• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ximon

Intern
30 мај 2021
4
0
Фала Enquito. И ја некако мислам дека нема да осетам некоја посебна разлика во отварање сајтови. Евентуално бенефит би бил постабилна врска на платформите за учење што ги користат децава, мада и тие не се лоши. Е за даунлоад на филмови итн сигурно ќе има некој мб побрзо, ама па тоа и најмалку битно ми е. :)
[/QUOT
Ама цела тема е за тоа, и уште 2-3 за другите провајдери, и ти место да прочиташ 20-30 поста барем нагоре, поставуваш 1000пати пишно и објаснето прашање.
Не заебаваш викам јас.

Sent from Телефон using Tapatalk
Марв, извинете ако е тоа случај, не прочитав што е пишано, само за некои кабли колку метри итн, го видов топикот на темата и пишав. Без замерања. Вечерва ќе прочитам што све имате пишано , фала.
Мислењето е автоматски споено:

@ximon
Отпички интернет е каде каде побрз од бакар, не се мисли друже.
Крема фала на одговорот! 100 денари е поскапо само, така што ќе ставам. Поздрав.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Оптика или бакар ти е само last mile. Тоа е твојата конекција од куќата/станот до централата. Па потоа имаш дополнителни рути до различни вебсајтови, во зависност каде се хостирани. Така да, не верувам драстично да се намали времето за отварање различни сајтови. Можеш да направиш traceroute на некој сајт и ќе видиш колку ќе добиеш на брзина во првите 2 чекори.
Enquito - last mile , last mile - Јас сум изненаден од тоа што тестирав. Предходно имав проблеми - ке ми се зголеми пингот на серверот до 1000мс и ке ме кикнат - и тоа само затоа што некој на вибер пратил слика или недајбоже разговара со видео кал ...Сега тестирам 150МБ уплоуд и 150МБ даунлоад ИСТОВРЕМЕНО - а додека се извршува тестот на сервер само 30мс + пинг имам .
 
Последна промена:

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Од страна на Телекабел монтерите - супер услуга -се пентареа по 2-3 бандери - спуштија кабел на место на стариот кабелси интернет - споија - договор пишаа и здраво - за саат ипол го пуштија интернетот а што поскапо плаќам од 950ден стариот интернет сега 1500 со телевизија и се..Пофалба за дечките за саат време завршија работа и џом.. :p
имам бандера спроти прозор
да им речам да пуштат кабел преку бандера
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
91
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Оптика или бакар ти е само last mile. Тоа е твојата конекција од куќата/станот до централата. Па потоа имаш дополнителни рути до различни вебсајтови, во зависност каде се хостирани. Така да, не верувам драстично да се намали времето за отварање различни сајтови. Можеш да направиш traceroute на некој сајт и ќе видиш колку ќе добиеш на брзина во првите 2 чекори.
Споредуваш латенција со loading (вчитување) на ресурси. Побрз интернет побрзо ќе ги вчита ресурсите т.е. побрзо ќе ги отвора страните.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
408
297
Enquito - last mile , last mile - Јас сум изненаден од тоа што тестирав. Предходно имав проблеми - ке ми се зголеми пингот на серверот до 1000мс и ке ме кикнат - и тоа само затоа што некој на вибер пратил слика или недајбоже разговара со видео кал ...Сега тестирам 150МБ уплоуд и 150МБ даунлоад ИСТОВРЕМЕНО - а додека се извршува тестот на сервер само 30мс + пинг имам .
Тоа ти е поради доксисот од пред 2 века и мизерниот аплоуд од 1 Mbps. Кога аплоудираш нешто макар и на момент неколку слики да се на чет пингот скока у небо и целосно гушење имаш на линијата. Оптика е сосема друга приказна и аплоуд од барем 5 Mbps па нагоре во ова време...
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Тоа ти е поради доксисот од пред 2 века и мизерниот аплоуд од 1 Mbps. Кога аплоудираш нешто макар и на момент неколку слики да се на чет пингот скока у небо и целосно гушење имаш на линијата. Оптика е сосема друга приказна и аплоуд од барем 5 Mbps па нагоре во ова време...
А зошто не пуштаат поќе аплоуд преку бакар?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
408
297
А зошто не пуштаат поќе аплоуд преку бакар?
Накратко - Бидејќи DOCSIS стандардот е ограничен во фрекфенциски опсег, и на тој начин тој ти е ,,поделен,, во канали секој по х Mhz (8Mhz во Европа е мислам). Секој канал да речеме има пропусен опсег од по 40-50 Mbps, најчесто. Дел од тие ти отпаѓаат за дигиталната телевизија (downstream канали), дел за интернетот (downstream сообраќај -> downstream канали). Пример имаш кај нас 8 канали downstream за нет и 2-4 за upstream (кои и не се модулирани на 8mhz туку и помалку мислам) за нетот. И поради тоа, значително помал upload имаш.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Накратко - Бидејќи DOCSIS стандардот е ограничен во фрекфенциски опсег, и на тој начин тој ти е ,,поделен,, во канали секој по х Mhz (8Mhz во Европа е мислам). Секој канал да речеме има пропусен опсег од по 40-50 Mbps, најчесто. Дел од тие ти отпаѓаат за дигиталната телевизија (downstream канали), дел за интернетот (downstream сообраќај -> downstream канали). Пример имаш кај нас 8 канали downstream за нет и 2-4 за upstream (кои и не се модулирани на 8mhz туку и помалку мислам) за нетот. И поради тоа, значително помал upload имаш.
Фала
Мислењето е автоматски споено:

не е баш пљукни залепи тоа.
Па не знам, еве сега знам
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Зедов нов рутер сега за сега е супер но едно прашање имам,зошто кога ке ставам да се симнува некој филм даунлоадот не е стабилен цело време варира од 2,4,7,14 и пак назад ?на ви фи сум не сум на жица..?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Mistc само на жица стабилно ќе добиеш , а за на фифи да добиеш стабилно едно 5к евра ќе уложиш ќе земеш се ново да си одговара едно со друго ќе викнеш да ти средат мрежата дома низ цел стан и тогаш же имаш стабилно и на вифи
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
@Mistc само на жица стабилно ќе добиеш , а за на фифи да добиеш стабилно едно 5к евра ќе уложиш ќе земеш се ново да си одговара едно со друго ќе викнеш да ти средат мрежата дома низ цел стан и тогаш же имаш стабилно и на вифи
Значи само кабел да ставам?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
91
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Зедов нов рутер сега за сега е супер но едно прашање имам,зошто кога ке ставам да се симнува некој филм даунлоадот не е стабилен цело време варира од 2,4,7,14 и пак назад ?на ви фи сум не сум на жица..?
Такви осцилации не се од домашната мрежа, или се од изворот (сајтот, торентот) или од интернет врската. Пробај да симнеш нешто од сајт што си сигурен дека ќе ти даде максимум брзина.
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
91
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
на спид тест ми вади од 140 до 150 како што треба пинг 2.
Тогаш изворот ти е проблем.

Edit: пинг 2 на speedtest би ти дало само кон серверот на телекабел. Пробај да тестираш кон некој германски сервер.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
91
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Мислиш изворот од каде симнувам торенти?симнувам од Замунда ,рарбг и јифи..
Тоа што speedtest ти дава константна брзина значи дека дефинитивно домашната мрежа не ти е проблемот. И 50К евра да инвестираш нема да ти направи разлика. Ти предложив speedtest ком германски сервер за да видиш дали изворот или интернет врската е проблемот.
Пробај да симнеш некое linux distro, од сеќавање ми останало дека тие имаат постабилни сајтови (па и seed-ери ако симнуваш торент).
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
Има голема разлика кај оптика на телекабел неотел и телеком. Телекабел користи систем со пасивни разделници се носи оптика до една точка, оптиката оди во пасивен ормар со 64 приклучоци, оптиката кај телеком и неотел е поинт то поинт твоето оптичко влакно од твојот модем завршува во централа. Ова е основната причина зошто во пик тајм има пад на перфоманси во реони со повеќе корисници кај телекабел.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
оптиката кај телеком и неотел е поинт то поинт
не е точно. Телеком користи GPON исто како и А1 (кај што имаат нивна инфра) и Телекабел (барем во Скопје овде кај мене).
Неотел можно е да прават различни ствари - пошто сум ги видел за голем корисник да ставаат оптички ethernet.

ова лесно се проверува ако го видиш „модемот“/„рутерот“ што го даваат, на сите ќе пишува нешто као "ONT".
 

pande2020

Intern
30 март 2020
15
4
Дали може да се добие статичка јавна ип адреса на телекабел.Имено се јавив само ми кажаа испрати мејл и ќе го разгледаме барањето.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не барај фиксна. Барај јавна IP и ќе ти доделат, таа не се мења после освен ако не уклучиш друг рутер. Јас ја имав со месеци и не се губеше со месеци (и кога ќе се рестартираше опремата).

Се смени сега кога морав да го форматирам рутерот пошто помалце работа беше него ли да ја барам грешката во конфигурација, нејсе тогаш се смени. Незнам дали ради auto-mac на бриџ адаптерот на микротик или поради друга причина.

Секако нема да ти се мења како на телеком.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,445
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно