• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телефонски прикључоци / адсл проблем.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Е, проблемов ми се провлекува веќе подолго време и сега конечнов сакам да го решам.

Ситуацијата е следна:
http://www.vmetni.com/6va66r-451

Проблемот е тоа што при кревање на telefon2 конекцијата паѓа.

Андријески ми посочи едно можно решение:
http://www.vmetni.com/nr0rt1-450

Арно ама работата е во тоа што веќе телефонскиот кабел ми е спуштен долу (до вториот приклучок) па пожелно е доколку има да се најде решение со сегашната "конфигурација на терентот". Дали можеби ако ставам адсл сплитер и на вториот приклучок ќе се среди?

Стефан.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не знам дали ќе работи така.... треба да се проба. Иначе решението на Андријески сигурно ќе работи. Сум имал сличен проблем и на тој начин го решив.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Мене телефоните токму така ми се поврзани и работат одлично. Пробај, ништо не те кошта. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Џабе и да додаде сплитер пред телефонот2 нема да има никаков ефект. Мора од корен да се разграничи линијата за да има ефект.
Решението од Andrijeski е единствено - можни се само и понатамошни разгранувања.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Дефинитивно е потребен уште еден сплитер додаден на првиот. За да немаш проблеми со интернетот иако имаш штек со два приклучока во ѕид, вториот приклучок МОРА да остане слободен за да не го ослабнува сигналот уште од старт. Понуденото решение од (Андријески), а и од ИСП како што ти кажале е на адсл сплитерот да додадеш уште еден за да се функционира нормално.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Можно е и до телефонот 2, можеби има некол модул кој го блокира адсл сигналот, пробај со друг телефонски апарат на негово место

и пробај : http://www.vmetni.com/vksufv-458
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Vidi vaka....... jas go imav reseno problemot kako tvojot primer.....megjutoa posle toa go napraviv kako na Andrijeski primerot.
Vo dvata slucai rabotese samo go smeniv nacinot zaradi kablite (pocivilizirano mi izgledase ko na vtoriot nacin) imase mnogu kabli na mesto sto ne sakav da se gledaat.
E sega razlikata e sto jas sum na adsl na telekomunikacii i nemam ruter tuku modem.
A ne znam dali pravi razlika kakvi telefoni imas.
Jas imam staticen telefon i razgranok za bezzicen. :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Fala na site za odgovorite i sugestiite ... ochigledno najsoodvetno reshenie e toa shto mi go predlozhi Andrijeski i povekjeto ovde, pa i provajderot.

Za sekoj sluchaj temava kje ja ostavam otvorena. Mozhe kje se najde ushte nekoj so razlichna ideja :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,055
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно