Телекабел оптички пакети

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Google Drive не прави тротлинг, порано кога не сум дома а ми треба работа со големи фајлови за даунлоад/уплоад се логирам на ВПС од тие евтините и имав гигабитна конекција.


Биди сигурен дека го прават тоа. Еве ти телеком, 100 мбит флет (изнајмена линија) гледај ги осцилациите. Се случуваат повеќе преку ден особено околу 2 саатот.

Ова е драјв платен (бизнис) и се користи во канцеларија нон-стоп.

1634154320982.png
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
64
77
/root
2 дена по ред проблеми со оптиката во Прилеп по подолг период. Доколку се случи трет пат ќе се бара алтернатива.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И пак.

1634204528609.png

Ќе се враќам изгледа на телеком :(
Без договор иста цена е 1499 ден. ама се плаќало еднократно 2000 ден. Е јебига, ми страда работа ради ова баш ми е жал, а прекрасно беше со месеци.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
613
489
И пак.

Погледнете го атачментот 105176

Ќе се враќам изгледа на телеком :(
Без договор иста цена е 1499 ден. ама се плаќало еднократно 2000 ден. Е јебига, ми страда работа ради ова баш ми е жал, а прекрасно беше со месеци.

Не се разбирам од ова али што е проблемов ? губиш конекција или ?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,066
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac таман правев планови сега декември ми истекува договор неотел па да видам што како да тестирам други ама по се изгледа ќе си барам јас пак оптика од неотел или телеком :) како и ти на неопределено.
Е сега сакам да те прашам дали си сигурен дека 1499 денари ти е месечно ако си на непоределно дека тие 2000 денари ќе ги прежалам ако е така само да не си обврзан со некој 2 години да го користиш.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не се разбирам од ова али што е проблемов ? губиш конекција или ?

Секое црвено знакче е прекин, во колку саат пишува и колку време траел скроз на десно. Значи 9:54, па после 10:09 и 11:33 итн. Нон стоп така прошлата недела 3 дена, оваа од вчера. Пет пати ме прекинува на состанок на тимс и фајлови што префрлам од друга локација.

@ARMac таман правев планови сега декември ми истекува договор неотел па да видам што како да тестирам други ама по се изгледа ќе си барам јас пак оптика од неотел или телеком :) како и ти на неопределено.
Е сега сакам да те прашам дали си сигурен дека 1499 денари ти е месечно ако си на непоределно дека тие 2000 денари ќе ги прежалам ако е така само да не си обврзан со некој 2 години да го користиш.

Така е бев денеска во салон. 2000 денари ги плаќаш всушност да не им бегаш нон-стоп пошто ако после 2 месеци го исклучиш, за повторно да вклучиш пак ќе платиш.

1499 ден. со 5ТБ трансфер, а ако сакаш да не ти стига фактура во сандаче, т.е. opt-in за електронска сметка само, тогаш 6ТБ месечно.

Пази ова сега, на неколку фирми им мењаа Huaweii ONT со не-кинески Sagecom. Стварно се малце поголеми (габаритни), ама во контролниот панел нивни имаат бриџ/рутер сам да одбереш, а имаат и PPPoE Passhtrough. Ќе инсистирам на таков ако ми дадат за дома, изгледа ги чуваат само за деловни. Инаку се 2.4/5Ghz исто. Имаат и USB 3.0 порт за Media Sharing

Овој модел: sagemcom cs 50001

Најдов и на ибеј слика

1634218138582.png
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,066
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac кога ми го спомна сагемком и готово ми се слоши одма.
Има во телеком такви да но не ти ги препорачувам воооооооопште.
Ептен се спори лагуваат во мени бидејќи менито е ТЕЛЕКОМ брендирано.
Кочат прават проблеми и 5 до 10 минути му треба дур се стабилизира.
Недајбоже фактори ресет да му направиш ако напред сите диоди не светнат зелено готово ти се стемнуе денот ... одма некој сервис не работи.
Јас без пари да ми дадат 1000 комада такви не ги ставам.
Тебе може ти треба ќе си рчкаш ама ако си го блокираш ќе чекаш дур да дојде некој техничар да го облокирааат со некој од гпон дека ептен се глупи рутерите.
Може ти тој што го гледаш и гледал некаде има друг софтвер на него ама овој што е од телеком е КАТАСТРОФА.
Ги даваат на деловни и американците затоа што не се хуавеи бидејќи нели знаеш УСА го банира хуавеи.
Златен хуавеи одма се средува имаат ацес до него секаков телеком портите се гигабитни лесно можат да ти го стават го БРИЏ мод и никогаш не прави проблеми.
Па сега ти размисли ако не сакаш проблеми.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac кога ми го спомна сагемком и готово ми се слоши одма.
Има во телеком такви да но не ти ги препорачувам воооооооопште.
Ептен се спори лагуваат во мени бидејќи менито е ТЕЛЕКОМ брендирано.
Кочат прават проблеми и 5 до 10 минути му треба дур се стабилизира.
Недајбоже фактори ресет да му направиш ако напред сите диоди не светнат зелено готово ти се стемнуе денот ... одма некој сервис не работи.
Јас без пари да ми дадат 1000 комада такви не ги ставам.
Тебе може ти треба ќе си рчкаш ама ако си го блокираш ќе чекаш дур да дојде некој техничар да го облокирааат со некој од гпон дека ептен се глупи рутерите.
Може ти тој што го гледаш и гледал некаде има друг софтвер на него ама овој што е од телеком е КАТАСТРОФА.
Ги даваат на деловни и американците затоа што не се хуавеи бидејќи нели знаеш УСА го банира хуавеи.
Златен хуавеи одма се средува имаат ацес до него секаков телеком портите се гигабитни лесно можат да ти го стават го БРИЏ мод и никогаш не прави проблеми.
Па сега ти размисли ако не сакаш проблеми.

Ех... Баш се радував на овие, ако е така пак ќе ставам хјуавеи како што беше. Барем нема главоболки со него.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,066
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac ова што ти кажувам да знаеш се е тестирано моментално го имам HG8145V5 нема никаков проблем на кабел кога сум на вифи за обични работи што работам исто нема , се друго ми е на кабел.
На 5гхз добивам топ брзини на вифито.
Така да со него нема да имаш никаков проблем , а и воедно ако сакаш нешто да рчкаш ептен јас ти препорачувам да си ставиш во бриџ и мирна ти е главата.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac ова што ти кажувам да знаеш се е тестирано моментално го имам HG8145V5 нема никаков проблем на кабел кога сум на вифи за обични работи што работам исто нема , се друго ми е на кабел.
На 5гхз добивам топ брзини на вифито.
Така да со него нема да имаш никаков проблем , а и воедно ако сакаш нешто да рчкаш ептен јас ти препорачувам да си ставиш во бриџ и мирна ти е главата.
Како модем ќе биде кај мене во шпајз. Микротик ќе рутира а во сред стан имам АП за вифи.

Во јуни кога преминав од телеком на телекабел вратив стар хјуавеи онт од првите без вифи, антика ама си работеше ок.

Инаку кабел секако во секоја соба имам по 4 ендпоинтс а вифи за тел. и евентуално лаптоп :)

Баш ми е криво, од јуни до септември телекабел имаше се на се 5-6 прекини. Ова сега не се трпи. Добра цена брзина и без лимит, ама прекини на ~саат време не иде. Можда е привремено незнам. Немам нерви да чекам да видам.
 

Mistc

Intern
23 март 2021
26
10
Минатата недела и јас имав прекини 5-6 пати во денот оваа недела не сум забележал никаков прекин не сум од Скопје од Струмица сум,можеби работат нешто затоа тој прекин..Инаку уште даунлоадот ми варира и не е стабилен ..
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Минатата недела и јас имав прекини 5-6 пати во денот оваа недела не сум забележал никаков прекин не сум од Скопје од Струмица сум,можеби работат нешто затоа тој прекин..Инаку уште даунлоадот ми варира и не е стабилен ..

Да, се стабилизираше прошлава недела.

За жал им го вратив модемот денес. Освен прекините што се случуваа, ми сметаше што на Upload губеше пакети. Неможев да одредам зошто точно.

Директен VPN Телеком-Телекабел, брзината на Upload е супер, секој 10-ти пакет Loss. Се што знаев пробав и на крај се откажав. Едноставно не беше проблемот во мојата опрема.

Ова го приметив само затоа што секој ден стримам (играм) игри од дома преку ВПН, што преку Steam, што директно од Xbox. И на двете платформи тие 1-2 пакети на секој 10 секунди правеа проблем. Мрзне слика, коцкици итн.

Сега пак сум на телеком на 100/100 за 1490 ден. со тоа што ќе платам на сметка 2000 денари монтажа дека потпишав на неопределено.

Ова се тие фалинки што мене ми сметаа. За помалце захтевни корисници би рекол дека 150/150 оптика од телекабел за 1000 ден. е ок понуда за по дома. Секако да не се повторат падовите од почеток на Октомври.

@DemoUser Хјуавеи земав, бел не сум видел таков модел до сега. Малце е подебел од старите бели. Во бриџ мод е и само преку тел. можеш да побараш да го прешалтаат. Мене во старт ми го ставија во бриџ (така барав) и не планирам да го мењам.

Гледам нешто ново над 24 часа трае PPPoE конекцијата. Не е 12 како што беше. Новина за мене.
 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
aeee sto e rabotava so optikava na telekabel?!! Se izraduvav deka kje gi smenam A1 za optika, ali me razocaraa deneska. Kako za prv den mnogu loso, preku 100 pati mi padna konekcijata na nekolku minuti. Srekja na stariot imam uste nekolku dena dodeka go isklucat pa se rekonektirav da gi doslusam sostanocite. Znae li nekoj sto e rabotava?!

Vakov internet kje mi smeta t.e. ne mi treba. Citam i od drugite clenovi pogore deka go imaat istiot problem. I sega dodeka go pisuvam postov moze 10 pati mi padna netot :(

1. Dali da im se javam i da recam deka vakov internet ne mi vrsi rabota i deka sakam da go otkazam "dogovort", dali kje mi baraat da platam nekoj penal deka seuste nema pominato ni eden mesec?! Verojatno so vreme da go prodolzam drugiov internet za da ne treba da se zafrkavam so "gjubrevo", uslovno kazano.

2. Kaj da go najadam toj programot od clenot pogore za da im prilozam dokaz deka internetot vo tekot na denov padnal mnogu, bukvalno mnogu pati?!
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
aeee sto e rabotava so optikava na telekabel?!! Se izraduvav deka kje gi smenam A1 za optika, ali me razocaraa deneska. Kako za prv den mnogu loso, preku 100 pati mi padna konekcijata na nekolku minuti. Srekja na stariot imam uste nekolku dena dodeka go isklucat pa se rekonektirav da gi doslusam sostanocite. Znae li nekoj sto e rabotava?!

Vakov internet kje mi smeta t.e. ne mi treba. Citam i od drugite clenovi pogore deka go imaat istiot problem. I sega dodeka go pisuvam postov moze 10 pati mi padna netot :(

1. Dali da im se javam i da recam deka vakov internet ne mi vrsi rabota i deka sakam da go otkazam "dogovort", dali kje mi baraat da platam nekoj penal deka seuste nema pominato ni eden mesec?! Verojatno so vreme da go prodolzam drugiov internet za da ne treba da se zafrkavam so "gjubrevo", uslovno kazano.

2. Kaj da go najadam toj programot od clenot pogore za da im prilozam dokaz deka internetot vo tekot na denov padnal mnogu, bukvalno mnogu pati?!

 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
Ti blagodaram.
Мислењето е автоматски споено:

Зарем има договор со телекабел?
Inicijalen, opsti uslovi za koristenje i zadolzuvanje na opremata. Inaku se plakja mesec za mesec. Vo mojov slucaj smetam deka e specificna rabotata zatoa sto nema ni eden den pominato. Me plasi da ne' mi recat da platam penali sto sum se pismanil.

ps. Dial up-ot bese postabilen. Se nadevam na dolg rok kje si gi ispravat vakvite tehnicki propusti. Do togas, ocigledno, kje bidam na A1 ili T.home.
 
Последна промена:

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ti blagodaram.
Мислењето е автоматски споено:


Inicijalen, opsti uslovi za koristenje i zadolzuvanje na opremata. Inaku se plakja mesec za mesec. Vo mojov slucaj smetam deka e specificna rabotata zatoa sto nema ni eden den pominato. Me plasi da ne' mi recat da platam penali sto sum se pismanil.

ps. Dial up-ot bese postabilen. Se nadevam na dolg rok kje si gi ispravt vakvite tehnicki propusti.
Мислењето е автоматски споено:


Inicijalen, opsti uslovi za koristenje i zadolzuvanje na opremata. Inaku se plakja mesec za mesec. Vo mojov slucaj smetam deka e specificna rabotata zatoa sto nema ni eden den pominato. Me plasi da ne' mi recat da platam penali sto sum se pismanil.

ps. Dial up-ot bese postabilen. Se nadevam na dolg rok kje si gi ispravt vakvite tehnicki propusti.

Мислам дека ќе ти наплатат 1000 ден. Они наплаќаат 1000-ка и на корисници што на крај на месец се уклучиле.

Јас се вратив на телеком, не биваше. Си ја платив последната сметка на сред месец и го однесов модемот во лептокарија.
 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
Мислам дека ќе ти наплатат 1000 ден. Они наплаќаат 1000-ка и на корисници што на крај на месец се уклучиле.

Јас се вратив на телеком, не биваше. Си ја платив последната сметка на сред месец и го однесов модемот во лептокарија.
steta, mada uste od start mi zvucese premnogu ubavo za da bide vistinito, ali rekov aj da probam, i sto da vidam ... da ne mi bese stariov na A1 ni postovive nemase da mozam da gi pratam.. kraj kraeva neka naplatat, toa e sto e. "podobro kola sto kje vozi, nego porsche u garaza"
Мислењето е автоматски споено:

Dali znaete dali mozat tie da vidat kolku prekini imalo i koga imalo?!
 
Последна промена:

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
snema internet a vo programov pokazuva deka ima. Nekolku pati se sluci do sega. Dali jas ne sum go konfiguriral kako sto treba ili do nesto drugo e?!
.

2021-11-02_23h15_39.png
 

Атачменти

  • 2021-11-02_23h15_39.png
    2021-11-02_23h15_39.png
    53.1 KB · Прегледи: 21

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
924
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
NA WAN portot stavi monitoring a ne na samiot Device.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Rezulatati od vcera do denes...

Yup истиот случај како и кај останатите. Добро што си отидов на време. Штета, ваков проблем треба за неколку саати да лоцира и реши, ова веќе втор месец е така.

BTW чисто сумњам дека девојчето што е на шалтер ќе разбере нешто кога ќе и кажеш логови, аптајм, губење пакети. Тие се само печат да удрат и да платиш сметки. Техничка подршка ќе те разбере ама џабе. 5 пати им го посочив проблемов гледам ништо не направиле.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,302
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно