• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
Дали имате проблеми со 4G мрежата на Самсунг уреди? Знам порано имаше глупави проблеми но потоа се средија, сега губам односно подобро кажано немам 4G конекција. На дуал симот кој е на Телеком нема никакви проблеми со 4G а знам користат нивна мрежа.

Исто така дали ви фунционира Call barring и Call Waiting дали ви ги load-нува сетинзите?
Screenshot_20210830-151240_Call settings.jpg
 
Последна промена:

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
Да знаете раскинат им е договорот со ПОЦ Скопје за паркинзи. Не можете да платите од нивната мрежа. За жал денес го осетив на своја кожа истото.

А копуците нит известиле нит ништо а башка им стојат на сајтот дека може да се плаќа и на тој број. Тежок идиотизам од оператор.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
703
448
Да знаете раскинат им е договорот со ПОЦ Скопје за паркинзи. Не можете да платите од нивната мрежа. За жал денес го осетив на своја кожа истото.

А копуците нит известиле нит ништо а башка им стојат на сајтот дека може да се плаќа и на тој број. Тежок идиотизам од оператор.
Пробував баш пред некој ден да платам и јас и не можев. Ова е бејсик опција и без оваа услуга не можам да ги користам...како да платам паркинг сега?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Пробував баш пред некој ден да платам и јас и не можев. Ова е бејсик опција и без оваа услуга не можам да ги користам...како да платам паркинг сега?
2 опции. Ќе идеш на автомат (ќе ги бараш низ учички), или ќе смениш оператор.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
2 опции. Ќе идеш на автомат (ќе ги бараш низ учички), или ќе смениш оператор.

Sent from Телефон using Tapatalk
Првата опција е научна фантастика, ќе се претвориш во Диоген, талкајќи по улиците и барајќи исправен паркомат. Ионака се ретки па 73% се расипани.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
Пробував баш пред некој ден да платам и јас и не можев. Ова е бејсик опција и без оваа услуга не можам да ги користам...како да платам паркинг сега?
Ја ќе ги мењам сега дефинитивно, редно е да се самоукинат после ова. А пази не е дека не им функционираше, у Април последно сум платил и немало проблем, на Роби му прднало у меѓувреме дека немора паркинг да се плаќа од кај него. А него па го заболе, у грчка си е цело време.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Да знаете раскинат им е договорот со ПОЦ Скопје за паркинзи.
некоја поткрепа на тврдењево? ја колку знам за 14xxxx броевите не се прават посебни договори.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
некоја поткрепа на тврдењево? ја колку знам за 14xxxx броевите не се прават посебни договори.
Навистина не би знаел ова,инфово директно и точно од контакт центар нивен, 074747474. Претпоставував јас дека е некој технички проблем пошо познати се овие дека пораки не се праќаа претходно но ете не било тоа.

Денес паркирав праќам порака гледам нема никаков одговор, се јавувам во ПОЦ ми викаат се е во ред со пораките немаме пријава за проблем некаков. Се јавувам во Телекабел таа ми вика господине договор немаме со ПОЦ. И викам а зошто тогаш нема никакво соопштение преку официјален портал или преку СМС дека е настаната промена и повеќе нема да нудите можност за плаќање паркинзи во Центар бидејќи тоа како што знам и мислам законски им е обврска. Остана без коментар ми рече јавете се во дирекција во Понеделник и ми даде број.

Среќа не бев нешто зафатен па брзо се јавив на друг да ми прати СМС за мене и нему веднаш му стигна потврда, инаку кој ќе се еб*ваше со кретениве со приговори со се...

Исто така ете ЈСП до ден денес не им работи, call hold исто така половично работи, Message Delivery Report исто не работи, СМС за пропуштени повици јок. Крш.
Мислењето е автоматски споено:

1638040150003.png
А башка на сајтот им стои дека баш за тој број може да плаќаш сега проверив. Не знам ни како смеат вака да си дозволат да наведат нешто за што воопшто и не го нудат, во сред Центар да укинеш паркинг да не можеш да платиш :mad:.

Нејсе, барем да пуштаат соопштение до веќе постоечките корисници официјално да знаеш (дури како што и кажав мислам мора да известуваат за вакви промени) па твое е да одлучиш дали ќе останеш или не кај нив. А не вака праќаш мислиш пратено е, ставаш во џеб телефон забораваш, седиш 2 саати се враќаш, имаш казна или уште полошо оп ти ја нема или шепа ти имаат ставено. Ти иде со ракетен фрлач да им влезеш у дирекција.
 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,660
2,193
Телекабел ти е како Шаоми со мобилните уреди.
На хартија (па и во пракса) се супер, но секогаш ќе има нешто што ќе те нервира и ќе сакаш да го фрлиш.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Телекабел ти е како Шаоми со мобилните уреди.
На хартија (па и во пракса) се супер, но секогаш ќе има нешто што ќе те нервира и ќе сакаш да го фрлиш.

То ти је брате ко Телеком, само боље и јефтиније :) Шега на страна, озбилен хендикеп. Некако доста се надевавме на Телекабел, ама освен решавање на багови немаат некаков прогрес овие неколку години.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
616
392
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Користи ли некој паќет од 1500 ден , конкретно за интернетот ме интересира ,со лимит е или не .
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
54
54
Да знаете раскинат им е договорот со ПОЦ Скопје за паркинзи. Не можете да платите од нивната мрежа. За жал денес го осетив на своја кожа истото.

А копуците нит известиле нит ништо а башка им стојат на сајтот дека може да се плаќа и на тој број. Тежок идиотизам од оператор.
Јас имам неколку пати плаќано за паркинг на поц, поминало без проблем
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас имам неколку пати плаќано за паркинг на поц, поминало без проблем

Кога последен пат? Доказ во прилог со принтскрин. Муабетот тука е дека од скоро ја укинале услугата, и ОП вели дека плаќал, ама ете, сега веќе неможе.
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
54
54
Кога последен пат? Доказ во прилог со принтскрин. Муабетот тука е дека од скоро ја укинале услугата, и ОП вели дека плаќал, ама ете, сега веќе неможе.
Update:
за 141414 било одамна и најверојатно пред да го земам телекабел бројчето, а за 144144 последно на 20.11 (ама ваљда не е овој на поц?)

1638180727638.png
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Update:
за 141414 било одамна и најверојатно пред да го земам телекабел бројчето, а за 144144 последно на 20.11 (ама ваљда не е овој на поц?)

Погледнете го атачментот 106786
Apparently, не е.
POC-Parkinzi-opstina-Centar-zonsko-parkiranje-parking-noe18-nivna.jpg
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,259
Скопје
А она што го ставаат двојчето на крај, некаде имам видено и тројка, да те перне у старт 2 или 3 саата.

Кај Кантина кога ставија зона, земале ја напраиле 01, од далеку ко што видов 01, сум пишал 1 во пораката за две коли два саата. Доаѓам и гледам казна, лом се направив на телефон. 1 било за Буњаковец, преку Партизанска. Им пишав мејл и не ми наплатија казна...багра!
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
Со градски паркинг нема проблем (фала богу), само со ПОЦ (за Скопје зборам други градови не би знаел како е). Еве ss.

Screenshot_20211129-141106_Messages.jpg
Мислењето е автоматски споено:

А она што го ставаат двојчето на крај, некаде имам видено и тројка, да те перне у старт 2 или 3 саата.

Кај Кантина кога ставија зона, земале ја напраиле 01, од далеку ко што видов 01, сум пишал 1 во пораката за две коли два саата. Доаѓам и гледам казна, лом се направив на телефон. 1 било за Буњаковец, преку Партизанска. Им пишав мејл и не ми наплатија казна...багра!
На страна од темава, пазете многу на ова, ако пишеш 1 а си во 01 те казнуваат сигурно, и други ми спомнале ваква глупост, мада ете си имал среќа. Ама кој ненормален става бе 1 и 01 зона. :rolleyes:
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
99
58
Загреота се телекабел мобилна телефонија, З а г р е о т а. Сто пати имам пријавено проблем дека кога некој ми ѕвони или јас му ѕвонам од кога ке се воспостави повикот не го слушам јас него ни он мене се дешавало и 3 4 пати по ред да ѕвонам па пак да не се слушаме. Втора линија 90% од времето не ни работи. Неможеш да платиш билет во ЈСП. Мислам повеќе од 100 пати им имам кажано за проблемот со тоа што не го слушам нон стоп чекај изгаси ја мрежата почекај 5 минути пушти пак и сум им кажал дека не работи така го пријавуваат случајот на постручни лица и сеуште постои проблемот, не е само кај мене верувам дека и кај доста корисници е пошо знам 5 6 луѓе што го имаат истиот проблем повеќе од година дена не е саниран.
Роби нека си го лади во Грција, јас ке идам на а1 или телеком здравје новагодина пакетите кога ке ги извадат.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
450
344
Загреота се телекабел мобилна телефонија, З а г р е о т а. Сто пати имам пријавено проблем дека кога некој ми ѕвони или јас му ѕвонам од кога ке се воспостави повикот не го слушам јас него ни он мене се дешавало и 3 4 пати по ред да ѕвонам па пак да не се слушаме. Втора линија 90% од времето не ни работи. Неможеш да платиш билет во ЈСП. Мислам повеќе од 100 пати им имам кажано за проблемот со тоа што не го слушам нон стоп чекај изгаси ја мрежата почекај 5 минути пушти пак и сум им кажал дека не работи така го пријавуваат случајот на постручни лица и сеуште постои проблемот, не е само кај мене верувам дека и кај доста корисници е пошо знам 5 6 луѓе што го имаат истиот проблем повеќе од година дена не е саниран.
Роби нека си го лади во Грција, јас ке идам на а1 или телеком здравје новагодина пакетите кога ке ги извадат.
Потврдувам за сите проблеми погоре но ајде не сум се замарал толку, не ми биле толкав приоритет ама после ова дефинитивно ги откачувам.

Башка воопшто не очекувај да ти се јават или слично, еве ја за ова ми рекоа Понеделник ќе ме известеле подетално од ,,повисоките лица" зошто не функционира и не се известени корисниците. Мислиш се јавија? Јок.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
99
58
Потврдувам за сите проблеми погоре но ајде не сум се замарал толку, не ми биле толкав приоритет ама после ова дефинитивно ги откачувам.

Башка воопшто не очекувај да ти се јават или слично, еве ја за ова ми рекоа Понеделник ќе ме известеле подетално од ,,повисоките лица" зошто не функционира и не се известени корисниците. Мислиш се јавија? Јок.
Не дека сум се замарал, али кога ке се јавиш на некој 3 4 пати по ред и не го слушаш толкава нервоза ми идела да неможам да не им се јавам и после првиот пат секад им викам не гасам мрежа дајте ми со некој од повисоко ниво да зборам пошо те одјебуваат како и на интернет, изгаси рутер пушти го после 5 минути.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,569
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно