• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
И јас ќе треба да купувам ТВ за некое време, го гледав овај (50 инчен) на Hisense, гледав/читав ривјуа, не е лош во споредба со други од тој ценовен ранг. Имам замерки за изработката, некако кај горните агли е како потсмачкан, таков калапот им се погодил, не е нешто страшно :)
Дајлинското е малку ретро... е сеа и оперативниот систем е некој нивни... ама па тв се купва за квалитет на слика според мене, не првенствено за коркс енд фичерс :).
Исто така меркам и од Самсунг нешто, од AU8000 серијата.
Наводно оваа серија од оваа година се со подобра осветленост, барем по она што го видов по ривјуата. Брз. Има и од малечките интересни дајлинска.

Во истиот ценовен ранг е и Philips PUS8505 The One, Android, со ок процесор, ок осветлување...

да ама тие немаат local dimming,
за софтвер најдобро некој fire stick или mi box s па и некој рандом андроид бокс,
незнам дали е на сите андроид тв а така ама на тлц то со андроид 9 TV OS неможам никако да инсталирам стремио и роккр а сигурно има и други апликации што не се достапни.
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
И јас ќе треба да купувам ТВ за некое време, го гледав овај (50 инчен) на Hisense, гледав/читав ривјуа, не е лош во споредба со други од тој ценовен ранг. Имам замерки за изработката, некако кај горните агли е како потсмачкан, таков калапот им се погодил, не е нешто страшно :)
Дајлинското е малку ретро... е сеа и оперативниот систем е некој нивни... ама па тв се купва за квалитет на слика според мене, не првенствено за коркс енд фичерс :).
Исто така меркам и од Самсунг нешто, од AU8000 серијата.
Наводно оваа серија од оваа година се со подобра осветленост, барем по она што го видов по ривјуата. Брз. Има и од малечките интересни дајлинска.

Во истиот ценовен ранг е и Philips PUS8505 The One, Android, со ок процесор, ок осветлување...


И јас ја гледав таа серија на Самсунг телевизор но не сум одлучил и затоа барам мислења и искуства
Или некој од ЛГ до тој буџет
Мислењето е автоматски споено:

За гејминг и за гледање филмови ако сакаш без да му се мислиш.
Ама си кошта проверен бренд.
Нема веќе ефтино а добро

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација


Само почекај до ноември/декември да ја пуштат Sony 5 годишната гаранција како секоја година што прават.

Знам што е подобро и поскапо:D но не сакам да трошам толку пари на тв, пак ќе напоменам не сум страсвен гејмер играм само за забава и ми треба поголем тв од моменталниот.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
И јас ја гледав таа серија на Самсунг телевизор но не сум одлучил и затоа барам мислења и искуства
Или некој од ЛГ до тој буџет
Мислењето е автоматски споено:Знам што е подобро и поскапо:D но не сакам да трошам толку пари на тв, пак ќе напоменам не сум страсвен гејмер играм само за забава и ми треба поголем тв од моменталниот.

го имам и LG UN7400 55, топ е за таа цена, само го земав пред некој месец кога беше 30 000, сега е 36 000.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
Btw овој нано што е има и локал диминг па претпоставувам подобар е ?

Моментално овој е на акција
Или

Television LG 55UP75006LF specifications што можам да го земам за 39,000

некој да даде мислење итно според спецификациите?

Испратено од SM-G988B преку IT.mk форум апликација

Испратено од SM-G988B преку IT.mk форум апликација
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
да незнам како не сум го видел, сигурно поскап бил на поголем попуст е сега 31%,
види го најдобро во живо, ама мислам дека топ ке биде
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,582
890

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,582
890
Btw ова ми е најтешката одлука со толку многу телевизори па ваква слика па таков контраст па ваков хдр....
а се што сакам е подобар тв од мојот 32 инчен фуего ...
Само да знаеш за филмови и спортови било кој ТВ се ОК, но за гејминг со ПЦ ви треба OLED Panel за да избегнува лагови ако е со плејстејшн или Хбокс тогаш ќе нема приблем со било кои ТВ. А ако пак со ПЦ со најмалку лагови најдобро се покажа Самсунг 8 серија па нагоре истото втор по него е Сони како што прикажа горниот пост

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
  • Уау
Реакции: Avid

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
Само да знаеш за филмови и спортови било кој ТВ се ОК, но за гејминг со ПЦ ви треба OLED Panel за да избегнува лагови ако е со плејстејшн или Хбокс тогаш ќе нема приблем со било кои ТВ. А ако пак со ПЦ со најмалку лагови најдобро се покажа Самсунг 8 серија па нагоре истото втор по него е Сони како што прикажа горниот пост

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
Во мојот случај ПС4 ПРО заборавив да напоменам
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
да незнам како не сум го видел, сигурно поскап бил на поголем попуст е сега 31%,
види го најдобро во живо, ама мислам дека топ ке биде

4/4 телевизори што ги има низ градовите сите веќе стоеле на излог одредено време....
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
487
137
Дали е подобро да земам андроид бокс некој најефтин или андроид тв најефтин? Ќе се користи претежно за викенд на некој саат, мора да е 32 или помал. Не е битно дали е сони или вивакс и дали има некој топ карактеристики. Битно е да има голем агол за гледање.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Дали е подобро да земам андроид бокс некој најефтин или андроид тв најефтин? Ќе се користи претежно за викенд на некој саат, мора да е 32 или помал. Не е битно дали е сони или вивакс и дали има некој топ карактеристики. Битно е да има голем агол за гледање.

android box подобри перформанси меморија,

на анроидд тв ги нема сите апликации
 
18 септември 2020
88
62
Дали е подобро да земам андроид бокс некој најефтин или андроид тв најефтин? Ќе се користи претежно за викенд на некој саат, мора да е 32 или помал. Не е битно дали е сони или вивакс и дали има некој топ карактеристики. Битно е да има голем агол за гледање.
Земи си обичен телевизор 32" и еден андроид бокс. Телевизор си имаме дома обичен и лани купив еден тв бокс, супер се си функционира.
Некогаш знаат андроид телевизорите да зафркаваат, вака со андроид боксот ќе си немаш ич мака.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
487
137
Да препорачате некој ефтин андроид бокс? Фала
Едит: Сега гледам анхоч, пи 4 модел б 2гб со кутија и полнач за 3790. Уште една мемориска фали и линукс, коди, стремио ќе тера…
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,354
10,290
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да препорачате некој ефтин андроид бокс? Фала
Едит: Сега гледам анхоч, пи 4 модел б 2гб со кутија и полнач за 3790. Уште една мемориска фали и линукс, коди, стремио ќе тера…

Го имам, имам и 2 андроид бокса. Пофлексибилни се боксовите (ама да се со Amlogic S90x). + ова го купив и ептен сум задоволен.


Kodi работи одлично, passthrough DD и DTS исто немам проблем.

Питата е најубаво да се користи со libre/osmc. И е добра ако сакаш 23.976 односно 24p True Cinema, во спротивно боксовите нудат повеќе
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
185
114
Бидејќи не ги следам тв боксовите, предложете ми некој тв бокс. Го гледам Mi Box S – Mi Store , ама моделот е 2 години стар,има нешто подобро за слична цена или да си го купам МИ боксот?
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
Бидејќи не ги следам тв боксовите, предложете ми некој тв бокс. Го гледам Mi Box S – Mi Store , ама моделот е 2 години стар,има нешто подобро за слична цена или да си го купам МИ боксот?
Јас сум многу задоволен од ова после 2 години, нема гајле. Сега ако би купувал би го купил новиот хромкаст, чисто дека сум фан на гугл продукти, очекувам да работи добро.
1632218782369.png
 

apo808

Intern
16 август 2016
64
35
Препорачајте најевтин тв 4K 120hz.
Или е подобро да се почека уште некое време да се нормализираат цените?

колку време планираш да чекаш.. за брзо да се нормализираат не верувам, напротив, мислам дека само нагоре ќе одат
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,114
Мислења
877,975
Членови
30,721
Најнов член
SinK
На врв Дно