• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„Телеком“ држи монопол и во бизнисот со компјутери

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Освен во телефонијата, Владата е соучесник во монополот на „Телеком“ и во делот на продажбата на компјутери.

Информатичарите бараат заштита од неетичните деловни потези на „Мактел“, кој во изминатите седум години на пазарот собра две милијарди евра од граѓаните.

Велат дека „Телеком“ не смее да продава компјутери бидејќи не поседува лиценца за тоа.

„Во очекување сме на одговорот на Комисијата за заштита на конкуренцијата по повод нашето барање за поведување на постапка против „Телеком“ за неговото нелојално работење во област на ИКТ индустријата“, изјави Ванчо Орданоски, претседател на ИКТ комора.

„Се надеваме дека со формирањето на новата Влада тоа наскоро ќе биде разрешено“, додаде Орданоски.

Во меѓувреме, неизвесно е кога ќе стартува услугата со која граѓаните ќе можат да изберат поевтини услуги од друг оператор без да го сменат телефонскиот број.

Опцијата, која според познавачите е шанса да се удри по монополот на „Телеком“, доцни веќе цела година. Досега никој од надлежните во државата не понесе одговорност за пробивањето на првичниот рок.

Извор: А1
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Vaka sega.......za ova veke diskutiravme vo temata za tuzbata protiv telekom.....ama pak ke kazam. Mislam deka kompjuterite na telekom ne se dovolno atraktivni za da telekom moze da drzi monopol. E sega ... ako nemaat dozvola za prodazba normalno deka treba da im se zabrani da prodavaat.....iako cisto sumnjam deka ke se sluci toa so ogled deka tie sekogas gi znaat dupkite vo zakonot i nikoj nisto ne im moze.
Kako sto kazav poradi neatraktivnosta i visokata cena na istite ne mozat da drzat monopol......duri i ne se vo sostojba da im pariraat na kompaniite sto se bavat so prodazba na kompjuteri. Imam videno kompjuter od telekom........ i pravo da kazam bev zacuden deka nekoj kupuva vakov digitron za nenormalno visoka cena. Kako prvo istite se ograniceni performansi i imaat mnogu malku moznosti za nadgradba, mozebi zatoa kukisteto na istite e skoro za 1/3 pomalo od standardnite kukista za PC.
Kako i da e fakt e deka vakvi gjubrinja kupuvaat lugje sto ne se upateni mnogu vo svetot na kompjuterite odnosno pocetnici, dodeka mislam deka nekoj sto barem nekolku godini raboti na PC nikogas nema da zeme nesto vakvo.
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
Da, ama vo Mkd seuste ima premnogu pocetnici plus bez pari koi gi kupuvaat tie kompjuteri zatoa sto telekomot gi dava na rati do 36 meseci, a ratata doaga na smetkata za telefon, dodeka nasite firmi sto prodavaat kompjuteri dali ne sakaat ili ne se dovolno finansiski silni za da mozat samite da gi ponudat kompjuterite na rati, tuk,u mora da se vrzuvaat za nekoja banka. Isto taka od prodazbata na tie kompjuteri zarabotuva samo Telekomot so vrzuvanjeto na musteriite i PAKOM koi gi uvezuvaat komponentite za tie kompjuteri
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Da, ama vo Mkd seuste ima premnogu pocetnici plus bez pari koi gi kupuvaat tie kompjuteri zatoa sto telekomot gi dava na rati do 36 meseci, a ratata doaga na smetkata za telefon, dodeka nasite firmi sto prodavaat kompjuteri dali ne sakaat ili ne se dovolno finansiski silni za da mozat samite da gi ponudat kompjuterite na rati, tuk,u mora da se vrzuvaat za nekoja banka. Isto taka od prodazbata na tie kompjuteri zarabotuva samo Telekomot so vrzuvanjeto na musteriite i PAKOM koi gi uvezuvaat komponentite za tie kompjuteri
Druze izvadi si OK kartica i so parite plati si vo kes za PC. Em ke dobies popust za kupuvanje vo kes em parite na karticata ke gi vrakjas na kolku sakas rati:bravo:
E sega ova ne se odnesuva licno na tebe.....samo se posluziv so tvojot post kako primer:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,115
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно