• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
319
189
Дечки сакам да земам телевизор ама не знам што ми треба. Сакам да биде лед зашто не сакам да трошам многу пари. Нема да гејмам. Битно ми е да се поврзува на интернет зашто повеќето ствари што ги гледам се од Youtube. Да може да се пушта од мобилен видеото на телевизорот. Кажете кои марки се добри? Дали треба да има андроид? Итн
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
108
112
Дечки сакам да земам телевизор ама не знам што ми треба. Сакам да биде лед зашто не сакам да трошам многу пари. Нема да гејмам. Битно ми е да се поврзува на интернет зашто повеќето ствари што ги гледам се од Youtube. Да може да се пушта од мобилен видеото на телевизорот. Кажете кои марки се добри? Дали треба да има андроид? Итн
Ова што го бараш го имаат скоро сите нови телевизори. За стримање од телефон треба да има мислам chromecast. Сите се паметни телевизори, дали андроид, гоогле, или некој со свој оперативен систем LG, Samsung i Philips мислам. Ама сите ги имаат битните аплаикации како нетфликс, приме, дизни, јутуб… Потрошувачката е зависно од големината на телевизорот и цената.
Како квалитет према мене се:
1. Sony
2. Samsung i LG
3. Philips
и надоле би биле останатите, Grunding, Hisens, TCL, Fuego…
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
108
112
Јас мислам дека сум видел и без chromecast, као доволно е да бидат и двата уреди поврзани на иста вифи. Ама не знам за сигурно....
Провери пред да зимаш спецификации, мада мислам дека новиве модели имаат се од горенаведеното.
 

supergamer

Gaining Experience
1 октомври 2022
154
183
Јас мислам дека сум видел и без chromecast, као доволно е да бидат и двата уреди поврзани на иста вифи. Ама не знам за сигурно....
Не мора баш chromecast, а и да не андроид телевизорот сите имаат вградено стримување од телефон.
Тоа е сега стандардна функција на секој телевизор.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
718
478
На кои оперативни системи освен Android може да се инсталира Kodi, Stremio или слична апликација? Пример дали може на Roku, VIDAA, или што и да имаат другите ТВ да се инсталира некоја таква апликација?
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
319
189
Што мислите за овој
Продавачот во Техномаркет вика добар сооднос на цена и перформанси.

И општо брендов го бива или е џанк?
 

Kamcevik1

Intern
4 јануари 2020
5
8
Што мислите за овој
Продавачот во Техномаркет вика добар сооднос на цена и перформанси.

И општо брендов го бива или е џанк?
Солиден е, само ако планираш да играш игри на него би ти препорачал да си земеш друг бидејќи овој ти е 50 Hz, друго аголот на гледање не е толку добар во споредба со OLED телевизори. Се друго е супер. Ако го зимаш земи го од Neptun еве ти линк од истиот телевизор, 4k UHD QLED SMART TV HISENSE 55A7GQ, 55"(139.7cm), Quantum Dots, Wifi
3000 денари ти е поевтин овде.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
442
254
Солиден е, само ако планираш да играш игри на него би ти препорачал да си земеш друг бидејќи овој ти е 50 Hz, друго аголот на гледање не е толку добар во споредба со OLED телевизори. Се друго е супер. Ако го зимаш земи го од Neptun еве ти линк од истиот телевизор, 4k UHD QLED SMART TV HISENSE 55A7GQ, 55"(139.7cm), Quantum Dots, Wifi
3000 денари ти е поевтин овде.
Hisense se tuka od pred okolu 2god,ako ima nekoj neka ti spodeli, ako ne baraj na google recenzii ke vidis sto/kako... vaka ne izgleda loso
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Солиден е, само ако планираш да играш игри на него би ти препорачал да си земеш друг бидејќи овој ти е 50 Hz, друго аголот на гледање не е толку добар во споредба со OLED телевизори. Се друго е супер. Ако го зимаш земи го од Neptun еве ти линк од истиот телевизор, 4k UHD QLED SMART TV HISENSE 55A7GQ, 55"(139.7cm), Quantum Dots, Wifi
3000 денари ти е поевтин овде.
Телевизорот е 120 Hz на 1080p.


Испратено од фрижидер Samsung 810 L Frost Free Side-by-Side
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
932
1.158
Ми треба предлог за телевизор. Од брендови почитувам LG>Sony>Phillips, во тој редослед :), но ако некој има друг предлог слободно нека додаде. Макс буџет ми е 1000еу, ако ептен вреди да се доплати... Инаку би рекол 700.

ТВ-то ќе биде во дневна која што е доста осветлена преку ден, со дистанца на гледање некаде на 3м од комодата.
За осветленоста колку што имам читано ОЛЕД пример не е добар за многу осветлени простории. А за дистанцата се водев по ова но со оглед дека малце офф ми личи, за 3м 70" тв :))). Па би се одучил за 55ка како некоја златна средина.

Вака што разгледав овие ми фатија око:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-UP-81003-LR
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-UQ-90003-LA-
https://www.tehnomarket.com.mk/product/29386870/sony-kd-55x80j-55-4k-ultra-hd-smart-led-google-tv
https://www.tehnomarket.com.mk/prod...00712-4k-android-tv-with-p5-processing-engine
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.493
4.906
SK
Јас само би те предупредил на ЛГ со VA матрица и директно лед заднинско светло, ретко во специфични сцени се наѕира осветлувањето позади како некој патерн/артефакт. Во многу специфични сцени (малку осветлени само не во сите такви) се дешава, многу ретко ама доволно да ти расипе immersion во филмот.

Одамна сакам да напишам краток review за телевизорот, ама ич немам време. Добар ТВ, ама она погоре знае да смета. За спорт и во 99% од ситуациите е топ, ама тој 1% го прави да не е за главен ТВ дома.


Баш ме интересира дали и некој од другите што земавте ЛГ од акцијата на Жирафа сте го приметиле истото.
 
18 септември 2020
152
108
Македонија
Ми треба предлог за телевизор. Од брендови почитувам LG>Sony>Phillips, во тој редослед :), но ако некој има друг предлог слободно нека додаде. Макс буџет ми е 1000еу, ако ептен вреди да се доплати... Инаку би рекол 700.

ТВ-то ќе биде во дневна која што е доста осветлена преку ден, со дистанца на гледање некаде на 3м од комодата.
За осветленоста колку што имам читано ОЛЕД пример не е добар за многу осветлени простории. А за дистанцата се водев по ова но со оглед дека малце офф ми личи, за 3м 70" тв :))). Па би се одучил за 55ка како некоја златна средина.

Вака што разгледав овие ми фатија око:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-UP-81003-LR
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-UQ-90003-LA-
https://www.tehnomarket.com.mk/product/29386870/sony-kd-55x80j-55-4k-ultra-hd-smart-led-google-tv
https://www.tehnomarket.com.mk/prod...00712-4k-android-tv-with-p5-processing-engine
Philips - от доколку го избериш нема да згрешиш. Кога бев во Италија имаше во хотелот долу philips телевизор и на него гледав филм. Осветленоста на телевизорот и резолуцијатабеа фантастични, бев на растојание негде од 3- 4 метра од телевизорот. Имам philips и дома и сликата и звукот се фантастични и после 5 години користење.
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
108
112
Според мене од горенаведените Сони-то е најдобра опција. Но, и најскапа.
Околу големината на екранот, со новиве 4К телевизори, нема да имаш проблем и со 75ка од три метри да го гледаш.

Има попусти насекаде, блек фрајдеј иде, ако не ти се брза, би требало да начекаш и нешто поефтино Сони.
Другар го зема од техномаркет истиов во 65ка големина за 50000ден. пред две недели
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
73
74
Скопје
Дечки, дали некој може да даде мислење за телевизорот TCL 50 инчи, модел C635? Во Сетек е 33 илјади со Black Friday попуст. На сајтови како Kitele гледам има добра оценка, рејтинг. 50 инчниот модел доаѓа со 60Hz refresh rate, додека 120Hz refresh rate се моделите од 55 инчи па нагоре. Работата е што не ми одговара поголем од 50 инчи. Во прилог PDF со спецификациите.
 

Атачменти

  • 50c635_product-sheets_English.pdf
    1,5 MB · Прегледи: 5
Последна промена:

briko

Intern
26 септември 2018
1
0
Zdravo koristam gley na dve godini star televizor samsung i se instalirase bez problem e sega sakam da uklucam uste eden televizor samsung 2016 godina i aplikacijata ne postoi ovie od gley vikaat instaliraj od google play store a jas neznam kako ili nekoj ako znaekako neka pomaga
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Zdravo koristam gley na dve godini star televizor samsung i se instalirase bez problem e sega sakam da uklucam uste eden televizor samsung 2016 godina i aplikacijata ne postoi ovie od gley vikaat instaliraj od google play store a jas neznam kako ili nekoj ako znaekako neka pomaga
Ти треба гугл плеј стор. Плеј стор има само на андроид. Самсунг тв нема андроид оперативен. Ти треба андроид тв бокс/стик. Не знам како си ја инсталирал на првиот самсунг.
 
  • Уау
Реакции: Avid

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
95
119
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Ти треба гугл плеј стор. Плеј стор има само на андроид. Самсунг тв нема андроид оперативен. Ти треба андроид тв бокс/стик. Не знам како си ја инсталирал на првиот самсунг.

Не му треба гугл плеј стор.
Самсунг ТВ се со Тизен оперативен систем и имаат свој репозиториум на програми.


@briko
На далечинското притисни копче куќичка за да излезе од нпр МаксТВ и да влезе на почетен екран. Подолу имаш “извор“, “пребарување“, “апликации“ итн
Значи влези во Апликации и со пребарување најди Gley, инсталирај и потоа пак во почетен екран додади ја на лента за апликации покрај веќе инсталирани апликации како Netflix, HBO, Youtube итн
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
155
165
Што мислите за JVC како бренд? Гледам дека телевизорите им се екстра евтини. Вредат ли во таа ентри левел класа до 300-350 еур?
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Што мислите за JVC како бренд? Гледам дека телевизорите им се екстра евтини. Вредат ли во таа ентри левел класа до 300-350 еур?
JVC – JVC – JVC discontinued production of televisions in 2010, the right to manufacture televisions under the JVC brand was sold in 2011. The right to manufacture and sell JVC-branded TVs in the United States, Canada and Mexico was bought by the Taiwanese company AmTran Video, in 2018 the license expired and the right to sell TVs was bought by the Chinese company Shenzhen MTC, it also has a license to sell TVs in China and Korea, the website in the United States . In Europe, the license was bought by the Turkish company Vestel . License holders are OEM electronics manufacturers, the quality of TVs can vary quite a bit depending on the model, when choosing a TV, check the reviews of real customers.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
155
165
JVC – JVC – JVC discontinued production of televisions in 2010, the right to manufacture televisions under the JVC brand was sold in 2011. The right to manufacture and sell JVC-branded TVs in the United States, Canada and Mexico was bought by the Taiwanese company AmTran Video, in 2018 the license expired and the right to sell TVs was bought by the Chinese company Shenzhen MTC, it also has a license to sell TVs in China and Korea, the website in the United States . In Europe, the license was bought by the Turkish company Vestel . License holders are OEM electronics manufacturers, the quality of TVs can vary quite a bit depending on the model, when choosing a TV, check the reviews of real customers.

Значи, тиња?

Многу ниски цени имаат, а со солидни спецификации, да се зачуди човек.
Знам во тој ценовен ранг највеќе се етаблираа Hisense и поготово TCL...
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
108
112
Значи, тиња?

Многу ниски цени имаат, а со солидни спецификации, да се зачуди човек.
Знам во тој ценовен ранг највеќе се етаблираа Hisense и поготово TCL...
Провери, можеби и некој philips ќе најдеш за слична цена. Јас повеќе би им верувал
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно