• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телеком (WiFi) Router

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
667
366
Не се местат моментално напредни рутери ради ситуацијава со ковид-19.
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
24
2
Кој рутер од телеком го имаш? Јас веќе 4ти ден сум на Телеком рутер dual-band го цепам на 5Ghz во 80 квадрата стан.
Немам никаков проблем. Да пробаш да побараш да ти го заменат со нов? Овие ги ставаат скоро месец дена. Збориме зa Huawei рутерите, за оптички интернет.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Nemam optika jas
Inaku se raboti za ZTE Speedport 2I
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
936
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
936
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
936
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Од мене едно нешто само ќе кажам како и на другите постови.
Телеком не ви продава интернет на вифи, ако сакате стабилност и константна брзина само на кабел, со тоа што решението на вифито ви е само вие ако си уложите во подобра опрема, а кој и рутер да ви го стават од телеком нема да го решите проблемот со покриеност или пак стабилност на вифи или пак да ја барате брзината на пакетот на вифи да ја добиете.
Се тоа е можно на вифи како што може да ви објасни @HardCorec но не со рутерот на телеком.
Рутерот на телеком ви е ТОП ако користите се на кабел и воедно потоа си направите ваша приватна мрежа со ваши поквалитетни рутери за вифи.
Јавете се КАТАЉОН пати во телеком нема да ви го решат тој проблем затоа што кога ќе дојде техничар ќе стави кабел директно во рутерот на телеком на нивни лаптоп и ќе видите дека брзината си ја добивате , а воедно и пакетот кој го плаќате.

Воедно да го елиминирате рутерот на телеком не може во ниеден случај него само може да го подесат во БРИЏ мод и да глуми како модем со тоа што после
ППОЕ внесувате во вашиот рутер и интернетот го добивате од вашиот рутер и тогаш телеком не го интересира за вашиот приватен рутер или дека вие сте го ставиле во бриџ туку тогаш телеком ве смета за стручковци кои се прават паметни и знаат се и ви остава самите да си бркате ако имате некој проблем зашто не ви чини нешто.

ПС : Не ги бранам телеком но тоа што го имам видено што бараат корисниците и воедно телеком што нуди 80% се криви корисниците затоа што не се информирани убаво , тетките тие со цициња ги лажат во салоните , пакетот кој го земале 30/5 мислат дека на 8 уреди приклучени од еднаш е СУПЕР тој пакет и нема да има проблеми и ред други работи.
 
Последна промена:

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
936
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Од мене едно нешто само ќе кажам како и на другите постови.
Телеком не ви продава интернет на вифи, ако сакате стабилност и константна брзина само на кабел, со тоа што решението на вифито ви е само вие ако си уложите во подобра опрема, а кој и рутер да ви го стават од телеком нема да го решите проблемот со покриеност или пак стабилност на вифи или пак да ја барате брзината на пакетот на вифи да ја добиете.
Се тоа е можно на вифи како што може да ви објасни @HardCorec но не со рутерот на телеком.
Рутерот на телеком ви е ТОП ако користите се на кабел и воедно потоа си направите ваша приватна мрежа со ваши поквалитетни рутери за вифи.
Јавете се КАТАЉОН пати во телеком нема да ви го решат тој проблем затоа што кога ќе дојде техничар ќе стави кабел директно во рутерот на телеком на нивни лаптоп и ќе видите дека брзината си ја добивате , а воедно и пакетот кој го плаќате.

Воедно да го елиминирате рутерот на телеком не може во ниеден случај него само може да го подесат во БРИЏ мод и да глуми како модем со тоа што после
ППОЕ внесувате во вашиот рутер и интернетот го добивате од вашиот рутер и тогаш телеком не го интересира за вашиот приватен рутер или дека вие сте го ставиле во бриџ туку тогаш телеком ве смета за стручковци кои се прават паметни и знаат се и ви остава самите да си бркате ако имате некој проблем зашто не ви чини нешто.

ПС : Не ги бранам телеком но тоа што го имам видено што бараат корисниците и воедно телеком што нуди 80% се криви корисниците затоа што не се информирани убаво , тетките тие со цициња ги лажат во салоните , пакетот кој го земале 30/5 мислат дека на 8 уреди приклучени од еднаш е СУПЕР тој пакет и нема да има проблеми и ред други работи.
100/100 оптика, брзина на wifi. Користам рутер на телеком, тој од погоре што го пратив.
IMG_6044.JPGИспратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
952
885
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
100/100 оптика, брзина на wifi. Користам рутер на телеком, тој од погоре што го пратив.
Погледнете го атачментот 95740Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Јас реков дека се е возможно и знам дека брзината се добива и на вифи бидејќи имам работено во сите фирми и се ми е тестирано али нејќам да навлагам во дебата каде што знам дека корисниците се 80% криви.
Брзината се добива 100/100 на 5гхз мрежа на рутерите од телеком НО уредот со кој се конектираш треба да ја подржава таа технологија и рутерот автоматски го префрла уредот на 5гхз мрежа или пак како ти што си направил си ги одвоил мрежите посебно да зрачат да си знаеш која е која и директно на таа се конектираш.
Се си има свое затоа ти си на ит форум зачленет читаш и се разбираш други луге врска немаат мислат дека нивните уреди се СУПЕРИОРНИ они го платиле 20 илјади денари , или пак нивниот телефон го платиле 200 евра и е супер брз нема мака , и ред други работи кои нејќам да ги објаснувам.
Во идеални сетинзи и корисник кој се разбира и има добар компјутери телефон со 5гхз рутерот на телеком треба да ја добие приближно максималната брзина,
али тоа е само за корисници што знаат што прават и имаат познавање од уредите кои ги користат и кој се нивните лимити и воедно предности.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
И јас го имам истиот проблем со шугавиот бел Huawei рутер.
Деновиве ќе морам да купам рутер.

Фала на сите за препораките.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
258
361
Screenshot 2021-01-21 214057.jpg
Буквално како што кажа @DemoUser . Пакет 30/5, белиот рутер од Телеком, статичен ПЦ со wi-fi картица од али. Максимум 5 уреди, ако се поврзе 6ти еден исфрла, предност во исфрлање имаат лап топите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,051
Мислења
837,618
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно