1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телеком 99 денари неограничено гледање HBO,Youtube,Netflix

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shitpost101, 16 Мај 2018.

 1. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Во случај некој да сака да земе ја онака се информирав што како, неколку пати вртев затоа што секој оператор различно си кажува, но на крај се се сведе дека уствари е 99 денари месечно и е неограничено ако гледате видеа во SD, а ако гледате во HD отиде интернетот..чисто информативно.
   
  На pathfinder, Canibalot, Speedster и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,455
  10,334
  23 oктомври 2012
  Машко
  Well... that sucks! Big time!
   
  Psycore, DrMTR и на shitpost101 им се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Треба тие да ми платат за да е прифатам оваа понуда.
  HBO е тапа, го користев 2-3 месеци и се откажав, залудно потрошени пари.
   
  На shitpost101 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  HBO се знае, кога правиш договор само 1 месец гратис и за тој месец истите 10 филма од 1991 ќе ги гледаш...
   
  На DrMTR и HardCorec им се допаѓа ова.
 5. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Дали треба да си корисник на HBO/NETFLIX за да можеш да ја користиш услугава? И дали ова е само на мобилен или може и на ТВ?

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 6. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Мислам дека за Магента важеше ова, али прашај ипак како што реков едно пишува на сајтот друго во договор трето од оператор...
   
 7. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  189
  209
  28 Декември 2014
  Страшно.

  Нормално треба да копаш по договори да прочиташ.
  [​IMG]
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  480p, идеално за телевизор од минатиот милениум.

  Мислам дека ќе има доста поплаки нареден период за зголемени сметки, потрошен интернет....
   
  Isak Keyten, DrMTR и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  не дај боже замисли имаш 4к телевизор и пуштат 480p со пакетов...(најлошо оди самото ауто на 1080 или погоре на јутуб) и оп проблеми .
   
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Важи само за мобилен интернет и важи само за новите Магента 1 пакети. Ако имаш од лани, треба да склучиш нов договор. Резолуцијата е ужас, непотребна инвестиција ви е ова...

  Мобилен интернет е ова...каков телевизор? :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Истото го прави и на HBO :D
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,164
  1,795
  13 Јануари 2014
  Машко
  Фино би било да се потенцира дека доколку ти е потрошен интернетот од месечната претплата, не можеш да го користиш ова. Мора да имаш останат интернет. Плус, ограничувањето на 480p е мизерно.

  А @ekonomist , треба да си претплатник на сервисите (пример да имаш account на Netflix) за да може да ги користиш, да.
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Ипак има хотспот, може преку pc-tv Или па и само на PC е доволно да летне нетот...
   
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас како што разбирам ова е директно поврзано со апликацијата која ја користиш. Исто е и со мрежи во авиони, ако платиш повеќе можеш да гледаш и нетфликс/јутјуб слично, значи користат некои индикатори.

  Не ми е веројатно дека можеш со hotspot мобилниот да го префрлиш на телевизор и потоа да стримаш нетфликс таму.
   
 15. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  ако неможе со хотспот т.е, е апликациски врзано ондак е многу глупо и искрено воопшто некорисно, со оглед на тоа што не верувам дека некој би блеел на телефон да гледа нешто во 480p, без разлика дали е дома или пример во автобус па успатно гледа нешто...многу многу глупо делува.
   
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Нормално дека е за телефон, мобилен интернет е ова. Понелогично е да ти дадат неограничен мобилен интернет за да го користиш дома...нели си имаш вифи за тоа?
   
 17. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  абе види, ја 90% од мобилниот интернет го користам дома за хостпот затоа што е 100/100, а статичниот ми е 12мбпс...така да брзината не се ни споредува, ако не е апликациски би требало да може, ама и да може не е битно 480п е.
   
 18. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  261
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  хаха, а баш ми се виде како интересна опција. Особено за нетфликс кој го користам многу. Месечно гледам преку 40 саати.
  Добро е што не сум ја активирал. И Да ми платат не би гледал во 480p . А не пак јас да им плаќам. Одлична можност за ненормални
   
 19. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Уште кoгa јa видoв реклaмaтa ми смрдеше нa превaрa и знaев декa ќе имa некoи услoви кoи ќе те oгрaничaт. Вooпштo не сум изненaден.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,479
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Јас пак мислев дека не го регистрираат прометот од Youtube мобилната апликација воопшто.
  Ако е поинаку ондак можат да клекнат на колена и со две раце..
   
  mdeni, bogoevski и на DrMTR им се допаѓа ова.
 21. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Скијање се вика спортот. (Скијајне) :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Пакетов е замислен за користење на мобилни уреди, а не хотспот и 10К телевизори. 480p на мобилен телефон или таблет е повеќе од доволно за повеќето.
  Понудата е ок според мене, добро е што се прави чекор во овој правец и да се има избор да си направиш пакет спрема своите потреби и платиш само за сервисот што сакаш да го користиш. Ваков модел на услуги кај операторите на Запад ги има веќе некое време.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 23. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Не дупи тур, смартфон стар една деценија има поголема резолуција од 480p.
  Башка дифолт јутјуб, автоматски стрима на поголема резолуција.
  Јас, ти и неколкумина ќе фиксираме да не иде над 480p, ама пошироката маса ќе го јаде безобразлукот на Телегомци.
   
  FLEGMA, yasho и на Oktar им се допаѓа ова.
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Може ќе прават throttling по default за сообраќајот на овие апликации кај сите што ќе се претплатат на овој пакет и по автоматизам ќе оди со пониска резолуција.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  И двоицата сте у право :D
  Точно е дека пошироката маса може да се зезне со ситните букви, ама точно е и дека 480p е повеќе од доволно да се утепа време додека не си дома и понудата е пристојна.
  Лично мислам дека моментално ова е подобро него 100 гига на Вип до крајот на годината, тоа ми е нешто крајно безмислено, не знам како ке се отвикнам од трошење по 10-15 гига сообраќај месечно, на 5 гига или колку и да е пакетот.
   

Сподели

Вчитување...