1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телеком интернет проблем

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од krashot, 27 oктомври 2016.

 1. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Здраво, имам во последно проблеми со Телеком интернетот, некогаш паѓа па чекам пола сат-сат, некогаш сам се рестира и така натаму.

  Иначе имам Call Surf Start 8mbps, спуштам со 600-700 кб/с. Втор рутер ми е ова пред тоа имав спидпорт. Сега некој си зте, многу полош.

  Исто така и кога и да играм некоја игра онлајн пингот ми е над 80 а на спеедтест кажува 40.

  Дали некој можи да ми поможи во врска со ова?

  Фала,
  Дарко

  П.С
  Извинете ако темата не е во конкретен под-форум.
   
  На CyberMen му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  ЈАви се во подршка, кажи го ова истото ама и да ти каже со каков квалитет е линијата. Истото го пишува и во рутерот. Работите како што се колкава брзина подржува твојата линија, сигнал шум и CRC грешки треба да ни ги дадеш на увид.
  Најверојатно се работи на проблем со линијата во твојата куќа.
   
  На krashot и Oktar им се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,564
  27 Март 2014
  Земи токмак како тој на Миленко, и здроби го тоа Зте-то што го имаш. Потоа јави се во телеком да ти дадат Спидпорт.
   
  На Woofer, Speedy, kirev и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Де бе не претерувај па ти.. :D
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Фала ви многу, утре ќе се јавам па ќе ве информирам. Моментално не сум дома за да се јавам одма =) Иначе, го разгледвав Оптик пакетот, 1199 првите 2 месеци, после 1500, а јас веќе плаќам 1200 за овај пакет?!
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Побарај тука низ пораките да прочиташ какво ѓубре е тоа ЗТЕ... Само не ми е јасно после толку години како уште го даваат. До сега требаш три пати да ги расходуваат.
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Абе супер си беше ко си имав спеедпорт ама прегори :(
   
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Телеком за АДСЛ да почнат да даваат модеми најубаво ќе биде.

  После си ставаш рутер свој и готово.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пријавувај и барај замена. Ја така си добив FRITZ!Box Fon WLAN 7360SL
   
 10. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Здраво, утре ќе се јавамк ај овие од АДСЛ, имав некој обврски па немав време за да му се јавам.
  Инаку како шо читав на интернет, 8mbps конекција = na 1 MB/s а јас најпоќе ( во ретки случаеви до 800 KB/s ) Филмови преку торрент спуштам со 600-700. Исто како да имам пакет од 4mbps. Не е хумано ова поќе. Еден филм немом на раат да изгледам.

  Иначе, го разгледвав Оптик пакетот, 1199 првите 2 месеци, после 1500, а јас веќе плаќам 1200 за овај пакет?!

  Можи некој подетално да ми објасни за оптик пакетот ако го има? :)
  Дека стварно нема логика, иста цена а 100000 пати послаба конекција :)

  Фала однапред!
   
 11. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  206
  21 Август 2010
  Машко
  Како ги убеди да ти дадат таков рутер?
  Тулумби ? Најсериозно, имам и јас Спидпорт ама ова чудо има 2хгигабит...
   
  Последна промена: 31 oктомври 2016
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  100 пати се жалев пошто многу проблеми имав... И на крај ми дојде чудото. Не ми се мења на оптика од што е добар.
   
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Се зезна Спидпортот и донеле ЗТЕ, после 2 дена им се јавив да го сменат ЗЕТ-то со Спидпорт со оправдување дека Вифито е катастрофа, што и така беше, наредниот ден ми донесоа Спидпорт
   
  Speedy, DrMTR, kirev и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  206
  21 Август 2010
  Машко
  Excellent. Ordering now. :D
   
 15. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Сто пати се обидов да му се јавам, на секое ми вели услугата во моментот не е достапна..чаре?
   
 16. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  356
  239
  24 oктомври 2010
  Машко
  Неможеш оптика да ставиш туку така, мора да има оптичка покриеност во твојот реон/населба. Јас сум во Кисела Вода и дури сега ставаат оптика по зградите.
  За твојот проблем, ако нема оптичка достапност, најдобро е да побараш да ти сменат кабел или приклучок на бандера, пошо со рутер нема ништо да смениш..
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...