Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телекабел телевизија

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Како стојат работите со телевизијата од Телекабел?
На пример земаш оптички интернет пакет сакаш и телевизија. Иде преку оптиката, или паралелно мора да влечат и бакар? Мора со нивни ресивери или може да се користат вградените тјунери од телевизорите? Се наплатува месечно за додатни приклучувања на телевизори?

Малку конфузни се објаснувањата на телефон па си велам да прашам корисници за сигурно.
Колку што ги разбрав телевизијата мора преку бакарен кабел да иде, може директно на DVB-C tuner од телевизор oсвен за канали што се доплаќаат. И наводно за додатни приклучоци не се наплаќа месечно туку еднократно се наплаќа некоја сума од 300 ден по приклучок, што јас го разбирам дека наплаќаат за каблирање и терминирање на каблите со конектори. Повеќето веќе го имаме ова сработено од претходните инсталации, само добар сплитер треба (а имам и тоа).


Добро сум разбрал или има уште нешто?
Какви искуства имате со телевизијата од Телекабел? Сликата ОК е? Има проблеми, прекини, итн?едит: Мора да се уплати „аналогна“ за да се користи дигитална телевизија, така?

1622214784301.png
 
Последна промена:

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
Телевизија иде преку КОАКСИЈАЛЕЦ и ако телевизорот ти подржава директно во него и после може само картица да ти стават ако треба за други канали.
Интернетот оптиката иде преку нормлано оптика и тоа си е посебно.
Кокентори си ставаат нивни , сплитери нивни си имаат апарат си мерат и тестираат.
Зависно колку приклучоци толку пари и ќе си тестираат сигналот каков е и сликата.

Стабилност телекабел зависи од реон и затоа за тој дел оставам на други да продолжат.

едит :

Мора да платиш аналогна за да користиш дигитална иако иде по истиот кабел само си имаат некои ниви тамо финти.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.708
3.124
Gaston's setup  
Audio
AR
Од оптички модем искача rj45 и коаксијален.
Ресивери нема екстерни, тјунерот од тв-то се јуза.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Телевизијата оди преку оптика, на самиот ONU уред си има RF излез.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Фала ви на сите за одговорите.

Кокентори си ставаат нивни , сплитери нивни си имаат апарат си мерат и тестираат.
...
Мора да платиш аналогна за да користиш дигитална иако иде по истиот кабел само си имаат некои ниви тамо финти.
Нема ни година како менував цела инсталација со квалитетни кабли, конектори, и сплитери (поголема куќа со на три спрата со неколку приклучоци)... Не им давам тоа да го дираат, ако инсистираат на нивно ќе мораат и кабли нивни да си влечат. :)

Не за друго, туку не ми се губи време со нив, а ќе мора да им покажувам дозни и канали и чворови со црева низ ѕидовите. Цел ден ќе изгубам и уште следниот ден чистење, некаде и малку глетување... Ма ќе им однесам телевизор во ходник, нека го приклучат, понатаму ваљда не мора да ги интересира. :)
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
@Lokvan ако си се разбираш и имаш алат слободно нека ти донесат доводен кабел само и терај си ти после.
Исто е и кај мене се сам си имам пуштено знам колку пари дадов за каблите и да ми речат не чинат јас ќе им кажам другар вашиот златен да не е :)

Така да знам што ми кажуваш али сепак они имаат алат квалитетен и добри конектори кои гарантираат квалитетен спој така да ти си знаеш најубаво што ќе одлучиш.

Јас прв пат слушам дека преку оптиката им иде сигналто за телевизија може сум остарел со коаксиалциве дека секој ден сум со оптика и лан кабли, али јесте да и секој ден сум со сателитски опреми по тома така да слично нешто е и тоа али сепак се си има свое и нејќам да се докажувам бидејќи имам видено како изгледа професионален алат за коаксиалки и квалитетен конектор и ќе кажам дека тоа на битпазар што го даваат и тоа што го имам видено е фиќо и бугати разлика.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.110
Скопје
androgaming.com
Ок се дечките, барем тие кај мене што беа. Ако си видел во другата тема за телекабел од 10 до 14ч наместија инсталација од приземје до 6-ти кат, со ормарчиња со се. Кај мене само 1 дупка направија за оптиката, после тоа нормално по моја мрежа си пуштав.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.081
4.618
Ок се дечките, барем тие кај мене што беа. Ако си видел во другата тема за телекабел од 10 до 14ч наместија инсталација од приземје до 6-ти кат, со ормарчиња со се. Кај мене само 1 дупка направија за оптиката, после тоа нормално по моја мрежа си пуштав.
Ама ти само нет зема. Него го интересира и ТВ како иде сега. Дали преку оптиката, или пак пуштаат коаксијалец. Кај мене у зграда гледам паралелно тераат. Оптика за нет, коаксијалец за ТВ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.110
Скопје
androgaming.com
Ама ти само нет зема. Него го интересира и ТВ како иде сега. Дали преку оптиката, или пак пуштаат коаксијалец. Кај мене у зграда гледам паралелно тераат. Оптика за нет, коаксијалец за ТВ.

Sent from Телефон using Tapatalk

Да, различни принципи имаат во различни региони изгледа.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
358
444
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10
Слушам информација телекабел планираат да зголемат претплата за ТВ од 450 на 650 ден од 01. Јули.

Тоа би било зголемување од скоро 50%

Сте слушнале вакво нешто или грешка имам слушнато??
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Слушам информација телекабел планираат да зголемат претплата за ТВ од 450 на 650 ден од 01. Јули.

Тоа би било зголемување од скоро 50%

Сте слушнале вакво нешто или грешка имам слушнато??
Точно ми стигна маил, објаснување е дека не е променета од 2018, а зголемњни се трошоците за лиценци
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.839
1.572
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Слушам информација телекабел планираат да зголемат претплата за ТВ од 450 на 650 ден од 01. Јули.

Тоа би било зголемување од скоро 50%

Сте слушнале вакво нешто или грешка имам слушнато??
 

Luca Toni

On your way to fame
18 септември 2015
247
511
Скопје
Незнам што ми тррбаше ваква глупост да се вратам на телекабел после 5-6години

Ситр канали од кога почна европсково ушмрљани, вртиш на техничка подршка нормално никој никогаш не крева
75eef98fbbe41e1dbcc81185ab864b59.jpg


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.839
1.572
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Незнам што ми тррбаше ваква глупост да се вратам на телекабел после 5-6години

Ситр канали од кога почна европсково ушмрљани, вртиш на техничка подршка нормално никој никогаш не крева
75eef98fbbe41e1dbcc81185ab864b59.jpg


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ич не врти, ќе ти речат не ти чини телевизорот хахахаха
 

godovic

Gaining Experience
5 септември 2007
116
100
Незнам што ми тррбаше ваква глупост да се вратам на телекабел после 5-6години

Ситр канали од кога почна европсково ушмрљани, вртиш на техничка подршка нормално никој никогаш не крева
75eef98fbbe41e1dbcc81185ab864b59.jpg


Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Не знам каде живееш, ако имаш дигитален тунер на телевизорот со обична жица ставена во антена гледам МТВ во HD терестрјално..
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Незнам што ми тррбаше ваква глупост да се вратам на телекабел после 5-6години

Ситр канали од кога почна европсково ушмрљани, вртиш на техничка подршка нормално никој никогаш не крева
75eef98fbbe41e1dbcc81185ab864b59.jpg


Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Ако си на коаксијален, единствено што помага е да дојдат техничари да измерат силина на сигнал и да се сменат дефектните засилувачи, дали пред, дали во станот...
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
854
768
Ако си на коаксијален, единствено што помага е да дојдат техничари да измерат силина на сигнал и да се сменат дефектните засилувачи, дали пред, дали во станот...
На твто сигурно пишува, има јачина и квалитет на сигналот.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
На твто сигурно пишува, има јачина и квалитет на сигналот.

Во право си изумив, но од искуство ништо не помогна додека не дојдоа и заменија засилувачи/сплитери
 

Атачменти

 • 1718712444606.png
  1718712444606.png
  1,8 MB · Прегледи: 16
18 септември 2020
563
482
Македонија
Во Телекабел освен што ја покачија претплатата на 650 денари/ месечно од 450, сега ја збогатија понудата на тв канали. Во официјалното соопштение на социјалните мрежи пишува, цитирам:
,, Почитувани,
Ве известуваме дека основниот програмскиот пакет е збогатен со следните ТВ канали:
HRT1
B92
PRVA TV
PRVA MAX
PRVA PLUS
PRVA LIFE
PRVA КICK
HAPPY
KCN SVET PLUS 3
SVET PLUS 3
FOLK MELODY
Доколку ги немате (поради различни модели на ТВ приемници), направете автоматско пребарување.
Ако имате потреба од дополнителна информација или проблем поврзан со некоја услуга контактирајте не на 15009 или 15008, или на [email protected]
Со почит,
Ваш Телекабел "
Овие канали се достапни за сите постоечки и нови корисници. Фалат сепак повеќе филмски канали на Телекабел како што се ХБО и други.
 

Deki22

Gaining Experience
7 мај 2018
55
66
Во Телекабел освен што ја покачија претплатата на 650 денари/ месечно од 450, сега ја збогатија понудата на тв канали. Во официјалното соопштение на социјалните мрежи пишува, цитирам:
,, Почитувани,
Ве известуваме дека основниот програмскиот пакет е збогатен со следните ТВ канали:
HRT1
B92
PRVA TV
PRVA MAX
PRVA PLUS
PRVA LIFE
PRVA КICK
HAPPY
KCN SVET PLUS 3
SVET PLUS 3
FOLK MELODY
Доколку ги немате (поради различни модели на ТВ приемници), направете автоматско пребарување.
Ако имате потреба од дополнителна информација или проблем поврзан со некоја услуга контактирајте не на 15009 или 15008, или на [email protected]
Со почит,
Ваш Телекабел "
Овие канали се достапни за сите постоечки и нови корисници. Фалат сепак повеќе филмски канали на Телекабел како што се ХБО и други.
топ програми:LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно