1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Telekabel - Ako imam problemi so kabelski internet, dali ke imam i so opticki?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од khazha, 8 Мај 2018.

 1. khazha

  khazha
  Intern

  15
  7
  13 Декември 2016
  Машко
  Zdravo, vo posledno vreme internetot od telekabel mi ima problemi, nekolku pati na den ke se uspori mnogu za mozebi 5-10 minuti, nekogas ke snema i slicno.

  Prasanjeto e, dali opticki internet koristi isti "kabli"(neznam koj zbor e tocen) kako kabelski?

  Sakam da se prefrlam na opticki no sekako ne sakam da gi imam istite problem.

  Se naogam vo centar

  Blagodaram
   
 2. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  провери дали има оптика кај тебе. Системот е сосема различен, кај кабелскиот доаѓа до загушување од премногу корисници, низ коаксијалниот кабел поминува интернет за стотици корисници, кај оптиката е сосема различно. 1 оптичко влакно делат макс 50 корисници и пропусност има најмалце од 1 гб по корисник. Корисници кои имаат оптички од телекабел се многу задоволни.
   
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Имаш техничка помош која од мое искуство е ревносна и помага.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  GPON едно влакно може да делат до 128 корисник, практично портите на OLT обично толку дозволуваат. 128 корисника делат 2.5Gbit/s download и 1,25Gbit/s уплоад. Е сега се поставува прашање на кој начин телекабел ги дели влакната на теренот.

  Еве пример, ова не се однесува на телекабел. Од тоа што имам читано имплементации на некои провајдери по интернет, фидер каблите се распостранети по главни улици низ градот и потоа одат дистрибутивни кабли. Еден фидер кабел може да има и над 100 влакна во него, секое од нив буквално може да се служи по 128 корисници, нормално ќе треба повеќе OLT-а во централа да има.
  Значи од фидер каблите, сноп од 5-10 влакна од 100-те терминираат во сандачиња по секоја уличка одделно. Овие 5-10 влакна не мора одма да се искористат. Пример земаме едно влакно и ставаме пасивен сплитер.
  Е сега не секогаш во првото сандаче е практично да делиме приклучоци за целата улица натаму и околните(замисли имаш 128 одделни кабли од едно сандаче, оптиката не оди ланчано како коаксијален кабел, него од последниот сплитер одат одделни кабли), па пример тука спомнатиот пасивен сплитер го користиме да добиеме 4 кабли од претходниот 1 кабел(значи истото влакно се дели).
  Секој од 4 кабли, оди до споредните улички и тука се става уште еден сплитер, и може да добиеме уште 16 кабли па и повеќе. Важно е да не има на едно влакно укупно повеќе од 128 корисници, а искрено и тоа е многу.

  Се надевам дека малку повеќе разјаснив кои се фактори може да влијаат на брзината. 1 гигабитен up/down е изводливо ама под услов никој околу тебе да има ист пакет, или пак ако има да не сте заедно онлајн. Download нема да го целосно зафатите, ке има пример уште 400-500 мегабити слободни, ама за уплоадот ке сте кнап и би имале уплоад од спомнатите вкупни 1,25 гигабити, по 650 мегабити за секој од вас. Е сега имај у предвид дека ова се теориски брзини, дека телекабел може не работи вака, дека повеќе луѓе имаат оптика околу тебе и најверојатно идете на ист кабел до централа и што ти уште не.
  Edit: и да спомнам дека повеќето OLT обично имаат uplink до 20 гигабити, по 2x10 гигабитни порти. Индиректно и тоа би имало улога.
   
  На bobmkd, Majestic, stoneeater и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  Зборувате за пристапниот дел од мрежата, a.к.а access network. Подеднакво битен (и може да има загушување) е транспортниот сегмент (од gpon низ транспортна мрежа до интернет аплинк) и самиот интернет аплинк. Јес да овие сегменти полесно се пазат (помалку се на број од пристапниот сегмент), ама па нивна експанзија на капацитет е релативно скапичка работа, па некои интернет провајдери ги држат на релативно висока утилизација. Во зависност од типот на проблемот, различен е пристапот,иако факт е дека најголем број причини за проблем се во пристапниот сегмент од мрежата... Така да, ако има офтика до дома, боља варијанта е од Docsis2 кај Телекабел.
   
  bobmkd, Oktar, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Леле експертишта!!!

  Кабелски и оптика не оди преку ист кабел, на работа имам Телекабел оптика и е одлична, земај слободно.
   
  На Astraion, yasho, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,428
  27 Март 2014
  Лудило !
   
 8. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  426
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  И ја сум задоволен од оптиката на телекабел точно вој месец една година направив како го користам дали 3-4 пати има направено прекин кој траел од саат време највише
   
 9. khazha

  khazha
  Intern

  15
  7
  13 Декември 2016
  Машко
  Меѓу 17:00/00:00 casot, kolku ti e brzinata na internetot?
   
 10. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  426
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  [​IMG]
   
 11. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  телеком е најак ама за сиромаси мора и друго решение ххихих
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Телеком е убедливо најскап, а оптиката нивна со на Телекабел е иста по квалитет.
   
 13. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  да, само што телекабел има 20-30% помал пинг со било кој еу сервер, гејмерите знаат...
   
 14. Matzkou

  Matzkou
  Gaining Experience

  44
  79
  14 Декември 2015
  Машко
  Одлична е оптиката на Телекабел
   
 15. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Прво мора да се знае каде е проблемот. Ако проблемот е во централата дали е оптика или коаксиален ти е се исто пошто и двата типови на мрежа доаѓаат до една централа. Ако проблемот е со коаксиалната мрежа тогаш со оптика тие проблеми ке ги немаш.
  Ова прашање и кои се причините за проблемот кој го имаш најдобро може да го знаат само телекабел, тука може да погодуваме.

  Воедно претпоставувам домашен рутер и слично се проверени и тие работат нормално, пошто не ретко знае домашен рутер да е проблем.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 16. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  226
  134
  25 Февруари 2017
  Машко
  Моментално сум на Вип но планирам промена во оптика на Телеком, Телекабел или Неотел, ако може подетално бидејќи сум немал искуство со другиве оператори толку детално со пинг кон надвор итн итн?
   
 17. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  за неотел не знам, телекабел е солиден и евтин, пингот обично е подобар од телеком и нема ип ресет на 12 часа
   
Слични теми
 1. mike91
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  3,560
 2. dreamer26
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,089
 3. viksa
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  3,569
 4. MOPKOB
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,810
 5. ace1979
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,702
Вчитување...

Сподели

Вчитување...