1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Telekabel i Vip

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од Jovicarot, 11 Април 2017.

 1. Jovicarot

  Jovicarot
  Intern

  16
  5
  15 Мај 2016
  Машко
  Здраво имам две прашања, дали некој го користи новиот интернет што го нуди Телекабел?
  Брзини од 40/40 до 1000/1000? Дали е стабилен и дали го има на сите локации низ Скопје?
  А второто прашање ми е ВИП, лан услуга што нудат се мисли на ДСЛ или кабел влегува во домот? И каде ја имаат оваа лан услуга, гледам скоро секаде имаат ДОЦСИС.
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,697
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  xDSL е технологија за пренос на податоци преку телефонска жица(овој случај Телеком).
  DOCSIS е стандард за пренос на податоци преку коаксијален кабел. Ако немаш кабелска од Вип, ке ти пуштат кабел. Преку тој кабел одат сите 3 услуги(интернет,кабелска-аналогна и дигитална, и телефонија).
  Лан е во фаза на исфрлување од повеќе причини, пред се мрежата е потешка за одржување, секој квар бара доаѓање на техничари, а и каблите се дуплираат(1 за интернет и 1 за ТВ). Но лан нуди симетрични брзини и помал пинг.
  За покриеност на било кој од операторите може до утре да дискутираме, најубаво е да се јавиш и да прашаш за дадената локација.
   
  StOrMK, yasho и на Oktar им се допаѓа ова.
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  703
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  @Sukhoi Дали со DOCISS мрежата е ограничена брзината на прикачување? Зошто од Вип тврдат дека навистина не било возможна поголема аплоуд брзина.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ограничена е, не толку од технологијата колку од имплементацијата кај нив, ама да, повеќе од 5 Мбпс, нема кај нив и не планираат да има.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,697
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да, поради тоа што кабелските системи се предвидени за downstream сообраќај (тв и download), помал дел од спектарот на коаксијалниот кабел е резервиран за upload.
  Целиот кабел е некаде од 1 mhz до 750-800 mhz. Еден канал е 8 мегахерци. Првите 54 mhz се користат за upstream, а останатиот дел за downstream. Поради тоа што е upstream сегментот има многу мал расположлив bandwidth, се користи и TDM модулација. Секоја модем приклучен на CMTS добива мини-слотови и во одреден временски интервал праќа пакети(oversimplified). Така поефективно се искористува ресурсот.
  Бидејќи овој фреквенциски опсег и воопшто праќање пакети кон централа често наидува на грешки се користи "послаба" модулација како QPSK или QAM 16, што уште повеќе го ограничува bandwidth-тот, за сметка на тоа да се овозможи поголема отпорност на грешки.
  За downstream е поедноставно. Ако операторот има аналогна тв треба да ја исклучи, дигитални канали да се со нормална компресија, и пак и да имаш 100-120 канали, имаш доста downstream bandwidth слободен. Плус со подобра модулација како QAM 256, и понатаму надградбна на Docsis 3.1, на коаксијалниот кабел му се продолжува векот. Нормално големи брзини се изводливи, ако мрежата се растерети со повеќе оптички нодови. Ако на еден оптички нод се премногу корисници, тогаш се намалуваат брзините, зошто еден ист кабел до оптичкиот нод го делат премногу корисници.
   
  Последна промена: 11 Април 2017
  На Andrejrulz, shifty, dzikso и уште 10 други им се допаѓа ова.
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,194
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  офф:
  Јас мислам дека после оваа дискусија, членот што ја отвори темата остана со отворена уста :D бараше едно доби друго :D хаха
  он:
  за телекабел во Скопје немаат секаде покриеност, само централните населби, од карпош-ите до аеродром и к.в.
   
  На Andrejrulz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jovicarot

  Jovicarot
  Intern

  16
  5
  15 Мај 2016
  Машко
  Sekoj kvar bara doaganje na tehnicari, ne gledam zosto posebno kaj lan mrezite go gledas ovoj problem. A za tv osven neotel nikoj ne nudi iptv, sto bi funkcioniral na sekoj internet.
   
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  А овие подолу што се?
  Vip NOW - Vip
  MaxTV GO
   
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,697
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Познавам техничари по локални кабелски, генерално сите велат дека Лан мрежа е потешка за одржување. Ваков тип на мрежи(нудење на интернет услуга преку јавна лан мрежа) е ретко застапена во развиените земји, па информации на интернет се доста оскудни.
  Тие велат дека еден од почестите проблеми кај лан мрежите е тоа што свичерите често зафркаваат(една порта работи, па по некое време не работи), што автоматски бара екипа да дојде и да го прештека лан кабелот од бандерата. Ако еден свичер откаже, цела улица снемува. Потоа на пониски температури, исто така некогаш опремата затупавува(што е и очекувано).
  Од централата до тебе единствено што можат да измерат е ping. Кај коаксијален, се мерат и куп други работи како downstream/upstream SNR и power level. Нема потреба од најава, и пријавување на нова MAC адреса во случај да менуваш рутер.
   
  На shemko и bxxxn им се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Овај проблем ке го имаат се додека користат кинезарија од 150 денари, иста мака мачат и локални кабелски оператори во мојов крај.
  Неколку пати имам сетирано опрема на кабелскиве оператори и сум се сретнал со тие Switch-еви, по катастрофално нешто немам сретнато во мојов живот.
   
  На Sukhoi и bxxxn им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пред неколку дена го имав овој проблем кај мене (Blizoo LAN zona), неколку дена по ред ми снемуваше интернет по неколку саата за да подоцна пак се врати во нормала, Реагирав во кол центар, дојдоа момците, едниот се качи на бандера и проблемот го реши инстантно.
  Прашав што беше проблемот, ми одговорија дека само го уштекале LAN кабелот во друга порта на свичот од бандерата.
  Мене ми одговара LAN зона заради симетричната брзина :)
   
  На Andrejrulz и Sukhoi им се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тоа е фрката со LAN решението (LOCAL area network, но не е и за вакви решенија) - за да реши проблем мора да искача на терен. Кај DSL технологијата само во пошта те мењаат од еден на друг порт во DSLAM-от...
   
  На krema и Sukhoi им се допаѓа ова.
 13. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Е сега ја да прашам пак :D дали некој има искуство со оптиката на телекабел? Цените им се примамливи но колку е стабилен и пример што опрема ставаат?
   
  На lumixoid и farkizz им се допаѓа ова.
 14. kikret

  kikret
  Intern

  4
  0
  3 Јануари 2018
  Машко
  и мене ова ме интересира, ако знае некој нека каже,
   
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,016
  3,418
  18 Април 2007
  Јас го имам оптичкот од телекабел веќе месец дена, стабилен и брз е и техничката поддршка им е супер.

  Препорака.
   
  На dzikso и TexasUS им се допаѓа ова.
 16. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  284
  165
  29 oктомври 2016
  Машко
  Koja brzina ?
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,016
  3,418
  18 Април 2007
  40/40
   
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Телекабел можам да ги пофалам за у Штип оптиката им е супер, ги користиме од летото во фирмата, супер е. Стабилно, и практично статичка ИП со отворени портови (за VPN, Cloud сервиси и слично).
   
  На krema и smole им се допаѓа ова.
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,602
  2,421
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Телекабел Струмица, оптика 40/40.
  Не знам зашо имам повеќе од 40Мега, ама интернето пука денес..
  Намерно ставам хостови од Скопје/Солун/Софија за да вади пореални брзини.
  Скокнав од 15/1 на 40/40 во Мај и од тогаш мислам дека сум имал само 2-3 дефекти кои биле санирани за рекордно време, а пред скокот бев готов да ги носам у три лепе оти стариот за 500 денари смрдеше скоро пола година. Сега со оптиката душата ми е мирна.

  Од Август до сега.
  speedtest.net_telekabel-strumica.png
   
  На Lokvan и Krkac им се допаѓа ова.
 20. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  Исто Телекабел оптика од Мај месец констатно 40/40, од Мај до сега имало 3-4 дефекта кој биле санирани во рок од саат ипол дури и помалце

  [​IMG]
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 21. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Вреди ли од Телекабел да се префрлам на Вип?
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Јас истото го прашав пред некој месец и не се сеќавам некој да кажа да :)
   
  На hebocig и Astraion им се допаѓа ова.
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Јас би рекол категорично не!
   
  Ron0n, bxxxn и на mrmarko4fun им се допаѓа ова.
 24. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  131
  84
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Ако си на оптика таму седи си. На вип којзнае кога ќе стават оптички, коакс кај мене последниве денови направи голем проблем, пингот рипнуваше и до 900 на одредени периоди и имаше пакет лосс, пријавив, дечкото виде дека не може да пристапи до модемот од таму и прати техничка счужба, баш кога дојдоа се смири, си отидоа, саат време не помина и пак истото имаше проблеми и со 1080п 60фпс стримчиња, за 4к нетфликс да не зборувам... ќе им вртам па кога ќе дојдам од одмор не иде така...
  Прашав и за ipv6 ни тие не знаеа кога би се тоа реализирало, нити доксис 3.1

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Мене Телекабел ми остави непрофесионален впечаток, крајно се неодговорни.
  Подобро префрили се на Неотел.
   
  toplel, Astro и на Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Chejo
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  4,748
 2. mishkovski
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  5,125
 3. HijackHacker
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  8,466
 4. IVS
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  8,287
 5. mkextremer
  Одговори:
  48
  Прегледи:
  5,263
Вчитување...

Сподели

Вчитување...