Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телеком (Т-Home) Договори

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Дали некој знае како да се контактира добар агент од Телеком? Дали според ваше искуство вреди да се обновуваат договори на Телеком преку агент - дали тоа носи дополнително подобри цени или бенефиции?

Агенти од А1 ми имаат понудено попуст на нивните пакети за да се префрлам на А1, а истото искуство го имале и други со А1. Но темава е конкретно за Телеком / Т-Home.

Имено имам два договори кои треба да се обноват и сакам да добијам добра понуда. Корисник на пост пејд услуги сме фамилијарно веќе 20+ години секако и секогаш сум обновувал договори во салон.

Благодарам на инфо.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.505
12.933
Сигурно некој има повеќе информации. Но од искуство ќе кажам дека попустите и поволностите се добиваат ако не си корисник на телеком. Односно прв пат склучуваш договор со нив. Наредно обновување веќе нема толкави попусти т.е. флексибилност.
 
18 септември 2020
564
484
Македонија
Дали некој знае како да се контактира добар агент од Телеком? Дали според ваше искуство вреди да се обновуваат договори на Телеком преку агент - дали тоа носи дополнително подобри цени или бенефиции?

Агенти од А1 ми имаат понудено попуст на нивните пакети за да се префрлам на А1, а истото искуство го имале и други со А1. Но темава е конкретно за Телеком / Т-Home.

Имено имам два договори кои треба да се обноват и сакам да добијам добра понуда. Корисник на пост пејд услуги сме фамилијарно веќе 20+ години секако и секогаш сум обновувал договори во салон.

Благодарам на инфо.
Само како нов корисник, после тоа немаш никакви поволности, цените и пакетите ќе бидат исти од сајтот.
Префрли се на А1, ама прво види што можат да ти понудат од Телеком.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
мене лично у очи ме зафркна Агент во Салон за 1400 мкд
со тоа што не ми даде да потпишам документ кој му го барав
а ми подметна документ кој рече дека е ок...

плаќав пенали за само три дена порано одговорно вратена опрема во кутии со се скоро и со батерии...

со Агенти на А1 сум имал само позитивни искуства што било речено тоа било сторено и не биле играни алгоритмични пресметки на цени...
до толку се осетив комотен со А1 пред некој месец што договоарав договор усно со Агент по линија и
потпишував договор дигитално.

Дали ќе има утка и ќе биде она TRUST NO ONE ќе се знае почеток на следна година...
првава година иде како што беше договорено со Агентот
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Значи ако ми е истечен договорот ме третираат пак ко постоечки корисник? Немам никакви обврзувачки должности кон нив можат да ме изгубат ете ко шо сугерирате да се префрлам на А1. Зашо би ме третирале по таа логика различно од „нов“ корисник?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
15 години бев кај нив корисник на телефонски услуги и две години на Магента кој што не го разкинав но не го продолжив
ме издриблаа за ситни 1400
па ти види си дали имаат соодветно добар тим таму или ку* ги боли за обични смртници и вртат пари од бизнис корисници...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.505
12.933
А1 беа пофлексибилни за продолжување. Но многу се ригидни за раскинување. Мора да помине договорот инаку пеналите се огромни. Исто зезаат при миграција на број на друг оператор. Мора да имаш пари на сметка за мигрирање. Па податоците мора до голема и мала буква да се точни.

Телеком своите понуди ги базира на брендот. Најстабилен интернет, па добра слика за телевизија и сл. Па така не дава попусти при продолжување. Знаат дека ќе ги задржат најголем број од корисниците кои веќе еднаш дошле кај нив.

Она кое не сум го анализирал се бонусите. Односно колку следува на корисник по извесно време. Па да купиш телевизор или лаптоп на попуст на пример. И дали сеуште тоа го има. Не сум проверил за мене во систем.

Тимовите кај никој од операторите не се професионални како што беше порано.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
15 години бев кај нив корисник на телефонски услуги и две години на Магента кој што не го разкинав но не го продолжив
ме издриблаа за ситни 1400
па ти види си дали имаат соодветно добар тим таму или ку* ги боли за обични смртници и вртат пари од бизнис корисници...

Комплетно те разбирам. Најголем проблем е дека моите родители се зависни од некои од функциите на магента ТВ. Тоа видеотека и слично значи ко опција во А1 ми рекоа дека за локации кај шо нема оптика не го нудат. И тоа е еден од поголемите проблеми. Ќе треба изгледа пак да прашам.

Телеком значи еве сеа зборев со оператор и инсистираат дека немаат други пакети освен тие шо се онлајн.
Мислењето е автоматски споено:

Тимовите кај никој од операторите не се професионални како што беше порано.

Ова последново и ја го забележувам за тимовите кои се на поддршка/кол центар. Тимовите кои доаѓаат од телеком физички на локација секогаш се биле професионални и ете од пред неколку недели случај нешо рутерот го мењаа зезаше итнернетот повторно значи би ги рејтувал 100/100 тимот кој дојде на локација. Дали се контрактори дали се вработени во телеком не знам, ама беа феноменални.

И тоа се работите кои стварно ги ценам кај Телеком. Порано имаа 100/100 и телефонска поддршка која работеше 24 часа, сеа се деградирани во тој поглед. А1 сум имал толку лошо искуство порано телефонски значи не ми се повтара ми се имаат дерено/хистеришано на телефон... дали се подобрени низ годините не знам ама да тоа беше и мое искуство дека за раскинување морав да чекам до последен ден и покрај приговори во АЕК и се тоа и затоа не ми е сеедно да се префрлам назад на А1 уопште.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Комплетно те разбирам. Најголем проблем е дека моите родители се зависни од некои од функциите на магента ТВ. Тоа видеотека и слично значи ко опција во А1 ми рекоа дека за локации кај шо нема оптика не го нудат. И тоа е еден од поголемите проблеми. Ќе треба изгледа пак да прашам.

Телеком значи еве сеа зборев со оператор и инсистираат дека немаат други пакети освен тие шо се онлајн.
тоа е веќе генерациски недоразбирање кои тешко односно многу бавно се надминуваат...

не можам да објаснам на родители да гледаат Дисковери или Нетфликс
(односно им требаше доста веме да прифатат некои посочувања)

...навика е да зјапаат навечер во Турска култура и Македонска политика...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.505
12.933
Телефонската поддршка на телеком за надминување на технички проблеми е сеуште активна 24/7. Генерално се љубезни во било кое време и брзо се добиваат. Најчесто брзо доаѓаат на локација по пријавен проблем, но не до толку брзо како порано.

Не сум имал интернет од А1. Но се сеќавам пред години кога сакав да мигрирам девојчето на телефон од А1 немаше поим што е тоа бриџ мод.

Инаку од мобилните услуги (покриеност, интернет) бев/сум подеднакво задоволен и од двата оператори.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Телефонската поддршка на телеком за надминување на технички проблеми е сеуште активна 24/7. Генерално се љубезни во било кое време и брзо се добиваат. Најчесто брзо доаѓаат на локација по пријавен проблем, но не до толку брзо како порано.

Не сум имал интернет од А1. Но се сеќавам пред години кога сакав да мигрирам девојчето на телефон од А1 немаше поим што е тоа бриџ мод.

Инаку од мобилните услуги (покриеност, интернет) бев/сум подеднакво задоволен и од двата оператори.

Да да, за мобилни линии мислам дека веќе е сулудо да се дискутира бидејќи понудите се намерно или ненамерно идентични, цените се компаративни, цела Македонија е покриена со 5Г мрежа и сигналот и квалитетот на услуга е идентичен.

Разликата е во фиксните услуги, нивна достапност (оптика), квалитет на техничка поддршка во живо, и минимални разлики во телевизиските ресивери/апликации. Веќе сметам дека за последново се исто изедначени каде што има оптика но А1 ми рекоа дека каде што нема оптика немаат од тоа интерактивната телевизија (со премотување и видеотека) а тоа ко шо кажав е пресудно за моите родители.

Мене лично телевизија ниту ми треба ниту би ја имал ако ми заштедуваше пари бидејќи реално све шо гледам на ТВ е спорт а во изминатава година најдов дека IPTV е многу подобро за спорт од тоа Арена пакетите.
 
18 септември 2020
564
484
Македонија
Да да, за мобилни линии мислам дека веќе е сулудо да се дискутира бидејќи понудите се намерно или ненамерно идентични, цените се компаративни, цела Македонија е покриена со 5Г мрежа и сигналот и квалитетот на услуга е идентичен.

Разликата е во фиксните услуги, нивна достапност (оптика), квалитет на техничка поддршка во живо, и минимални разлики во телевизиските ресивери/апликации. Веќе сметам дека за последново се исто изедначени каде што има оптика но А1 ми рекоа дека каде што нема оптика немаат од тоа интерактивната телевизија (со премотување и видеотека) а тоа ко шо кажав е пресудно за моите родители.

Мене лично телевизија ниту ми треба ниту би ја имал ако ми заштедуваше пари бидејќи реално све шо гледам на ТВ е спорт а во изминатава година најдов дека IPTV е многу подобро за спорт од тоа Арена пакетите.
Ама сега од А1 не даваат ресивери за интерактивна телевизија, туку ако имаш Смарт ТВ ти инсталираат апликација, а ако сакаш ресивер и плаќаш по 99 ден/ месечно за ресиверот. Во Телеком ти ги даваат на користење, кај А1 само на DVB T сега даваат бесплатно ресивери, што е преглупо.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Ама сега од А1 не даваат ресивери за интерактивна телевизија, туку ако имаш Смарт ТВ ти инсталираат апликација, а ако сакаш ресивер и плаќаш по 99 ден/ месечно за ресиверот. Во Телеком ти ги даваат на користење, кај А1 само на DVB T сега даваат бесплатно ресивери, што е преглупо.

Озбилно???? Значи ако немаш (сигурно Андроид) смарт ТВ тогаш не ти даваат ресивер на користење за да имаш идентична услуга со некој шо има Андроид телевизор.ж

Дополнително е ова минус бидејќи не сите Андроид телевизори се подеднакво capable (збориме РАМ, процесор, верзија на андроид итн).

Ова е битна точка што ќе ја прашам баш како е кај „НОВАТА“ Магента 1 телевизија ама од тоа шо кажаа техничариве последно коа беа пак било со ресивери од Телеком само биле некој нов вид и требало да обновиме договор пред да ни ги заменат стариве.
 
18 септември 2020
564
484
Македонија
Озбилно???? Значи ако немаш (сигурно Андроид) смарт ТВ тогаш не ти даваат ресивер на користење за да имаш идентична услуга со некој шо има Андроид телевизор.ж

Дополнително е ова минус бидејќи не сите Андроид телевизори се подеднакво capable (збориме РАМ, процесор, верзија на андроид итн).

Ова е битна точка што ќе ја прашам баш како е кај „НОВАТА“ Магента 1 телевизија ама од тоа шо кажаа техничариве последно коа беа пак било со ресивери од Телеком само биле некој нов вид и требало да обновиме договор пред да ни ги заменат стариве.
1000004882.jpg
Абе, можеш да направиш комбинација интернет само да земиш и Move TV од MTEL и пак ќе имаат твоите интерактивна телевизија и тоа со многу канали вклучени, за 199 денари месечно телевизија и мир во куќа.
Околу новата Магента тв да знаеш дека неможе да си ги наместиш каналите како што ти сакаш, има недостатоци кои што нема да ти се допаднат многу, ова од искуства на луѓе што прочитав. Ако преминеш еднаш нема враќање на Макс Тв.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Погледнете го атачментот 138058
Абе, можеш да направиш комбинација интернет само да земиш и Move TV од MTEL и пак ќе имаат твоите интерактивна телевизија и тоа со многу канали вклучени, за 199 денари месечно телевизија и мир во куќа.
Околу новата Магента тв да знаеш дека неможе да си ги наместиш каналите како што ти сакаш, има недостатоци кои што нема да ти се допаднат многу, ова од искуства на луѓе што прочитав. Ако преминеш еднаш нема враќање на Макс Тв.

Они реално не ни ги прередуваат каналите никад а јас лично не ни знам шо и како е новата наспроти старата може треба у салон да идам да пробам сигурно имаат некој телевизор за демо.
 

stevo1337

Gaining Experience
17 септември 2012
308
257
Битола
stevo1337's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Arctic Liquid Freezer III 280
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB X2
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT H7 Flow
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
Keyboard
Keychron K2
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
ASUS TUF VG27AQL1A
Озбилно???? Значи ако немаш (сигурно Андроид) смарт ТВ тогаш не ти даваат ресивер на користење за да имаш идентична услуга со некој шо има Андроид телевизор.ж

Дополнително е ова минус бидејќи не сите Андроид телевизори се подеднакво capable (збориме РАМ, процесор, верзија на андроид итн).

Ова е битна точка што ќе ја прашам баш како е кај „НОВАТА“ Магента 1 телевизија ама од тоа шо кажаа техничариве последно коа беа пак било со ресивери од Телеком само биле некој нов вид и требало да обновиме договор пред да ни ги заменат стариве.
Во претплатата М и Л мислам имаш 2 телевизори секој плус се доплаќа 99ден/месечно.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.842
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Озбилно???? Значи ако немаш (сигурно Андроид) смарт ТВ тогаш не ти даваат ресивер на користење за да имаш идентична услуга со некој шо има Андроид телевизор.ж

Дополнително е ова минус бидејќи не сите Андроид телевизори се подеднакво capable (збориме РАМ, процесор, верзија на андроид итн).

Ова е битна точка што ќе ја прашам баш како е кај „НОВАТА“ Магента 1 телевизија ама од тоа шо кажаа техничариве последно коа беа пак било со ресивери од Телеком само биле некој нов вид и требало да обновиме договор пред да ни ги заменат стариве.
А1 телевизијата е океј ако имаш компатибилен андроид бокс. Инсталираш само апликацијата и толку. Ни претплата ни договор ни бутур ти треба. Имав привремен јузер од а1 екплорер и не е лоша.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
А1 телевизијата е океј ако имаш компатибилен андроид бокс. Инсталираш само апликацијата и толку. Ни претплата ни договор ни бутур ти треба. Имав привремен јузер од а1 екплорер и не е лоша.

Сакаш да кажеш и јас можам да инсталирам А1 ТВ без да сум им корисник/претплатник?
Како се добива тој привремен јузер и колку трае?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.842
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Сакаш да кажеш и јас можам да инсталирам А1 ТВ без да сум им корисник/претплатник?
Како се добива тој привремен јузер и колку трае?
Не не. Тоа беше промоција (априлот), првиот месец без пари, така искористив и ја пробав телевизијата (лаптоп и мобилен немав андорид бокс)
 

Атачменти

  • Screenshot 2024-06-11 215505.jpg
    Screenshot 2024-06-11 215505.jpg
    12,8 KB · Прегледи: 9
Последна промена:

stevo1337

Gaining Experience
17 септември 2012
308
257
Битола
stevo1337's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Arctic Liquid Freezer III 280
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB X2
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT H7 Flow
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
Keyboard
Keychron K2
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
ASUS TUF VG27AQL1A
Сакаш да кажеш и јас можам да инсталирам А1 ТВ без да сум им корисник/претплатник?
Како се добива тој привремен јузер и колку трае?
Можиш да пробаш преку МојотА1 апп и во пакети ја имаш можиш да си активираш.
Едит:
Нема врска ова шо го кажав..
„Услугата А1 Xplore TV е достапнa за активација за сите A1 Постпејд корисници на мобилни и фиксни услуги.“
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.842
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Можиш да пробаш преку МојотА1 апп и во пакети ја имаш можиш да си активираш.
Едит:
Нема врска ова шо го кажав..
„Услугата А1 Xplore TV е достапнa за активација за сите A1 Постпејд корисници на мобилни и фиксни услуги.“
Јас само тв користам од а1 (двбт). Е сега незнам дали ја дава опцијата за прв месец без пари на сите корисници или беше чисто промоција само априлот. Сега не ми дава опција за бесплатен прв месец
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
441
319
Имам еден добар техничар - агент!!
Ако сакате контакт пишете во порака, секој што сум го упатил добил топ понуда, далеку поевтина од салон.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.201
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно