Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телекабел оптички пакети

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
Лично мене стабилноста повеќе ми значи од брзината на интернетот. Џабе брз ако не можеш да се наслониш на интернетот. Дота пукав прејака партија 70 минути таман да ја тепам зеде падна интернетот. Па че ги запалам бе.
Ако копаат Телеком кај тебе во близина, прашај дали имаат можност да пуштат и кај тебе. Тоа е спасот.
 

Vektor666

Gaining Experience
25 октомври 2020
59
72
Лично мене стабилноста повеќе ми значи од брзината на интернетот. Џабе брз ако не можеш да се наслониш на интернетот. Дота пукав прејака партија 70 минути таман да ја тепам зеде падна интернетот. Па че ги запалам бе.
Како ти е на CS2 денес? Јас имав на 1 меч 33ms на друг 53ms. Незнам дали е до серверите или до Телекабел. Предходно на CSGO имав и јас секогаш <30ms.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Seuste mi e error 504, i taka nekad ke otvori samo prva strana, i togas nema da moze da otvoris torrenti, nikad sum nemal vakov problem samo so 1 strana taka da cudno, ama nema veze zs si se otvara so vpn
грешката 504 ја генерира самата страна. не е тоа проблем во комуникација од тебе до серверот.
 

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
179
112
грешката 504 ја генерира самата страна. не е тоа проблем во комуникација од тебе до серверот.
Sakav da zemam screenshot od problemot, ama momentalno pa super si raboti... pa ne znam sto da kazam, obicno bez VPN nikako ne otvarase a so VPN odma, a i na telekom VDSL odma otvarase
 

Vektor666

Gaining Experience
25 октомври 2020
59
72
На Shift + Tab коа ќе идеш горе десно у ќош пишува lattency и на кој сервер играш
Жално што net_graph командата веќе не постои :( освен cq_netgraph ама шит е.:poop:

И нема салам начин да видеш фрејмови, RTSS не работи на CS. cs_showfps командата е ужасна. Едино она што е интегрирано во Steam Overlay. Шо му сметаше net_graph незмам.

Моја предпоставка е само фактот дека сакат да скријат дека серверите му се 64 tick rate, пошто обеќаа дека ќе му бидат 128 tick rate...
 

bloops666

Gaining Experience
22 септември 2022
66
76
Жално што net_graph командата веќе не постои :( освен cq_netgraph ама шит е.:poop:

И нема салам начин да видеш фрејмови, RTSS не работи на CS. cs_showfps командата е ужасна. Едино она што е интегрирано во Steam Overlay. Шо му сметаше net_graph незмам.

Моја предпоставка е само фактот дека сакат да скријат дека серверите му се 64 tick rate, пошто обеќаа дека ќе му бидат 128 tick rate...

ко ја рекламираја викаја дека серверите не работеле на принцип со тик рејт, наводно на друг принцип работела играта и серверите на cs2.

Anyway, да не ја полниме ова тема со глупости за кантер...
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
грешката 504 ја генерира самата страна. не е тоа проблем во комуникација од тебе до серверот.
1696430696544.png оваа грешка ја вадеше.
Со VPN,web proxy и warp, проблемот одма се решаваше. Последниот hop неќеше да се регистрира, оваа страна 2-3 недели не отвараше.
Од вчера е поправено отвара.
Мислењето е автоматски споено:

Го вратија по старо како што беше,на 4ти скок е Телеком, привремено беше на Неотел.
 
Последна промена:

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
342
470
/home/coki
грешката 504 ја генерира самата страна. не е тоа проблем во комуникација од тебе до серверот.
Код:
HTTP/1.1 504 Gateway Timeout
Connection: keep-alive
Content-Length: 583
Content-Type: text/html; charset=utf8
Date: Wed, 04 Oct 2023 16:19:59 GMT
Keep-Alive: timeout=60
Server: ddos-guard

<!DOCTYPE html><html lang=en><meta charset=utf-8><meta name=viewport content="initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width"><title>Error 504</title><style>*{margin:0;padding:0}html{font:15px/22px arial,sans-serif;background: #ff
f;color:#222;padding:15px}body{margin:7% auto 0;max-width:390px;min-height:180px;padding:30px 0 15px}p{margin:11px 0 22px;overflow :hidden}ins{color:#777;text-decoration :none;}</style><p><b>504 - Gateway Timeout .</b> <ins>That’s an er
ror.</ins><p>We did not receive a timely response from the upstream server.  <ins>That’s all we know.</ins>

Можеби поради некоја причина е блокирана мрежата на Телекабел? Вакво нешто не добивам преку друга линија.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
поише ми личи дека најблискиот „Server: ddos-guard“ е лошо подесен и/или го фејка response-от.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
324
305
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
едвај.

ептен се мачи.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
659
326
Скопје Аеродром
Ако не го оправат денес телекабел раскинувам договор.

tracert stb.com.mk

Tracing route to stb.com.mk [195.26.133.182]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 2 ms 1 ms 1 ms 89.205.4.1.robi.com.mk [89.205.4.1]
3 4 ms 2 ms 1 ms 80.77.144.145
4 * * * Request timed out.
5 * * * Request timed out.
6 * * * Request timed out.

Tracing route to mvr.gov.mk [62.162.77.57]
over a maximum of 30 hops:
1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 2 ms 1 ms 1 ms 89.205.4.1.robi.com.mk [89.205.4.1]
3 2 ms 3 ms 1 ms 80.77.144.145
4 * * * Request timed out.
5 * * * Request timed out.
6 * * * Request timed out.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.106
Мислења
955.558
Членови
34.509
Огласи
2.315
Најнов член
Hristijan7
На врв Дно