• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

Вангел Ајановски

Gaining Experience
16 март 2013
44
82
ajanovski.info
и со уплоад имам проблем ептен варира некогаш оди и со 1МБ,дали е поврзан преку рутер или дирекно од модем у пц истиот проблем, мене ми е прашање зошто на ми рутерот дава 50 а на спеетест дава 150 ?
При мерење на брзината се пушта тест сообраќај до некој тест сервер.

Разликите на различните софтвери и сајтови за мерење произлегуваат од различните тест сервери и до различната природа на тестниот сообраќај.

Дополнително, сосема е технички можно некој оператор да детектира кога пуштате тест сообраќај (на најпопуларните сервиси за тестирање) и да го пушта таквиот сообраќај со посебни ограничувања поради што ќе изгледа побрзо од тоа што реално е.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пошто сме некаде на средина на месец, еден апдејт како иде. До сега не е намалена брзина, симнати се околу 7ТБ, причината што има гапови е што заборавам да пуштам торенти од ново, се симињаат по 9-10 одеднаш и ги заборавам. Уптајм е 99.966 %.

Целта е барем 17ТБ трафик за септември така да ќе уклучам уште 1 хдд па нека иде.1631956904573.png


И уште си тера фул спид.

1631916525314.png
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
922
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Пошто сме некаде на средина на месец, еден апдејт како иде. До сега не е намалена брзина, симнати се околу 7ТБ, причината што има гапови е што заборавам да пуштам торенти од ново, се симињаат по 9-10 одеднаш и ги заборавам. Уптајм е 99.966 %.

Целта е барем 17ТБ трафик за септември така да ќе уклучам уште 1 хдд па нека иде.Погледнете го атачментот 104240


И уште си тера фул спид.

Погледнете го атачментот 104223
Сори оф топик,

ПРТГ сам си стави мониторинг?
Колку е цената?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Kiro619

Intern
5 август 2015
70
37

Sleepless

Intern
3 мај 2007
29
4
Да не пријавуваше некој проблем во врска со интернетот ?

Мене исто ми сеслучи еднаш со брзина 20/20 кога бев имав 150/150 неколку дена :ROFLMAO:
Видиш да, прошлата недела се враќам од работа и оп нема интернец по дома. Рестартирам се и пак нема. Ало бе телекабел... и оп, одма ми пуштија нет. Кога измерив, што да видам. Грга интернет... ги отвориле вентилите :).
Уште да заборават да ги затворат, топ! :cool:
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Како му е оптиката во Битолско-Демир-Хисарскиот регион на телекабел? Од 2-3ца слушнав дека не му е стабилен.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
0.031ms jitter и 1ms пинг на телекабел нема шанси. Дај скриншот со серверите, не кропај.
Да не навлегувам во моментот дека скриншотот е од апликацијата за телефони и е со постар дизајн од тоа што е сега.
А коа ќе извадиш 940Mbps во два правци на вифи... освен ако немаш гигабит етернет на телефонот :)

Ај напраи салам спидтест и сподели го резултатот леба ти :) имаш таму дугме share што ти дава директ линк. Баш ме интересира.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
:) ништо не те кошта да направиш шер на резултатот дирек. Еве мојот :) Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
И е многу лесно.
Ти може имаш топ оф д лајн рутер, ама тоа не го оправа аплоудот на телекабел. As a matter of fact, било кој рутер поскап од 100 150 евра ќе извади ваков lan-wan денес ако имаш добар wan.

Види пример ја на ADSL на телеком што вадам
1632319153466.png

(види разлика во дизајнот исто)
Мислењето е автоматски споено:

Еј, го најдов твојот резултат без кроп

Сериозно dude, not cool.

1632319663185.png

Мислењето е автоматски споено:

Дај сеа озбилно направи спидтест, стварно ме интересира колку вади телекабел на гигабит, сакам да се префрлам ако се добри.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Extraordinary claims require extraordinary evidence.
Телекабел не стануваат топ оф д лајн ако ставиш скап рутер на влез. Тие бројки или се неточни, или треба сериозно да размислиме сите да се пребацуваме на телекабел.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Иде иде (ама не со 900 мегабита :) )
10ТБ уште едно 7-8 до крај :)
1632320899646.png
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
1000 Имаш? Ај те молам еден спид тест направи, баш да видиме.
Не, 150/150.

На 1-ви септември пуштив да симиња да видиме дали ќе скратат брзина. До сега 11 тера и уште си е фул.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
421
304
:) ништо не те кошта да направиш шер на резултатот дирек. Еве мојот :) Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
И е многу лесно.
Ти може имаш топ оф д лајн рутер, ама тоа не го оправа аплоудот на телекабел. As a matter of fact, било кој рутер поскап од 100 150 евра ќе извади ваков lan-wan денес ако имаш добар wan.

Види пример ја на ADSL на телеком што вадам
Погледнете го атачментот 104324

(види разлика во дизајнот исто)
Мислењето е автоматски споено:

Еј, го најдов твојот резултат без кроп

Сериозно dude, not cool.

Погледнете го атачментот 104325

Мислењето е автоматски споено:

Дај сеа озбилно направи спидтест, стварно ме интересира колку вади телекабел на гигабит, сакам да се префрлам ако се добри.
Ама зашо би го правел ова он, зш? Тоа стварно не го сфаќам :LOL:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Вангел Ајановски

Gaining Experience
16 март 2013
44
82
ajanovski.info
Со пакетот од 1000 ден/месечно редовно добивам бројки околу 250/250 на speedtest, посебно ноќе. Дење паѓа download брзината и тоа многу. Така е најмалку еден месец.

Нема потреба да пастирам линкови или екрани, бидејќи не намеравам никого да рекламирам. Најверојатно по грешка имаат дозволено повеќе отколку што треба.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Не знам колку е точно се шушка дека Телекабел ќе се продава и дека Телеком Србија ќе ги купи. И мене ми е тешко да поверувам но инфото е од внатре
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
509
342
Skopje
Не знам колку е точно се шушка дека Телекабел ќе се продава и дека Телеком Србија ќе ги купи. И мене ми е тешко да поверувам но инфото е од внатре
Треба да се тотални идиоти да го направат тоа кога се најдобри интернет провајдери во МК .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,553
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно