Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.854
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Не ми треба реално. Не смета толку многу освен ако не се загледа човек и не ги бара намерно линиите :))))
 

Ceci0

Intern
14 август 2022
14
48
Дали некој има искуства со OLED од LG?

Како е со гаранција? Покрива ли burn in или не? Прашувам пошто ЛГ имаат 5 години гаранција, но Нептун нудат 2, а и тој шо е таму врска нема шо е burn in и дали покрива. Ми вели брат седи ЛГ е со реноме фирма ни немаат вратено ништо.

Контактирав Самсунг.мк и тие ми рекоа дека нивната гаранција покрива burn in. Но колку што знам ЛГ немаат претставништво во МК.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
88
162
Дали некој има искуства со OLED од LG?

Како е со гаранција? Покрива ли burn in или не? Прашувам пошто ЛГ имаат 5 години гаранција, но Нептун нудат 2, а и тој шо е таму врска нема шо е burn in и дали покрива. Ми вели брат седи ЛГ е со реноме фирма ни немаат вратено ништо.

Контактирав Самсунг.мк и тие ми рекоа дека нивната гаранција покрива burn in. Но колку што знам ЛГ немаат претставништво во МК.
Колку што знам гаранцијата на ЛГ не покрива burn-in кај нас, и е само 2 години. Гледав имаа промоција во САД со 5 години, коишто вклучуваат burn-in.

Лично имам 65' CX и 55' C1 и сум презадоволен од двата.
Нема што да се мислиш воопшто за burn-in, ОЛЕД панелите заедно со софтверот им се доведени до совршенство што би се рекло, нормално да не оставаш статична слика со часови.

Иначе QD-OLED панелите на Самсунг се поподложни на burn-in и image retention во споредба со WOLED на ЛГ.

За кој модел поточно си заинтересиран?

Информативно видео од rtings.

View: https://youtu.be/Fa7V_OOu6B8?si=ZCiDExGK2rp0WjHy
 

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
254
313
Shto mislite za TCL 65C745 od Setek za 47k?
Ima nekoj drug podobar buy za 65ka vo toj cenoven rang?

Prioriteti mi se softver, refresh rate, brightness.
 

Ceci0

Intern
14 август 2022
14
48
Колку што знам гаранцијата на ЛГ не покрива burn-in кај нас, и е само 2 години. Гледав имаа промоција во САД со 5 години, коишто вклучуваат burn-in.

Лично имам 65' CX и 55' C1 и сум презадоволен од двата.
Нема што да се мислиш воопшто за burn-in, ОЛЕД панелите заедно со софтверот им се доведени до совршенство што би се рекло, нормално да не оставаш статична слика со часови.

Иначе QD-OLED панелите на Самсунг се поподложни на burn-in и image retention во споредба со WOLED на ЛГ.

За кој модел поточно си заинтересиран?

Информативно видео од rtings.

View: https://youtu.be/Fa7V_OOu6B8?si=ZCiDExGK2rp0WjHy
Специфично за G3 (нема G4 кај нас) или S90C 65". И јас прочитав слични работи по редит, дека ЛГ панелите се за нијанса по отпорни, но исто така и Ртингс го тестираат S95C и нема никаков burn-in за 12 месеци.

Знам дека во реалниот свет ретко кој гледа вести 24 сати, а и тие што гледаат најверојатно не сакаат ОЛЕД. Но онака прашував, за piece of mind.

Ако не е тајна, колку долго ги имаш двата? И колку отприлика ги користиш?
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
88
162
Специфично за G3 (нема G4 кај нас) или S90C 65". И јас прочитав слични работи по редит, дека ЛГ панелите се за нијанса по отпорни, но исто така и Ртингс го тестираат S95C и нема никаков burn-in за 12 месеци.

Знам дека во реалниот свет ретко кој гледа вести 24 сати, а и тие што гледаат најверојатно не сакаат ОЛЕД. Но онака прашував, за piece of mind.

Ако не е тајна, колку долго ги имаш двата? И колку отприлика ги користиш?
Ако најдеш неоптпакован G3 јас не би размислувал премногу измеѓу двата. Сепак 90C е фактички 95B, од 2022, па би ја одбегнал првата генерација на QD-OLED панели.

Иначе CXот го имам од Ноември 2020, и се користи секојдневно по минимум 3-4 часа, а порано и повеќе, кога гејмав. C1 ми е в спална и ретко го користам, за успивање.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
748
489
Кој е добар буџет 43" Андроид ТВ? Какви се Вивакс, Фуего, Фаворит, Нео, ЈВЦ и сличните брендови?
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
748
489
Колкав ти е буџетот?
Го купив веќе овој 4K Smart TV FUEGO 50 ELU 720 GTV 50"(127cm)

Ако го интересира некој нешто нека праша

Андроидот е добар и smooth, исто како на 55" ambilight Philips ТВ што го имам од 2022/3. Дисплејот можеби е за нијанса полош, но пак е добар.

"GTV" телевизорите на Фуего имаат Сток Гугл ТВ, а "AND T" телевизорите имаат некоја нивна модифицирана верзија на Андроид (на Фуего)

Ако не се расипе телевизорот тогаш се е ок со него
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
291
301
Исто како и @Mr.Jack , и јас барам препорака за нов телевизор. Ми треба големина оптимално 43 инча за во спална. Првенствено би бил за Нетфликс / Prime, а може отпосле да ставам IPTV. Буџет максимум 400 евра.

Како што пишав претходно, малку сум разочаран од Самсунг, имам 8072 (2021? година), само што измина гаранција му излегоа некои линии.

Нејсе, ме нервираат продавачиве. Сетек предлагаат само ТЛЦ, Нептун предлагаат само Филипс. Напињаат. Сакам да поразговарам објективно со некој продавач ко на времето што имаа во нептун ама многу се bias-нати сега.

Филипсот со амбиент, ми се свиѓа сликата, она амбиент ми е булшит и деконцентрира, ама читав на реддит дека панелот им е шит и дека не е тој квалитет што бил. Многу се жалат на дефекти.

ТЛЦ ми нудеа во Сетек ама не ми се допаѓа сликата и боите, многу мртва слика некако, барем у споредба со филипсот е кај-кај полоша.

Самсунг не ги видов, гледам истите шифри се ама продавачот ми објасни дека иако се истите шифри се разликува годината на производство.

LG имаат моиве, тој па прегоре по 2 месеца (му рикна матичната ничим изазвана), па го средија под гаранција...

Сосема сум надвор од следење телевизори, па доколку имате некоја препорака споделете.
 
Последна промена:

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Имаш Hisense E7KQ во Сетек. Солиден QLED панел. За в спална не ти треба повеќе.

На поновиве модели се крати на сите страни. Со поскапувањата и инфлацијата секој производител гледа да исфрли полупроизвод со минимални перформанси и карактеристики.
Типа
350€ модел од 2020 иде со 3 HDMI ARC порти, 2 USB 3.0 порти. HDR10+
450€ модел од 2023 иде со 2 HDMI oд кој само еден со ARC и 2 USB 2.0
Значи се крати на 1 грам метал, на сертификати на мизерно чипче што ги кошта 0.5$ во сериско производство

Генерално земајте ТВ што нуди најмногу за парите.
Остај тоа компарација во салон. Тие телевизори ниту се подесени како треба нит имаш некаква калибрација.

Мене ми е очај кога некој земал нов телевизор и го вози на некој фабрички Dynamic или Моvie мод, сликата катастрофа
Уклучен interpolation по default. Гледа холивудски филм со движење ко soap opera, ко да е Македонски народни приказни МРТВ продукција.
и капак на све
Dynamic Contrast и Еco mode пуштени и секоја светла односно темна сцена цел панел прави screen dimming ко некое 3 годишно дете да си игра со brigntess-от на екранот, појачај- намали-појачај-намали
И тоа е ОК за него. Аргументот - Така одредил Samsung, LG, Philips... нема ја што да чепкам во сетинзи, си знаат они како треба да биде подесено.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.854
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Кога сме на темава...какви се TCL телевизорите општо? Слични цени со Hisense имаат и слични перфоманси само што тцл е со гугл ос а хајсенс видаа
 

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
187
208
olt96's setup  
Processor & Cooler
r5 7600x
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
1TB NVMe Samsung
PSU
deepcool 860w
RAM
32 gb corsair
Video card
7800xt
Case
Lancool 216
OS
windows 10
Кога сме на темава...какви се TCL телевизорите општо? Слични цени со Hisense имаат и слични перфоманси само што тцл е со гугл ос а хајсенс видаа
Имам TCL C745 и сум презадоволен. Сум немал искуство со добри телевизори до сега, се биле некои самсунзи до 20к така да можда не сум најдобар човек за споредба.
Сепак. 120 херци, Многу добра слика, а да не зборам за што на гугл ос можеш да инсталираш stremio + smartTubeNext. Знам дека нема најдобар перформанс за HDR, али од филмовите што сум ги гледал + ghost of tsushima во HDR, сум исто задоволен.
Го имам помалце од година, така да неможам да зборам за издржливост.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.854
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Имам 10 години сони и сум задоволен од него барем за тоа што го користев. Ама соста налетувам на тцл и хајсенс затоа прашав какви се. И ги има бајаѓи и на амерички пазар иако чисто сумљам дека се исти квалитет тие за америка и европа и посебно за балканов.
btw твојот модел е од повисока класа, јас до средна гледам ахаха сепак фала за инфото. Ме интересираше општо како бренд каков е TCL
 
Последна промена:

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
291
301
Имаш Hisense E7KQ во Сетек. Солиден QLED панел. За в спална не ти треба повеќе.
Дали ќе имам можност на тој оперативен систем да инсталирам во иднина апликации за IPTV? Амазон, Нетфликс, Дизни и останативе ги има?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.854
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Дали ќе имам можност на тој оперативен систем да инсталирам во иднина апликации за IPTV? Амазон, Нетфликс, Дизни и останативе ги има?
Барајќи на нет пише дека можат да се инсталираат:
 

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
187
208
olt96's setup  
Processor & Cooler
r5 7600x
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
1TB NVMe Samsung
PSU
deepcool 860w
RAM
32 gb corsair
Video card
7800xt
Case
Lancool 216
OS
windows 10
Имам 10 години сони и сум задоволен од него барем за тоа што го користев. Ама соста налетувам на тцл и хајсенс затоа прашав какви се. И ги има бајаѓи и на амерички пазар иако чисто сумљам дека се исти квалитет тие за америка и европа и посебно за балканов.
btw твојот модел е од повисока класа, јас до средна гледам ахаха сепак фала за инфото. Ме интересираше општо како бренд каков е TCL
Од мое истражување TCL се мноогу добри во секој ценовен ранг. На пример, мојот кошташе 50к, за тие пари самсунг сони или кој било бренд немаше ни блиску до овие перформанси. Знам дека истото важи и во пониските ценовни рангови (дури би рекол дека можеби таму е и поважно).
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.441
3.510
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
некој скоро да бил до нептун да го видел овој модел:
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.433
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
1719155994731.png

Во КАМ Охрид, не знам дали одат на кило или на парче :LOL:
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.854
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
279
779
Skopje
Здраво на сите, да ве прашам за мислење, дали е голема разликата од овие два модели за гледање на филмови, не е за играње, знам дека бр3 поскапиот има 120 херци и толку, ми треба помош.
Бр1- Hisense 65A7KQ
Бр 2 - Hisense 65E7KQ
Бр -1 и 2 се иста цена но различни модели?
Бр- 3 Hisense 65E7KQ PRO
бр 5 TCL 65C745
Ако имате некој подобар предлог за некој друг модел докај 46к ве молам споделете.
 
Последна промена:

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
792
261
Скопје
Имаш Hisense E7KQ во Сетек. Солиден QLED панел. За в спална не ти треба повеќе.

На поновиве модели се крати на сите страни. Со поскапувањата и инфлацијата секој производител гледа да исфрли полупроизвод со минимални перформанси и карактеристики.
Типа
350€ модел од 2020 иде со 3 HDMI ARC порти, 2 USB 3.0 порти. HDR10+
450€ модел од 2023 иде со 2 HDMI oд кој само еден со ARC и 2 USB 2.0
Значи се крати на 1 грам метал, на сертификати на мизерно чипче што ги кошта 0.5$ во сериско производство

Генерално земајте ТВ што нуди најмногу за парите.
Остај тоа компарација во салон. Тие телевизори ниту се подесени како треба нит имаш некаква калибрација.

Мене ми е очај кога некој земал нов телевизор и го вози на некој фабрички Dynamic или Моvie мод, сликата катастрофа
Уклучен interpolation по default. Гледа холивудски филм со движење ко soap opera, ко да е Македонски народни приказни МРТВ продукција.
и капак на све
Dynamic Contrast и Еco mode пуштени и секоја светла односно темна сцена цел панел прави screen dimming ко некое 3 годишно дете да си игра со brigntess-от на екранот, појачај- намали-појачај-намали
И тоа е ОК за него. Аргументот - Така одредил Samsung, LG, Philips... нема ја што да чепкам во сетинзи, си знаат они како треба да биде подесено.
Ова е за жал така со многу луѓе. Но не знаат како да се подеси како што треба. Ни јас не знам баш како треба да биде најдобро кога се подесуваат сетинзиве на нови телевизори па ако можеш и имаш малку време или некој друг знае / сака, споделете некои степ бај степ инструкции да си ги направиме телевизориве достијни на парите :D
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.628
3.158
Неготино
Кај мене на Hisense на темни сцени намалува светлината на екранот. Се живо се преметна во settings, нема опција да се изгаси тоа, јебига.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.300
Мислења
978.072
Членови
35.585
Најнов член
Megi
На врв Дно