• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Telekabel & Рутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Читав али пак не ми е јасно,
ако си земам телекабел кабелски интернет и го приклучам од модемот на рутерот вака :

ќе може ли да го дели интернетот?

btw не е моја сликава, само добдо ми дојде во оваа прилика.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Pa ne treba da frlash pari za ruter bidejki deneska 90% samite modemi dali adsl ili cable se ruteri, taka da dovolno ti e da ubacish eden switch i ke raboti ok.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Не не, имам ваков рутер веќе, а + ми треба и бежичен интернет низ дома.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Pa ne treba da frlash pari za ruter bidejki deneska 90% samite modemi dali adsl ili cable se ruteri, taka da dovolno ti e da ubacish eden switch i ke raboti ok.
Доколку го поврзеш со switch модемо ке може интернет да имаш само на 2 компјутера врзани на switch-о, тоа поради ограничувањата шо Телекабел, Роби, Моби ги имат ставено: 2 IP Адреси по модем.
Не се глеа на сликата на која порта на Линксисо е врзан модемо али нормално треба да биде Internet/WAN портата.Ке треба и во WAN подесувањата на рутеро да наместеш за метод да биде DHCP т.е. рутеро да си земе адреса за WAN портата од серверо на Телекабел.Од коа ке ги зачуваш овие сетинзи иди у статус секцијата ,мислам дека така се викаше, и види дали има земано IP адреса.Не би требало да имаш некои проблеми.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Iako imash veke vakof ruter, konfiguracija za routing ne e potrebna bidejki kako shto kazhaf pogore. Taka da samo aktiviraj go Wi-Fi to i bi trebalo se da raboti ok. ;)

@vlatkorun

Pozadi switch site ja imaat ednata ista nadvoreshna internet adresa so vnatreshno razlichni adresi. Toa shto go kazhuvash ti e tochno megjutoa toa e za tokolku povrzesh kompjuteri direktno so modemot.
Ova shto go kazhaf pogore e isprobano bidejki imam drugar koj ima internet cafe i go koristi toj nachin za sproveduvanje na internet na site kompjuteri...
;)
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
За два компјутери можеш само модемот да го користиш бидејќи има и лан и усб порт. Исто така штом веќе имаш рутер, WAN од рутерот ќе го поврзеш со LAN на модемот, рутерот подесен на Automatic и тоа е тоа.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Вака ме интересира што треба да направам да имам дома бежичен интернет. Користам интернет од Телекабел и имам само Motorola модем. Е сега ме интересира најдобро решение (значи што рутер ) да купам и како да поврзам за да имам бежичен интернет.
PC-то да ми остане на модемот, а на бежичниот ќе ми треба за мобилен и лап-топ.

Ви благодарам !
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
260
5
Значи, поврзуваш Модем на рутер..рутерот влечи ип од модемот и споделува class c ип адреси генерирани од dhcp на рутерот (192.168.1.1) пример.
Тие ип адреси ја користаат јавната ип адреса која што ја зедол рутерот од самиот модем.Исто се однесува и LAN портите доколку ги има на рутерот.А ако сакаш персоналниот компјутер да го вклучиш на интернет ..ќе треба да го вклучиш преку LAN кабел на рутерот(конектирајки го со еден од 4-5 или колку се лан портите) .

Мислам дека ме разбра.Поздрав

Sylvester
Колку буџет имаш за рутер?
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
клонираш MAC адреса од мрежната картичка на компјутерот на кој претходно го користеше интернетот на рутерот. мрежниот кабел од модем во WAN во рутер и после дели колку сакаш. (телекабел корисник)
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
260
5
Многу ги користат Netgear..некаде околу 2000 денари мислам беа.А се покажаа и со добар квалитет :) Инаку ја користам 150 MBPS Sweex LW150 1600 го зедов со интегрирана мрежа за wireless сигналот,засеа сум задоволен и тоа премногу ..не паѓа брзината на wireless :)
 

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
луѓе и јас сакам нешто слично вакво да направам
ми треба бежичен за по дома а имам само модем од телекабел

кога ќе земам рутер како ќе иде , модемот нема да ми треба веќе / :zbunet3:
и може да ми понудите добри рутери до кај 3к

поздрав
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,383
11,711
youtu.be
модемот ке ти треба обавезно, а рутер јас лично преферирам од Cisco и тоа WRT54GL, мада ке ти вршат работа и другите поевтини рутери

поздрав
 

Janevski

Intern
26 јануари 2011
5
0
Доколку го поврзеш со switch модемо ке може интернет да имаш само на 2 компјутера врзани на switch-о, тоа поради ограничувањата шо Телекабел, Роби, Моби ги имат ставено: 2 IP Адреси по модем.
Не се глеа на сликата на која порта на Линксисо е врзан модемо али нормално треба да биде Internet/WAN портата.Ке треба и во WAN подесувањата на рутеро да наместеш за метод да биде DHCP т.е. рутеро да си земе адреса за WAN портата од серверо на Телекабел.Од коа ке ги зачуваш овие сетинзи иди у статус секцијата ,мислам дека така се викаше, и види дали има земано IP адреса.Не би требало да имаш некои проблеми.
Даваат по 3 адреси Телекабел.
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
260
5
луѓе и јас сакам нешто слично вакво да направам
ми треба бежичен за по дома а имам само модем од телекабел

кога ќе земам рутер како ќе иде , модемот нема да ми треба веќе / :zbunet3:
и може да ми понудите добри рутери до кај 3к

поздрав
Здраво,

Доколку сакаш да имаш и рутер и да споделуваш бежична мрежа тогаш ќе треба и модем да имаш и рутер.А доколку ти е за аматерска употреба на интернетот и мрежите ти препорчувам да земеш некој поефтин модел :)
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Ај кажете некој до кај 2000ден рутер ? И некој линк да ѕирнам кај го има кај нас по тех.продавници Фала!
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Ајде помош кажете кој е најдобар од овие тука понудени :
Linksys Бежичен рутер WRT54G2
Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH-EU
D-Link DIR-600 Wireless N 150 HOME ROUTER

Ви благодарам однапред !
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
Ајде помош кажете кој е најдобар од овие тука понудени :
Linksys Бежичен рутер WRT54G2
Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH-EU
D-Link DIR-600 Wireless N 150 HOME ROUTER

Ви благодарам однапред !
Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH-EU , Земајго одма нема да зажалиш !! ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,810
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно