1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телефони за SIP и IAX2

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од METhAMORPH, 27 Јуни 2009.

 1. METhAMORPH

  METhAMORPH
  Intern

  19
  4
  27 Јуни 2009
  Кои телефони би ги препорачале за поврзување на Asterisk.
  Од тоа што можев да најдам во Логин има Linksys SIP телефони
  Код:
  http://www.loginsistemi.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=257&categoryID=89
  , а во СИМТ има некои што поддржуваат и SIP и IAX2
  Код:
  http://www.simt.com.mk/Content_MK/telecomunications-VOIP-phones.html
   
 2. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  650
  117
  10 Мај 2007
  http://www.grandstream.com/
  Во една година секојдневно користење од 50 телефони имаше проблем со еден ( адаптерот цркна ). Не знам точно каде имаат застапници тука ама ќе ти кажам во понеделник или вторник точниот модел што го користиме и од каде се земени. Иначе да, asterisk pbx користиме.
   
 3. Dr.Loop

  Dr.Loop
  Intern

  36
  0
  21 Април 2007
  SPA 921 ке брка работа, користам 35 комада и до сега (повеке од 2 години) сум немал никаков проблем, додека Grandstream (BT201) ти е поевтина варијантам имам и 5 такви од кои 2 рикнаа од чиста мира.
   
 4. nikomnet

  nikomnet
  Intern

  6
  0
  17 Јуни 2008
  Многу добра работа ќе завршат и ГСМ адаптери, компатибилни на Астериск: http://mobigater.mk/mini.html . Така ќе можете да имате пристап на централата од било каде низ МК директно од мобилниот телефон, т.е. истиот ќе биде како локал на Астериск централата која ја поседувате :) .
   
 5. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  650
  117
  10 Мај 2007
  Не ја гледам поентава во уредов.
  http://fring.com/
   
 6. nikomnet

  nikomnet
  Intern

  6
  0
  17 Јуни 2008
  Поентата е во тоа што се вклучува директно на Астериск сервер, се става во него СИМ картичка, автоматски добиваш ГСМ локал, преку кој можеш да бараш од било каде да си во МК од мобилен телефон, да ги добиваш сите корисници кои се поврзани на тој сервер (нормално, сим картичката треба да ти биде со бесплати разговори, знаеш, мојот круг и слично). Исто така, можат и сите корисници на серверот да те добијат каде и да си, преку уредот, директно на мобилниот телефон. Можностите се многубројни, од тоа да се искористи и за trunking, Inbound DID, до многу други. Секој подобро запознат со Астериск, ги знае овие работи.
  Значи, на кратко, уредот е мултифункционален, а ти дава мобилност пред се.
   
 7. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  650
  117
  10 Мај 2007
  Моја грешка, не разбрав за што точно станува збор. Имаме еден на работа, требаше да го наместиме уште пред 5, 6 месеци ама не дошол редот ... :)
   

Сподели

Вчитување...