1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел или Неотел ?

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од kristijan1001, 25 Јуни 2019.

 1. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  Моментално сум на ВИП сакам да го сменам. Зошто сите што се вработени се тешки идио*ти . 5 пати се јавувам. Сите порти ги затвараат без разлика што употребуваш, Port Forward или UPNP. Ова се дешава на секој месец ипол. Имале систем таа ми кажа после некое време на сите што им било дадено дозвола се ресетирало за “Безбедност“ тешки идиотски работи ....

  Врз тоа интернетот постојано паѓа за некоја секунда, што е доволно да те исфрли у сред игра или нешто ако гледаш да закочи.

  Понекогаш неможеш да отвориш ништо освен сајтови како Google и Youtube по цели денови.

  Како тоа да не е доволно имаат само 500гб, пред тоа во Близуу можев да имам Open NAT и неограничен интернет, сега се направија срање Strict NAT. 2019 и се уште 500гб интерент... во кој век сме еден 4К Филм е 70ГБ... Што е нај интересно првиот пат кога се јавив кога ова беше донесено од нигде и никаде ти се чудат како можеш 500ГБ да потрошиш (-‸ლ).

  Ме интересира во Телекабел оптичкиот интернет дали има проблеми со NAT i порти, дали интернетот е стабилен и дали телекабел има потполно неограничен интерент или треба да одиш со микроскоп на страната да го најдеш документот дека имаат ограничен како што прават ВИП, исто прашање за НеоТел (со исклучок за собраќај знам дека имаат 5ТБ) ?

  Благодарам : ).
   
  Последна промена: 25 Јуни 2019
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  787
  27 Април 2010
  Машко
  Кај неотел убаво си пишува колку имаш интернет за трошење и тоа е тоа така да кај неотел си ограничен уште од старт на 5 ТБ download/upload.Неотел не пишува неограничено никаде во договорот него многу јасно им е на страната ставено колку си лимитиран.Пример јас сум на : До 300 Mbps/300 Mbps
  5000GB вклучен интернет и тоа си го пишува одма на страната и автоматски си знаеш колку ти е лимитот, доколку на другите провајдери пишува неограничено јас на неотел до сега никаде немам прочитано неограничено.
   
 3. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  Не го поставив прашањето конкретно го едитнав постот. 5ТБ е сепак доволно за разлика од 500гб од ВИП.
   
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  И двата се ок.
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако бираш помеѓу тие оператори, ја би Неотел.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  На странава гледам пишува дека брзината не е константна туку зависи колку луѓе ја употребуваат, и дека може да се намали до 25МБс. Дали ова се дешава постојано или многу ретко. Не сакам да се зафатам на договор на 2 години ако ова е нешто што е постојано. Фала.
   
 7. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Лично искуство со Телекабел. Сум немал сериозни или големи проблеми. Повеќе од 10 години користам Телекабел и можам да кажам дека сум презадоволен. Со оптички еднаш ми снема интернет, се јавив ми објаснија што е работата, за неполни 20 минути се беше на место. Контакт центарот им е одличен и те асистираат за се и сешто што ти треба. Порт форвард не е проблем. Динамичка ИП адреса имам и како што сум 12-16 часа на ПЦ немам осетено да се смени ИП адреса (но се менува сум приметил). Не си обврзан со договор и е неограничен.
   
  На kristijan1001 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  634
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Не е неограничен , мислам дека беше 300гб
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Телекабел си имаат своја мрежа и самите услуги варираат од регион до регион. Неотел ја користат мрежата на Телеком и имаат далеку постабилен интернет.
   
  На toplel и dipetar им се допаѓа ова.
 10. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Screenshot_3.jpg
  Неограничен интернет ставија мислам дека повеќе од 5,6 години. За кабелски и за оптички интернет.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LEOtechforce

  LEOtechforce
  Intern

  1
  0
  13 Декември 2019
  Машко
  Najubavo ti e na Telekom Bidejki dsl ili fiber sto ke odberes isto e no ako nekoj te trakira routerot ke se resetira i televizija super ne e kablova
  Jas ke ti kazam Telekom ti dava 1tb internet sto trae 1 mesec i poveke super e bidejki i nternetot moze da se izbere kakov sakas dsl opticki i 4g router internet i televizija e super bidejki ne e kablovska tuku e preku internet iptv i 500 gb built in vo kutiata ne ti treba usb kako kaj A1 super e telekom i da ti kazam zasto e spor internetot doma bidejki site sto se na A1 kablovskiot internet zima od edna linia uste poveke korisnici uste pološ internet a telekom dsl si imas svoja linia i opticki super e i neotel i telekabel
   
  Изменето од модератор: 13 Декември 2019
 12. Робсо

  Робсо
  Intern

  52
  32
  1 Септември 2018
  Ставај по некоја точка и запирка. Формулирај реченици оти ова хаосов никој нема да ти го чита.
   
  barneymk, itstheigyg и на flashgordon007 им се допаѓа ова.
 13. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  Ти во школо си одел?
  Правописот на македонскиот јазик не се учел на часовите кои ти си ги посетувал?
  Каде ти се интепункциските знаци? Мислиш дека сите сакаат да глумат детективи и да ти ги откриваат мислите со барање на почеток и крај на реченицата?
  Несакам повеќе да си трошам време. Биди компативилен со писмените.
   
  На bLaCk AnArChY и itstheigyg им се допаѓа ова.
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  Членот со 17 години пишува како да има 9, до кај ни стигна образованиево
   
  На borcep и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 15. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  На даскалот што го учи како да го употребува македонскиот јазик според Правописот, да му се забрани воспитно образовна дејност на млади лице.
  Посебна приказна се родителите, покрај нив израснал човек, а не го приметиле...

  Жалосна приказна.
   
  На itstheigyg и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 16. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  10 god имав од телекабел, супер беше до пред 1 месец. Не само кај мене чорба им е секаде, можеби ќе го средат а може и не. 3 дена сум на неотел, добар, има 3-4 мс повеќе латенси за гејмање од добрите времиња на телекабел, имаш ресет на секои 12 часа. Телекабел е КАТАСТРОФА заобиколи во голем лак. Им беше супер и сега имаат некој голем проблем, на сите корисници им обеќаат дека ќе го решат, за месец дена полош стана подобар не, во мое мало околу 20-30 корисници за недела дена преминааа на неотел.
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,109
  986
  4 Февруари 2014
  Машко
  Шо пакет зеде? Иначе во игри почнав да добивам -20ms со неотел, претходно бев на телекабел 1000/1000, срамота жива. 7 месеци совршен интернет, последниве 2 месеци секое утро се будев со операторот кафе си пиевме.
   
 18. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  50/50 za 890 динари, пубг на телекабел имав 30-40 на неотел 40-45
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. filipvselena
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  3,237
 2. BEST
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,320
 3. Crazy
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,588
 4. Ivicakmk
  Одговори:
  65
  Прегледи:
  7,639
 5. pipelin
  Одговори:
  212
  Прегледи:
  13,081
Вчитување...

Сподели

Вчитување...