• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
56
99
Совет за 4к телевизор од 43инчи до ~30.000 денари? Ќе го користам највеќе за гејминг (ПС5) и гледање на филмови/серии (поврзан со ПЦ со ХДМИ). Око ми фатија Самсунг AU8072UXXH и LG 43NANO773PA.
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
28
17
Совет за 4к телевизор од 43инчи до ~30.000 денари? Ќе го користам највеќе за гејминг (ПС5) и гледање на филмови/серии (поврзан со ПЦ со ХДМИ). Око ми фатија Самсунг AU8072UXXH и LG 43NANO773PA.
Си купив пред некоја недела Самсунг 43 8072, задоволен сум од сликата но не и од звукот. Во дневна имам 55 инч LG и сум презадоволен од него, ти препорачувам да одиш со LG, има поубав оперативен систем и побрз и Nanocell дисплеј.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,501
1,642
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Совет за 4к телевизор од 43инчи до ~30.000 денари? Ќе го користам највеќе за гејминг (ПС5) и гледање на филмови/серии (поврзан со ПЦ со ХДМИ). Око ми фатија Самсунг AU8072UXXH и LG 43NANO773PA.
Според RTINGS.com Самсунг е подобар во скоро секој поглед.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,433
3,195
Ресен
Си купив пред некоја недела Самсунг 43 8072, задоволен сум од сликата но не и од звукот.
Си бил задоволен од звук на некој телевизор до сега? Да не гледаш само турски серии? :D
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,041
Скопје
Си купив пред некоја недела Самсунг 43 8072, задоволен сум од сликата но не и од звукот. Во дневна имам 55 инч LG и сум презадоволен од него, ти препорачувам да одиш со LG, има поубав оперативен систем и побрз и Nanocell дисплеј.
Остај звукот -Слика добра има? И сакав да прашам (пошто сум заинтересиран да купам таков) , тоа е Андроид -така ? Мени има за нетфликс, Јутјуб ова она - Се функционира добро ? Задоволен ?
Мислењето е автоматски споено:

Си бил задоволен од звук на некој телевизор до сега? Да не гледаш само турски серии? :D
Ма боље да нема добар звук - жениве ко ќе рокнат Турски серии - па тоа на Македонски што читаат колку вриштат плачат , глупости трескаат ...
Ќути ужас.:eek:
 
Последна промена:

Bakii

Intern
17 декември 2015
28
17
Си бил задоволен од звук на некој телевизор до сега? Да не гледаш само турски серии? :D
Сум бил задоволен од доста телевизори со звукот, очекував да биде на некое повисоко ниво ама на нешто се штедело. Tелевизија слабо пратам спорт најмногу, турски серии ни најмалку, повеќе гледам Netflix , Youtube, Plex и по некоја игра на PS4
Остај звукот -Слика добра има? И сакав да прашам (пошто сум заинтересиран да купам таков) , тоа е Андроид -така ? Мени има за нетфликс, Јутјуб ова она - Се функционира добро ? Задоволен ?
Мислењето е автоматски споено:


Ма боље да нема добар звук - жениве ко ќе рокнат Турски серии - па тоа на Македонски што читаат колку вриштат плачат , глупости трескаат ...
Ќути ужас.:eek:
Сликата е одлична, јас сум задоволен од боите и контрастот, на PS4 најмногу доаѓа до израз. Има Tizen TB софтвер и доаѓа со инсталирани Netflix и Youtube, има уште доста апликации што можеш да ги слегнеш, сите функционираат брзо.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
854
1,811
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Во Нептун го земав 31.990 со 900ден ваучер. 2+3 со доплата од 5% од сумата.


Колку гаранција има во Сетек?
2 години гаранција, плус доплата исто колку во Нептун за продолжување на гаранцијата, преку осигурителна компанија...
Јас го зедов со 2 години гаранција.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
573
515
Skopje
Дали може на адроид ТВ, да се избрише односно едитира/промени почетниот скрин кога се пали ТВ-то?

Оној како "welcome" скрин што е, да се смени да нема лого на тв-то или инфо од компанијата? Тој дел да се избрише комплетно или пак ако има шанси да се промени со други логоа/текстови?
 

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
181
146
Недојдија
Дали може на адроид ТВ, да се избрише односно едитира/промени почетниот скрин кога се пали ТВ-то?

Оној како "welcome" скрин што е, да се смени да нема лого на тв-то или инфо од компанијата? Тој дел да се избрише комплетно или пак ако има шанси да се промени со други логоа/текстови?
Да не е store mode подесен? Ако е само за малање ТВ тоа не би требалио да ти смета пошто се пали за секунда. Освен ако немаш некој постар ТВ.
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
54
54
Дечки имам еден проблем, ваљда темава е соодветно место да прашам. Проблемот е откако снема струја, после некое време откако се врати струјата, телевизорот кога ќе го пуштам е замрзнат на андроид логото. Има ли чаре или папала маца? Благодариме
Мислењето е автоматски споено:

п.с. се работи за Електра тв, а ако има врска моделот, ќе пишам покасно
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
573
515
Skopje
Да не е store mode подесен? Ако е само за малање ТВ тоа не би требалио да ти смета пошто се пали за секунда. Освен ако немаш некој постар ТВ.
Store mode има на сите ТВ-иња или?

Тоа ми е и поентата, воопшто да не го дава тоа лого од тв-то или текстот од тв-то туку нешто друго (мое лого) или пак, комплетно да се изгаси тој дел (да се избрише/да го нема)
 

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
181
146
Недојдија
Store mode има на сите ТВ-иња или?

Тоа ми е и поентата, воопшто да не го дава тоа лого од тв-то или текстот од тв-то туку нешто друго (мое лого) или пак, комплетно да се изгаси тој дел (да се избрише/да го нема)
Па би требало сите да имаат store mode, несум сигурен. А логото на марката на тв-то си е најнормална работа при палење на секој тв и монитор. Обично поновите модели барем од познатите брендови толку брзо се палат за секунда шо и немоеш да го приметеш логото.
Чудно ми е само како може да ти смета тоа? Замижи кога ке го палеш тв-то и нема да ти смета :D
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
573
515
Skopje
Па би требало сите да имаат store mode, несум сигурен. А логото на марката на тв-то си е најнормална работа при палење на секој тв и монитор. Обично поновите модели барем од познатите брендови толку брзо се палат за секунда шо и немоеш да го приметеш логото.
Чудно ми е само како може да ти смета тоа? Замижи кога ке го палеш тв-то и нема да ти смета :D

Нене, таман работа да ми смета, не сум до толку болен :D Ќе се користи баш за store mode па затоа имав идеја комплет да тргнам тоа на старт лого и остали „Добредојдовте“ текстови.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,824
1,107
Ај ве молам за совет каков ТВ да купам за дневна соба (43" - 50") до 400 еу +/- 5%
Најдобар 43 инчен на пазарот, не гледај подалеку од ова, го имаш истиот модел и во Галерија, јас го меркам како монитор за ПЦ.
 

Gecas12

Gaining Experience
27 септември 2019
56
55

Атачменти

  • SmartSelect_20220115-154241_Samsung Internet.jpg
    SmartSelect_20220115-154241_Samsung Internet.jpg
    147 KB · Прегледи: 28

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
181
146
Недојдија
Најдобар 43 инчен на пазарот, не гледај подалеку од ова, го имаш истиот модел и во Галерија, јас го меркам како монитор за ПЦ.
45000 ден за 43 инча? Аре ју ф___г кидин ас? Неможеше да предложеш поскап и помал? Иначе 400 евра му е границата на човекот.

Ај ве молам за совет каков ТВ да купам за дневна соба (43" - 50") до 400 еу +/- 5%
Ако немаш некои посебни потреби било кој со 5 години гаранција.
И држи се до максилните 50 инчи шо си ги ставил како граница. 43 е премал екран. За кратко ќе се навикнеш на величината.
Еве овај ми се чине како совршена опција. Нов надежен бренд точно на граница на буџет и со 5 год гаранција.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,041
Скопје
Дечки имам еден проблем, ваљда темава е соодветно место да прашам. Проблемот е откако снема струја, после некое време откако се врати струјата, телевизорот кога ќе го пуштам е замрзнат на андроид логото. Има ли чаре или папала маца? Благодариме
Мислењето е автоматски споено:

п.с. се работи за Електра тв, а ако има врска моделот, ќе пишам покасно
Чаре - сервис.
Ми се случило и мене тоа - ама скроз не се вклучуваше. Сервис најверојатно може да го среди..
 

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
181
146
Недојдија
Чаре - сервис.
Ми се случило и мене тоа - ама скроз не се вклучуваше. Сервис најверојатно може да го среди..
Исто и мене еднаш после грмење ТВ-то скроз на скроз не се уклучуваше.
За сервис незнам, ама мајстор 100 ќе го оправе. ;)
 

DEJANRESEN

Intern
4 јануари 2019
6
1
45000 ден за 43 инча? Аре ју ф___г кидин ас? Неможеше да предложеш поскап и помал? Иначе 400 евра му е границата на човекот.


Ако немаш некои посебни потреби било кој со 5 години гаранција.
И држи се до максилните 50 инчи шо си ги ставил како граница. 43 е премал екран. За кратко ќе се навикнеш на величината.
Еве овај ми се чине како совршена опција. Нов надежен бренд точно на граница на буџет и со 5 год гаранција.
Бате Саше а шо мислиш меѓу тој Хисенсе и овај од Сетек
Мислењето е автоматски споено:

А можи и овај во предвид ако е подобар од сите останати

 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,739
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно