• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Ако имаш 100м кабел на наизменична 220В, на голем потрошувач, и густо намотан како калем, онда да можеби и ќе го осетиш ефектот. И пак не толку ради индуктивност, т.е. појава на реактантност, туку поради неможност кабелот да се лади ако е малку одмотан и најголемиот дел е на котурот. Индуктивноста обично е занемарлива, бидејки ако е кабел по стандарди направен, онда изолацијата е дебела барем колку жицата, а магнетното поле мнооогу брзо опаѓа, додатно жиците се уплетени па и така се поништува магнетното поле. Додатно ако пазиш на основно правило на продужни кабли да не ги оптеретуваш повеќе од 70% од декларираните (ако се точни и е саглам продужен не кинезарија од пазарче) параметри, немаш страв. Најчесто запалување и прегревање е повеќе од преоптеретување и неквалитетни продолжни отколку што домашен корисник на 3-5-10м кабел ке осети било каков друг ефект од било какво намотување, освен нели ако реши да го намота на во 5-10см намотка :ROFLMAO:

п.с. Кај оптиката сигналот е сосема од друга природа и нема појава тука на било каква индуктивност или друго.
Другар доволни се и 5м кабел замотан кружно во клопче 50цм дијаметар и пробај пегла да вклучиш. Ќе се загрее кабелот за минута ! Погледај видеа на Јутуб има.
View: https://youtu.be/Jf8ygFJtOCg

Мислењето е автоматски споено:

Другар доволни се и 5м кабел замотан кружно во клопче 50цм дијаметар и пробај пегла да вклучиш. Ќе се загрее кабелот за минута ! Погледај видеа на Јутуб има.
View: https://youtu.be/Jf8ygFJtOCg
Што се смееш нели 100м кабел треба разликата да се осети. А верувам дека си за оптички кабли стручњак па и тоа знаеш дека “Немај страв“ ЦЦЦ основни работи значи да не се знаеле - од такви “Електричари“ со познавања дури и од оптика да се пази човек богами :ROFLMAO:
 
Последна промена:
  • Хаха
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,646
3,004
Другар доволни се и 5м кабел замотан кружно во клопче 50цм дијаметар и пробај пегла да вклучиш. Ќе се загрее кабелот за минута ! Погледај видеа на Јутуб има.
View: https://youtu.be/Jf8ygFJtOCg
Ај сега прегледај го видеото пак, види ги формулите, слушниго како вика „чип чајниз кејбл уитоут рејтинг“, „оверлоад ексенжн“, „тин екстеншн“ итн.. У основа ова е само никаков, преоптеретен кабел, и дали бил намотан или ненамотан ќе се стопеше. Само примети која Ампеража му ја пушта.
На ова кабелче на сликава не уклучувам ништо повеќе од пуњач, а камо ли пегла. На кабел од 800W деклариран да уклучиш пегла од да речеме 1-2KW треба да си глуп.
Земи 5 метра кабел, 3*1.5~2мм од било кој саглам производител, со саглам изолација по пропис и замотај го во глопче од 50Цм. Уклучи пегла. НИшто нема да осетиш. Не слушнав у видеото ништо за индукција или поголем отпор. Поготово второво, бидејки отпорот не зависи од намотаноста никако. Си има формула за отпорот и таа никако не зависи од намотаноста.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Ај сега прегледај го видеото пак, види ги формулите, слушниго како вика „чип чајниз кејбл уитоут рејтинг“, „оверлоад ексенжн“, „тин екстеншн“ итн.. У основа ова е само никаков, преоптеретен кабел, и дали бил намотан или ненамотан ќе се стопеше. Само примети која Ампеража му ја пушта.
На ова кабелче на сликава не уклучувам ништо повеќе од пуњач, а камо ли пегла. На кабел од 800W деклариран да уклучиш пегла од да речеме 1-2KW треба да си глуп.
Земи 5 метра кабел, 3*1.5~2мм од било кој саглам производител, со саглам изолација по пропис и замотај го во глопче од 50Цм. Уклучи пегла. НИшто нема да осетиш. Не слушнав у видеото ништо за индукција или поголем отпор. Поготово второво, бидејки отпорот не зависи од намотаноста никако. Си има формула за отпорот и таа никако не зависи од намотаноста.
Зависи ! Баш тоа сакам да го потенцирам - Зависи. Поготово за струја над 2-3 А и за наизменична струја со одредена фрекфенција. Не за џабе мотаат калеми на скретници - добро тоа е за да се филтрираат одредени фрекфенции - а на кој начин се филтрираат? Со отпор ! Одредени фрекфенции не поминуваат низ одредени калеми . И човекот не случајно го остави кабелот замотан (плус што ефтин , тенок и неквалитетно изолиран) туку сакаше да потенцира дека со замотан кабел , може да предизвика пожар..


Screenshot (124).png
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Сакам да прашам - во стан сум, колку ќе има внатре во станот копање, жици спроведување, бушење ако сакам да ставам оптика?
Знам дека оди посебно од бакарната за кабловска? Или?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Абе Аце - еве каков е модемот
20210623_083032[1].jpg
Мислењето е автоматски споено:

Сакам да прашам - во стан сум, колку ќе има внатре во станот копање, жици спроведување, бушење ако сакам да ставам оптика?
Знам дека оди посебно од бакарната за кабловска? Или?
Па напишав пред 2-3 поста - стариот кабел го вадат и на негово место само оваа тенка бела сајличка со стаклено влакно внатре ја провлекуваат. Преку истите дупки кај што бил стариот кабел .
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Абе Аце - еве каков е модемот
Погледнете го атачментот 101964
Мислењето е автоматски споено:


Па напишав пред 2-3 поста - стариот кабел го вадат и на негово место само оваа тенка бела сајличка со стаклено влакно внатре ја провлекуваат. Преку истите дупки кај што бил стариот кабел .
Проблемот е што мојот бакарен кабел е внатре во ѕидот.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Проблемот е што мојот бакарен кабел е внатре во ѕидот.
Аха. Значи ли тоа дека стариот кога ќе го исечат да го извадат - ке мора да копаат ? Кај мене тој дел што поминува низ ѕид - само го исекоа стариот - на крајот го врзаа новиот и со влечење го провлекоа.Ако е твојот кабел толку соѕидан штознам - ќе копнат малце...
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Аха. Значи ли тоа дека стариот кога ќе го исечат да го извадат - ке мора да копаат ? Кај мене тој дел што поминува низ ѕид - само го исекоа стариот - на крајот го врзаа новиот и со влечење го провлекоа.Ако е твојот кабел толку соѕидан штознам - ќе копнат малце...
Тотално е во ѕидот и нема да влечат ништо - залудно ќе е.
Затоа ме интересира која инфраструктура им треба.
1. Влечат кабел од тоа кутијата надвор во ходник шо е во зградата до кај мене до станот?
2. Каков кабел влечат до станот? Истиот кабел влегува и во станот?
3. Каде го ставаат локациски тоа модемчето?
Тие работи ме интересираат.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Тотално е во ѕидот и нема да влечат ништо - залудно ќе е.
Затоа ме интересира која инфраструктура им треба.
1. Влечат кабел од тоа кутијата надвор во ходник шо е во зградата до кај мене до станот?
2. Каков кабел влечат до станот? Истиот кабел влегува и во станот?
3. Каде го ставаат локациски тоа модемчето?
Тие работи ме интересираат.
1. Ако има во зградата кај што си - кутија со веќе поставена оптика - сигурно од таму ќе влечат..
2.Тенкото кабелче на сликата последна што ја пратив - тоа само треба до станот...
3.Во една од собите кај што живееш или кај што ти е рутерот или кај што сакаш да ти стои рутерот и модемот
Јас бидејки во куќа сум на приземје - само од бандерата тенкото бело оптичко кабелше го оптегнаа од првата бандера - преку крошната од кајсијата , до ѕидоот на собата во кој ми е рутерот. Пробушена дупка имаше и го протнаа кабелот таму и го врзаа .Еве слика збори 100 збора. 20210623_094312[1].jpg
 
Последна промена:

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
1. Ако има во зградата кај што си - кутија со веќе поставена оптика - сигурно од таму ќе влечат..
2.Тенкото кабелче на сликата последна што ја пратив - тоа само треба до станот...
3.Во една од собите кај што живееш или кај што ти е рутерот или кај што сакаш да ти стои рутерот и модемот
Фала многу за одговорот.
 
Последна промена:

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Тотално е во ѕидот и нема да влечат ништо - залудно ќе е.
Затоа ме интересира која инфраструктура им треба.
1. Влечат кабел од тоа кутијата надвор во ходник шо е во зградата до кај мене до станот?
2. Каков кабел влечат до станот? Истиот кабел влегува и во станот?
3. Каде го ставаат локациски тоа модемчето?
Тие работи ме интересираат.
Кај мене бушеа паралелно со влезната врата. Оптичкото кабле од надвор (одма над врата ми е кутијата) го спроведоа низ дупчево па се до arrowFibre модемот внатре (+намотан вишок), после од таму останува на мене да си врзам рутер итн.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,646
3,004
Зависи ! Баш тоа сакам да го потенцирам - Зависи. Поготово за струја над 2-3 А и за наизменична струја со одредена фрекфенција. Не за џабе мотаат калеми на скретници - добро тоа е за да се филтрираат одредени фрекфенции - а на кој начин се филтрираат? Со отпор ! Одредени фрекфенции не поминуваат низ одредени калеми . И човекот не случајно го остави кабелот замотан (плус што ефтин , тенок и неквалитетно изолиран) туку сакаше да потенцира дека со замотан кабел , може да предизвика пожар..
2-3А струја е смешка за квалитетен продолжен и тоа наизменична. Фреквенцијата тука е стриктно позната 50hz. Калеми на скретници се мотаат заради друго (плус таму нема изолација дебела меѓу жиците) и плус на тие скретници има и феритни јадра. Фрекфенција не се филтрира со ОТПОР. И пак не си сфатил зошто човекот го остави замота. Само и само поради тоа што замотан кабел потешко се лади, и кога ќе го преоптеретиш тогаш доаѓа до израз топлината и ако е замотан неможноста да се излади. НО, овој кабел како што го преоптеретуваше тој, ќе изгореше малку подоцна и да беше перфектно исправен-одмотан.
Навистина темава не е ни место да расправаме една ваква работа. Кажав што имам во првиот пост, за докажување со формули и основи на електротехника може нова тема да отвориме.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
1. Ако има во зградата кај што си - кутија со веќе поставена оптика - сигурно од таму ќе влечат..
2.Тенкото кабелче на сликата последна што ја пратив - тоа само треба до станот...
3.Во една од собите кај што живееш или кај што ти е рутерот или кај што сакаш да ти стои рутерот и модемот
Јас бидејки во куќа сум на приземје - само од бандерата тенкото бело оптичко кабелше го оптегнаа од првата бандера - преку крошната од кајсијата , до ѕидоот на собата во кој ми е рутерот. Пробушена дупка имаше и го протнаа кабелот таму и го врзаа .Еве слика збори 100 збора.Погледнете го атачментот 101965
На временски прилики, жицата надвор, има мака? Дожд? Ладно/топло, мрзнење?
Пилиња не се редат на оптегнатата жица?
Ептен цепидлачам, знам.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
На временски прилики, жицата надвор, има мака? Дожд? Ладно/топло, мрзнење?
Пилиња не се редат на оптегнатата жица?
Ептен цепидлачам, знам.
Не успеав да најдам соодветна слика, оваа ја имам кога местеа климите.

Заокруженото е сајла на која е приврзан оптичкиот. Сајлата оди од бандера до кај мене до олук или конструкција за кровот, не знам точно. Оптичкиот и коаксијалниот потоа низ кров ми излегуваат во соба (преку оџак кој не го користам па го искористив за транспорт :)). Тој десно не е мој, веројатно е за комшијата.
 

Атачменти

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
414
274
Skopje
Не успеав да најдам соодветна слика, оваа ја имам кога местеа климите.

Заокруженото е сајла на која е приврзан оптичкиот. Сајлата оди од бандера до кај мене до олук или конструкција за кровот, не знам точно. Оптичкиот и коаксијалниот потоа низ кров ми излегуваат во соба (преку оџак кој не го користам па го искористив за транспорт :)). Тој десно не е мој, веројатно е за комшијата.
E , вака треба да се намести по сите прописи , а не кај мене ... :p
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
имам и јас спроти прозор бандера, ако може да истегнат жица оттаму директно кај мене преку прозор, наместо да тргаат во влез ќе е супер
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
569
454
1. Ако има во зградата кај што си - кутија со веќе поставена оптика - сигурно од таму ќе влечат..
2.Тенкото кабелче на сликата последна што ја пратив - тоа само треба до станот...
3.Во една од собите кај што живееш или кај што ти е рутерот или кај што сакаш да ти стои рутерот и модемот
Јас бидејки во куќа сум на приземје - само од бандерата тенкото бело оптичко кабелше го оптегнаа од првата бандера - преку крошната од кајсијата , до ѕидоот на собата во кој ми е рутерот. Пробушена дупка имаше и го протнаа кабелот таму и го врзаа .Еве слика збори 100 збора.Погледнете го атачментот 101965
Бел кабел ? кај мене е црн и со изолација тел од едната страна,овој како што гледам слабо изолација
 

ximon

Intern
30 мај 2021
4
0
Дечки, мислење ваше, дали да ставам оптички нет од Телекабел дома? Некој да се префрлил од бакар на оптика скоро? Моменталниот ми е бакар, основен пакет, задоволителни брзини за домашна употреба. Прашањето ми е, дали осетно ќе се подобри брзината, (побрзо отварање сајтови приоритетно)..?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,646
3,004
Дечки, мислење ваше, дали да ставам оптички нет од Телекабел дома? Некој да се префрлил од бакар на оптика скоро? Моменталниот ми е бакар, основен пакет, задоволителни брзини за домашна употреба. Прашањето ми е, дали осетно ќе се подобри брзината, (побрзо отварање сајтови приоритетно)..?
Ама признај дека не заебаваш

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ximon

Intern
30 мај 2021
4
0
Не Марв. Иначе ја сум ksimon, порано сме разменувале мислења за Xiaomi, прочистувачи на воздух, итн...ама одамна се неам приклучено на Форумов, а у меѓувреме се затворил freemail.org.mk па не можам да си пристапам на тој акаунт и морав да направам нов . Ништо не заебавам, таман работа, него ептен не сум во тек, па ми беше наједноставно да си прашам тука. Уосталом, дилемата ми ја створи комшија што се префрли на оптички ама на Телеком и вика дека никаква посебна разлика не приметува. Па....дајте мислење, од некој што се има префрлено на Телекабел оптика. Фала.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Оптика или бакар ти е само last mile. Тоа е твојата конекција од куќата/станот до централата. Па потоа имаш дополнителни рути до различни вебсајтови, во зависност каде се хостирани. Така да, не верувам драстично да се намали времето за отварање различни сајтови. Можеш да направиш traceroute на некој сајт и ќе видиш колку ќе добиеш на брзина во првите 2 чекори.
 

ximon

Intern
30 мај 2021
4
0
Фала Enquito. И ја некако мислам дека нема да осетам некоја посебна разлика во отварање сајтови. Евентуално бенефит би бил постабилна врска на платформите за учење што ги користат децава, мада и тие не се лоши. Е за даунлоад на филмови итн сигурно ќе има некој мб побрзо, ама па тоа и најмалку битно ми е. :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,646
3,004
Не Марв. Иначе ја сум ksimon, порано сме разменувале мислења за Xiaomi, прочистувачи на воздух, итн...ама одамна се неам приклучено на Форумов, а у меѓувреме се затворил freemail.org.mk па не можам да си пристапам на тој акаунт и морав да направам нов . Ништо не заебавам, таман работа, него ептен не сум во тек, па ми беше наједноставно да си прашам тука. Уосталом, дилемата ми ја створи комшија што се префрли на оптички ама на Телеком и вика дека никаква посебна разлика не приметува. Па....дајте мислење, од некој што се има префрлено на Телекабел оптика. Фала.
Ама цела тема е за тоа, и уште 2-3 за другите провајдери, и ти место да прочиташ 20-30 поста барем нагоре, поставуваш 1000пати пишно и објаснето прашање.
Не заебаваш викам јас.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно