• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телеком презентираше 5G Demo во Македонија.

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
Тешко да бидеш сам на една базна станица, инаку и на 4Г моментално имам 150 со 50 во зависнот од локација.
За сам беше и до 300. Инаку 100 се вади без проблем. Тоа беше твојата дилема, одговорот е погоре. Башка 700Мхз опсегот за почеток на градење на инфраструктура има предности. Патува подалеку и полесно му е со пречки за разлика од Гига опсезите. Каде неможе кабел, со него ќе се решаваат и интер базни конекции со неколку бима.

Сума сумарум, 100+мбпс на 700Мхз е секако можно без проблем со 5Г технологија.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Зошто кога одам да активирам 5г пакет преку апликацијата ми вика - нема таков пакет? Како да активирам 5г? Јас сум на магента м за мобилен а другото л.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
488
778
Битола
www.instagram.com
Зошто кога одам да активирам 5г пакет преку апликацијата ми вика - нема таков пакет? Како да активирам 5г? Јас сум на магента м за мобилен а другото л.
Ако си од постарите пакети на Л не можи, треба да го обновиш пакетот преку апликацијата. Јас им пишав на фејзбук да ми објаснат шо е проблемот. Просто не ни се мачи моментално за ова 5Г нема никаква разлика, само маркетинг дека биле први во државата.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Завчера се префрлив на Unlimited на Магента за да добијам 5Г ама изгледа се уште нема. Може некој да каже каде во Скопје работи? Само во Центар?
Update: не сум сменил во settings затоа сум немал.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Неимпресивни резултати од 60 дo 100 Mbps download и 10 до 20 Mbps upload од мојот дом во Аеродром. Плус често се менува од 5г во 4г. Изгледа треба да одам на отворено (пред зградата на телеком на плоштад?) за да ја почувствувам моќта на 5G.
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
171
319
Неимпресивни резултати од 60 дo 100 Mbps download и 10 до 20 Mbps upload од мојот дом во Аеродром. Плус често се менува од 5г во 4г. Изгледа треба да одам на отворено (пред зградата на телеком на плоштад?) за да ја почувствувам моќта на 5G.
И ќе треба уште малце да со чекаме. Првите денови во Тетово беше страшно споро, полошо и од 3Г, ама сега скоро цел град има 5Г и брзините се подобри од обичен 4Г.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Неимпресивни резултати од 60 дo 100 Mbps download и 10 до 20 Mbps upload од мојот дом во Аеродром. Плус често се менува од 5г во 4г. Изгледа треба да одам на отворено (пред зградата на телеком на плоштад?) за да ја почувствувам моќта на 5G.
42/27 во Аеродром.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Пред зградата на Телеком.
 

Атачменти

  • Screenshot_20220816-164358_Speedtest.jpg
    Screenshot_20220816-164358_Speedtest.jpg
    287,9 KB · Прегледи: 35

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.146
1.019
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
5Г сеуште не е активирано како што треба се работи на случајот стрпете се ќе биде :)
Вие сакате ЏАК НА ЛЕЏА и да лета не сме ние америка и германија ние сме назад 2000000 светлосни години
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Што е неограничено?
Тоа што го спомна.
Мислењето е автоматски споено:

5Г сеуште не е активирано како што треба се работи на случајот стрпете се ќе биде :)
Вие сакате ЏАК НА ЛЕЏА и да лета не сме ние америка и германија ние сме назад 2000000 светлосни години
Колку што читав и таму не е толку стабилно и многу зависи од локацијата. Инаку пред 10 или колку години беше кога се појави оптиката во Македонија мислам дека бевме на нивно ниво и побрзо се рашири мрежата и цените беа океј. Да не претеруваме со тие светлосни години :)
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
330
320
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Тоа што го спомна.
Мислењето е автоматски споено:


Колку што читав и таму не е толку стабилно и многу зависи од локацијата. Инаку пред 10 или колку години беше кога се појави оптиката во Македонија мислам дека бевме на нивно ниво и побрзо се рашири мрежата и цените беа океј. Да не претеруваме со тие светлосни години :)
На Magenta L си?
Пошто не сум видел дека самиот 5G е неограничен без разлика на пакетот.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.655
1.850
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На Magenta L си?
Пошто не сум видел дека самиот 5G е неограничен без разлика на пакетот.
Да, Magenta L. Не гледам дека пишува такво нешто ама и да има претпоставувам би било нешто во стил "фер користење" како за обичен интернет што е 6 TB што ми е сосема доволно во моментов (трошам 1-2 месечно).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно