• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телекабел оптички пакети

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
275
10
треба да им се јавиш на Телекавел и да ти го преподесат во bridge, по дифолт е рутер. Што значи имаш:
[мрежа] <-> [твој рутер] <-> [телекабел рутер] ~~~~оптика~~~~
Да во бриџ е се јавив.


Инаку пробав уште еден рутер Тп линк тие нсјтарите со една антена, по некое време го отчита моето днс...и се беше во ред


Е сега изгледа се враќаме на почеток, тендата мешот сеуште не прифаќа мои зададени днс...

Чаре некое? Само преку tenda wifi апликацијата се управува...

Фирмвер е последниот
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
епа сеа треба да иде во форумот за Тенда :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.967
3.488
Пробав да гласам на StrawPoll, испадна дека делам IP адреса со другарче на 300 метри од мене. Double NAT at its finest.

1661853015605.png
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
668
559
Ајде кој е на 20/20.:D
98b5430f142a0ac2dfe3f8fcbe2597d3.jpg


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Опа батo. Ајде можеме да почнеме со торенти. :p New Picture (1).jpg
Ova e da te podlazat na 150,potoa koga ke te vratat na 20,da se prefrlis na pogolem/poskap.... Nema dr, objasnuvajne
Ами нормално де. Ама кој нема потреба од толкава брзина како јас, нема да се префрлам. Лани еден месец пробав и нареднио пак се вратив на 20/20. Едноставно немам потреба од таа брзина.
Телекабел бар даваат 3 месеца промотивно. А другите? Јок!
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.926
2.887
Скопје
Дечки каква е ситуацијата со Телекабел интернетот и телевизијата денес? Одамна не сум бил на Телекабел и ги разгледувам опциите :)
Јас сум на оптика и презадоволен 150/150 истовремено - ТВ слика супер - што повеќе ?
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Моментално даваат гратис 100/100 3 месеца на тие што се на 20/20 оптика. И си тера супер. На тв ги имаат убацено арените 6 комада. Така да за цената нема подобра понуда.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
525
886
Битола
www.instagram.com
Моментално даваат гратис 100/100 3 месеца на тие што се на 20/20 оптика. И си тера супер. На тв ги имаат убацено арените 6 комада. Така да за цената нема подобра понуда.
Да не си со рутер со 100 Mbps порта?
Мислењето е автоматски споено:

Да не си со рутер со 100 Mbps порта?
https://telekabel.com.mk/wp-content/uploads/2022/09/PromoOptic20.pdf погодив, 1663353624888.png
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Да не си со рутер со 100 Mbps порта?
Мислењето е автоматски споено:


https://telekabel.com.mk/wp-content/uploads/2022/09/PromoOptic20.pdf погодив, Погледнете го атачментот 116751
Не, ама у Штип до 100ка шиба тај паќет. А може и треба да се јавам да прашам зашто е така
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.698
1.500
Не, ама у Штип до 100ка шиба тај паќет. А може и треба да се јавам да прашам зашто е така
Е баш у Штип 100. Брцни кабелот директно на матична, не преку рутер, нема шо да им звониш.
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Е баш у Штип 100. Брцни кабелот директно на матична, не преку рутер, нема шо да им звониш.
Само шо пробав од модем дирек у цомпјутер исто дава. Самата графа на тесто е лимитирана на 100. Значи као толку да пуштаат, бар у мојо реон.
New Picture (1).jpg
Ќе треба па да и се јавам изглеа.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
525
886
Битола
www.instagram.com

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
Само шо пробав од модем дирек у цомпјутер исто дава. Самата графа на тесто е лимитирана на 100. Значи као толку да пуштаат, бар у мојо реон.
Погледнете го атачментот 116752
Ќе треба па да и се јавам изглеа.
Портата каква ти е? Гигабитна? И на модемот? И кабелот држи гигабит?
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Портата на матичната е гигабитна.
B460M-A PRO
вика: The RTL8111H/RTL8111HS supports the PCI Express 1.1 bus interface for host communications with power management, and is compatible with the IEEE 802.3u specification for 10/100Mbps Ethernet and the IEEE 802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet.
Е могуќе да е до каблите, ако се уопште ограничени на брзини.
Долгиот мрежен кабел шо моментално го користам е ноооогу стар.
Ама пробав на другиот PC кој е одма до модем со краток мрежен кабел кој е нов кој идеше со новиот рутер Тенда кој го земав пред нова година, пак дава 100ка.
Edit: Е сеа неам појма шо значе тоа:
IEEE 802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
413
239
Портата на матичната е гигабитна.
B460M-A PRO
вика: The RTL8111H/RTL8111HS supports the PCI Express 1.1 bus interface for host communications with power management, and is compatible with the IEEE 802.3u specification for 10/100Mbps Ethernet and the IEEE 802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet.
Е могуќе да е до каблите, ако се уопште ограничени на брзини.
Долгиот мрежен кабел шо моментално го користам е ноооогу стар.
Ама пробав на другиот PC кој е одма до модем со краток мрежен кабел кој е нов кој идеше со новиот рутер Тенда кој го земав пред нова година, пак дава 100ка.
Edit: Е сеа неам појма шо значе тоа:
IEEE 802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet.
Ako tie gigabitna mreznata proveri dali lan kabelot site 8 zici se vo konektorot ili se samo 4
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно