• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
553
Недојдија
Бате Саше а шо мислиш меѓу тој Хисенсе и овај од Сетек
Мислењето е автоматски споено:

А можи и овај во предвид ако е подобар од сите останати

И Шаоми и Хисенсе се бољи него телефункен. Само бирај ТВ со поголема гаранција. На крај краева тоа е најбитно. Гледам Телефункен има 5 год. со андроид. (ако ти значи нешто андроид на ТВ), ама немам појма која година е моделот. Сетек знаат да продаваат застарени модели.
Шаомито на линкот има многу добро даљинско, со малку копчиња ама далеку попрактично за ракување. Има и копше за микрофон, значи гласовна команда.
Имам ТВ со такво даљинско и од искуство знам дека многу подобро.
Јас лично би го избегнал телефункен.
Меѓутоа размисли си шо ти е најбитно да имаш на ТВ-то и така одлучи се.
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
82
141
Чаре - сервис.
Ми се случило и мене тоа - ама скроз не се вклучуваше. Сервис најверојатно може да го среди..
Исто и мене еднаш после грмење ТВ-то скроз на скроз не се уклучуваше.
За сервис незнам, ама мајстор 100 ќе го оправе. ;)
Фала ви, ќе оди на мајстор секако па ќе видиме, инаку гаранцијата истечена пред 6 месеци
 

Gecas12

Gaining Experience
27 септември 2019
63
63
Ај ве молам за совет каков ТВ да купам за дневна соба (43" - 50") до 400 еу +/- 5%
Јас би ти препорачал да разгледаш Philips во Техномаркет, според мене се подобри од хајсенс во таја ценовна категорија Техномаркет - PHILIPS 50PUS7855/12 4K ULTRA HD SMART LED ТЕЛЕВИЗОР ова ти е многу добро моделче ама ќе ти е малце out of budget.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
553
Недојдија
Јас би ти препорачал да разгледаш Philips во Техномаркет, според мене се подобри од хајсенс во таја ценовна категорија Техномаркет - PHILIPS 50PUS7855/12 4K ULTRA HD SMART LED ТЕЛЕВИЗОР ова ти е многу добро моделче ама ќе ти е малце out of budget.
Ако нема 5 години гаранција и Свети Сони, ЕЛЏИ и Самсунг нека се 3 у едно не е добар паметен избор затоа што:
Фала ви, ќе оди на мајстор секако па ќе видиме, инаку гаранцијата истечена пред 6 месеци
Имало случаеви каде што буквално неколку денови после истек на гаранција доаѓа до квар.
 

Gecas12

Gaining Experience
27 септември 2019
63
63
Ако нема 5 години гаранција и Свети Сони, ЕЛЏИ и Самсунг нека се 3 у едно не е добар паметен избор затоа што:

Имало случаеви каде што буквално неколку денови после истек на гаранција доаѓа до квар.
Другар го зеде овај модел пред нецел месец имаше 5 години гаранција, е сеа можда бил последен шо не е изложен...
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
495
142
~25к 43инчи, тв, филмови. Би сакал да е андроид ама ако е андроид ќе треба да не е популарен бренд (сони, самсунг,лг..) Техно маркет гледам има хисенс андроид околу 20к. Да одам со не андроид (сони самсунг лг..) + андроид бокс или океј е да одам хисенс, вивакс, шаоми и слично ? Фала
 

DEJANRESEN

Intern
4 јануари 2019
10
2
~25к 43инчи, тв, филмови. Би сакал да е андроид ама ако е андроид ќе треба да не е популарен бренд (сони, самсунг,лг..) Техно маркет гледам има хисенс андроид околу 20к. Да одам со не андроид (сони самсунг лг..) + андроид бокс или океј е да одам хисенс, вивакс, шаоми и слично ? Фала
Хисенсе мислам е добар избор ако си за 43инчи,јас исто би земал да има 50 или 55 инчи со андроид...
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
115
182
~25к 43инчи, тв, филмови. Би сакал да е андроид ама ако е андроид ќе треба да не е популарен бренд (сони, самсунг,лг..) Техно маркет гледам има хисенс андроид околу 20к. Да одам со не андроид (сони самсунг лг..) + андроид бокс или океј е да одам хисенс, вивакс, шаоми и слично ? Фала
Ако не ти треба во моментов ТВ, почекај да го добијат на залиха моделов TCL 43P725
Според мене best buy до 25к, со 5 год гаранција.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
659
1.166
~25к 43инчи, тв, филмови. Би сакал да е андроид ама ако е андроид ќе треба да не е популарен бренд (сони, самсунг,лг..) Техно маркет гледам има хисенс андроид околу 20к. Да одам со не андроид (сони самсунг лг..) + андроид бокс или океј е да одам хисенс, вивакс, шаоми и слично ? Фала
Sony има android... t.e google tv.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
495
142
Има апликации наменети за тв, да.
Знам дека има апликации од типот на нетфликс, спотифај и слично. Ама како се однесува ако сакам коди и нешто слично ? Од тоа што прочитав како ребрендирање на андроид тв доаѓа така да може и гогле тв..
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
659
1.166
Знам дека има апликации од типот на нетфликс, спотифај и слично. Ама како се однесува ако сакам коди и нешто слично ? Од тоа што прочитав како ребрендирање на андроид тв доаѓа така да може и гогле тв..
Не те разбирам.. Прво напиша дека ако земеш андроид тв ќе бил тв од непозната марка, Sony од 2020 има андроид тв, од 2021 google Tv, коди не знам што е, бидејќи не користам.
 

Primarius

Intern
4 февруари 2018
1
0
Здраво дечки,
Потребна ми е препорака за телевизор ~ 40 Тина инчи, никакви паметни функции не ми се потребни, само да можам да гледам кабелска на него. За се друго ќе користам firetv Stick Max. Фокусот ми е на што подобра слика /аудио и поголема издржливост(повеќе гаранција). Буџет макс 200-300 евра.
Досега сретнав два модела:
И


Благодарам.
 
Последна промена:

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.030
655
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Знам дека има апликации од типот на нетфликс, спотифај и слично. Ама како се однесува ако сакам коди и нешто слично ? Од тоа што прочитав како ребрендирање на андроид тв доаѓа така да може и гогле тв..
џабе мислење тупење гла и џабе одвише бош муабет... ако си кадарен и за O(Q)Led Sony папапа и 55ка ти е повеќе од одличен избор....
Мислев Philips i THD e ok ама после Sony и после двонеделно искуство и со Q не би менел за сега... стриминг сервиси и се комплет од Апликации...

додуша се помачив со Дизни + ама и за тоа ако одвоиш некој пола до саат се наоѓа решение... после нека те влечи само добар sync AVR (македонска работа ти е галамџиство) и комплет искуство... ја додуша не сум пробал уште PS али викат дека бааѓи пасува и тоа...


Си повлекват мераккот ко што велат во HiFi темата!!!
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
495
142
џабе мислење тупење гла и џабе одвише бош муабет... ако си кадарен и за O(Q)Led Sony папапа и 55ка ти е повеќе од одличен избор....
Мислев Philips i THD e ok ама после Sony и после двонеделно искуство и со Q не би менел за сега... стриминг сервиси и се комплет од Апликации...

додуша се помачив со Дизни + ама и за тоа ако одвоиш некој пола до саат се наоѓа решение... после нека те влечи само добар sync AVR (македонска работа ти е галамџиство) и комплет искуство... ја додуша не сум пробал уште PS али викат дека бааѓи пасува и тоа...


Си повлекват мераккот ко што велат во HiFi темата!!!

Ова ќе се земи и тоа е тоа. Два зедов само треба да ги повлечат од други продавници. Најверојатно последни се што не се изложени.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје

Ова ќе се земи и тоа е тоа. Два зедов само треба да ги повлечат од други продавници. Најверојатно последни се што не се изложени.
Не брзај . Јас само што купив


и супер си е телевизорчето. 4К на ПЦ изгледа одлично без никаква „пикселација„ а менито е брзо и има HDR10 , 3x HDMI, 2x USB, LAN,CI slot ,DVB-C/T2/S2 буквално Се. Вифито не е 5G ама е доволно за Нетфликс да шиба без проблем.
BTW - некој што има ваков или оваа серија помал или поголем екран - да сподели искуство и напомне некои мани ако има ? Благодарам..
 

DEJANRESEN

Intern
4 јануари 2019
10
2

Ова ќе се земи и тоа е тоа. Два зедов само треба да ги повлечат од други продавници. Најверојатно последни се што не се изложени.
Друже искуства со телевизорчево?
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
60
19
Мислам дека на Хајсенс требе да му се дади шанса, телефункен, грундиг, јвц се произведуваат во вестел
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.383
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно