.be/6z-_qZv-Jlk


  И како за крај најубаво би било да си идеш на лице место да ги погледнеш, да ги искликаш и да го земеш тој што ти прави највеќе мерак и имај на ум дека Сони обично одат со 5г гаранција.
   
 24. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  22
  16
  13 Август 2013
  Женско
  Стариот телевизор кај мајка ми се расипа, па треба да се земе нов. Освен (можеби) повремено гледање на нешто на јутуб (слушање музика повеќе од гледање ама ајде), телевизорот ќе се користи само за стандардно гледање кабелска телевизија.
  Ќе купуваме од Грција (блиску ни е, плус поврат на ддв) па некако изборот го сведив на овие два:
  1. LG 49uk6300 (некои 350 евра ќе дојде после поврат на ддв) LG 49UK6300 49
  2. JVC (300 евра) JVC LT49K890 49
  Вреди ли да се дадат тие +50 евра за LG-то? Нешто друго, подобро од 48-49-50 инчи до кај 350 евра, макар и од Македонија?
  JVC не ми се познати, иако мајка ми тврди дека „на времето“ важеле за квалитетна марка.
   
 25. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  45
  14
  15 ноември 2017
  Машко
  Е да важеа. На времето JVC ги красеше дресовите на топчиите од Хајбери!
   

Сподели

Вчитување...