1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Упомоч спашавају ме!
  Дај бе вие двајца горе не ми помагајте веќе.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  764
  1,229
  3 Јануари 2019
  Машко
  Абе бараш помош па кењаш. Ако имаш оптички влез на Technics-от, поврзи го со оптичкиот излез од телевизорот и завршена работа. Крема убаво ти кажа.

  Оптичкиот кабел се користи за пренос на дигитален сигнал, односно носи единици и нули кој конверторот потоа ги конвертира во аналоген сигнал. Чим таков влез има на твоето појачало, значи дека тоа има спосопност да врши digital-to-analog конверзија. И тоа е тоа.
   
  Daniel86, krema, CBB_6 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе буразери. Кај тоа појачало ќе има оптички излез? Само пинове.
  Али ај па ќе проверам за сваки случај. Нишо не ме кошта.
   
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  764
  1,229
  3 Јануари 2019
  Машко
  Те цитирам тебе.

   
 5. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не му замерувај, аутоматик вози и затоа меша брзини.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Он ви вика за ТВ има оптички, вие мислите за појачалото :D
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  384
  8 ноември 2009
  Како што гледам за појачалото кажува дека има оптички влез.

  Така да само оптички кабел му треба, и завршена работа.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  764
  1,229
  3 Јануари 2019
  Машко
  ТВ има оптички излез, он пиша дека појачалото има оптички влез. А може и лошо да сме го разбрале Фарук.
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Хвала богу коначно сте сконтали са сте ме погрешно сконтали.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко контаме, такви информации ни даваш.
   
  На TheMarshal и Necromancer им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  @Rukfash
  Најарно ќе е да ги сликаш сите конектори од телевизорот и појачалото.
  Само пази уредот со кој ќе сликаш да има излез за фотографиите, за да можеш тука да ги закачиш.
   
  На Daniel86 и Misko6000 им се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  За среќа телефонот има узлез за сликите. Ама појачалото хиљаду посто нема оптички. Само ТВ-то има отички излез. Дакле фино лепо од почеток си кажувам шо ми требе. Digital to analog converter, да не случајно некој тука нема вишок да го продаде, пошто нешто ги нема по продавниците.
  20200604_132721.jpg
   
 13. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако не најдеш овде тогаш во Логинг го има.
   
 14. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  116
  51
  15 ноември 2017
  Машко

  Мала дигресија. Сликава ме врати у стари дани 95/6/7 пракса у Орце, Марјан и Цобе, пнп&нпн, потенциометри, диоди, отпорници, емитер и увек грешните шеми...
   
 15. noviot

  noviot
  Intern

  86
  41
  1 Февруари 2008
  Мислам дека вакво нешто ти треба:
  Аудио конвертор, KN-OPTRCA10 | Loging Electronics
  Сега го приметив во описот следново "Конверторот не работи со “Dolby Digital” сигнали кои се испорачуваат со HD каналите." Ако е така нема да ти врши работа за гледање филмови :(
   
  Последна промена: 6 Јуни 2020
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Треба да ги контактирам по тел ако имаат, гледам имаат и слични дн'гарлашки па може и ке имаат каков шо ми требе.
   
 17. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  104
  78
  16 Јуни 2017
  Некој дали има искуство со JVC, конкретно еве кој модел: https://www.anhoch.com/product/599267228/tv-jvc-lt32vf52m-32-smart-led-wifihdmix3usbx2dvb-tt2c-tuner

  Ќе се употребува за нормално гледање ТВ (за пензионери: вести, некоја серија, филм...).
  Дали е доволно светол, дали има нешто што би требало да не премисли од моделов?
  Или да препорачате друг модел, буџет до 11.000 мкд?
   
 18. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  Во потрага сум по ТВ некое време, вчера без низ салоните на Сет и Нептун во Куманово и на лагер има само по 1 модел од 4-5 модели што ги гледав. LG SM8200, LG7510, Samsung 8002 и слични 55 инчни модели. Ова важи за низ цела македонија, со короната е успорен увозот.

  Почетниот буџет ми беше околу 40 - 45к. Ги разгледав сега QLED моделите на самсунг, Q70R (63к денари) i Q80R (77к денари) и двата 55 инчи.

  Ме интересира дали вреди да додадам уште 30к за еден од овие два модели, телевизорот ќе се гледа и директно и под агол (тука има предност Q80R кој има Ultra Viewing Angle).

  Дали има некој искуство со овие 2 модели на самсунг да го пренесе во кратки црти?

  Во сабота идам за Скопје во Нептун Аеродром да ги разгледам, но би сакал и ваше искуство?

  Фала.
   
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,963
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  LG ги преферирам ради софтверот, по прост е и далеку побрз од андроид.
  За QLED нема да коментирам бидејќи немам видено какви се но LG SM8200 зема еден мој роднина и го видов лично, прилино добар ТВ е, не сум некој експерт но за парите ми се виде супер.
  Ако не ти се брза и сакаш да се подновиш со нај нај ТВ почекај да стигне Х серијата на LG OLED па после да си земеш C9-ка на попуст (лани C8 беше 80К).
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  LG SM8200 нема на лагер во Нептун, има 1 ама тој е резервиран. C9 e перверзија ама ептен е скап моментално, а и не ми се чека уште многу.
   
 21. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,151
  680
  8 Август 2017
  Машко
  Чекај SN серија, тие се лански модел SM, новата серија е излезена веќе во Април, но кај нас обично стигнува во Мај, Јуни во Нептун (сега касни ради короната ваљда). Но ќе забележиш и ново име, наместо SN ќе пишува NANO (скратено од NANO CELL) на некои модели. На пример 75NANO9970PLA, но сепак ОЛЕД си е ОЛЕД.
   
 22. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  Не се знае кога ќе пристигнат, можеби уште 2-3 месеци најмалку, а не ми се чека толку.
   
 23. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  340
  725
  15 oктомври 2013
  Машко
  FHD LED TV FUEGO 40EL600T, 40"(102cm), 100Hz
  Вреди ли за цената? Барам нешто ефтино, макс.10к ама да е 39-40 инчи, овај ми фати око, не ми треба смарт..
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  851
  331
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки вака сега.
  Од одамна го меркам овој телевизор:
  4k UHD QLED Smart TV SAMSUNG QE55Q60 RATXXH QHDR4x, 3000PQI, WiFi
  И тој ми е во план да го земам.
  Зимам QLED од одредени причини, мислам кажав зошто.
  Пред неколку дена бев на минување низ бриколаж, па бев до Нептун да ги прашам.
  Дечкото ми кажа дека наскоро ке ги тргнеле овие модели, оти ќе искочеле новите модели на QLED телевизори од Samsung.
  Е сега проблемот е тоа што, ново ќе биде поскапо, а више од 50,000 не давам за нов телевизор.
  Се селам за околу 3 месеци (Август - Септември) па то тогаш од Neptun сигурно ќе го тргнат, и после нема да може овој телевизор да го земам.
  Ајде што би препорачале вие? Од новата серија Samsung QLED телевизори, најевтиниот колку би коштал, и дали може за 2 - 3 месеци цените да паднат?
  И, дали од кога ќе ги тргнат од продажба овие модели, ги чуваат негде на страна или? Сега јас сакав овој да го земам, има и одлична цена ама за 3 месеци дали ќе има кај да се најде од истиот модел?
  Ако не се грешам и во Setec идиот модел, или сличен на овој имаа. Ама таму исто време ли ги тргаат од продажба, или покасно? Ако го има овој модел, или некој сличен на овој со слична цена, за едно 3 месеци, тогаш од Setec ќе го земам.
   
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  764
  1,229
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ај размисли, дали им се иплати да ги трнат на страна и да не ги продадат. :carefree: Ваљда ќе го има пак, најверојатно за уште 2-3К поевтино од сега додека имаат залихи - исто и како што сега има стари модели од одредени телевизори.

  Јас би ти препорачал ако можеш, да купиш со OLED или IPS панел. Сепак QLED телевизорите се со VA панел и аголот на гледање не е нешто најсајен, посебно ако немаш идеална централна поставеност. Но, овде има луѓе што ќе ме утепаат и ќе кажат дека VA панелите се најдобри...
   
  На Avid и TATA_MATA им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...