• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,057
9,917
Скопје
здр асл плс добри луѓе, не знаев да отворам нова тема или да пишам тука па викам да си пробам скреќата.

Има ли некој идеа како да ги споредувам моделите на телевизорите во Нептун во споредба со вистинските бидејќи попрлично сум збунет.

Конкретно прашувам се следниве модели.


Теоретски би требало да се од C1 серијата и сите да се 120hz со сите портови ХДМИ 2.1 ама спецификациите на сајтот на нептун ми делуваат неточни. Кога ги гуглам овие модели не ми излегуваат никаде освен на некои сомнителни полски сајтови кај што има различни информации. А на официјален LG сајт кога ќе отворам ме носи секад кај новите C1 модели од 2020-2021 година.

Ако некој мачел мака со ова би му бил благодарен за помош, затоа што ко што ми личи ќе морам да одам кај браќата туристи во Бугарија да си купам телевизор :(
Не грижи се, новите се. Тоа долу спецификациите често знаат да им се погрешни, копи пејстаат/не мењаат и слично.
Се што следи по C1 се бројки/букви за пазарот за кој се наменети, нека не ти бидат сомнителни полските сајтови :)
 

Tramspotting

Intern
30 јануари 2013
13
45
Middelfart, Denmark
Не грижи се, новите се. Тоа долу спецификациите често знаат да им се погрешни, копи пејстаат/не мењаат и слично.
Се што следи по C1 се бројки/букви за пазарот за кој се наменети, нека не ти бидат сомнителни полските сајтови :)
Да си здрав и жив, не ми се верува дека до толку ништо не ажурираат како што треба да продаваат онлајн ... бар нема да морам да одам по телевизор у странство ко татко ми на времето по фармерки :D
 

damjanv

Intern
30 април 2020
6
2
Има ли у државава да се купи телевизор помал од 32"? Имав еден од 24" ама се скрши екранот, сеа не можам да најдам таков.

Уште едно прашање, колку пари можам да му извадам на телевизор со скршен екран? Имам 2 понуди кои мислам дека се реални ама би сакал и мислење да слушнам.

Благодарам.
 
  • Хаха
Реакции: Avid

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Има ли у државава да се купи телевизор помал од 32"? Имав еден од 24" ама се скрши екранот, сеа не можам да најдам таков.

Уште едно прашање, колку пари можам да му извадам на телевизор со скршен екран? Имам 2 понуди кои мислам дека се реални ама би сакал и мислење да слушнам.

Благодарам.

Монитор со андроид, кабелски или друг тв ресивер на него преку хдми.

Не се произведуваат помали ТВа од 32 веќе јас колку шо пратам.

Скршен екран телевизор е ѓубре. Реално ако некому му треба баш од таков некој дел или слично е единствена ситуација во која некому би му користел. Екран колку што знам на милион можни ТВ модели не се менува. Така шо ситно нешто би рекол, симболично, преку сила ако го продаваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

damjanv

Intern
30 април 2020
6
2
Монитор со андроид, кабелски или друг тв ресивер на него преку хдми.

Не се произведуваат помали ТВа од 32 веќе јас колку шо пратам.

Скршен екран телевизор е ѓубре. Реално ако некому му треба баш од таков некој дел или слично е единствена ситуација во која некому би му користел. Екран колку што знам на милион можни ТВ модели не се менува. Така шо ситно нешто би рекол, симболично, преку сила ако го продаваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, така и мислев, околу 400-500 денари да го дадам, толку и ми понудија. Мислев да не ме шибаат па да можам за повеќе да го дадам.

А телевизори има 24-27 инчи во Бугарија глеам, може се постари модели ама демек смарт се па не би требало да се којзнае колку стари. Само не ми се тепа пат до таму за еден ефтињачки телевизор.

Фала на одговорот.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
344
254
Некој да предложи телевизор со scart влез од залихиве шо ги има по продавнициве?
Гледав нешто од ST ама читав порано на темава дека не се баш добри. А други марки со scart приклучок не забележав. Телевизорот ќе се користи исклучиво за гледање серии преку ресиверот Boom TV од А1. Знам дека ќе кажете да се префрлам на нов ресивер со HDMI приклучок ама со стариов ресивер фаќам помали (читај послаби) фреквенции од телевизииве, а новиот ресивер фаќа само јаки фреквенции (се водам според тоа што го пишува на А1 сајтот).
Буџетот ми е до 10.000 ден.

Секоја критика, појаснување, предлог... се добредојдени!
 
Последна промена:

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
147
146
Некој да предложи телевизор со scart влез од залихиве шо ги има по продавнициве?
Гледав нешто од ST ама читав порано на темава дека не се баш добри. А други марки со scart приклучок не забележав. Телевизорот ќе се користи исклучиво за гледање серии преку ресиверот Boom TV од А1. Знам дека ќе кажете да се префрлам на нов ресивер со HDMI приклучок ама со стариов ресивер фаќам помали (читај послаби) фреквенции од телевизииве, а новиот ресивер фаќа само јаки фреквенции (се водам според тоа што го пишува на А1 сајтот).
Буџетот ми е до 10.000 ден.

Секоја критика, појаснување, предлог... се добредојдени!
Hyundai, Vivax, Favorit најчесто имаат скарт до цената која ја бараш.
Јас имам Hyundai телевизор кој е купен 5-6 месеци по воведувањето на dvb-t кај нас и за цената кој ја платив тогаш сум задоволен од него.
Земи тоа што највеќе ќе ти се допадне, другото ти е лотарија.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,155
1,611
Неготино
Не дека ги препорачувам или нешто, ама комшијата до мене има 42" СТ телевизор, андроид веќе година ипол. Се утепа од серии глеање, му работи минимум 8 саати у денот.
 
18 септември 2020
88
62
Некој да предложи телевизор со scart влез од залихиве шо ги има по продавнициве?
Гледав нешто од ST ама читав порано на темава дека не се баш добри. А други марки со scart приклучок не забележав. Телевизорот ќе се користи исклучиво за гледање серии преку ресиверот Boom TV од А1. Знам дека ќе кажете да се префрлам на нов ресивер со HDMI приклучок ама со стариов ресивер фаќам помали (читај послаби) фреквенции од телевизииве, а новиот ресивер фаќа само јаки фреквенции (се водам според тоа што го пишува на А1 сајтот).
Буџетот ми е до 10.000 ден.

Секоја критика, појаснување, предлог... се добредојдени!
Со обична собна антена можиш да ги гледаш каналите Сител, канал 5, телма, алфа, алсат, мрт1.2.3.4.5 и собрански. Си купуваш телевизор што поджува DVB-T/T2 и ја прикачуваш антената на телевизорот, оти телевизорот веќе си има вграден дигитален прием. Квалитетот на сликата е многу добар, плус иако не се смарт екој плазма телевизори, имаш можност да побараш некоја онлајн продавница која продава тв бокса со инсталирани тв канали и да си гледаш се што ќе посакаш, оти одат преку коди.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Некој препорака за кај да се најде РОТИРАЧКИ држач за на ѕид за телевизор. Ми треба да може да го менувам телевизорот од хоризонтална во вертикална позиција и назад лесно, односно од landscape во portrait и назад (ко мониториве dell на пример шо може).

Ова би ми користело за некои игрици како што се Pinball и вертикални со авиончиња шо пукаш ко на флиперите порано. Пример за ваков држаш на јутуб:

View: https://www.youtube.com/watch?v=gZn5HunrMeg


Битно е да може да се најде кај нас, во најлош случај во соседството или пак на алиекспрес или слични сајтови без да треба тон пари за шипинг. Јас барав ама не ми успева да најдам. На ибеј го најдов баш овој од видеото но 120 евра е шипингот шо не ми се допаѓа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
344
254
@Krkac @mihovkris @Македонското момче фала ви за препораките и сугестиите. Навистина го ценам тоа. Инаку денес го купив овој модел од Сет и вака порвично имам позитивни импресии ама ќе видиме како ќе се покаже на долг рок (сепак, се надевам добро). Ако сакате може и некое мало сликче да ставим тука?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,821
1,105
Прочитав некаде дека од 2022 веќе нема да има Андроид ТВ, туку само Гоогле ТВ телевизори. Знаете ли кои телевизори кај нас подржуваат ГооглеТв за поголем фјучерпруф? Во САД ги пишува Сони и Тлц како компатибилни, но кај нас неможам да најдам инфо.
 
18 септември 2020
88
62
Прочитав некаде дека од 2022 веќе нема да има Андроид ТВ, туку само Гоогле ТВ телевизори. Знаете ли кои телевизори кај нас подржуваат ГооглеТв за поголем фјучерпруф? Во САД ги пишува Сони и Тлц како компатибилни, но кај нас неможам да најдам инфо.
Зависи кој производител на телевизор каде има продажба. Пример еден производител може само да продава телевизори во Европа и Азија, а некои други да произведуваат за цел свет. Сони е достапен во секоја држава и е познат бренд, Philips, и т.н. Google го има на секој Android TV.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,821
1,105
Зависи кој производител на телевизор каде има продажба. Пример еден производител може само да продава телевизори во Европа и Азија, а некои други да произведуваат за цел свет. Сони е достапен во секоја држава и е познат бренд, Philips, и т.н. Google го има на секој Android TV.
Нема веќе Андроид ТВ веќе не постои, го заменува Гоогле ТВ, а круг УИ е тоа сосема. Прашањето беше кои производители продаваат кај нас со новото УИ?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
822
398
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Препорачајте најевтин тв 4K 120hz.
Или е подобро да се почека уште некое време да се нормализираат цените?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
зашто на тв tcl 43p615 и LG un7400 и анроид бокс вонтар х3,
кога ке поврзам кабел пишува дека е поврзан ама нема интернет...
на пц и боксовите од телеком си работи.
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
Некој да предложи телевизор 4К 50-55 инчи до 40к ?
Претежно ми треба за гејминг и гледање филмови/фудбал


ми го предложија овој но прифаќам искуства и предлози ?
Фала
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
Некој да предложи телевизор 4К 50-55 инчи до 40к ?
Претежно ми треба за гејминг и гледање филмови/фудбал


ми го предложија овој но прифаќам искуства и предлози ?
Фала

Btw ова ми е најтешката одлука со толку многу телевизори па ваква слика па таков контраст па ваков хдр....
а се што сакам е подобар тв од мојот 32 инчен фуего ...
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Некој да предложи телевизор 4К 50-55 инчи до 40к ?
Претежно ми треба за гејминг и гледање филмови/фудбал


ми го предложија овој но прифаќам искуства и предлози ?
Фала

го нема на залиха тој.

овој е добар со локал диминг, и подобра осветленост од другите во тој ценовен ранг
 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
Има ли у државава да се купи телевизор помал од 32"? Имав еден од 24" ама се скрши екранот, сеа не можам да најдам таков.

Уште едно прашање, колку пари можам да му извадам на телевизор со скршен екран? Имам 2 понуди кои мислам дека се реални ама би сакал и мислење да слушнам.

Благодарам.
ma ne si trosi vreme, vadi samo kabelot drugoto pokloni im go na KHS
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
го нема на залиха тој.

овој е добар со локал диминг, и подобра осветленост од другите во тој ценовен ранг

Малку се двоумам за квалитетот на овој бренд...
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
854
1,811
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
го нема на залиха тој.

овој е добар со локал диминг, и подобра осветленост од другите во тој ценовен ранг
И јас ќе треба да купувам ТВ за некое време, го гледав овај (50 инчен) на Hisense, гледав/читав ривјуа, не е лош во споредба со други од тој ценовен ранг. Имам замерки за изработката, некако кај горните агли е како потсмачкан, таков калапот им се погодил, не е нешто страшно :)
Дајлинското е малку ретро... е сеа и оперативниот систем е некој нивни... ама па тв се купва за квалитет на слика според мене, не првенствено за коркс енд фичерс :).
Исто така меркам и од Самсунг нешто, од AU8000 серијата.
Наводно оваа серија од оваа година се со подобра осветленост, барем по она што го видов по ривјуата. Брз. Има и од малечките интересни дајлинска.

Во истиот ценовен ранг е и Philips PUS8505 The One, Android, со ок процесор, ок осветлување...
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
254
231
Малку се двоумам за квалитетот на овој бренд...
За гејминг и за гледање филмови ако сакаш без да му се мислиш.
Ама си кошта проверен бренд.
Нема веќе ефтино а добро

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација


Само почекај до ноември/декември да ја пуштат Sony 5 годишната гаранција како секоја година што прават.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,179
Членови
30,786
Најнов член
Znzir
На врв Дно