1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

TELEKOM конечно со ефтин неограничен интернет!

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Speedy, 5 Мај 2012.

 1. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  595
  204
  21 Август 2010
  Машко
 2. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  614
  168
  29 Септември 2010
  Има веке тема каде се дискутира за ова
   
 3. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Која дебилштина:

  “За неограничен интернет сообраќај важи политика на фер од 300 GB месечно. По надминување на вклучениот интернет сообраќај, брзината на пристап се намалува на 768Кbps/768Кbps.“

  300GB не е неограничен интернет, туку е интернет ограничен на 300GB...
   
  На StalkeR, IgorB, Justinijan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,985
  4,223
  28 oктомври 2008
  Пак не се доволно пристапни со цени, барем за мој вкус. Јас имам на Blizoo за 999 ден. - 10Mbps интернет со неограничен даунлоад, телефон (кој не го користам бидејќи ми е поевтин мобилниот) и дигитален пакет со 60 канали. И нема ништо од приказните дека затупува и слично веќе добри година дена.
   
  На IgorB и gsarievski им се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Интернетот е неограничен на податоци, а тоа што брзината се намалува после одредена количина на симнати податоци, не го прави ограничен.
  Ограничен ќе беше ако после 300 гигабајти снемаш интернет пристап.
   
  На *Cryptex*, StalkeR, krstanoski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Ако би земал пакет од телеком, би земал од нив само поради телевизијата.
  Инаку незнам колку е ефтин интернетот, во споредба со другиве баеги е поскап и со помал месечен трансфер.
   
 7. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  One still FTW :D иам нет од One ака он нет , уште кога беше пакетот гига и пол. дали 10 пати ми има паднато од 2007. :)

  па сеа рачунајте. брзините се движат од 650-990кб/с
   
  На Sukhoi и uwemi им се допаѓа ова.
 8. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Да, а? А зошто тогаш за првиот пакет вика вклучен сообраќај 30GB, кога по потрошувањето на тие 30GB не снемува интернет, туку се намалува брзината? Ај да не се правиме паметни, кога сите знаеме дека е дебилна маркетинг “финта“...
   
  На aleksandarj и RagingDemon им се допаѓа ова.
 9. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,440
  864
  1 Април 2012
  Машко
  Не само што се намалува брзината туку и се наплаќа некоја сума за секој симнат гб над 30 гб. Јас го имав тој пакет и секогаш кога ќе го надминев ми стигаше повисока сметка.(а секогаш го надминував)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  не напоменав дека оне даваат 400гига таков „неограничен“ лимит уште пред 1 година :)

  додека со Екстрим пакетот имаше и 1 терабајт нет :D
   
  На Sukhoi и psyside им се допаѓа ова.
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Да, и јас имам таков од Оне. Истата мрежа со Телекомот(За АДСЛ-от), па поради тоа исто ми фаќа на кого ќе давам пари(стабилноста е иста), а ОНЕ има далеку поефтин интернет. Водејќи се од ова значи дека и Т-хоме можат да дадат и помала цена ама кога им купуваат луѓето со оваа цена(ради теливизијата најмногу) зошто да ја намалуват уште?
  Другариве мои сите кои се на Т-хоме имаат и нет и ТВ, по нив знам.
   
 12. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  614
  168
  29 Септември 2010
  Ок а ти шо ке праиш братко со повеке од 300 гб месечно извини??? Не го оправдувам тоа што прават трикчиња демек неограничено но реално гледано.. шо ке ти ги повеке од 300?
   
  На olikomerc и uwemi им се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не по врат, по шија.
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Серии, филмови во хд, по некоја игра, програм и додатоци... повеке од 300 гига ми требаат.
   
  На IgorB му/ѝ се допаѓа ова.
 15. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Ова е реално прашање, или прашање со тон на “ку*чење“?

  Да речеме работам со видео продукција, каде 300GB се ништо...

  + на ова додади и она што го пиша skullmonkey погоре...
   
  На IgorB и psyside им се допаѓа ова.
 16. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  614
  168
  29 Септември 2010
  Тоа се мислеше на просечен корисник а не некој кој што работи.. за тоа има други понуди
   
 17. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  Za 1199 denari imas 20/20 Mbps Internet od blizoo navistina unlimited i toa ti e resenie ako ima blizoo vo tvojot del kaj sto zivees
  jas imam i od telekom internet do sega sum bil korisnik na call and surf + (2399 DEN)
  i sega sum go isklucil posle probanje blizoo internet od 50/50 Mbps ne sum imal problemi i posle dva meseci iskluciv telekom
  so telekom nikogas ne sum imal problemi osven vo pochetokot ali posle sve bese ok

  a i so blizoo isto vo pochetokot imav nekoi problemi i posle sve e ok


  mislam deka se malce preskapi od konkurencijata i treba uste malce da se namalat cenive za da se ima do nekade ista konkurcenija pa posle i drugive da pustat ponudi
   
 18. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Се е тоа во ред, ама кога ќе прочитам НЕОГРАНИЧЕН сакам тоа да биде навистина неограничен, а не вакви пе*ерски финти од тие “маркетинг“ шминкерите... Работава 50 еур. саат, ама не е саат, него дур не свршиш...

  А за што ќе го користам, како ќе го користам, и колку GB ќе потрошам, тоа е моја работа...

  Или стави 300GB како сите нормални, или не се ку*чи дека нудиш неограничен, демек еве ние сме како конкуренцијата исти, нудиме неограничен интернет...

  Кога сме веќе на темава, другар имаше активирано мобилен интернет во таа промоцијата што им беше, и му стигна сметка за истиот после, и кога се јави да пријави грешка, моронот таму му рекол дека понудата не важи ако гледаш стриминг, односно стриминот се наплаќа... Мислам која логика е тоа бе? Еве ти интернет, ама јас ќе ти кажам како да го трошиш, и кои страни можеш да ги посетуваш...
   
  IgorB, psyside и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 19. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Грешка си.
   
 20. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Не е точно !!! Прочитај во договорот, убаво си пишува дека по надминувањето на 30-те гига, паѓа брзината на нетот, и остварениот сообраќај над тоа не се наплаќа. Ова го имам пробано повеќепати досега т.е потрошам 35-38 ГБ месечно и пак си платам исто, т.е не сум платил повеќе затоа што сум го надминал нетот.
   
  На Ceco и olikomerc им се допаѓа ова.
 21. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Колку пари - толку музика.
  Јас како обичен интернет корсник месечно трошам околу 40 GB во сообраќај, притоа гледам серии, аниме и филмови. Имам 400 GB вклучен сообраќај. Јас со мојата брзина тешко дека ќе ги искористам т.е. ќе треба многу време.

  Доколку имате потреба од повеќе ќе платите повеќе.
  Доколку сакате да имате да имате вистински неограничен интернет, тогаш доколку навистина имате потреба од толку, изнајмете си линија(е сеа ги заборавив сајтовите), од 150 mbps до 1.5 gbps, со тоа што најефтино 1 mbps e 10 евра(си зборам од памет, ама знам дека е скапо).
  Така прават интернет провајдерите.
  Вие во секој момент не ја користите целосната брзина, или ако вие ја користите - вие сте многу мал процент и користите она што другите не го користат во мометот.
  Никој не знае колку такви барања и брзини ќе бидат потребни во одреден момент, па поради тоа провајдерите нудат некоја брзина, на сметка на неискористеност, а всушност доколку сите нивни корисници сакаат да ја искористат целосната брзина, мрежата би им паднала, те неможат да се опслужат.

  Затоа, ако имате потреба од вистински неограничен интернет, платете, и не се бунете за ефтини цени да добиете трансфер кој ќе ги задоволи барањата на најголем број од клиентите.
  Секој има право на свое мислење, а ова е моето.
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 22. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Никој не се буни за цените, него се буни (конркетно јас) за фејкерскиот “маркетиншки“ пристап, и тоа е она што вади од такт. Зошто не напишат 300GB, и крај на муабетот, на кој му одговара, ќе си плати и ќе си клати, на кој не му одговара, ќе си бара друго чаре, а не вака со големи букви НЕОГРАНИЧЕН, а долу со ситни пед*рски букви 300GB...

  Друга работа е целиот наслов на темава... Наместо ! би ставил ? на крајот, бидејќи ако на темава се дискутира само за “неограничениот“ интернет на ф-инг Телеком, притоа неспоменувајќи ги ситните букви, некој коишто има доверба во форумов, ќе се залета, и ќе потпише договор за “неограничен“ интернет, и ќе си го накрши поштено... Така да ако може тоа ! да се смени во ? во насловот на темава, би било фино ;)
   
  На RagingDemon и overrated им се допаѓа ова.
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Е де што и да е лимитирана на 300. Големо чудо. Како да ќе се заебе некој и нема да го види тој доле текстот. До стабилноста на телеком ниеден друг провајдер неможе да и се приближи. Затоа се зима нет од нив пред се. На кој не му е важна стабилност, а сака да симиња до бесвест ене ти го близу.
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 24. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Ок, вака можеме до сабајле :) Никој не се буни за стабилност, цени, ограничувања, инт., туку за тоа што викаат неограничен, а уствари е ограничен :) 300GB е ОГРАНИЧЕН, и не може да се декларира како НЕОГРАНИЧЕН, тоа е муабетот...
   
  aleksandarj, RagingDemon и на psyside им се допаѓа ова.
 25. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Како не сваќаш дека ти е неограничен само од торенти да симнуваш слабо?
  Со таа брзина што ја нудат комотно можеш да сурфаш ама и не да гледаш HD филмови.
  Терминот си е добар, ама нашиот стандард не е. Некои работи исто чинат и во развиените земји и кај нас, а ние имаме помалку пари од развиените земји. Тука е проблемот.
   

Сподели

Вчитување...