• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
296
284
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Телевизорот ќе се користи со HTPC 90% од времето за филмови, серии, јутјуб/твич. Philips-от ми прави мерак поради ambilight, ТCL има 5 години гаранција, а Samsung е најдобар бренд од овие. Првите два имаат и Dolby Audio Atmos што мислам е битно без sound bar.

Што би препорачале?
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
381
726
херцажа
Телевизорот ќе се користи со HTPC 90% од времето за филмови, серии, јутјуб/твич. Philips-от ми прави мерак поради ambilight, ТCL има 5 години гаранција, а Samsung е најдобар бренд од овие. Првите два имаат и Dolby Audio Atmos што мислам е битно без sound bar.

Што би препорачале?

TCL. Самсунгот е единствено и последно парче, затоа е таа цена, моделот е 2020та година и долго време е стоен и работен на излог, не би ти препорачал.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
415
311
TCL. Самсунгот е единствено и последно парче, затоа е таа цена, моделот е 2020та година и долго време е стоен и работен на излог, не би ти препорачал.

Да телевизор никако од излог. Половните на оглас се помалку работени. Овие што се на излог вртат цело време по 12 саати на ден. Затоа и Нептун знае да даде некогаш попуст, но тој е незначителен.
Подобро оди на тој новиот.

П.С Сега видов. Сетек и последно парче никогаш. Продаваа Филипс телевизори со сенки, со намалена цена, и свесно да зафркнат некого. Бирај други продавници ако можеш. При Техномаркет, Нептун и Галерија, не би ни влегол во Сетек.
 
Последна промена:

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
296
284
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Па, и TCL-то е само еден во Скопје.
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Најди една рецензија за Vivax TV на YouTube, па тогаш излези со таква изјава.
Тоа што ти користиш Vivax TV не ми значи ништо, додека пак за Philips има рецензии колку ти душа сака.
Рецензија ти е померодавна од лично искуство?
 

nikolarjk91

Intern
4 март 2018
38
23
Имам Sony тв A80j 55', е сега сакав и добар саундбар да имам а тие од сони имаа многу слаб рејтинг на rtings.com.. и затоа купив од самсунг Q800a бидејќи e меѓу подобрите според рејтингот. Е сега тоа што Секој Сони си препочита сони саундбар и секој самсунг тв си препочита самсунг саундбар со тоа што имаат extra features како Q symphony (da se iskoristat istovremeno i zvucnicite na televizorot) и room correction - spacefit. E sega бидејки ми се од различни брендови иако го имам самсунг саундбарот не можам да направам room correction, односно да се оптимизира саундбарот во однос на распоредот на собата. Дали има искуство ако ова може некако да се хакне, и дали воопшто ќе направи голема разлика?
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
279
113кој од овие 2 е подобар да се земе ако може некој да помогне
 

Jackie

Intern
7 февруари 2020
38
17
Здраво на сите. Дали некој знае дали и каде во Македонија се продава електричен држач за ТВ. Благодарам однапред.
Линк од финалниот производ кој сакам да го направам.

View: https://youtu.be/xs5hr5oT1LUSent from my iPhone using Tapatalk
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
51
66
Здраво на сите. Дали некој знае дали и каде во Македонија се продава електричен држач за ТВ. Благодарам однапред.
Линк од финалниот производ кој сакам да го направам.

View: https://youtu.be/xs5hr5oT1LUSent from my iPhone using Tapatalk
Да провериш во логин, јас таму најдов тавански автоматски и зиден автоматски, како и да е најголем избор имаа, можеби имаат и нешто вакво.
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
51
66
Еве го имале :)

 

phatass

Intern
20 јануари 2015
23
3
Дечки потребно ми е мислење за кој СМАРТ ТВ да се избере.

Би сакал ТВ то да има/подржува 4к резолуција. Јас се мислев за овие три сега за сега па би сакал да добијам некое мислење за нив.

JVC LT-43VA6100 4K ANDROID LED TV (линк)​

HISENSE 43A6BG 43'' ULTRA HD SMART ЛЕД ТЕЛЕВИЗОР (линк)​

TELEFUNKEN 43UA9001 (линк)​

Xiaomi 4S ELA4378GL (линк)​

Телевизорот ќе биде користен за гледање на 1080п и 4к филмови и за гледање ТВ канали преку МаксТВ од време на време. Важно ми е да телевизорот има солиден медиа плејер / или можност да се спушти алтернатива доколку тој плејер што е ставен не подржува некои формати на филмови и особено важно ми е да биде издржлив, да опстои барем 3-5 год без некои проблеми.

Гаранцијата на ЈВЦ не е достапна на страната ама по мое мислење е дека е 2 год
Хисенс има 2год гаранција во Нептун
Телефункен има 5 год гаранција (Сетек)
Хиаоми има 2 год гаранција (Сетек)

Ви благодарам во секој случај!
 
Последна промена:

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.175
1.357
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Во овој ценовен ранг шо си го дедуцирам од линковиве шо и да избереш не очекувај бог знае што.
Чисто да си свесен дека компромис правиш за поефтина цена, нема да имаш кристал слика и јако смарт искуство.

Иначе провери на rtings спореди ги ако ги има моделиве за релативно објективно мислење.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
23
3
Во овој ценовен ранг шо си го дедуцирам од линковиве шо и да избереш не очекувај бог знае што.
Чисто да си свесен дека компромис правиш за поефтина цена, нема да имаш кристал слика и јако смарт искуство.

Иначе провери на rtings спореди ги ако ги има моделиве за релативно објективно мислење.
Во смисла на издржливост кој би го одбрал ти?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.175
1.357
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Во смисла на издржливост кој би го одбрал ти?
Не знам, да не те излажам стварно. За мене овие JVC, Telefunken и Xiaomi не се брендови што се познати по телевизори. Hisense има по некој ок модел во поскапите варијанти, ама тој Vidaa-UI шо го има врска неам дали го бива. Дополнително само 200 нитс јачина на светлина има така да ако ти е на јужна страна дневната може и да не е баш видлив преку ден.

Ако моеш оди во продавниците и види ги сите, ако знаеш некој тип на контент што би гледал од торент или штагод, земи со тебе на усб и проверувај колку добро ги репродуцира, дали сецка итн.
 

Jackie

Intern
7 февруари 2020
38
17
Еве го имале :)


Ти дужам пиво за ова. Пиши у која кафана сакаш да го пиеме.

Благодарам многу за инфото.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.883
2.059
Рецензија ти е померодавна од лично искуство?
лично искуство ако си вработен во салон за техника, па знаеш кој како изгледа, може да е до некаде меродавно.
Лично искуство со еден тв е тотално небитно оти нема референтен систем.
Тебе вивакс ти е топ, а некој не би го ни погледнал оти има искуство со сони и нема да прифати ништо помалку од добра слика.
Затоа има рецензија, некој што секој ден гледа телевизори и ги споредува па знаеш кој каков е во споредба со други.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.643
5.284
Дечки потребно ми е мислење за кој СМАРТ ТВ да се избере.

Би сакал ТВ то да има/подржува 4к резолуција. Јас се мислев за овие три сега за сега па би сакал да добијам некое мислење за нив.

JVC LT-43VA6100 4K ANDROID LED TV (линк)​

HISENSE 43A6BG 43'' ULTRA HD SMART ЛЕД ТЕЛЕВИЗОР (линк)​

TELEFUNKEN 43UA9001 (линк)​

Xiaomi 4S ELA4378GL (линк)​

Телевизорот ќе биде користен за гледање на 1080п и 4к филмови и за гледање ТВ канали преку МаксТВ од време на време. Важно ми е да телевизорот има солиден медиа плејер / или можност да се спушти алтернатива доколку тој плејер што е ставен не подржува некои формати на филмови и особено важно ми е да биде издржлив, да опстои барем 3-5 год без некои проблеми.

Гаранцијата на ЈВЦ не е достапна на страната ама по мое мислење е дека е 2 год
Хисенс има 2год гаранција во Нептун
Телефункен има 5 год гаранција (Сетек)
Хиаоми има 2 год гаранција (Сетек)

Ви благодарам во секој случај!
Искрено да ти кажам сите набројани се low cost и се low level TV, така да мој совет ти е да одиш во продавница. земи си УСБ и насними едно видео, замоли ги да ти го пуштат и купи го тој што највеќе ќе ти се допадне по квалитетот на сликата или оној што има најмногу гаранција. Гледај на видеото да има многу темни сцени за да можеш да видиш дали има некоја контрастна градација и некоја светла и бела сцена за да видиш да не има затемнети делови од панелот.
Друг критериум за избирање на телевизор од овој ранг не постои.
Мислењето е автоматски споено:

Телевизорот ќе се користи со HTPC 90% од времето за филмови, серии, јутјуб/твич. Philips-от ми прави мерак поради ambilight, ТCL има 5 години гаранција, а Samsung е најдобар бренд од овие. Првите два имаат и Dolby Audio Atmos што мислам е битно без sound bar.

Што би препорачале?
Ако јас одлучувам, би ги споредил сите во квалитетот.
Тој што највеќе ми прави кеиф, тој би го одбрал. Но со оглед на фактот што се последни модели од излог, би одел на друг модел, или пак би го избрал Филипсот.

За него можам да ти дадам неколку информации и тоа следниве:

Панелот е 50/60 Hz, 8bit, и нема никаква информација дали се работи за ипс или ва панел. Штом не е дефинирано и наведено веројатно бидејќи е средна буџет класа, се монтира тоа што е достапно и ефтино.
1666940141782.png
1666940330258.png
Еве ти податоци и за хардверот што ке треба да ги движи видеата, па ќе просурфаш и видиш за што плеер станува збор:
1666940224538.png

Од мое лично искуство, Филипс знае да има одлична слика во зависност од панелот кој што е вграден, но знае да прави многу глупости со софтверот, блокирања и да си посака рестарт, ресет и слично.
Што се однесува до Самсунг, многу е постабилен софтверот и работи одлично во секој поглед со неговиот софтвер.
За ТЦЛ немам ниту лично искуство ниту некое високо мислење искрен да бидам.
Не сум искрено љубител на андроид ТВ заради тоа што за негова добра работа си треба хардвер, софтвер и после некоја година поддршка за тој софтвер. Најчесто после 3 до 4 години овие телевизори без добра поддршка остануваат да служат само как телевизори, а не и медиа плеери.

Поздрав и со среќа во изборот.
 
Последна промена:

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
296
284
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Го купив веќе Филипсот и лично сум задоволен. Јас секаде кај што отворив на нет пишуваше IPS дека е екранот. Имав малку страв дека e ЕLED, ама micro dimming-от си врши работа. Голем плус и за звукот, сепак е Dolby Atmos. Софтверот не е нешто најреспонсивен, ама ретко го користам, така што не ми игра улога мене лично. Си терам на PC преку HDMI.

P.S. ambilight-oт е многу фраерски.
 

Splinter

Intern
19 јули 2020
4
0
Препорака помеѓу овие 2:
Добра акција имаат и 2та
Ги имам користено од двете марки, грундиг имам преку 7 години, фуего преку 5, до сега ниеден проблем со двата.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.192
644
Дечки потребно ми е мислење за кој СМАРТ ТВ да се избере.

Би сакал ТВ то да има/подржува 4к резолуција. Јас се мислев за овие три сега за сега па би сакал да добијам некое мислење за нив.

JVC LT-43VA6100 4K ANDROID LED TV (линк)​

HISENSE 43A6BG 43'' ULTRA HD SMART ЛЕД ТЕЛЕВИЗОР (линк)​

TELEFUNKEN 43UA9001 (линк)​

Xiaomi 4S ELA4378GL (линк)​

Телевизорот ќе биде користен за гледање на 1080п и 4к филмови и за гледање ТВ канали преку МаксТВ од време на време. Важно ми е да телевизорот има солиден медиа плејер / или можност да се спушти алтернатива доколку тој плејер што е ставен не подржува некои формати на филмови и особено важно ми е да биде издржлив, да опстои барем 3-5 год без некои проблеми.

Гаранцијата на ЈВЦ не е достапна на страната ама по мое мислење е дека е 2 год
Хисенс има 2год гаранција во Нептун
Телефункен има 5 год гаранција (Сетек)
Хиаоми има 2 год гаранција (Сетек)

Ви благодарам во секој случај!
Јас го имам Hisense-от, само во 50 инчна верзија. Оперативниот систем е релативно брз, од истиот користам само YouTube. Има Netflix апликација, ама не сум ја пробал. Оперативниот нема HBO Max апликација. Телевизорот не е ништо посебно, ама за просечен корисник како мене мислам дека е ок. Единствено што ми беше битно беше цената, штета што не прават и nonsmart телевизори, ќе ми одговараше уште повеќе. Околу фирмата, Hisense мислам дека се лидер во Кина за бела техника и тоа колку толку треба да значи нешто. Продавачот во Neptun дури се дрзна да каже дека Hisense се фирма ќерка на Самсунг и дека го користеле софтверот на Самсунг од пред 3-4 години :D Не знам кај ги наоѓаат продавачите, можеби палат кај некои потрошувачи тие финти, но реално ако не бев решен да го купам телевизорот од претходно, продавачот ќе ме одвратеше со неговата „стручна“ експертиза.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.891
Мислења
912.339
Членови
32.612
Огласи
840
Најнов член
yeyeyeye
На врв Дно