• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.353
4.723
SK
Што телевизор е тоа што има зазменјување??? Дај моделче и сличе да видиме.

Oвој треба да е:

едит, кеширана верзија од страницата пошто линкот изгледа заебава: https://webcache.googleusercontent..../ps-50b560/overview+&cd=1&hl=mk&ct=clnk&gl=mk


А еве слика и од кабелот... Не дека не ме мрзеше да фотографирам во тесниот простор позади телевизорот, ама некако во чудни насоки почиња да се движи муабетов. :)

294300982_601302918377551_5950283571236724128_n.jpg

Мислењето е автоматски споено:

 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.909
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ијаа, онаков компјутерски кабел, браво :)

аха, Плазма од 2009та. ок, ваљда си имало посебни побарувања. Ја у последно време неам видено такво нешто, сите се со онакво кабленце ко за … столна ламба :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.353
4.723
SK
Новиов ЛГ има баш тенко незаземјено кабле, инаку според спецификации деклариран е на ~160 вати.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Независно од моќ - што ќе им заземјување ? Кај ќе го врзат - за пластиката :LOL:
Едино ако имаш ТВ со метална рамка :ROFLMAO:
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
297
596
Позади тебе
Зарем сеуште има луѓе што купуваат Sony и Samsung телевизори. Гревчиња
Буквално Самсунг го има најдобриот телевизор моментално, а Сони најдобра имплементација на панелот од најдобриот телевизор на Самсунг. Давај број од дилерот.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
184
97
Буквално Самсунг го има најдобриот телевизор моментално, а Сони најдобра имплементација на панелот од најдобриот телевизор на Самсунг. Давај број од дилерот.
Мисли си...Само најтажно нешто е да живееш во илузии!
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
297
596
Позади тебе

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.353
4.723
SK
Независно од моќ - што ќе им заземјување ? Кај ќе го врзат - за пластиката :LOL:
Едино ако имаш ТВ со метална рамка :ROFLMAO:
За безбедност, за заштита на уредот... За мир на умот друже.

Не сакам да инсинуирам дека не е безбеден уред што е дизајниран да биде безбеден без заземјување (мора да биде за да ги добие сертификатите), но на крај штедат едвај по некој денар по кабел за нешто што сепак е додатна безбедност.


Не знам зошто баш за ова се разви дискусија ама кога веќе сме тука: Прашање за сите што се чудите, зошто мониторите ви се дизајнирани со заземјување (или барем голем дел од нив)? :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.155
8.578
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Затоа што се од 2009та.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.353
4.723
SK
Безбедносните стандарди не престанаа да важат во 2009-та.
Обично уредите се или заземјени, или одредени компоменти се дупло изолирани. Тоа се стандардите, или барем јас како лаик како ги разбирам. Е сега со брендови како Самсунг, ЛГ, итн, секако дека стандардите се исполнети барем на некој минимум. Но кај рандом кинези, како можам да бидам сигурен, дека на пример не штеделе со некоја изведба со една изолација а немаат ни заземјување?

Сигурно нема нов уред да отварам за да проверам (ем замарање и можност за оштетување на уредот, ем губење гаранција). Но ако видам дека има заземјување, автоматски знам дека безбедноста на е поголемо ниво. За мене тоа е плус. Или минус ако го нема.


Повторно јас како лаик така размислувам, и едноставно кажав што мислам за телевизорот што го купив. Која е предноста од незаземјени уреди? Мислам за нас корисниците, не за тој 1 цент по кабел што го заштедиле произведувачите.

ELI5
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.717
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Сеуште не сум убеден дека е заземјен тој телевизор. Таквиот конектро може и да има само два контакти (види фото).
IMG_3144.jpg

Можно е твојот да е со заземјување, ама ако е, тигаш има некоја причина за тоа, незнам, има метални елементи кои се достапни, појма немам,. Моќноста на уредот нема врска со потребата од заземјување. И не, не може кинезите да штедат според нивно лично убедување, инаку нема да добијат дозвола за увоз во соодветниот регион.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Безбедносните стандарди не престанаа да важат во 2009-та.
Обично уредите се или заземјени, или одредени компоменти се дупло изолирани. Тоа се стандардите, или барем јас како лаик како ги разбирам. Е сега со брендови како Самсунг, ЛГ, итн, секако дека стандардите се исполнети барем на некој минимум. Но кај рандом кинези, како можам да бидам сигурен, дека на пример не штеделе со некоја изведба со една изолација а немаат ни заземјување?

Сигурно нема нов уред да отварам за да проверам (ем замарање и можност за оштетување на уредот, ем губење гаранција). Но ако видам дека има заземјување, автоматски знам дека безбедноста на е поголемо ниво. За мене тоа е плус. Или минус ако го нема.


Повторно јас како лаик така размислувам, и едноставно кажав што мислам за телевизорот што го купив. Која е предноста од незаземјени уреди? Мислам за нас корисниците, не за тој 1 цент по кабел што го заштедиле произведувачите.

ELI5
Предноста кај овие уреди е тоа што само напојувачката секција е под мрежен напон. Таму ако пипаш ни 3 заземјувања нема да помогнат да избегнеш струен удар. По таа секција напонот е далеку понизок и нема ризик.
Друго е рерна , шпорет, бојлер каде во случај на дефект (пример се стопува грејач и фазата прави контакт со околниот метал) струјата лесно може да протече низ металните делови кои ги допираме постојано. Таму мора !
Сеедно - како додатна заштита во првата разводна табла (кај бројачот) заземјувањето и нулата се задолжително споени заедно - така да и нулата носи заземјување со неа.

Е за овој морав да ставам заземјување зошто ми е близу базенот па деца со мокри раце фаќаат ...


(Само глупости прави малиот - се качува над телевизор со даљинското и стиска да го дига нагоре - после рипа у базен . Ко сум го грабнал после -ќотек изеде ко мајмун)
 
Последна промена:

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
217
333
Ај мислење...
OLED или QLED?
Генерално за во дневна соба гледање тв канали и филмови... засега не планирам да гејмам на него иако и двата модели што ги одбрав имаат 120hz панели.

Изборот ми е:
или

Сакам и како декор да го користам со тоа опциите за уметнички слики да прикажуваат, па затоа со овие модели тргам.
Самсунгот дека со VA панел мислам помалку гајле од burnout ќе има а и го има во 65" големина па ми влече повеќе око ама сепак да прашам за мислење од поискусни.

Самсунгот го има за добра цена во Сетек, ама веројатно се последни парчиња од излог, па мислење и тоа дали е океј што биле изложени и работени 1 до 1.5 година пошто моделов е 2021.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
297
596
Позади тебе
Ај мислење...
OLED или QLED?
Генерално за во дневна соба гледање тв канали и филмови... засега не планирам да гејмам на него иако и двата модели што ги одбрав имаат 120hz панели.

Изборот ми е:
или

Сакам и како декор да го користам со тоа опциите за уметнички слики да прикажуваат, па затоа со овие модели тргам.
Самсунгот дека со VA панел мислам помалку гајле од burnout ќе има а и го има во 65" големина па ми влече повеќе око ама сепак да прашам за мислење од поискусни.

Самсунгот го има за добра цена во Сетек, ама веројатно се последни парчиња од излог, па мислење и тоа дали е океј што биле изложени и работени 1 до 1.5 година пошто моделов е 2021.
Самсунгот го има и во Кавадарци, прашај дали им е изложен, пошто во помалите градови толку скапи ТВ не изложуваат, само ѕвони им упорно на телефон, тешко е да ги добиеш сет телефонски. Ако е неотпакуван, не се мисли воопшто.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
217
333
Самсунгот го има и во Кавадарци, прашај дали им е изложен, пошто во помалите градови толку скапи ТВ не изложуваат, само ѕвони им упорно на телефон, тешко е да ги добиеш сет телефонски. Ако е неотпакуван, не се мисли воопшто.
Фала, така и направив.... и јас на тој од Кавадарци нејмногу се надевав дека не е изложен ама ништо и тој бил изложен од пред година и кусур.
Не сакав изложен па јбг 400eur плус и си го порачав од Нептун, морав да убрзам зашо и таму беше последното парче од магацин... гратис рамка :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.353
4.723
SK
Сеуште не сум убеден дека е заземјен тој телевизор. Таквиот конектро може и да има само два контакти (види фото).
Погледнете го атачментот 115140

Можно е твојот да е со заземјување, ама ако е, тигаш има некоја причина за тоа, незнам, има метални елементи кои се достапни, појма немам,. Моќноста на уредот нема врска со потребата од заземјување. И не, не може кинезите да штедат според нивно лично убедување, инаку нема да добијат дозвола за увоз во соодветниот регион.
1658591094498.png
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.717
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Сега сум убеден.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
593
767
Недојдија

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.356
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно