1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. Робсо

  Робсо
  Intern

  26
  12
  1 Септември 2018
  Машко
  Во никој случај СТ. Имаат многу лош ghosting. За споредба, на фуего и слични во ист ценовен ранг не сум забележал такви глупости. Има пристојни евтини телевизорчина, а има и ептен никакви за истите пари така да припазувај.
   
  На artweb и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 2. vlatko_1984

  vlatko_1984
  Intern

  3
  2
  3 Септември 2012
  Машко
  Ваше мислење помеѓу наведените телевизори

  SAMSUNG UE-43NU7092 4K SMART LED TV
  PHILIPS 43PUS6504/12 4K SMART ТЕЛЕВИЗОР
  4K UHD SMART LED TV LG 43UK6300, 43"(108cm), Active HDR, WiFi, QC


  Sent from my U18 using Tapatalk
   
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  251
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Philips исфрли го одма од листата. Самсунг и ЛГ и двата продуцираат ногу убава слика, ама ЛГУК6300 имаат лоши јузер иксипириенси у вези дефекти. Едина маана на Самсунг му давам на edge led осветлувањето кое ми смета на темните сцени. Тебе ако не ти е проблем слободно пери носи Самсунг.
   
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  983
  675
  1 Јуни 2016
  Не знам што толку плукате по филипс .. го иам ја, сестра ми има два, девојка ми има два.
  Мака немаат ..
   
  TexasUS, artweb, brasica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  Добри се филипси ама не е како што беше


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 6. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  45
  33
  16 Јуни 2017
  дали можи малку повеќе за ова, како да ја сменувам големината на фонтот (па и бојата) кај LG?
  кај се наоѓаат овие сетинзи? (имам LG 43 UH 603V).
   
 7. 123456

  123456
  Gaining Experience

  894
  462
  12 Април 2013
  Машко
  Канта
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 8. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  Ова важи за филмови кои ги гледаш на усб/хд. Можеш да ставиш која големина и боја што сакаш. Q. Menu - Set video play - subtitle.
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 9. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  45
  33
  16 Јуни 2017
  Фала, ќе пробам да сконтам шо значи ова, и вечерва ќе испробам. :)
   
 10. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  Можеби на твојата серија поразличен е редоследот, но сигурно се прави. Сите ЛГ ја имаат таа функција. Пророшкај, ќе се снајдиш
   
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,804
  5,578
  21 Јануари 2009
  Се надевам обидот ќе биде успешен, сепак инструкцииве делуваа доста сложено.
  Q. Menu - Set video play - subtitle
  Не се двоуми да прашаш доколку ти треба дополнителна помош.
   
 12. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  На далечинското кај мојот модел има дугме Q.menu потоа идаш на set video play и на крај ти излага subtitle каде што можеш фонт, големина и боја да смениш. На другиот модел што го имам во другата соба кој е исто LG марка на друг начин се менува. Зависи од софтверот и моделот на LG-то. Протишкај сигурен сум ќе се снајдиш. Ако имаш некаде проблем пиши
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  45
  33
  16 Јуни 2017
  Ноуп, нема кај мене таква опција (сет видео плеј).
  Јбг, друга серија е мојов.
  Во секој случај, фала за трудот.
   
 14. efto

  efto
  Gaining Experience

  271
  224
  19 Април 2007
  Кога пушташ филм, во десниот долен ќош имаш три точки - ... (Additional Options). Кликаш на нив, па на SUB (активно е само кога има превод) и ти ги отвара сите прилагодувања што ти требаат.
   
  На petkotrajko и Oktar им се допаѓа ова.
 15. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  45
  33
  16 Јуни 2017
  Одлично, фала @efto !
  Ова веќе е друга работа, и да таму се опциите и кај мене.
  Дугмето Q.menu е за сите останати прилагодувања, освен ова :)
   
  На efto му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vlatko_1984

  vlatko_1984
  Intern

  3
  2
  3 Септември 2012
  Машко
  го земав самсунгот , топ е , сликата е одлична и брз е многу , сега ип тв да убацам уште и решен проблем за едн година :)

  Sent from my U18 using Tapatalk
   
  На olikomerc и Rukfash им се допаѓа ова.
 17. arso

  arso
  Intern

  18
  6
  13 oктомври 2008
  Здраво, дали може совет за избор на телевизор, од предходните страни читајќи...
  за мојте потреби мислам LG е најдобра опција, го зимам да гледам филмови, серии, да ги чита сите формати и најбитно за преводот да можам да го зголемувам, слаб сум со видот :)
  За слика не сум некој фанатик, нормална да биде.

  Дали овој е добар избор за мојте потреби, или има нешто подобро во моментов
  4K UHD LED SMART TV 49 UM 7400 PLB, 49"(124cm), WebOS, Wi-Fi
   
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  Добар е за толку пари не е лош


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На arso му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,620
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Добар е тој избор но ако буџетот ти дозволува види го 55" моделот, за малку повеке добиваш поголем ТВ.
   
  На Rukfash и arso им се допаѓа ова.
 20. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  Колку ќе биде оддалечен телевизорот од местото каде што ќе гледаш? Дали преферираш да гледаш филмови со светло упалено или во целосна темница?
   
  На arso и Avid им се допаѓа ова.
 21. arso

  arso
  Intern

  18
  6
  13 oктомври 2008
  На 2.5 метра далечина, али немам опција за поголем тв, толкав ми е просторот, а за амбиент... кога гледам у темно, кога со светло....како ми дојде, така :)
   
 22. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  За таа далечина доволен ќе ти биде ТВ до 50", а муабетот за светло/темно е за типот на панелот што би го одбрал. Во кратки црти, IPS панел - Подобар за добро осветлени соби и подобар агол за гледање без дисторзија на сликата, но во темна соба црната боја станува сива; VA панел - подобар контраст што значи добра црна боја во темница (нормално не како OLED), но под агол избледуваат боите при само 20-30 степени од двете страни (значи мора да се гледа директно пред него). Се надевам дека барем малку ти помогнав во изборот...
   
  arso, PC_GAMER и на olikomerc им се допаѓа ова.
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  Кај мене далечина е 2,5м со ТВ LG UH 8705 со 49” ми е солиден и истото како вашиот избор тамам ќе биде, но 55” е уште подобро


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На arso му/ѝ се допаѓа ова.
 24. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  Јас би идел на 55ка, секогаш ќе сакаш поголем. Јас земав 55ка и сега сакам 65ка за далечина од околу 3м
   
  На arso и Rukfash им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,804
  5,578
  21 Јануари 2009
  Од кај знаеш како му е по дома?
  Кога човек ќе рече „немам место за поголем телевизор“, веројатно мисли дека... ba dum tss, нема место за поголем телевизор.
  Можеби единствениот начин да направи место е да премести 3 работи и да сруши ѕид.
  Муабетот „секогаш ќе сакаш поголем телевизор“ е океј ама условите во собата се друга работа.
   
  На artweb, Krkac, arso и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...