1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизор со Android, или обичен телевизор и Android TV Box?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од fuzzjaw, 28 Јуни 2016.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,053
  13 Јануари 2014
  Машко
  Каснам неколку години со муабетов (уште имам CRT дома), ама се решив да земам телевизор до кај ~400eur, и сум во дилема, се надевам некој овде се разбира повеќе од мене па ќе ја решиме.

  Решен бев да земам телевизор со Android, ама вработен во Anhoch ми рече дека многу попаметна опција би била да земам обичен телевизор, па да го врзам со Android TV Box. Цената е тука-така, дури и малку поефтина, а перформансите биле наводно подобри.

  Искуства со едното/другото/двете? Кое би било подобра опција и зошто?
   
 2. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Тевелизор ЛЕД + Ми Бокс :)
   
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,053
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ќе најдам добар LED до 300eur? Целосен буџет ми е 400eur, не можам ни денар погоре :) Ако имате препорака за конкретен телевизор/box/комбинација, слободно :)
   
 4. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Би требално но нема да е смарт :)
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Боксот нуди поголема брзина и флексибилност. Недостатокот е што сепак врзуваш друг уред а со смарт телевизор нормално андроид и ТВ си добиваш во една кутија :).

  Зависи што очекуваш од аспект на андроид. За обични сурфања и сл. андроид ТВ е доволно. За понапредни опции и инсталација на апликации бокс е каде каде подобра опција.
   
 6. Rodrigo

  Rodrigo
  Gaining Experience

  175
  90
  18 ноември 2013
  Машко
  Јас сум повеќе за вграден андроид.Комшијава купи тв бокс од 5000 денари и не ми се допаѓа
  Инаку каков и да бараш за многу поевтино преку @Dinamit
   
 7. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  291
  370
  13 Март 2014
  Машко
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  По мене многу подобра опција е ТВ со Андроид бокс посебно.
  Јас користам HDMI стик со Андроид и работи супер. Инсталираш што сакаш, се управува преку телефон, имаш опција за безична тастатура и тачпад. Филмови и серии гладам преку самба од мрежен диск. И далеку е побрзо од било кој Смарт ТВ.
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,053
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ова е Smart TV, ама не е Android, а немам намера да барам апликации за неговиот оперативен, плус е знак прашалник што има што не од она што би го користел.

  Би инсталирал апликации ама најмногу ми е Android-от заради futureproofing, гледам дека последниве година дена многу корисни апликации излегоа за TV, а не се со намера да престанат, така да убаво би било да го имам. Инаку проблемот со управување преку телефон е што дома сме сите на Windows Mobile, така да Box-от не знам колку ќе можам со телефон да го управувам, ама би требало и далечинско да има со него, не?
   
 10. Motherboard

  Motherboard
  Gaining Experience

  150
  189
  4 Септември 2015
  Машко
  Инвестирај се што имаш во добар панел јас би ти препоралал LG за тие пари можи да најдиш 42/43 инчи (јас имам 42 купен 21к пред фазла од година дена FHD) + имам Beelink X2 јас го платив 30$ сега е 25$ и сум презадоволен и од 2та уреди, и со бокс ти е супер комбинација не ти треба комплициран софтвер во TV.
   
  На bobmkd и moongose им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...