Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телефото од модерен мобилен и постар апарат

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Eдна мала компарација, на фотографии чкрапнати на брзина, од нога, на тераса, без препарација и тинтрање со триподи и слично. Првата е сликана со постар апарат, сега веќе згасната линија на Nikon, имено Nikon V1, со сензор од 1" и 10-12mp мислам во .jpg (намерно, за да се запази делот без тинтрање не е користен .raw). Објективот е 70-300mm (но бидејќи има х2.7 crop тој сензор, еквивалентот е .. помножен со тој фактор т.е. ~ 810мм на долгиот крај).

Колку за претстава, ова е горе доле тој систем:
2560px-Nikon_1_V1_with_lenses_and_flash.jpg


Фотографијата е следна:
yLO8qD9.jpg


Од истиот агол, еве што продуцира Samsung Galaxy S23 Ultra:
WdLbcGo.jpg


Првата (од Никонот) е фотографија каде самиот уред се потрудил околу некои елементи (боја, острина, експозиција). Втората (од Самсунгот), како што може да се види, реалноста е искористена само како основа за да го инспирира AI алгоритмот да си креира некоја негова визија на она што го гледа, рендер на реалноста. Очигледно е во која насока се трасира иднината на дигиталната фотографија, каде тежок акцент ќе биде ставен на готвењето на реалноста со користење на т.н. AI.

Оддалеченоста на објектот е ~ 800m воздушна линија колку за престава (последната зграда од Limak), еве како се гледа без зум:

UWLE5xP.jpg
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
Колку што гледам S23Ultra има 230mm теле леќа, така да се што е над тоа ќе е со масивна деградација. Без разлика што они или некој некаде рекол. Ова би му дошло околу 50Х зум грубо од око.

Јас би пробал да ја направам истава слика, само на х10 без пипање на другите работи и да видиме како би излегла. Зошто ова виртуелниов зум премногу касапи од и така непостоечката резолуција на теле камерата на телефонот. Користи едвај петина од сензорот кој и така е 12мп. Да не пресметувам, може ќе згрешам. Затоа велам ова е повеќе споредба на виртуелен зум со оптички. Затоа велам подобро е 10х чист зум на теелфонот. Зошто се што е измеѓу оптичките зумови на телефонот е крпено/лепено/сечено.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.497
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно