1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел - динамична ИП адреса?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од RagingDemon, 2 Септември 2009.

 1. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Дали и Телекабел вовеле динамична ИП адреса?
  Затоа што веке неколку пати гледам и ИП адресата секој пат ми е различна.
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Јок...мене ми е иста. :zbunet3:
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Колега динамична има.100% Сеа пробав извадив адаптер и пак уклучиув и се смини ИП-то
   
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  :zbunet3:
  3 пати ресетирам и модем и рутер, се иста ми вади...
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да не имаш нешто уклучено за да не ти се менува ип-то?
   
 6. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 7. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  јас имам телекабел и е динамична од многу одамна
  се менува на гасење на модем доколку стои вклучен иста ип адреса е
   
 8. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Динамична е јас дур бев ск и дури имав интернет од телекабел имав знам 5 адреси и само тие ми се менуваа.
   
 9. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  кај мене само 2 ми се менуваат. еднаш едната еднаш другата.:D
   
 10. Deni_88

  Deni_88
  Intern

  108
  1
  9 Септември 2009
  Јас сум корисник на Телекабел 8 месеци и се истата IP адреса ми е.
   
 11. London

  London
  Intern

  28
  0
  6 oктомври 2009
  Јас самиот ја менвам иначе и кај мене 2 години кога го ставив за прв пат од кабелски моби ми беше само една ип
  а моби и телекбел се истите сервиси
  нема шанси динамичка да ви ставеле освен ако имате од најголемиот пакет за 3000 што е на тој пакет пише динамичка ип
  а на пакетот од 500 денари нема динамичка ип:(
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Е како ја менуваш ако ти е статична?
   
 13. London

  London
  Intern

  28
  0
  6 oктомври 2009
  Јас користам модем моторола на кој компјутер може да се поврзе на два начини со интернет
  1. Преку usb кабел
  2. Преку мрежната што се наоѓа назад .

  Доколку е исклучен кабелот од интернет повеќе од 2 дена ип адресата се брише така да јас ке користам 1 месец преку usb кабелот а после си го враќам обичниот кабел за интернет и кога ке го поврзам автоматски си наоѓа нова ип адреса.
   
 14. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  ваљда не е истото во Телекабел Скопје и Телекабел xxx
   
 15. London

  London
  Intern

  28
  0
  6 oктомври 2009
  Јас кога се уклучував заедно со приклучокот даваа usb,модем,интернет кабел и cdза инсталација на usbeto а сега со новите пакети го даваат истиот модем ама без usb и cd-то за да го инсталираш usbeto а обично без инсталацијата не наоѓа ип адресата cd-то е потребно за да ги најде днс серверите али на виста не работе значи само на xp може да се менува на таков начин...
   
 16. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  На телекабел кога ке го инсталирате USB приклучокот со цедето за инсталација ке може да ви се смени ип адресата,а без инсталација со цедето или преку така наречениот „лан“ кабел ќе остане иста... барем така е кај мене не знам зашо треба да се почитуваат и туѓите мислења
   
 17. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,871
  1,759
  22 oктомври 2012
  Машко
  Да не отворам нова тема, користам кабелски интернет од Телекабел, па да прашам да не знае некој што е финтата што на различни сајтови ми дава дека имам различна IP...? Дури и на ист сајт ми дава друга IP после неколку минути... Само последната бројка е различна, првите три бројки се исти: 111.222.333.ХХХ
   
  Последна промена: 15 Мај 2019
 18. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко
  Ја почнаа педерската и они, почнаа да делат локални адреси т.е. повеќе корисници да излегуваат низ една надворешна адреса, мене ова до сеа неколку пати ми го направија.

  Се јавив во поддршка во Штип (избегавам СК поддршка) и си побарав да ми доделат надворешна адреса само за мене, при што ќе си поќутат малце и ќе си ја завршат работата.

  Во наредните 20 минути повторно добив адреса од рејнџот 89.205.x.x.
   

Сподели

Вчитување...