1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел или Неотел ?

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од kristijan1001, 25 Јуни 2019.

1. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

44
    10
    29 Септември 2014
    Машко
    Моментално сум на ВИП сакам да го сменам. Зошто сите што се вработени се тешки идио*ти . 5 пати се јавувам. Сите порти ги затвараат без разлика што употребуваш, Port Forward или UPNP. Ова се дешава на секој месец ипол. Имале систем таа ми кажа после некое време на сите што им било дадено дозвола се ресетирало за “Безбедност“ тешки идиотски работи ....

Врз тоа интернетот постојано паѓа за некоја секунда, што е доволно да те исфрли у сред игра или нешто ако гледаш да закочи.

Понекогаш неможеш да отвориш ништо освен сајтови како Google и Youtube по цели денови.

Како тоа да не е доволно имаат само 500гб, пред тоа во Близуу можев да имам Open NAT и неограничен интернет, сега се направија срање Strict NAT. 2019 и се уште 500гб интерент... во кој век сме еден 4К Филм е 70ГБ... Што е нај интересно првиот пат кога се јавив кога ова беше донесено од нигде и никаде ти се чудат како можеш 500ГБ да потрошиш (-‸ლ).

Ме интересира во Телекабел оптичкиот интернет дали има проблеми со NAT i порти, дали интернетот е стабилен и дали телекабел има потполно неограничен интерент или треба да одиш со микроскоп на страната да го најдеш документот дека имаат ограничен како што прават ВИП, исто прашање за НеоТел (со исклучок за собраќај знам дека имаат 5ТБ) ?

Благодарам : ).

Последна промена: 25 Јуни 2019
    На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

743
    679
    27 Април 2010
    Машко
    Кај неотел убаво си пишува колку имаш интернет за трошење и тоа е тоа така да кај неотел си ограничен уште од старт на 5 ТБ download/upload.Неотел не пишува неограничено никаде во договорот него многу јасно им е на страната ставено колку си лимитиран.Пример јас сум на : До 300 Mbps/300 Mbps
    5000GB вклучен интернет и тоа си го пишува одма на страната и автоматски си знаеш колку ти е лимитот, доколку на другите провајдери пишува неограничено јас на неотел до сега никаде немам прочитано неограничено.

3. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

44
    10
    29 Септември 2014
    Машко
    Не го поставив прашањето конкретно го едитнав постот. 5ТБ е сепак доволно за разлика од 500гб од ВИП.

4. smole

smole
    Unstoppable

2,894
    3,216
    18 Април 2007
    И двата се ок.

5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,471
    4,244
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ако бираш помеѓу тие оператори, ја би Неотел.

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

44
    10
    29 Септември 2014
    Машко
    На странава гледам пишува дека брзината не е константна туку зависи колку луѓе ја употребуваат, и дека може да се намали до 25МБс. Дали ова се дешава постојано или многу ретко. Не сакам да се зафатам на договор на 2 години ако ова е нешто што е постојано. Фала.

7. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

56
    80
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Лично искуство со Телекабел. Сум немал сериозни или големи проблеми. Повеќе од 10 години користам Телекабел и можам да кажам дека сум презадоволен. Со оптички еднаш ми снема интернет, се јавив ми објаснија што е работата, за неполни 20 минути се беше на место. Контакт центарот им е одличен и те асистираат за се и сешто што ти треба. Порт форвард не е проблем. Динамичка ИП адреса имам и како што сум 12-16 часа на ПЦ немам осетено да се смени ИП адреса (но се менува сум приметил). Не си обврзан со договор и е неограничен.

На kristijan1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

548
    254
    5 ноември 2013
    Машко
    Не е неограничен , мислам дека беше 300гб

9. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,471
    4,244
    23 Јуни 2015
    Машко
    Телекабел си имаат своја мрежа и самите услуги варираат од регион до регион. Неотел ја користат мрежата на Телеком и имаат далеку постабилен интернет.

На toplel и dipetar им се допаѓа ова.
  10. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

56
    80
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Screenshot_3.jpg
    Неограничен интернет ставија мислам дека повеќе од 5,6 години. За кабелски и за оптички интернет.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. filipvselena
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    3,019
  2. BEST
    Одговори:
    19
    Прегледи:
    2,002