• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

zlate_mkd

Intern
17 декември 2019
50
35
Да препорачате некој ефтин андроид бокс? Фала
Едит: Сега гледам анхоч, пи 4 модел б 2гб со кутија и полнач за 3790. Уште една мемориска фали и линукс, коди, стремио ќе тера…
Земи си поскапо со евтино ќе се заебеш и ке кочи, 4гб рам најубаво да има
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
86
90
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Ми треба појаснување околу пренос на атмос од тв.
Дали ако има тв-то EARC и подржува eac3 а не пишува атмос, ќе пренесе атмос кон рисивер, пример пушташ филм од стик на тв со DDP5.1 и не декодира ништо само пренесува преку хдми?
Или мора да си пишува
Dolby Atmos - Yes
за да врши pass-through.
Гледам на нептун, наоѓам еден со атмос:

се обидувам истиот да го најдам на официјален лг сајт, единствено ова наоѓам:
Audio Codec
AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X

Ме чуди каде исчезна подршката за ДТС кај ЛГ?

Кој друг тв ги има атмос и дтс и е над 60инчи?
И ова не изгледа лошо: KD75X81J - Galerija
Дали некој неодамна купил ваков тв, да препорача нешто?
Што да се избере nano, oled, qled, за филмови/пс4про?
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,563
879
Знаете ли што е Atmos ? За да ви работи Атмос ви треба звучници што подржува Атмос како што е саундбар со атмос подршка или ресивер со звучници, а за ТВ ако има такви со вградени звучници во ТВто што ретко ги има .

А за HDMI се пренесува таков звук само ако има HDMI ARC ама со плус звучници закачен на таван затоа се вика АТМОС
 
  • Уау
Реакции: Avid

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
86
90
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Знам тоа и знам дека треба AVR што декодира и атмос и дека требаат сет од 5.1.2 звучници.
Ваков сет планирам со +2 за атмос. OmegaRed има исто само со друг рисивер.

Не прашав за тв со вградени атмос звучници,

туку за тв кој покрај стандардните дтс, долби дигитал, да пренесува и атмос сигнал/звук на рисивер преку hdmi eARC,
дали некој знае точно кој модел на тв сигурно праќа/пренесува атмос звук на рисивер преку hdmi eARC.
Ако неодамна некој купил ваков тип на тв и го поврзал со атмос рисивер и да му функционира се како треба.
Тоа прашав. Пушташ преку усб на тој тв пример ваков рип: 2160p.WEB-DL.x265.10bit.HDR.DDP5.1.Atmos

и телевизорот пренесува звук на рисивер каков што е изворот и потоа рисиверот си декодира и дава на звучниците.
Значи барам и нешто од лани, не мора 2021, некој што купил и испробал дека функционира се.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,377
1,501
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
За да бидеш сигурен дека го добиваш тој звук, најдобро е да имаш bluray читач врзан со ресиверот. Вака со овие рипови па декодирања кој знае што добиваме. Јас секогаш ги симнувам тие со атмос (кога има или се што има најдобар звук и слика - гледам и колку mbps е аудио во description) и пуштам преку Plex. Е сега дали е тој тој звук не знам ама секако има огромна разлика ако гледам ТВ или ако симнам најобичен рип. ТВ-то ми е од 2018та. УСБ избегавам пошто е досадно а некогаш и сецка на некои рипови без објаснување зошто.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,479
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Обично ресиверот си пишува на него што декодира. За ТВ и не е толку важно пошто и онака има 2 звучника.

На пример ако е DTS си пишува DTS, DD, DD-E итн. Немам ресивер што подржува атмос па не сум пробал, што се однесува до другиве не мора да е ARC hdmi-то, доволно е да е сетиран ТВ-то да прави passthrough на аудиото без да го чепка. Т.е. да не декодира он него да го проследи до ресиверот, односно audio out портот.

Се зависи како е врзано сето тоа. Ако е изворот во ресивер, па он прави HDMI оут на ТВ-то, не треба некои специјални подесувања он ќе си познае што треба да декодира.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
86
90
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Пример, гледав сега баш на сајтов најубаво покажува што подржува преку ARC, а што преку eARC:


Audio Passthrough
ARC Yes (HDMI 3)
eARC support Yes
Dolby Atmos via TrueHD via eARC Yes
DTS:X via DTS-HD MA via eARC Yes
5.1 Dolby Digital via ARC Yes
5.1 DTS via ARC Yes
5.1 Dolby Digital via Optical Yes
5.1 DTS via Optical Yes

Тука ќе проверувам, ок.
Стариов што го имам LG има дтс, од 2020 LG веќе немаат ДТС,
како што знам ни Самсунг немаат ДТС,
Сони, Hisense имаат и дтс и атмос(y).
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,563
879
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Пример, гледав сега баш на сајтов најубаво покажува што подржува преку ARC, а што преку eARC:


Audio Passthrough
ARC Yes (HDMI 3)
eARC support Yes
Dolby Atmos via TrueHD via eARC Yes
DTS:X via DTS-HD MA via eARC Yes
5.1 Dolby Digital via ARC Yes
5.1 DTS via ARC Yes
5.1 Dolby Digital via Optical Yes
5.1 DTS via Optical Yes

Тука ќе проверувам, ок.
Стариов што го имам LG има дтс, од 2020 LG веќе немаат ДТС,
како што знам ни Самсунг немаат ДТС,
Сони, Hisense имаат и дтс и атмос(y).
Па тоа што сакав да објаснам , на ТВто треба да има таква подршка

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,033
3,430
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Ако телевизорот поддржува атмос или кој било друг кодек, тоа значи дека може да го декодира сигналот и исправно да го репродуцира на неговите звучници.

Пастру значи дека го пренесува во неговата изворна форма понатака до следниот уред кој што треба да го декодира. Притоа не мора да го разбира сигналот. Што значи дека сите формати може да минат.

За жал, ова не е правило и во пракса се сведува на тоа како производителот го имплементирал во конкретниот модел. Така што за сигурно треба да се проба.

Атмос за во кино е програмибилен систем спрема бројот и поставеноста на звучниците. За домашна примена не гледам некоја смисла, освен ако немаш нешто налик на кино сала.

Секој атмос стрим преку тру ХД е наназад компатибилен со стандардниот 5.1 систем, така што рисиверот и да не го разбира атмосот, ќе го разбере 5.1 енкодирањето и исправно ќе го репродуцира. Пак ќе кажам, во пракса не е секогаш така. Најчесто има проблеми на уреди од пониска класа за домашна употреба.
На пример, иако според стандардот уред што не препознава атмос треба да го препознае 5.1 сигналот, може заради имплементацијата штом наиде на непознат кодек веднаш да напише дека не е поддржан сигналот, без да провери дека во него има и сигнал што го препознава.
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Здраво, да не знаете некој добар сервис за Филипс ТВ на регионот Куманово и Скопје ? Уредот е Philips 49PUS6561/12 и не е под гаранција. Ќе го земам сега од Електро Визија ( овластен Филипс сервис ) од Скопје. Го држеа 2 месеци, 4 различни цени ми кажаа за поправка и не се согласив да го прават. Изгледаше како да незнаат што поправаат и цел месец незнаеја цена за поправка да ми кажат. Крајно сум разочаран од услугата и односот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
16
6
Има некој Sony XH90 да сподели искуство од користење ( гејминг, филмови ) ? Дали вреди за цената ?
За некој ден ќе ми стигне Sony 65" XH90, се мислам за цената да не го преплатив малку 64к со продолжена 5 годишна гаранција. Како што гледав за таа големина и цена беше најдобра опција.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,147
Скопје
Има некој Sony XH90 да сподели искуство од користење ( гејминг, филмови ) ? Дали вреди за цената ?
За некој ден ќе ми стигне Sony 65" XH90, се мислам за цената да не го преплатив малку 64к со продолжена 5 годишна гаранција. Како што гледав за таа големина и цена беше најдобра опција.
Одличен модел е тој, не следам многу ама мислам дека е добра цената за 65" со гаранција 5 години.

Ликов детално го има анализирано низ повеќе видеа, ако сакаш погледни нешто додека чекаш :)
 

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
16
6
Одличен модел е тој, не следам многу ама мислам дека е добра цената за 65" со гаранција 5 години.

Ликов детално го има анализирано низ повеќе видеа, ако сакаш погледни нешто додека чекаш :)
Лајк :)
Многу е безвезе што неможам да ставам реакција на мислење. Инаку го следам ликов одамна, супер анализи прави.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
102
40
Скопје
До колку пари би можело да се најде солиден телевизор што ќе се користи како спореден во детска битно е да е смарт и 32" во главном за Netflix YouTube Rokkr ќе се користи и дајте предлози :D
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
252
227
До колку пари би можело да се најде солиден телевизор што ќе се користи како спореден во детска битно е да е смарт и 32" во главном за Netflix YouTube Rokkr ќе се користи и дајте предлози :D
43" минимум (помина времето на 32"), имаш Филипси до 20000 денари,ако имаш поголем буџет земи си Самсунг 8 серија 43" над 26000 ден.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,309
1,752

Некој што се разбира, добар ли е овој ТВ за играње конзола?
Претпоставувам овој е.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
252
227

Некој што се разбира, добар ли е овој ТВ за играње конзола?
Треба да е ок, како што пишува дека има има една HDMI 2.1 порта и 4К@ 120Hz

Тука имаш подетално:

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,541
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно