1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телеком презентираше 5G Demo во Македонија.

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од DrMTR, 17 Септември 2018.

Тагови:
 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,273
  6,405
  27 Март 2014
  МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГО ИЗВЕДЕ ПРВОТО 5G ДЕМО ВО МАКЕДОНИЈА
  • Измерена брзина на мобилната мрежа за над четири пати поголема од 4G брзините
  • Телеком се подготвува за комерцијалниот старт на 5G
  Денес, во Скопје, Македонски Телеком го реализираше првото 5G демо во земјата, со што направи уште еден чекор кон воведувањето на оваа технологија во Македонија, која ќе овозможи технолошки напредок на општеството и многу нови функционалности за корисниците.

  За прв пат во регионот, измерена е брзина преку мобилната мрежа, која е за над четири пати поголема од брзините на пренос на податоци на 4G мрежата.

  „Денес ја измеривме најголемата брзина досега, иако брзината не е главната придобивка од 5G технологијата. Овој нов технолошки стандард ќе го смени не само начинот на кој комуницираме туку и начинот на кој живееме. Денес, покажавме дека одиме во чекор со европските земји, ги поставивме основите, ја демонстриравме неверојатната брзина на 5G. Но ова е само почеток, ќе продолжиме да инвестираме и да ја надградуваме мрежата за да бидеме подготвени за комерцијалниот старт“ – изјави Никола Љушев, Главен извршен директор на Македонски Телеком.

  5G е нов технолошки стандард кој ќе биде главниот предизвик на телекомуникациските оператори во наредниве години. Супериорноста на мрежата во сите нејзини сегменти е главниот предуслов за воведување на оваа нова технологија. Со оглед на тоа, Македонски Телеком планира инвестиции во мрежата во наредните две години, за да ги исполни сите предуслови за комерцијалниот почеток на 5G.

  Makedonski Telekom
   
  На Speedster, Kajsibebraat, martin17 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Сега ако чујат за ова ВИП ке почнат 3G да го пуштаат.... :)
   
  На zdravkovskii, Makedonce01, Kajsibebraat и уште 16 други им се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  Не би да кварам журка, но под facebook постот за 5G од телеком има доста возбудени корисници, кои не можат да дочекааат :)

  upload_2018-9-17_21-42-23.png
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  288
  317
  7 Септември 2010
  Не знам за други места, али за во Куманово ВИП има супер 4Г. Би требало и во другите градови да е добар, а посебно во Скопје.
  Затоа не ми се јасни поплаките.

  Иначе и ВИП се во подготовка за изградба на инфраструктура, односно во изработка е проектна документација за поставување на базни станици за 5г.

  Еве спидтест, ваљда е добро ова? [​IMG]

  Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
   
  На martin17 и Isak Keyten им се допаѓа ова.
 5. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  542
  300
  5 ноември 2013
  Машко
  Ти завидувам, еве вип 4г Скопје, Аеродром. (Ова е еден од подобрите резултати, по што техничка служба на вип тврди 20мбс е многу за 4г)
   

  Прикачени датотеки:

 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,273
  6,405
  27 Март 2014
  Им кажа ти на техничкото лице дека Итар Пејо е замислен лик , и дека постои само во приказните? Нека престанат да измислуваат приказни цело време. LTE или 4G Има "теоретска можност " да извади брзини над 200 mpbs. Кажи им само на таа 20-ка дека во реалност треба да се додаде уште една нула само.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  767
  836
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Го памтам денот кога истово го читав за 4Г од телеком кога го најавија :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  959
  389
  17 Јуни 2008
  Не можам да го најдам screenshot-от, во Гевгелија имам постигнато 180 мегабита, во Скопје сум терал и до 130.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 9. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  159
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  [​IMG]

  Скопје, Центар ми е заглавено на 10 може година

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  950
  511
  12 Април 2013
  Машко
  Каде во центар ова што ти дава 10мбпс празни моабети тераш ?
  Screenshot_20180918-072423_Speedtest.jpg
   
 11. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  490
  438
  12 ноември 2013
  Знаете дека брзината што ја имате не зависи само од операторот, туку си има и други bottlenecks, така?

  SmartSelect_20180918-073158_Speedtest.jpeg

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 12. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  159
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Кај универзална сала.

  Е кажи чаре, и на други телефони на истиот пакет е таа брзина.  Еве и од сега

  [​IMG]
   
 13. snowkit

  snowkit
  Intern

  8
  1
  21 Август 2015
  Машко
  Ако си на стар тарифен модел од оне или вип што нема вклучено 4г е лимитиран на 10/2 треба да активираш speed boost опција
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  991
  1,014
  2 Март 2011
  Машко
 15. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  72
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Кој го пушта сега 5Г-то?
  Хуавеј ли?
   
 16. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  893
  702
  29 Март 2011
  На head1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Ај некој да објасни малце повеќе за ова? (Малце офтопик)
   
 18. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  72
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Не мислев на тоа, погрешно ме сфати, или јас па погрешно го поставив прашањето.
  Мислев на тоа кој произведува 5Г мрежа?
  Знам дека требаше Хуавеј да биде, па рипнаа Америте со санкции кон Хуавеј и Кина, па сега дали си се врати на старо или некој друг е?
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,183
  8,567
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Умреа ли сега патките у парк?
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  440
  275
  25 Јуни 2008
  Не

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...