1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Какви се шансите да се најде 40" панел за LG телевизор во државава ? Барам половен панел, мислам дека нема смисла да купувам нов панел пошто претпоставувам дека ќе е поскапо од нов телевизор.
  Претходно имаше 4К дисплеј, но и 1080p ќе заврши работа. Дали постои разлика во поглед на приклучокот интерно со електрониката? Ако некој продава или знае некого да продава, нека ми пише ПП.

  Фала.
   
 2. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  113
  51
  15 ноември 2017
  Машко

  Претешко другарче. Не велам дека не може али тешко. Разледај на нет имаш доста видеа како да ја подобриш сликата колку толку со зезнат панел.
   
  На Maja73 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,366
  994
  1 Јуни 2016
  Претпоставувам ST :D
   
  На krema и Oktar им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,766
  11,351
  23 oктомври 2012
  Машко
  ST stand for Superior Technology!!! И воедно е бренд измислен од Сетек.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Има и Fuego, Vivax, Favorit, Arielli за тие пари.
   
 6. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  109
  16 Јуни 2017
  Машко
  Па било која марка (впрочем како што погоре членовите напоменаа: Favorit, Vivax, Arielli, ST и сл.). За жал во мојов случај доколку би купувал толкав би бил буџетот. Или пак најдобро да го оставам ова за понатака. Што велите?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. antibiotic1

  antibiotic1
  Intern

  28
  3
  29 Јуни 2013
  Машко
 8. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Го имам истиот во 43 инчна варијанта и искрено не ми се свиѓа сликата поточно репродукција на црна боја, смешно изгледа споредено со XF80. Инаку андроид от работи одлично.

  Моја препорака е да видиш XF80 или XF85.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  43-ките изгледа се со IPS панел, затоа и црната = сива, 55-ките треба да се VA панел.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  Не е разликата во панелот, туку 43 и 50 инчните се Edge led, 55 инчниот е direct led. И 55ката е IPS.

  Најпрвин е битно да знаеме кој ти е буџетот за купување. За отприлика оваа цена колку KD55XF7596, можеш да ги видиш и 55 инчните модели на Самсунг што почнуваат со RU**** (2019) и NU****(2018). Тие се со VA панел и би требало да имаат подобра црна боја и помал инпут лаг.
  За споредба можеш да видиш на линков од rtings.com, а најдобро е да ги споредиш еден до друг.

  На почетоков на годинава брат ми купи KD55XF7596, во тој ценовен ранг кога разгледувавме тој модел ми имаше најдобра слика. За ТВ околу 600-700е ја би гледал модели на Samsung и Sony. LG не ги бендисувам за таа цена, друг муабет се веќе поскапите модели.
   
 11. noviot

  noviot
  Intern

  84
  40
  1 Февруари 2008
  Грешка си, 55XF7596 се со IPS панел, а 55XF7096 се со VA панел. Еве и споредба на двата: Comparison between: 54.6" Sony KD-55XF7096, 54.6" Sony KD-55XF7596
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Можда, не ги пратам многу задниве 2 години.

  До лани генерално така беа 43, 49 инчните IPS, над 55" беа VA панели, ама како им текне така ставаат панели.
  Затоа треба добро истражување по интернет.
   
 13. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  534
  516
  14 Јануари 2016
  Машко
  Другари препорака за телевизор до 100евра? Ќе се користи за sony 4!
  Разгледав неколку, овие модели ми паднаа на очи, ако може мислење?
  Tesla 32S315BH 32" HD Ready
  Tesla 24E309BH HD , Slim
   
 14. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Не верувам дека има нешто добро во тој ценовен ранг, но да сум во твоја ситуација, би купил некој Vivax (од Анхоч или Техномаркет, сеедно).
  Anhoch PC Market Online - Телевизори
   
  RoninMK, Oktar и на zipi123 им се допаѓа ова.
 15. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  534
  516
  14 Јануари 2016
  Машко
  Vivaxov izgleda ubedlivo podobar, fala za predlog prijatleu, televizorot ke se koristi mozebi 7/8 chasa nedelno za sony za nisto drugo
   
 16. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016
 17. noviot

  noviot
  Intern

  84
  40
  1 Февруари 2008
  Зависи за што ти треба. Има IPS панел со direct LED заднинско осветлување, што значи дека е добар за осветлени простории и има добри агли за гледање т.е не се губи бојата ако гледаш од страна (преку 40 степени лево или десно), има magic remote далечинско што е едно од најдобрите на сите тв-а што се продааваат, исто има и добар response time ако си по играњето, оперативниот систем е еден од најдобрите моментално (web OS 4.5). Е сега според мене нај голем проблем е баш тој IPS панел, бидејки има слаб контраст, па ако гледаш филмови во темна соба црната боја ќе биде сива. Инаку цената што ја има сега е солидна...
  еве и спецификација ако ти треба: 54.6" LG 55UM7450PLA - Specifications
   
  Последна промена: 17 Септември 2019
  На julll и Rukfash им се допаѓа ова.
 18. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016

  Може и за овој модел мислење?
  4K UHD LED Smart TV UHD LG 55UK6300MLB, QC processor, WebOS4.0, Wi-Fi

  Лани го зедов сличен на овој од истава серија и сум многу задоволен. Според тебе на овој да одам или на тој 36к?
   
 19. noviot

  noviot
  Intern

  84
  40
  1 Февруари 2008
  Колку што видов на displayspecification.com има неколку разлики, прва нормално е дека UK6300 е модел 2018 год. а UM7450 е 2019 год. IPS панели со Direct LED се двата, поновиот би требало да има нешто повисок brightness, малку подобар DCI P3 (90% спрема 80%). Исто приметив дека поновиот нема 3.5mm аудио излез (за слушалки), и response time е подобар на поновиот (за играње подобро). Според мене мана на UK6300 се страничните ногарки, додека UM7450 користи среден држач, па доколку имаш мала маса полесно ќе го наместиш... Значи да сумирам, ако не си при пари постариот модел ќе ти заврши работа, ако не можеби е подобро да го земеш поновиот.

  еве споредба: Comparison between: 54.6" LG 55UK6300MLB, 54.6" LG 55UM7450PLA
   
  На Rukfash и julll им се допаѓа ова.
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Некој да сподели мислење за JVC телевизори? Не можам да најдам што панели користат...

  tv.jpg
   
 21. noviot

  noviot
  Intern

  84
  40
  1 Февруари 2008
  Јас само ќе ти кажам дека сите овие порано познати брендови како JVC, Toshiba, Telefunken, Grundig, Hitachi, Philips итн. сега се произведуваат или во Кина или во Турција и немаат врска со стариот добар квалитет од времето... Ама таква ни е куповната моќ тука, па се купува секакво ѓубре...
   
  Rukfash, MacRazor и на Oktar им се допаѓа ова.
 22. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  Не би ги ставил Philips во ист кош со другиве брендови...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. noviot

  noviot
  Intern

  84
  40
  1 Февруари 2008
  исто кинеско ѓубре се...
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 24. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  113
  51
  15 ноември 2017
  Машко
  Заклучокот ти е погрешен. Тогаш се е ѓубре, пошо се у Кина се делка!
   
  На Maja73 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  За жал филипсот запаѓа во истиот ќош односно не се спаси како што се спаси Сони,Панасоник, ЛГ,Самсунг и други што нема во Македонски пазар туку само западниот пазар како што е пример Universum ,ITT, Sanyo,Blaupunkt, Fisher, Nokia и др . и оригиналните Sony, Panasonic,


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  Maja73, Rukfash и на noviot им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...