1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Tелеком капацитет на линија

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Minotaur, 3 Март 2016.

 1. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Здраво пријатели, ја отворив темава од проста причина т.е сакам да дискутираме, да споделите ваши искуства за услугите на Телеком (интернет, телевизија и сл.) . Конкретно јас имам 12 Mbp/s имам 2 Телевизори по 3 мегабита за еден телевизор = 6 мега за телевизијата и 6 мега за Интернет сообраќај, арно ама кога на два телевизори гледам HD канали се кочи сликата, како е кај вас? и гледам дека овои се катастрофа рутери што ги даваат од Телеком (ZXV 10) имам информација дека за 600 денари. ги набавуваат од Кина ... срамота за една компанија каква што е Телеком , ке барам сега да ми се замени рутерот т.е да ми донесат Spreedport..., a инаку едвај чекав да стигне овде оптика, ја сеуште немам, па да можам да гледат на раат на двата Телевизори HD канали , и во ист момент да си користам Интернет. Ако не се лажам оптиката достигнување до 50 Мbp/s
   
  На Bubache и kirev им се допаѓа ова.
 2. simplicitas_

  simplicitas_
  Gaining Experience

  56
  52
  20 oктомври 2015
  Машко
  Пријaви вo телекoм. Јaс имaв ист прoблем и гo средијa зa некoлку денa.
   
  Последна промена: 3 Март 2016
 3. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  прашањето ми ,е дали можат да ми го зголемат капацитетот на линијата за да можам да гледам HD канали истовремено на двата телевизори? Како се проверуваше да видам точно колку ми е линијата, има негде на интернет да проверам капацитет на цела линија, или мора од Телеком тоа да ми кажат?
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,499
  6,571
  27 Март 2014
  Нa мoј телекoм нaјaви се имaш тaму кoлку ти е линијата.
   
 5. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  11 mbps моментално ми е линијата, што не е доволна за на двата телевизори да гледам истоврмено HD канали, а кажими дали може да ми ја зајачаат од таму, да ми ја зголемат или ... ??
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   20.7 KB
   Прегледи:
   42
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,499
  6,571
  27 Март 2014
  Јaви се ви телеком ке ти кaжaт шo кaкo.
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Прашањава ти се легитимни и на место, само на погрешно. Најубаво е да си се јавиш кај нив и да си се консултираш. Информација од прва рака, нели. :)
   
  На SaleSk и gego им се допаѓа ова.
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Зависи од локацијата во кој реон се наоѓаш. Најверојатно во твојот реон нема спроведено сеуште оптика.

  Инаку на бакарна парица максимум што пуштаат од таму е 14 мегабити. Кај мене на толку е синхронизиран рутерот, за 2 ТВ ресивери 5-6 мегабити и другите 8 за интернет.
  Тоа е тоа, на едниот ТВ ќе гледаш во HD, на другиот SD, ако сакаш да остане нешто за интернет.

  За рутерот, ако можеш смени го за W503V, далеку подобар е од кинескиот ZTE.
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 9. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  192
  18 ноември 2008
  Машко
  Не може да ти ја зголемат брзината затоа што не си на оптика туку на бакарна парица која не може да даде повеќе од 14Mbps, а и тоа зависи и од други фактори. Твоите ~11Mbps е максимум што можеш да добиеш. Чекај оптика, нема друго.
  Едит: olikomerc веќе ти даде одговор како што треба
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Не зезајте и вие сега, коаксијален може да даде барем кај нашиве оператори изнад 25 мегабити како од шала.

  Како на Телекабел стандардниот пакет им е 16, а Телеком не можеле да дадат повеќе од 14?
   
 11. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Неможеш да гледаш 2 HD канали на бакар во исто време, факт.
   
  На Bubache и kirev им се допаѓа ова.
 12. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  192
  18 ноември 2008
  Машко
  Различни технологии користат, телеком преку бакар оди со ADSL кај кој максимумот е ~12Mb (не биле ни 14) на downstream а кабелските оператори одат преку коаксијалец со DOCSIS технологија со максимум ~42Mbps исто downstream.
   
  Bubache, maci, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ќе да оди тоа доксисот и троа појќе ;)
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Зависи која верзија на доксис. Близу користат. 3.0
   
 15. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  едвај чекаме сите да биде баш цела територија покриена со оптика, па да лета и телевизијата и интернетот како што посакуваме, што очекувате вие т.е што прогнозирате? за колкав временски период би била цела МК покриена со оптика, како што сега секој реон е покриен со таканаречен бакар :) oчекувања??
   
 16. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  eve kako odi so brzinite vo docsis-momentalno blizoo docsis 3.0 koristi 4 kanali za download i 2 za upload......
   

  Прикачени датотеки:

  • docsis.png
   docsis.png
   Големина:
   40.4 KB
   Прегледи:
   58
  • brz.png
   brz.png
   Големина:
   4 KB
   Прегледи:
   55
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Сосема солидно , можам да кажам супер... со ваков капацитет би одело се како подмачкано :)
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Супер е тоа, ама треба да се напомене дека Близу се тешки педери и аплоадот е заглавен на еден мегабит, а во најскапиот пакет до неверојатни 3 (или можеби 5 беше) мегабити.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  тешки се , навистина тешки педери :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  ама види и Телеком се така малку поблаго кажано - педерчиња , сакаат малку да дадат а да имаа повеќе заработка, рутериве ZXV ги набавуваат од Кина за околу 10 - 12 евра ,а можеме да си кажиме што сакаме, и да се контраме колку сакаме .. ама реално ако гледаме Телеком нуди најдобри услови (најдобра Телевизија, Интернет услуги) а верувам дека сите едвај чекаме да биде баш цела територија покриена со оптика, па да лета и телевизијата и интернетот како што посакуваме, што очекувате вие т.е што прогнозирате? за колкав временски период би била цела МК покриена со оптика, како што сега секој реон е покриен со таканаречен бакар :) oчекувања??
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  1. Кај телеком нечини рутерот, секако можеш и би требало да си купиш соодветен и асален рутер, тоа го правам и кај близу, нивните се уште поефтини и се рифрбишт.
  2. Каква покриеност со оптика, што зборите? На @Pane24 во мариово и дајл апот му го скинаа не па оптика да пуштат. Никаква логика нема покривањето на "цела" Македонија со оптика, кога ни со ГСМ неможе да ја покриеме.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Cela teritorija nikogas nema da bide pokriena so optika. Dali i site gradovi ke gi pokrijat a kamoli po selata.
  Da bevme ponormalna drzava, ke vlozuvaa pogolem del od profitot za infrastruktura i podobruvanje ama vaka im e polesno plus nikoj ne se buni ili gi pritiska so nekakvi regulatorni tela i slicno.
   
  На borcep и yasho им се допаѓа ова.
 23. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  добро тоа се во ред е што го кажувате, но вака отприлика за колку време мислите дека оптиката ке биде достапна барем во градовите? :) .. A да, ке заборавев и што мислите за колку време т.е дали во догледно време би нуделе Ultra HD канали , правиме муабет за овие од Телеком баткиве :)
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Никогаш нема ни градовите да ги покријат, Само поголемите и воглавно Скопје од каде и вадат најмногу пари. УХД... за 6 години...
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 25. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  578
  11 Јануари 2014
  Машко
  Нема бакарот наскоро да биде целосно заменет со оптика. Едноставно времето на поврат на инвестицијата е преголемо за масовно да се инвестира во оптика до секаде. А и не мора, има VDSL2, vectoring, барем за урбани региони, до 1км од модем до DSLAM.. Може и од бакарот да се извади 100-200Мбпс. Ама треба да се направи.
   
  Bubache, olikomerc и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...