Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телекабел оптички пакети

Vektor666

Gaining Experience
25 октомври 2020
59
72
Денеска убаво изненадување, Discord апликација без VPN не пали. Пробав да сменам DNS и пак истото но со VPN си тера како што треба, а за пинг во игрите кај мене тие што ги играм се супер за сега 36-37мс на Valorant.

На работа сум моментално, овде сме на Телеком оптика, и овде не отвара дискорд без VPN. Што значи не е само на Телекабел овој проблем.
Случајно пробав пак и се уклучи нормално овој пат. Валида е средено. Ова било глобален проблем денес со Дискорд.
1696017382641.png
 

Halaf

Intern
27 јуни 2015
24
36
Како стоите во Битола со интернетот ? Небитно оптика или коаксиал ?
Веќе година и нешто користам искрено, презадоволен, да одвреме навреме знај да зафркава али досеа на прсти можам да избројам колку пати се десило.
 

Vektor666

Gaining Experience
25 октомври 2020
59
72
1696030940288.png
Телекабел 150/150

cover-photo-2.jpg

Мислењето е автоматски споено:

1h later: 1696034277659.png
 
Последна промена:

PeroLozac

Gaining Experience
11 јули 2018
100
67
Затоа и ве прашувам, имаше периоди уназад 2-3 недели со чести дисконекции, а сега и во нормалното работење имаме проблеми на цело ниво на Битола.

Имаме и инфо од Телекабел дека менувале сервери и дека им се задесило куршлус, дека во моментов работат буквално на шкрги.

Затоа ме интересираше дали во секојдневно работење или сурфање по дома приметувате потешкотии со страници отворање итн.
 

snowkit

Intern
21 август 2015
62
38
Затоа и ве прашувам, имаше периоди уназад 2-3 недели со чести дисконекции, а сега и во нормалното работење имаме проблеми на цело ниво на Битола.

Имаме и инфо од Телекабел дека менувале сервери и дека им се задесило куршлус, дека во моментов работат буквално на шкрги.

Затоа ме интересираше дали во секојдневно работење или сурфање по дома приметувате потешкотии со страници отворање итн.
Да имаме оптички интернет на работа на секои 5-10 минути паѓа или тешко се отвараат веб страни
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
342
470
/home/coki
Одете им кај наплатниот центар. Лошото кај Телекабел е што кога има некој покрупен проблем, телефоните се преплавуваат и/или гасат.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
Одете им кај наплатниот центар. Лошото кај Телекабел е што кога има некој покрупен проблем, телефоните се преплавуваат и/или гасат.
Џабе ќе одиш на наплатен центар, можиш само писмо да оставиш таму каде што збираат за пофалби и жалби.
Нема интернет, не креваат на телефон. Изгледа треба да бараме помош од АЕК.
Само преку АЕК изгледа, тие ако не ги притиснат кој друг.
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.066
1.605
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
16GB 2x8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Strix ROG GeForce GTX 1050ti
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Elac Debut 2.0 DB62 + Skullcandy Hesh® ANC
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Џабе и приговор и се...
Едноставно таква политика имаат, ако не ти чини кај нив оди си. Јас пред две недели се префрлив на Телеком, арно имаше од нив оптика во зградата. Па сега сум рајат.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
342
470
/home/coki
Штета, таму каде што им функционира оптиката е навистина добро и е па спас од глупостите на Телеком.. Никако не си..
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.142
5.146
Битола
Една година топ беше оптиката и во брзина и во стабилност. Овие последниве недели само драпа ташаци.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
Може некој на телекабел да ја отвори странава? Дали се отвара? Со VPN/5G од Телеком се отвара но на PC со телекабел и cloudflare DNS не ми се отвара


edit: променив DNS на Google и ресетирав модем и немав проблем...
Пробано сменато DNS, и со google и cloudflare не отвара nyaa.si 1-2 недели веќе.
Не сака ни на opendns, ова се случува одкако сменаа 4ти скок од телеком на неотел.
1696265777505.png
Ова го добивам кога чекам да лоадира страната.
Отвора ли кај тебе nyaa.si ?
Користам 1.1.1.1 — The free app that makes your Internet faster. warp алатка, за да отворам nyaa.si
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
295
22
Пробано сменато DNS, и со google и cloudflare не отвара nyaa.si 1-2 недели веќе.
Не сака ни на opendns, ова се случува одкако сменаа 4ти скок од телеком на неотел.
Погледнете го атачментот 130046
Ова го добивам кога чекам да лоадира страната.
Отвора ли кај тебе nyaa.si ?
Користам 1.1.1.1 — The free app that makes your Internet faster. warp алатка, за да отворам nyaa.si
Кај мене отвара.

Користам https://www.quad9.net/service/service-addresses-and-features#rec

Инаку имам приметено дека не ги отчитува днс серверите кои јас ги имам поставено, овој проблем е веќе втора недела.


Пробав cloudflare, opendns, quad9. Сите вадат резултати дека користам google dns од италија, јапонија, америка? Дали некој има сличен проблем?
 

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
179
112
Пробано сменато DNS, и со google и cloudflare не отвара nyaa.si 1-2 недели веќе.
Не сака ни на opendns, ова се случува одкако сменаа 4ти скок од телеком на неотел.
Погледнете го атачментот 130046
Ова го добивам кога чекам да лоадира страната.
Отвора ли кај тебе nyaa.si ?
Користам 1.1.1.1 — The free app that makes your Internet faster. warp алатка, за да отворам nyaa.si
Ne, nikako ne otvara, koristam tunnel bear vpn koga sakam nyaa da koristam I raboti bez problem, ama inc ne go otvara na telekabel, toa e, drugi strani neam primeteno problem
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
295
22
Пробано сменато DNS, и со google и cloudflare не отвара nyaa.si 1-2 недели веќе.
Не сака ни на opendns, ова се случува одкако сменаа 4ти скок од телеком на неотел.
Погледнете го атачментот 130046
Ова го добивам кога чекам да лоадира страната.
Отвора ли кај тебе nyaa.si ?
Користам 1.1.1.1 — The free app that makes your Internet faster. warp алатка, за да отворам nyaa.si

Ne, nikako ne otvara, koristam tunnel bear vpn koga sakam nyaa da koristam I raboti bez problem, ama inc ne go otvara na telekabel, toa e, drugi strani neam primeteno problem


Проверете во рутерот/компјутерот дали имате јавна ип адреса, или локална.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
Ne, nikako ne otvara, koristam tunnel bear vpn koga sakam nyaa da koristam I raboti bez problem, ama inc ne go otvara na telekabel, toa e, drugi strani neam primeteno problem
Само nyaa не отвара, од пред 2 недели кога сменаја рутирање на сервери. Користи го ова 1.1.1.1 warp, исто е tunnel само немаш висок пинг.
Проверете во рутерот/компјутерот дали имате јавна ип адреса, или локална.
Од 2016 имам Оптика со Јавна IP, пред некоја недела интернетот беше тиња и сменаја некој сервер за рутирање, од тогаш неќи да се конектира на таа страна.
Мислењето е автоматски споено:

Инаку имам приметено дека не ги отчитува днс серверите кои јас ги имам поставено, овој проблем е веќе втора недела.

Пробав cloudflare, opendns, quad9. Сите вадат резултати дека користам google dns од италија, јапонија, америка? Дали некој има сличен проблем?
Кај мене ги чита, ги ставам самиот преку Network, IPv4.
 
Последна промена:

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
179
112
Mi naplatija samo pola cena za optic 20 zosto samo pola mesec go koristvev vagda, mnogu dobro, mislev telekabel koga i da otkazes ili pocnes te tarifiraat za full mesec
1696330016255.png

Само nyaa не отвара, од пред 2 недели кога сменаја рутирање на сервери. Користи го ова 1.1.1.1 warp, исто е tunnel само немаш висок пинг.

Од 2016 имам Оптика со Јавна IP, пред некоја недела интернетот беше тиња и сменаја некој сервер за рутирање, од тогаш неќи да се конектира на таа страна.
Мислењето е автоматски споено:


Кај мене ги чита, ги ставам самиот преку Network, IPv4.
Bi koristel warp ama nejkam da imam fakticki vpn aktivno 24/7, zosto pak so warp ne mi otvara privatni trackeri, vikaat deka iam zabraneto IP, hahaha, taka da ne e problem ne koristam nyaa tolku, koga koristam samo so browser extension tunnel bear za sekunda da grabnam koj torrent sakam i si raboti torrentot bez problem
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
759
867
Bi koristel warp ama nejkam da imam fakticki vpn aktivno 24/7, zosto pak so warp ne mi otvara privatni trackeri, vikaat deka iam zabraneto IP, hahaha, taka da ne e problem ne koristam nyaa tolku, koga koristam samo so browser extension tunnel bear za sekunda da grabnam koj torrent sakam i si raboti torrentot bez problem
Изгледа читаат на форумот, од денес работи nyaa без проблем :unsure:
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.142
5.146
Битола
Лично мене стабилноста повеќе ми значи од брзината на интернетот. Џабе брз ако не можеш да се наслониш на интернетот. Дота пукав прејака партија 70 минути таман да ја тепам зеде падна интернетот. Па че ги запалам бе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно