1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел NAT (локална IP адреса)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bxxxn, 23 Мај 2016.

 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Можно ли е Телекабел да имаат сменето нешто во последно време?

  До пред некој месец пристапував до уреди дома, преку ИП адресата која што ми ја даваше рутерот, но веќе не можам.

  Има ли некој идеја што се има сменето во Телекабел (routing, NAT...) и евентуално како да си ги оживеам уредите.

  Модемот ми е Mikrotik RB2011, RouterOS 6.14, на кој се отворени две порти и е вклучен Cloud. Кога пробувам да ја апдејтирам адресата на Cloud добивам порака со грешка „DDNS server received request from IP 89.xx.xx.xx but your local IP was 188.xx.xx.xx; DDNS service might not work“. Инаку успевам со Wake on Lan да ги разбудам компјутерите (UDP), но потоа TCP пакетите не поминуваат на Cloud адресата и портовите. Инаку ако го апдејтирам RouterOS на 6.35, не можам ни Wake on Lan да направам, т.е. како првата верзија на RouterOS (6.14) да ја користи едната адреса (188.xx.xx.xx) за Cloud, a втората верзија (6.35) ја користи втората адреса (89.xx.xx.xx).

  Не сум експерт ни за мрежи ни за RouterOs, но форумот знае да изненади :)
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,786
  4 ноември 2013
  Машко
  Види во полето во Ip Address која IP ја има доделено на PPPoE Out и кажи дали се совпаѓа со претходната адреса на која што си пристапувал.
   
  На Astro и bxxxn им се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  @HardCorec благодарам, доаѓаат пакетите сега до модемот, со 188.хх.хх.хх адресата. Но некако дали не ги препраќа до уредот или кога се враќаат назад одат по погрешна рута :) (да не треснам некоја глупост). Во прилог print-screen од NAT rules од модемот. Те молам за превод :)
  NAT_rules.png
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,786
  4 ноември 2013
  Машко
  123.jpg Отвори го правилото да видам што имаш направено... вака џабе гледам :)
   
  Последна промена: 23 Мај 2016
  Astro, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Благодарам, сликите 1 и 2 се за dstnat, сликите 3 и 4 за srcnat
   

  Прикачени датотеки:

 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,786
  4 ноември 2013
  Машко
  Во полето Dst.Address впиши ја јавната адреса што ја имаш.
  (таа во Ip Address во PPPoE Out што ја има... односно таа адреса што ја добиваш од операторот)
   
  Astro, bxxxn и на dimsa им се допаѓа ова.
 7. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Или само обележи го wan интерфејсот во In interface.
   
  На bxxxn и Oktar им се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Не сака никако, а кога сум дома на LAN, се приклучува преку конфигурираната WAN адреса.
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,786
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако не сакаш да е споделиш јавно твојата адреса тогаш пиши ми ја во пп.
   
  На bxxxn и Astro им се допаѓа ова.
 10. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  И принт скрин од рутинг табелата може да е од помош.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  @dimsa благодарам, тоа е IP>Routing од менито или некоја друга фукција?
   
 12. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Да, тоа е рутинг табелата.
  Ако целта ти е да направиш port forward на port 8000/tcp кон некоја интерна адреса тогаш ти треба само dst-nat правило, нема потреба од src-nat со истите параметри како излезен трафик . Исклучи го правилото од сликите 3 и 4. Пробај со tcping cloudipaddresata 8000 и види дали го пријавува како отворен тој порт.
  Ако ти треба целосен пристап до мрежата најслатко решение е VPN. L2TP и SSTP за конфигурација се едноставни.
   
  На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  tcping adresa 8000 - "Port is open."

  Проблемот е што работеше чудово, но веќе не сака.

  Вртам денеска во Телекабел, ако не направам ништо ќе пробам со VPN, ако пак заглавам - ќе има нова тема :)
   
Слични теми
 1. linksys
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,576
 2. ernesto
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  922
 3. Gucci
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,535
 4. no_way_f
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,944
 5. BEST
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,321
Вчитување...

Сподели

Вчитување...