• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,992
2,618
Не сум некој хеви јузер на тв нити е девојка ми така да нема да се каам сигурно.

Rtings.com за 3 метра оддалеченост препорачуваат дури и 70 инчен телевизор

 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Rtings.com за 3 метра оддалеченост препорачуваат дури и 70 инчен телевизор

Toa не знам и на ѕидот дали ми го собира o_O
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,248
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас имам 50" на 2.65 метри. Сега дека едвај се гледа да речам е стварно претеризам, во старите времиња 60цм ЦРТ сме гледале од таа далечина, а после кога земавме 72цм „прогледавме“.

Сепак би го сменил за 65 инчен ама треба да мењам и комплет комоди/сталаци/полици пошто не го бери. А треба и да се гипсираат дупките од старите полици, па да се искречи.... батали.

П.С. -2 на лево -0.5 на десно.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Овај е 43 инчи а позади е ѕидот каде што треба да биде закачен Тв-то. Ем е мал просторот смален додатно со витрината ем ѕидот е обработен со риведил техника и не сакам скроз да го затворам, затоа најверојатно ќе одам со 55 инчи
 

Атачменти

  • 20211208_142535.jpg
    20211208_142535.jpg
    3.3 MB · Прегледи: 100

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
208
162
Овај е 43 инчи а позади е ѕидот каде што треба да биде закачен Тв-то. Ем е мал просторот смален додатно со витрината ем ѕидот е обработен со риведил техника и не сакам скроз да го затворам, затоа најверојатно ќе одам со 55 инчи
Колку е широчината од десно висечкиот елемент до лево? вака од око ми личи на 1.7 до 1.8м
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,483
1,621
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На крај ваков земав. Добар дизајн океј слика само HBO Go апликација фали ако приметив добро.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,055
943
Скопје
На крај ваков земав. Добар дизајн океј слика само HBO Go апликација фали ако приметив добро.
Создравје да си го гледаш (y)
 

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
413
197
Бест бај 55' до 600 евра?
Се мислам за старите да земам 55 или 49, ќе се гледа од 2.5 метри.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
470
58
Скопје
Кој од овие два модела е подобар избор според вас


Земен вториот ок е освен лош local dimming али за таа цена не очекував ништо посебно

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Вреди ли телевизоров за цената? Да се земе сега или да се почека за нешто подобро? Цена до кај 50к за 55 инчи.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
188
265
Вреди ли телевизоров за цената? Да се земе сега или да се почека за нешто подобро? Цена до кај 50к за 55 инчи.

Овој е ланскиот - 2020 год, LED flagship од Sony. Најчест употребуван назив по интернет му е X900H.
За тие пари нема да најдеш друг телевизор што ќе биде Full Array LED со Local dimming и целиот тој feature set ко подршка за сите Аудио кодеци (DTS X, Dolby Atmos), 2 x HDMI 2.1 порти итн.

Единствени негативни страни му се што оваквиот тип на панел има послаб агол на видливост, побледи се боите гледани од страна. На флегшип модели тоа и не е толку јако впечатливо али најубаво ако можеш да го видиш.
И припази ако го купиш да не го земеш од излог некој, што работел секој ден у продавница. Пошто 2020 модел е, не ми се верува да имаат големи залихи од него.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Овој е ланскиот - 2020 год, LED flagship од Sony. Најчест употребуван назив по интернет му е X900H.
За тие пари нема да најдеш друг телевизор што ќе биде Full Array LED со Local dimming и целиот тој feature set ко подршка за сите Аудио кодеци (DTS X, Dolby Atmos), 2 x HDMI 2.1 порти итн.

Единствени негативни страни му се што оваквиот тип на панел има послаб агол на видливост, побледи се боите гледани од страна. На флегшип модели тоа и не е толку јако впечатливо али најубаво ако можеш да го видиш.
И припази ако го купиш да не го земеш од излог некој, што работел секој ден у продавница. Пошто 2020 модел е, не ми се верува да имаат големи залихи од него.
Знам дека е ланскиот и знам дека од излог не се зема тв. Цената е доста пристапна, а новиот е над 1к евра. Е сеа аголот на гледање во собата на гарнитурата е ок. Е сеа телевизорот во градот кај што живеам го нема на залиха.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
702
384
Овој е ланскиот - 2020 год, LED flagship од Sony. Најчест употребуван назив по интернет му е X900H.
За тие пари нема да најдеш друг телевизор што ќе биде Full Array LED со Local dimming и целиот тој feature set ко подршка за сите Аудио кодеци (DTS X, Dolby Atmos), 2 x HDMI 2.1 порти итн.

Единствени негативни страни му се што оваквиот тип на панел има послаб агол на видливост, побледи се боите гледани од страна. На флегшип модели тоа и не е толку јако впечатливо али најубаво ако можеш да го видиш.
И припази ако го купиш да не го земеш од излог некој, што работел секој ден у продавница. Пошто 2020 модел е, не ми се верува да имаат големи залихи од него.
65ката како алва отиде. Во галерија бев ми рекоа ако успееш да најдеш 65 секоја чест. Нигде нема од овој модел
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,727
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знае некој дали има од моделиве на хисенс некој со андроид? Зашто ртингс вика сите се со андроид, веројатно за ус.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,727
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

advanced

Intern
9 октомври 2016
1
0
FHD LED SMART TV FUEGO 43EL610 ANDT, 43"(109cm), 60Hz, AndroidTV, WiFi

ST-42UH7300

Се мислам помеѓу овие два нискобуџетни телевизора, ќе се користи во спална соба. Прво се мислевме 32 инча да земеме ама сепак поголем е подобро и Full HD се за разлика од 32 инча кои се HD Ready. Знам дека сликата не е како кај Samsung, сепак се low budget ама што мислите од овие два кој е подобар? По мене нема некоја значајна разлика и двата се android.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Вреди ли телевизоров за цената? Да се земе сега или да се почека за нешто подобро? Цена до кај 50к за 55 инчи.
Пишав пред неколку постови, овој модел еден од најдобрите за цената моментално.
Full Array Direct LED позадинско, VA панел 100 херци, со сите фичрс од Сони, 9та серија висока класа.

Баш Сониво и ОЛЕДот ги гледав еден до друг во салон, нешто сонито ми е сумњив дали е VA панел, или некоја лоша пратка за МК со IPS панел па пуштен на пониска цена. Сликата ми делуваше доста бледо, иако сегде по интернет пишува дека е VA панел.

За 55.000 имаш и OLED.
Јас сериозно сум загреан да го купам, иако е 60 херци и глупите ногарки, другово е врв, страшна слика има, го тестирав малце во живо а и на Rtings топ оценки има. Не ми е за гејминг, само за филмови, серии и спорт.
 
Последна промена:

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
64
74
4k UHD Smart TV SAMSUNG UE55TU7092 UXXH, 55" (139.7cm), 2000Hz, WiFi
Препорака за телевизорот , презадоволен !

Се надевам не си го земал сега, овој е ланскиот модел TU70 - 2020, овогодишниот и доста подобрен е AU70 - 4К UHD Smart TV SAMSUNG UE 55 AU 7172 UXXH, 2000Hz, HDR 10+, Wifi
Разлика во цена 2000 денари
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Пишав пред неколку постови, овој модел еден од најдобрите за цената моментално.
Full Array Direct LED позадинско, VA панел 100 херци, со сите фичрс од Сони, 9та серија висока класа.

Баш Сониво и ОЛЕДот ги гледав еден до друг во салон, нешто сонито ми е сумњив дали е VA панел, или некоја лоша пратка за МК со IPS панел па пуштен на пониска цена. Сликата ми делуваше доста бледо, иако сегде по интернет пишува дека е VA панел.

За 55.000 имаш и OLED.
Јас сериозно сум загреан да го купам, иако е 60 херци и глупите ногарки, другово е врв, страшна слика има, го тестирав малце во живо а и на Rtings топ оценки има. Не ми е за гејминг, само за филмови, серии и спорт.
И мене не ми е за гејминг ама па баш овој модел на LG не го фалат по ривјуа на YT
View: https://www.youtube.com/watch?v=PTMnKjGiwLs&t=392s
Плус собата ми е светла, нели оледите(посебно овој модел) не се за во доста осветлени соби. А и имам мал страв од burn in, да дадам 1k евра за тв и му се деси burn in..
 
11 октомври 2021
12
6

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,083
Мислења
877,258
Членови
30,684
Најнов член
qweweqwwww
На врв Дно