Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизор управуван со глувче

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
627
476
Може ли на овие нови телевизори, кои воедно имаат пристап до интернет, да се управуваат со глувче наместо со далечински управувач?

Или поедноставно да се изразам: Може ли на телевизорот да му приклучам глувче и тастатура и да работам со него исто како со компјутер?
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.589
1.723
Може ли на овие нови телевизори, кои воедно имаат пристап до интернет, да се управуваат со глувче наместо со далечински управувач?

Или поедноставно да се изразам: Може ли на телевизорот да му приклучам глувче и тастатура и да работам со него исто како со компјутер?
Да (тоа е краткиот одговор).
Повеќето тука користиме тастатура со тракпад.


Еве видео за самсунг телевизор (и за други брендови треба да е слично):

View: https://www.youtube.com/watch?v=xVQA4rx0asA
Да, и јас користам нешто такво, купив од анхоч пред некоја година, ретко ја користам, ама цело време е поврзана на USB хабчето од 50 денари од али експрес :)
Оваа е тастатурата од анхоч (сега гледам се поскапила неколку стотки, тогаш ко ја купив ќе да беше поефтина, околу 1.200 денари).

Имам испробано и друг сет од глушец и тастатура (двата од логитеч), преку unifying receiver, и функционираше и така.

Сепак, за ТВ користам даљинско во 99% од случаите :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.109
Членови
35.546
Најнов член
zoran.europe
На врв Дно