• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

edin.ademovic

Gaining Experience
16 февруари 2014
524
317
Сакам да земам телевизор како понуда од телеком (магента буџет), за гледање филмови, YT и Netflix, игри не, и се мислам помеѓу овие два 50" телевизори, па ако може ваше мислење.

1. Samsung QE50Q60TAUXXH кој доаѓа со саундбар (40.000 мкд) , Македонски Телеком – Најдобрата мрежа во Македонијa

2. Philips 50PUS8505/12 (34.000 мкд), Македонски Телеком – Најдобрата мрежа во Македонијa

Ги видов и двата вклучени во салон на техномаркет и некако Philips-отми имаше севкупно подобра слика.
Она што ме влече кон Philips-от е Android-от и брзиот процесор и не би требало да докупувам дополнителни уреди за андроид што би било во случајот со Samsung-от. И двата се со ист панел колку што можев да видам (MVA/VA), со тоа што Samsung-от е QLED плус ми личеше дека има подлабока црна боја. Samsung-от исто предност му е што е дупло потенок, 57мм vs 112мм. Philips-от е Direct Led, Samsung-от е Edge Led. 2 год гаранција и на двата.

Ако може мислење и лични искуства доколку имате со овие модели.
Samsung знаат на рандом моменти да се замрзнат. Боите да, се за нијанса подобри али не се како кај вистински OLED ТВ (пошто let's face it, За таа цена мало сутра вистински OLED).
Philips од друга страна, ради Dolby Vision сертификатот (ова го имам искусено во живо) - на Нетфликс само, знае да има т.н. Black Crush. Со други зборови, местата на филмовите на кои има опција Dolby Vision, каде што има темна сцена - нијансите на црната се како пикселизирани. Еве на што мислам
Тоа е на телефон, замисли на ТВ.

Во однос на конзистентна слика без разлика дали гледаш YT, филмови од УСБ, Netflix - самсунгот ќе биде подбар. Но пак ќе повторам - знаат случајно да се замрзнат и/или да бидат со различни артефакти на екранот - без разлика дали е стар 1 месец или 2 години - тотално рандом.
 

Ognen G

Intern
18 ноември 2021
4
0
Samsung знаат на рандом моменти да се замрзнат. Боите да, се за нијанса подобри али не се како кај вистински OLED ТВ (пошто let's face it, За таа цена мало сутра вистински OLED).
Philips од друга страна, ради Dolby Vision сертификатот (ова го имам искусено во живо) - на Нетфликс само, знае да има т.н. Black Crush. Со други зборови, местата на филмовите на кои има опција Dolby Vision, каде што има темна сцена - нијансите на црната се како пикселизирани. Еве на што мислам
Тоа е на телефон, замисли на ТВ.

Во однос на конзистентна слика без разлика дали гледаш YT, филмови од УСБ, Netflix - самсунгот ќе биде подбар. Но пак ќе повторам - знаат случајно да се замрзнат и/или да бидат со различни артефакти на екранот - без разлика дали е стар 1 месец или 2 години - тотално рандом.

Одлично инфо, фала многу.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас го имам Samsung QE50Q60T, не се десило да замрзне до сега, му се има десено да се disconnect-ира од wifi (ама може беше мое расипување на AP-то).
Сликата е ок шо се мене тиче.
Netflix и Youtube има вградено. Има и DLNA и Airxxx (како се вика на apple) подршка.

Тоа што ме разочара е дека нема full Chromecast подршка - рецимо можеш од мобилен да пуштиш youtube на tv-то,
ама не можеш цел екран од мобилен или tab од Chrome да го cast-аш на TV-то, опција згодна за покажување слики, презентации и сл.
 

Ognen G

Intern
18 ноември 2021
4
0
Јас го имам Samsung QE50Q60T, не се десило да замрзне до сега, му се има десено да се disconnect-ира од wifi (ама може беше мое расипување на AP-то).
Сликата е ок шо се мене тиче.
Netflix и Youtube има вградено. Има и DLNA и Airxxx (како се вика на apple) подршка.

Тоа што ме разочара е дека нема full Chromecast подршка - рецимо можеш од мобилен да пуштиш youtube на tv-то,
ама не можеш цел екран од мобилен или tab од Chrome да го cast-аш на TV-то, опција згодна за покажување слики, презентации и сл.
Фала за споделеното искуство.
 
26 ноември 2021
8
8
Ај малку помош за телевизор.
Кој од овие за нормална секојдневна употреба гледање тв, јутуб каст и по некој филм?


Можи и нешто друго не мора да се баш овие и баш од нептун. Грундиг ги препорачуваат продавачите во нептун, а мене хајсенсот ми фати око заради гаранцијата 5год.
Стаса хајсенсот денеска и малку го прочепкав. На денска светлина го немам видено панелот дали е доволно светол инаку вака ме бендиса има пријатна слика. Звукот е мек на уво, пријатен. Има басче, не е пискав. Исто има и интересен сараунд ефект шо е функционален, не замара и добро исполнува.
Има солидна апликација/далечинско со вграден каст на слики/видео итн. Од софтвер страна не наидов на никаков баг, заебанција со поврзување и слично. Се беше глатко.

Е сега прво шо ми падна в око или да речам в уво беше несинхронизација со аудиото. Мислам дека е лаг т.е каснење, го има и при гледање тв и во јутуб/каст подеднакво. Во аудио поставките има некаква липсинк опција која фабрички беше наместена на 3, јас ја намалив на 0 и се подобри, но мислам дека не е 100% елиминирано. Исклучување на аудио ефектите како сараунд, истакнување на дијалог, бас буст итн нема никакво влијание. Се сретнал некој со вакво нешто?
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
470
58
Скопје

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дилема

Знам дека Hisense е подобар бренд, ама Фуего за исти пари (па и поевтино) добиваш 50 инчи ТВ. Телевизорот е за постар човек што ќе гледа кабелска телевизија на него (така да ако тие јутуб и др. апликации функционираат солидно уште подобро ама не се воопшто битни). Fuego има 5 години гаранција (реална е гаранцијава? :) ) и дали има некој искуство дали овој ТВ или сличен вади океј звук.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Еден член на кајгана се пожали од Hisense, вели:

"Hisense 50A7100F со мртви пиксели, купен пред еден месец. Ќе одам утре да видам дали ќе ми го заменат."
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

krema

Epic
24 јуни 2009
13,015
12,342
youtu.be
Спореди ги двата телевизора и што ти фаќа око тоа зимај. 43" не е малку, е сега ако стои во салон од 150 м2 тоа е друга прича. :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Спореди ги двата телевизора и што ти фаќа око тоа зимај. 43" не е малку, е сега ако стои во салон од 150 м2 тоа е друга прича. :)
Или ако си постар човек а гледаш со превод :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
514
1,022
@Скоти
Повеќе од доволно, е сега зависи дали ќе се гледа со диоптрија или без. ;)
Јас па размислував за 65 инча
Мислењето е автоматски споено:

За таа одалеченост, јас користам 43" телевизор. 55-ка мислам дека ќе ти биде преголем.
Моментално користам 43 и недоволно голем е.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас па размислував за 65 инча
Мислењето е автоматски споено:


Моментално користам 43 и недоволно голем е.
Јас имам интересна позадина дома а и комодата не ми е толку голема ама сепак овој 55 би го заменил барем за 60 инчи (3 метри ми е оддалеченост) :)
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
208
163
Јас па размислував за 65 инча
Мислењето е автоматски споено:


Моментално користам 43 и недоволно голем е.

И со 65 нема да згреиш, како што пиша погоре @Ragnar ке се каеш со помал, баш кај братучетка ми гледав на 65 инчи отприлика на некоја далечина од 3м и беше одлично, сеа се каам дека земав 55ка
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
514
1,022
Јас имам интересна позадина дома а и комодата не ми е толку голема ама сепак овој 55 би го заменил барем за 60 инчи (3 метри ми е оддалеченост) :)
И јас само ради тоа не сакам да земам 65. Има интересна обработка на ѕидот и со 65ка ептен ќе го затворам. Најверојатно ќе одам со 55.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,146
1,604
Неготино
И со 65 нема да згреиш, како што пиша погоре @Ragnar ке се каеш со помал, баш кај братучетка ми гледав на 65 инчи отприлика на некоја далечина од 3м и беше одлично, сеа се каам дека земав 55ка
Јас на 3 метра и нешто гледам на 49 инчи и океј ми е :D
А за сони пак ми доаѓа преблиску некако ..
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
514
1,022
Не сум некој хеви јузер на тв нити е девојка ми така да нема да се каам сигурно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,116
Мислења
878,099
Членови
30,729
Најнов член
DragannM
На врв Дно